Honda CBR 500R ... καινουργιο κοσκινακι μου

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
438
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Μια νεα μιγαδο-ταΰλανδεζικη μοτο Ηonda Cbr500r θα περασει στις υπηρεσιες μου οποτε και θα τεσταριστει .... διεξοδικα ...! Shot
Stay tuned , θα κλαψουν μανουλες ... again ....!

View attachment 52774
Καλορίζικο και καλοταξιδο....πες μας και με το sh 350 τι απέγινε και αν το έχεις ακομα
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Καλορίζικο και καλοταξιδο....πες μας και με το sh 350 τι απέγινε και αν το έχεις ακομα

Eυχαριστω , το Sh350 επωληθη.
Αν σκεφτεσαι για αγορα σκουτερ ειναι το πιο "μαυρο" σκυλι στην κατηγορια του ... πλην της διαταξεως της πισω αναρτησης οπου αποβαινει τελικα ανυποφορη κυριως ....για τον συνεπιβατη / ιδα ....cde
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Μια νεα μιγαδο-ταΰλανδεζικη μοτο Ηonda Cbr500r θα περασει στις υπηρεσιες μου οποτε και θα τεσταριστει .... διεξοδικα ...! Shot
Stay tuned , θα κλαψουν μανουλες ... again ....!

View attachment 52774
Στελάρα καλοτάξιδο και καλόστριφτο, αναμένω εντυπώσεις γιατί έχω κάτι στο μυαλό μου για μια αρχάρια φίλη. Smileys drinking beer Emoticon Devil
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.821
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μια νεα μιγαδο-ταΰλανδεζικη μοτο Ηonda Cbr500r θα περασει στις υπηρεσιες μου οποτε και θα τεσταριστει .... διεξοδικα ...! Shot
Stay tuned , θα κλαψουν μανουλες ... again ....!

View attachment 52774
Καλοταξιδο να είναι Στέλιο, όμορφη πολύ!!!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλορίζικο και καλοτάξιδο , αν έχει τον ίδιο συντονισμό που έχουν όλα τα CB , εκεί γύρω στις 5000 στροφές, η λύση είναι να το πηγαίνεις 7000 Tooth
Ή αλλαγή των σινεμπλόκ του κινητήρα με σιλικονουχους...
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Ή αλλαγή των σινεμπλόκ του κινητήρα με σιλικονουχους...
Πολύ θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι τα ''σινεμπλόκ του κινητήρα'' και που βρίσκονται αυτά στο CBR500R.

Φωτό ακόμα καλύτερα ή και με part number που να αντιστοιχούν στα εξαρτήματα αυτά
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Το ψηλά τοποθετημενο ντεπόζιτο να δεις ότι μαλλον δεν θα έχει μέσα του σωστη διαχωριστική διαμόρφωση (ή μισο-χωρισμα )
Παίζει να μην έχει κανένα Honda τέτοιο πράγμα εδώ και...40 χρόνια. Και λέω 40 γιατί δεν ξέρω αν είχαν πιο πριν.

Οτι Honda ντεπόζιτο έχει περάσει από τα χέρια μου, είναι συμπαγής εσωτερικός χώρος, χωρίς χωρίσματα και διαχωριστικά. Μόνο τα εξαρτήματα τύπου αντλία βενζίνης και φλοτέρ μετρητή, χαλάνε την συμπαγότητα, άιντε και κάτι RC45 που είχαν σωλήνες ramair να περνάνε μέσα.

Αν τόσο πολύ σε προβληματίζει, κάνε ότι κάνουν οι αγωνιζόμενοι: Σφουγγάρι βενζίνης μέσα στο ντεπόζιτο.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πολύ θα με ενδιέφερε να μου εξηγήσεις τι ακριβώς είναι τα ''σινεμπλόκ του κινητήρα'' και που βρίσκονται αυτά στο CBR500R.

Φωτό ακόμα καλύτερα ή και με part number που να αντιστοιχούν στα εξαρτήματα αυτά
Και εμένα.....
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Παίζει να μην έχει κανένα Honda τέτοιο πράγμα εδώ και...40 χρόνια. Και λέω 40 γιατί δεν ξέρω αν είχαν πιο πριν.

Οτι Honda ντεπόζιτο έχει περάσει από τα χέρια μου, είναι συμπαγής εσωτερικός χώρος, χωρίς χωρίσματα και διαχωριστικά. Μόνο τα εξαρτήματα τύπου αντλία βενζίνης και φλοτέρ μετρητή, χαλάνε την συμπαγότητα, άιντε και κάτι RC45 που είχαν σωλήνες ramair να περνάνε μέσα.

Αν τόσο πολύ σε προβληματίζει, κάνε ότι κάνουν οι αγωνιζόμενοι: Σφουγγάρι βενζίνης μέσα στο ντεπόζιτο.

