HONDA CRF 1000 Vs YAMAHA T700

N

notakos600

Guest
Η φτιασιδομένη γριά που βγήκε να δαγκώσει κανα πιπίνι (υποψήφιο αγοραστή).
Κάτι σαν να έχω ένα τυφέκιο Lee Enfield MkII του αλλάζω κοντάκι και χρωματάκια και το πλασάρω για καινούργιο....

Μην σε μπερδεύουν, άστους, αλλιώς από ιδέες............................cdefghigik
Γιατί τα πενφε τι είναι;
Το απαύγασμα της τεχνολογίας;
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Γιατί τα πενφε τι είναι;
Το απαύγασμα της τεχνολογίας;

Όχι δεν το εννοώ έτσι, αλλά αυτά εξελίχθηκαν και τα βλέπουμε σε όλα τα 2τροχα είδη. Θες σουπερ σπορτ, θες ονοφ κλπ....
Ιστορικά μην ξεχνάμε η τεχνογνωσία της ΒΜW σε κατασκευή κινητήρων είναι τεράστια.
Άσχετο από το αν θα την επέλεγα για μια αγορά ή όχι εκτιμώ κάθε κατασκευαστή που έχει ιστορία και εξελίσει τα μοντέλα της.... π.χ. το αερόψυκτο μοτέρ το έκανε υδρόψυκτο, το βελτίωσε από κάθε άποψη. Δεν μπορώ να μεροληπτώ άδικά. Το αντίθετο με την γκούτσι.... βάζει το ιδιο μοτέρ, βάζει χρώμα παντού, μια καλή ανάρτηση κλπ.... ρίξε και ένα ταμπλετ μπρος που είναι της μοδος και έτοιμο ... πάρε κόσμε πάρε... το "τελευταίο μοντέλο".

Με αυτήν την οπτική ματιά...... και σε σύγκριση πραγματική μεταξύ 2 V μοτερ κλπ.... τι θα έπερνες... το γκούτσι που κάνει 1000 ευρώ λιγότερα από το στρωμα το 1000 που τα έχει όλα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Όχι δεν το εννοώ έτσι, αλλά αυτά εξελίχθηκαν και τα βλέπουμε σε όλα τα 2τροχα είδη. Θες σουπερ σπορτ, θες ονοφ κλπ....
Ιστορικά μην ξεχνάμε η τεχνογνωσία της ΒΜW σε κατασκευή κινητήρων είναι τεράστια.
Άσχετο από το αν θα την επέλεγα για μια αγορά ή όχι εκτιμώ κάθε κατασκευαστή που έχει ιστορία και εξελίσει τα μοντέλα της.... π.χ. το αερόψυκτο μοτέρ το έκανε υδρόψυκτο, το βελτίωσε από κάθε άποψη. Δεν μπορώ να μεροληπτώ άδικά. Το αντίθετο με την γκούτσι.... βάζει το ιδιο μοτέρ, βάζει χρώμα παντού, μια καλή ανάρτηση κλπ.... ρίξε και ένα ταμπλετ μπρος που είναι της μοδος και έτοιμο ... πάρε κόσμε πάρε... το "τελευταίο μοντέλο".
Νόμιζα ότι μιλούσαμε μόνο για boxer...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Νόμιζα ότι μιλούσαμε μόνο για boxer...

εμπερδεύτικες βρε αδερφέ .... αφού μπήκαν εμβόλιμα τα αερόψυκτα... δεν φταίς και το είπα ποιο πάνω να σε αφήσουν ύσηχο γιατί θα μπερδευτείς..... Giving
 
N

notakos600

Guest
εμπερδεύτικες βρε αδερφέ .... αφού μπήκαν εμβόλιμα τα αερόψυκτα... δεν φταίς και το είπα ποιο πάνω να σε αφήσουν ύσηχο γιατί θα μπερδευτείς..... Giving
Είμαι λίγο μεγάλος για να μπερδευτώ...εσύ πέταξες τα ss της πενφέ στη συζήτηση για το Guzzi...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Είμαι λίγο μεγάλος για να μπερδευτώ...εσύ πέταξες τα ss της πενφέ στη συζήτηση για το Guzzi...


................ Θες σουπερ σπορτ, θες ονοφ κλπ....

