Honda Cm200T (θα ηθελα γνωμες παρακαλω)

Δημητρης

new member
Δημοσιεύσεις
52
Ηλικία
27
Περιοχή
θεσσαλονικη
Όνομα
δημητρης
Εχω αυτο το μηχανακι εδω και μια σχεδον εικοσαετια! εχει να λειτουργησει σιγουρα πανω απο 15 χρονια ακομα και μπρος να το βαλουμε τιποτα.
θα ηθελα να το φτιαξω. Απλα επειδη δν γνωριζω σε τι κατασταση βρισκετε. Μηπως καποιος με εμπειρια ξερει ακομα και απο την ακινισια ποια ΄΄κομματια΄΄ εχουν φθαρθει σιγουρα και χρειαζονται αλλαγη ?
Ευχαριστω
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.537
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πρωτα απ ολα δες αν υπαρχουν φαγωμενα καλωδια και αν ειναι κολλημενη η μηχανη.Αν δεν κανω λαθος εχει μανιβελα.Δες αν λειτουργει.

Αν εισαι οκ προχωρας σε αλλαγη λαδιων και ψαχνεις για μπαταρια.

Πολλα απο αυτα τα ειχαν πεταμενα και παρολα αυτα τα ανεστησαν σχετικα ευκολα.Υπαρχει περιπτωση να μην εχει σοβαρες φθορες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Παίρνει μπροστά; Έχει συμπίεση;
Ακόμη και να μην κρατάει ρελαντί, γυρνάει ο κινητήρας προσπαθώντας να ξεκινήσει;
Εαν ναι, έχει ελπίδες.

Γενικά αν όταν το παρατήσατε είχε κανονικά τα λάδια του στο max θα είσαι σχετικά οκ απο άποψη κινητήρα.

Τώρα για τα υπόλοιπα μέρη έχει να κάνει με το που το είχες αποθηκευμένο. Εάν σε εσωτερικό χώρο, λογικά έσωσες πολλά. Αν το είχες έξω θα έχεις προβλήματα
Πχ ντεπόζιτο μετά απο 15 χρόνια, σίγουρα θα έχει σκουριές μέσα, αν όχι τρύπα.
Γενικά πες λίγα παραπάνω, δείξε και καμια φώτο να σου πούμε.

Εχει εδω μέσα άτομα που έκαναν ανακατασκευές και καστομιές απο το μηδέν. Θα βρεις σίγουρα έμπειρη βοήθεια!

Καλωσήρθες!Smileys drinking beer Emoticon
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Στην θέση σου θα ξεκινούσα με το ντεπόζιτο βγάλσιμο και καλό καθάρισμα μαζί με το διακοπτάκι βενζίνης(λογικά έχει φίλτρο μέσα). Μετά φίλτρο αέρα αλλαγή ή καλό καθάρισμα. λύσιμο καρμπυρατέρ καθάρισμα και με αέρα να ξεβουλώσει. Σίγουρα αλλαγή μπουζί και λάδια. Όταν βγει το παλιό μπουζί λίγο λαδάκι μέσα(μιλάμε για 1/3 του καπακιού του λαδιού) για να κάνει την πρώτη λειτουργία του και να μην είναι ξερό από λάδι. Και στο τέλος κάνουμε τον σταυρό μας οι χριστιανοί, οι λοιποί στον αντίστοιχο Θεό που πιστεύουν και πατάμε την μανιβέλα.Teary Eyes Waving Bye
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.701
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Το πήγα πολύ σοβαρά και δεν μου άρεσε. ότι και να γίνει εσείς θα το φάτε; όχι θα το ανάψετε ε αν ανάψει άναψε.
1613938366797.png Rolling Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.344
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
....εγω στοιχηματιζω οτι θα παρει μπροστα με την μια αμα δεν εχει κολλησει ο κινητηρας βεβαια και δεν εχουνε πιασει πολυ .... μακα .... τα καρμπυρατερ ....! Bcdefgh
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
....εγω στοιχηματιζω οτι θα παρει μπροστα με την μια αμα δεν εχει κολλησει ο κινητηρας βεβαια και δεν εχουνε πιασει πολυ .... μακα .... τα καρμπυρατερ ....! Bcdefgh
Αν και έχει να δουλέψει 15-20 χρόνια φίλε σίγουρα θα πάρει μπροστά honda είναι δεν παθαίνει τίποτα αλλά ως πού θα φτάσει με τα σκουπίδια από το ντεπόζιτο και σίγουρα την μάκα στα καρμπυρατέρ. Για να είναι λειτουργικό θέλει ένα καλό σέρβις.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Μηχανη σκυλι ειναι