Αυτο μου ελεγαν προχθες και δυο γνωστες παλιοι αγωνιζομενοι με συνεργειο ..... σφουγγαρι .....! Η απολυτη ξεφτιλα δηλαδη ....!abcdefghgk
Ενω υπαρχει τετοιο σοβαρο θεμα "ασφαλειας για το κρατημα" που το ξερουν οι αγωνιζομενοι για το οποιο πιστευω θα εχει και feed back το εργοστασιο ...δηλαδη κοινο μυστικο εδω και 40 χρονια και ομως δεν διαβασα ποτε μου σε κανενα τεστ ουτε ακουσα ποτε μου απο κανενα Χοντακια να αναφερει το θεμα αρα καταληγουμε οτι τελικα μονο τα παλαι ποτε ευρωπαικα μηχανακια σεβονται το θεμα "ασφαλεια" και "κρατημα".
Τωρα που "γερασαμε"....:cool:... και θα πηγαινουμε "κυριες" με 60 km/h ας παρουμε την ασιατικη "αξιοπιστια" γιατι δεν μπορουμε να ..... σκυβουμε για να μαστορευουμε το ιταλικο πλεον ....!eye
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Οι αγωνιζόμενοι το βάζουν ΚΥΡΙΩΣ γιατί είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς, και οι κανονισμοί το έχουν ΚΥΡΙΩΣ για λόγους ασφαλείας, αν πέσει η μηχανή και τρυπηθεί το ντεπόζιτο, να ελαχιστοποιηθεί η ροή της βενζίνης από την τρύπα.

Στον δρόμο, το θέμα ''μου κουνάει την μηχανή το καύσιμο'' δεν υφίσταται, είναι τόσο ασήμαντο, που πρακτικά δεν υφίσταται, για αυτό και οι εταιρίες, όλες οι εταιρίες όχι μόνο η Honda, δεν βάζουν διαχωριστικά και τέτοια πράγματα. Δεν είναι αεροπλάνο να μοιράζει την κατανάλωση καυσίμου στα φτερά, μην τυχόν και βαρύνει από την μια μεριά.

Δεν μπορώ να καταλάβω με τόσο προκατειλημμένο mindset, που ψάχνει να εφερεύσει προβλήματα που δεν υπήρξαν ποτέ εδώ και δεκαετίες, τι πήγες και πήρες τέτοια μηχανή. Γιατί δεν πήρες π.χ. ένα RC390 που είναι ''ευρωπαικό'' και δεν θα ψάχνεις τα διαφράγματα στο τάνκερ και θα άλλαζε και τις ταχύτητες βούτυρο. Αυτόματα, επειδή απλά είναι ''ευρωπαικό''.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτο μου ελεγαν προχθες και δυο γνωστες ....

Άμα πας με 60 χαω να ξες ότι θα πέσεις.
Νομος!

Η μοτό δεν αμάξι .
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Άμα πας με 60 χαω να ξες ότι θα πέσεις.
Νομος!

Η μοτό δεν αμάξι .

Αφου τοσο παει ο @Pan-dvs στις εκδρομες , εγω ..... προσπερασματα δεν κανω ...! abcdefghgk Shot
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Οι αγωνιζόμενοι το βάζουν ΚΥΡΙΩΣ γιατί είναι υποχρεωτικό από τους κανονισμούς, και οι κανονισμοί το έχουν ΚΥΡΙΩΣ για λόγους ασφαλείας, αν πέσει η μηχανή και τρυπηθεί το ντεπόζιτο, να ελαχιστοποιηθεί η ροή της βενζίνης από την τρύπα.

Στον δρόμο, το θέμα ''μου κουνάει την μηχανή το καύσιμο'' δεν υφίσταται, είναι τόσο ασήμαντο, που πρακτικά δεν υφίσταται, για αυτό και οι εταιρίες, όλες οι εταιρίες όχι μόνο η Honda, δεν βάζουν διαχωριστικά και τέτοια πράγματα. Δεν είναι αεροπλάνο να μοιράζει την κατανάλωση καυσίμου στα φτερά, μην τυχόν και βαρύνει από την μια μεριά.

Δεν μπορώ να καταλάβω με τόσο προκατειλημμένο mindset, που ψάχνει να εφερεύσει προβλήματα που δεν υπήρξαν ποτέ εδώ και δεκαετίες, τι πήγες και πήρες τέτοια μηχανή. Γιατί δεν πήρες π.χ. ένα RC390 που είναι ''ευρωπαικό'' και δεν θα ψάχνεις τα διαφράγματα στο τάνκερ και θα άλλαζε και τις ταχύτητες βούτυρο. Αυτόματα, επειδή απλά είναι ''ευρωπαικό''.

Εμ! δεν ηξερες , δεν ρωταγες θα μου πεις ... αν και εγω σε εψαχνα να σε ρωτησω τι να παρω αλλα ελλειπες ......! Tooth

Ο καθενας μας αναλογα με την εμπειρια του , τα θελω του και κυριως με τα ... "μπορω του" για την δεδομενη περιοδο της αγορας κανει τον αναγκαιο συμβιβασμο οπως συνηθως και σε αλλα ζητηματα της ζωης μας.

Δεν ειναι θεμα μεροληψιας ουτε τσιχλας στο μυαλο η αναφορα καποιων παρατηρησεων ειδικα απο μοτοσυκλετιστες που εχουν απομυθοποιησει πλεον μοντελα , κυβικα και εταιρειες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις "ασημαντη δυναμη" οταν πλεον με 0 km/h σταματημενος συνεχιζει να ....σπαρταραει εστω ανεπαισθητα ενα μηχανακι 280 κιλων ( μαζι με τον αναβατη επανω) .... για μενα αυτος ο συντονισμος αν συνδυαστει αυξανομενος με την φυγοκεντρο δυναμη μιας δεδομενης ταχυτητας πανω σε μια δεδομενη στροφη με κακη ασφαλτο ... μου φερνει ανατριχιλα , το ομολογω.facepalm 2

Θα στρωσει ομως που θα παει ...!Bcdefgh
 
Top Bottom