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να αποτελέσει θέμα διαφωνίας μιας και τα έβαλα όλα μέσα.......
Όπως και να έχει εγώ απλά και ωραία σου έγραψα μείνε στο σκεπτικό που έχεις, δεν θέλησα να σου βάλω εμβόλιμα κάτι άλλο, ούτε να σε αποτρέψω από αυτά που έχεις διαλέξει.
Καλή αγορά και καλές βόλτες με ότι και αν διαλέξεις.... Bike
 
N

notakos600

Guest
Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι μπορεί να αποτελέσει θέμα διαφωνίας μιας και τα έβαλα όλα μέσα.......
Όπως και να έχει εγώ απλά και ωραία σου έγραψα μείνε στο σκεπτικό που έχεις, δεν θέλησα να σου βάλω εμβόλιμα κάτι άλλο, ούτε να σε αποτρέψω από αυτά που έχεις διαλέξει.
Καλή αγορά και καλές βόλτες με ότι και αν διαλέξεις.... Bike
Ρε συ Κώστα έλεος...θα μαλώσουμε για μηχανάκια;
Να τα πούμε σε βολτίτσα για καφέ καλύτερα; Bike
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ρε συ Κώστα έλεος...θα μαλώσουμε για μηχανάκια;
Να τα πούμε σε βολτίτσα για καφέ καλύτερα; Bike
Δεν μαλώνουμε ... απλά ζητάω μια προσεκτική ματιά στα γραφόμενα ο κακομοίρης.... Giving
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Βρε αδερφέ όλοι μας τις απόψεις μας εκφράζουμε... κάποιες αποδεχόμαστε, άλλες όχι.
ce la vie......

Αλλά πόσο μπορεί κάποιος να εμπιστευτεί ένα έντυπο (περιλαμβάνω και τα ιντερνετικά) - δημοσιογράφο όταν τα έσοδα μου προέρχονται από την διαφήμιση που μου δίνει ή "χ" εταιρία, το πληρωμένο άρθρο για το ''χ'' θέμα κλπ. Όταν γνωρίζω δημοσιογράφο που έφαγε πόρτα από ''χ'' εταιρία γιατί δεν τα γράφει ακριβώς όπως τα θέλει... αλλά και άλλα διάφορα εσωτερικά.
Με λίγα λόγια όταν ο μισθός σου (και τα ταξιδάκια και το ανάλογο άρθρο που θα φτιάξεις για να γεμίσεις και τις σελίδες σου) εξαρτούνται από μια εταιρία, πόσο αξιόπιστος μπορεί να είσαι. Απλή λογική, όχι τίποτα επιστημονικά.... Αυτά που γράφω δεν είναι κανά τεράστιο κρατικό μυστικό.... και οι πέτρες το γνωρίζουν.
Γνωστη καραμελα......μονο που τα γραπτα και τι μετρανε μενουν και ειναι ενυπογραφα..προσωπικα οτι εχει γραψει το Μοτο στα μηχανακια που εχω αγορασει εχει πεσει μεσα.Ο φιλος που εκανε το θεμα..εβαλε μονος του το γκουζι στην εξισωση και στα γραπτα του φαινεται οτι δεν ψαχνει το καραντουπερ αλλα μια μεση λυση..και το γκουζι ειναι μια μεση λυση που θα τα κανει ολα..και Ολα τα τεστ που του εχουν κανει αυτο λενε....τυχαινει να το λεει και το Μοτο..αυτα και τελος απο μενα.Ο φιλος ειναι αρκετα εμπειρος μοτοσυκλετιστης και θα ζυγισει αναλογα τις επιλογες
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Γνωστη καραμελα......μονο που τα γραπτα και τι μετρανε μενουν και ειναι ενυπογραφα..προσωπικα οτι εχει γραψει το Μοτο στα μηχανακια που εχω αγορασει εχει πεσει μεσα.Ο φιλος που εκανε το θεμα..εβαλε μονος του το γκουζι στην εξισωση και στα γραπτα του φαινεται οτι δεν ψαχνει το καραντουπερ αλλα μια μεση λυση..και το γκουζι ειναι μια μεση λυση που θα τα κανει ολα..και Ολα τα τεστ που του εχουν κανει αυτο λενε....τυχαινει να το λεει και το Μοτο..αυτα και τελος απο μενα.Ο φιλος ειναι αρκετα εμπειρος μοτοσυκλετιστης και θα ζυγισει αναλογα τις επιλογες