Ανταλακτικα υπαρχουν στα μεταχειρισμενα και φτηνα

Θα χρειαστεις σιγουρα λαστιχα σετ καρμπυρατερ τσιμουχες μπροστινου καθαρισμα και πλυσιμο ρεζερβουαρ και υπομονη Bcdefgh

Service manual
https://www.cmsnl.com/honda-cm200t-twinstar-1981-usa_model7280/partslist/?model_q=cm200#.YDK7q-j7TIV
Μια καλή λύση Μιχάλη την έχω δοκιμάσει σε παλιά καρμπυρατέρ είναι να περνάω τις τσιμούχες με λίγο βαζελίνη(δεν θέλω σχόλια). Αν δεν είναι κομμένες από τα χρόνια επανέρχονται.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.470
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πολύ πιθανο να μην έχουν πάθει τίποτα το καρπυρατερι.
Ας αδειάσει την παλια από το τεποζιτο και από την drain να αδειασει καιτο καρπ.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.258
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Εγω νομιζω οτι αν εχει μεινει εξω να το τρωει η βροχη και ο ηλιος μονο αν πιανουν τα χερια του αξιζει να το αναστηση αν το παει στα μαστορια θα του στοιχιση πολλα ευρωπουλα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν και έχει να δουλέψει 15-20 χρόνια φίλε σίγουρα θα πάρει μπροστά honda είναι δεν παθαίνει τίποτα αλλά ως πού θα φτάσει με τα σκουπίδια από το ντεπόζιτο και σίγουρα την μάκα στα καρμπυρατέρ. Για να είναι λειτουργικό θέλει ένα καλό σέρβις.
ενα τετοιο μηχανακι ηταν σε μια εκθεση στη σπαρτη σαν καινουριο ...χρονια ακουνητο..
και το πηρε φιλος...οταν ειχε ξεμεινει απο μηχανη..(η εκθεση ηταν του πατερα του)
το κυκλοφορουσε αθηνα σαν παπι , χωρις να ασχολειται.... σιδεροφαγος απ τους λιγους
Το ειδα μετα απο 2-3 χρονια και ηταν ενα ερειπιο, με συρματα σε φωτα φλας.. στραβο τιμονι..μανετες μισες.. σακουλες στη σελα κλπ..
μου ειπε οτι λαδι δεν εχει αλλαξει ποτε...το αφηνε να δει ποσο θα αντεξει.....μονο συμπληρωνε..
το κανα βολτα,το ερειπιο..και γουργουριζε ρε παιδια, μα την παναγια...ετριζε, σφυριζε....στραβα πηγαινε...και το μοτερ ραπτομηχανη!
και λετε αν θα παρει μπρος?
αυτο εχει αντοχη παπιου στρογγυλοφαναρου
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.493
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
ενα τετοιο μηχανακι ηταν σε μια εκθεση στη σπαρτη σαν καινουριο ...χρονια ακουνητο..
και το πηρε φιλος...οταν ειχε ξεμεινει απο μηχανη..(η εκθεση ηταν του πατερα του)
το κυκλοφορουσε αθηνα σαν παπι , χωρις να ασχολειται.... σιδεροφαγος απ τους λιγους
Το ειδα μετα απο 2-3 χρονια και ηταν ενα ερειπιο, με συρματα σε φωτα φλας.. στραβο τιμονι..μανετες μισες.. σακουλες στη σελα κλπ..
μου ειπε οτι λαδι δεν εχει αλλαξει ποτε...το αφηνε να δει ποσο θα αντεξει.....μονο συμπληρωνε..
το κανα βολτα,το ερειπιο..και γουργουριζε ρε παιδια, μα την παναγια...ετριζε, σφυριζε....στραβα πηγαινε...και το μοτερ ραπτομηχανη!
και λετε αν θα παρει μπρος?
αυτο εχει αντοχη παπιου στρογγυλοφαναρου
Σίγουρα θα δουλέψει φίλε εγώ για τα σκουπιδάκια και την σκουριά λέω που θα τα βουλώσει όλα και δεν θα τραβάει βενζίνη. Και χωρίς βενζίνη no martini no party.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.258
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
ενα τετοιο μηχανακι ηταν σε μια εκθεση στη σπαρτη σαν καινουριο ...χρονια ακουνητο..
και το πηρε φιλος...οταν ειχε ξεμεινει απο μηχανη..(η εκθεση ηταν του πατερα του)
το κυκλοφορουσε αθηνα σαν παπι , χωρις να ασχολειται.... σιδεροφαγος απ τους λιγους
Το ειδα μετα απο 2-3 χρονια και ηταν ενα ερειπιο, με συρματα σε φωτα φλας.. στραβο τιμονι..μανετες μισες.. σακουλες στη σελα κλπ..
μου ειπε οτι λαδι δεν εχει αλλαξει ποτε...το αφηνε να δει ποσο θα αντεξει.....μονο συμπληρωνε..
το κανα βολτα,το ερειπιο..και γουργουριζε ρε παιδια, μα την παναγια...ετριζε, σφυριζε....στραβα πηγαινε...και το μοτερ ραπτομηχανη!
και λετε αν θα παρει μπρος?
αυτο εχει αντοχη παπιου στρογγυλοφαναρου
Μπαμπη αλλιως ειναι να παραμενει αδουλευτο καινουργιο και αλλιως να εχει δουλεψει και να το παρατησης σε μια αυλη για δεκαπεντε χρονια
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
οταν πηρα προπερσι το κ100ρτ ..ειχε 15 χρονια ακινησιας τουλαχιστο
Εβγαλα μπεκ για καθαρισμα υπερηχο..και εβαλα καινουρια τρομπα τρομπα βενζινης(ηταν κολλημενη)..
λαδια και μπουζι. κ μπαταρια
Δεν αλλαξα φιλτρο καυσιμου κ λαδιου, δεν καθαρισα τεποζιτο...μονο το αδειασα..