Αδιαφορώ για το όνομα-ατα περιοδικών, όλα το ίδιο μου κάνουν για την αξιοπιστία τους που την υπερασπίζεσαι διακαώς από ότι φαίνεται ως σαν δικηγόρος τους. Εγώ δεν κριτικάρω συγκεκριμένο περιοδικό, όλα στο ίδιο σακούλι τα βάζω.
Όσο για την καραμέλα, αυτό άστο γιατί τα αυτονόητα που έγραψα πιο πάνω δεν σε αγγίζουν όπως φαίνεται.
Αυτάαα.... και από μένα τέλος..!!!
Όποιος κατάλαβε...κατάλαβε.
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Αυτό που μετράει στις Μοτοσυκλέτες δεν είναι τι λένε τα περιοδικά, οι δημοσιογράφοι, τα Φόρουμ, οι Φίλοι κτλ.... Αλλά τι λέει η καρδιά σου...... Αυτό που σου κάνει κλικ.... Και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το μετανιώσεις και δεν θα το βαρεθείς ποτέ..... Παθώς και μαθώς... :)....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Captainslow

new member
Δημοσιεύσεις
210
Ηλικία
56
Μοτοσυκλέτα
Peugeot2
Όνομα
captainslow
Ομορφιά σίγουρα!!!

Εν έτει 2019 προσπαθώ όμως να σκεφθώ το 2κύλινδρο V αεροελαιόψυκτο μοτέρ να πηγαίνει με 1η-2α σε στενό χωμάτινο.. κι επειδή έχω σχετική εικόνα από το boxer 1150,το βρίσκω κρίμα...

Λέω εγώ..

Μια χαρά πηγαίνει... Και με πρώτη και Δευτέρα... Και δεν παθαίνει και τπτ.....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
N

notakos600

Guest
Μια χαρά πηγαίνει... Και με πρώτη και Δευτέρα... Και δεν παθαίνει και τπτ.....

Στάλθηκε από το S20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ένας ράθυμα απολαυστικός V2 που πάει παντού με vintage ψυχή και μοντέρνα ρούχα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τι να σου πει ενας συντακτης περιοδικου η οποιουδηποτε μεσου μετα απο ενα διημερο και ο κοσμος ολος,που θα εχει την μηχανη στην διαθεση του;
Διαβαζεις εναν και ειναι σαν να τους διαβασες ολους.

Αυτο που κανενας δεν μπορει να μας πει ειναι τι θα γινει μετα απο πεντε μηνες,μετα απο 60.000 χλμ,η μετα απο συνεχομενη σκληρη χρηση.

Αυτα μονο αυτος που θα περασει απο το ταμειο θα τα δει.

Οπως ειπαν και καποιοι αλλοι παραπανω να ειναι του γουστου μας,να παει καλα σε γενικες γραμμες και ο Θεος βοηθος.
 
N

notakos600

Guest
Τι να σου πει ενας συντακτης περιοδικου η οποιουδηποτε μεσου μετα απο ενα διημερο και ο κοσμος ολος,που θα εχει την μηχανη στην διαθεση του;
Διαβαζεις εναν και ειναι σαν να τους διαβασες ολους.

Αυτο που κανενας δεν μπορει να μας πει ειναι τι θα γινει μετα απο πεντε μηνες,μετα απο 60.000 χλμ,η μετα απο συνεχομενη σκληρη χρηση.

Αυτα μονο αυτος που θα περασει απο το ταμειο θα τα δει.

Οπως ειπαν και καποιοι αλλοι παραπανω να ειναι του γουστου μας,να παει καλα σε γενικες γραμμες και ο Θεος βοηθος.
Ίσως θα έπρεπε να στικαριστεί το σχόλιο του Πάνου κάπου ψηλά στη σελίδα...γιατί είναι η απάντηση, ίσως και η συμβουλή υπό την ευρεία έννοια, σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν μοτοσυκλέτα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ίσως θα έπρεπε να στικαριστεί το σχόλιο του Πάνου κάπου ψηλά στη σελίδα...γιατί είναι η απάντηση, ίσως και η συμβουλή υπό την ευρεία έννοια, σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν μοτοσυκλέτα.

Δεν νομιζω Νοτη.Η μεγαλη πλειοψηφια σκεφτεται με διαφορετικο τροπο.
 
Top Bottom