Πηρε μπρος και δουλευε ετσι κατι μερες..νο προμπλεμ..
στην πορεια το μαζεψα
 

Δημητρης

new member
Δημοσιεύσεις
52
Ηλικία
27
Περιοχή
θεσσαλονικη
Όνομα
δημητρης
Εγω νομιζω οτι αν εχει μεινει εξω να το τρωει η βροχη και ο ηλιος μονο αν πιανουν τα χερια του αξιζει να το αναστηση αν το παει στα μαστορια θα του στοιχιση πολλα ευρωειν

Εγω νομιζω οτι αν εχει μεινει εξω να το τρωει η βροχη και ο ηλιος μονο αν πιανουν τα χερια του αξιζει να το αναστηση αν το παει στα μαστορια θα του στοιχιση πολλα ευρωπουλα

Ειναι κατω απο υποστεγο και δν εχει φαει καθολου βροχη και ηλιο
 

Δημητρης

new member
Δημοσιεύσεις
52
Ηλικία
27
Περιοχή
θεσσαλονικη
Όνομα
δημητρης
Μπαμπη αλλιως ειναι να παραμενει αδουλευτο καινουργιο και αλλιως να εχει δουλεψει και να το παρατησης σε μια αυλη για δεκαπεντε χρονια
Ειναι κατω απο υποστεγο και δν εχει φαει καθολου βροχη και ηλιο
 
Top Bottom