Honda CBR 500R ... καινουργιο κοσκινακι μου

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εμ! δεν ηξερες , δεν ρωταγες θα μου πεις ... αν και εγω σε εψαχνα να σε ρωτησω τι να παρω αλλα ελλειπες ......! Tooth

Ο καθενας μας αναλογα με την εμπειρια του , τα θελω του και κυριως με τα ... "μπορω του" για την δεδομενη περιοδο της αγορας κανει τον αναγκαιο συμβιβασμο οπως συνηθως και σε αλλα ζητηματα της ζωης μας.

Δεν ειναι θεμα μεροληψιας ουτε τσιχλας στο μυαλο η αναφορα καποιων παρατηρησεων ειδικα απο μοτοσυκλετιστες που εχουν απομυθοποιησει πλεον μοντελα , κυβικα και εταιρειες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις "ασημαντη δυναμη" οταν πλεον με 0 km/h σταματημενος συνεχιζει να ....σπαρταραει εστω ανεπαισθητα ενα μηχανακι 280 κιλων ( μαζι με τον αναβατη επανω) .... για μενα αυτος ο συντονισμος αν συνδυαστει αυξανομενος με την φυγοκεντρο δυναμη μιας δεδομενης ταχυτητας πανω σε μια δεδομενη στροφη με κακη ασφαλτο ... μου φερνει ανατριχιλα , το ομολογω.facepalm 2

Θα στρωσει ομως που θα παει ...!Bcdefgh
Που ξες εσύ...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.303
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Που ξες εσύ...... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth

Χεθε μας βρε και ΄συ .... βραδυατικα. funny

Εβαλα λαδια 40ρια (10w-40 HONDA) και τωρα εχει αρχισει αλλο κουσουρι .... αν ξεχαστεις και σταματησεις με 6η ή 5η .... δεν κατεβαζει ταχυτητα.
Θα μου πεις τωρα πρωταρης εισαι και σταματας με 6η στο φαναρι .... αλλα το περιεργο ειναι οτι και στην ενδειξη ταχυτητων βγαζει μια παυλα και αφου επιμεινεις μερικες φορες κατεβαζει ....ταχυτητες.

Μουλαρι ο Αστραχαν αλλα θα στρωσει ομως ...... για Ηonda μας το πουλησανε ....!Tooth
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.828
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Αφου τοσο παει ο @Pan-dvs στις εκδρομες , εγω ..... προσπερασματα δεν κανω ...! abcdefghgk Shot
Τον πετσοκοψες έτσι!!! Ούτε σταγόνα δεν θα τρέξει χααχαχαχ.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.828
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Εμ! δεν ηξερες , δεν ρωταγες θα μου πεις ... αν και εγω σε εψαχνα να σε ρωτησω τι να παρω αλλα ελλειπες ......! Tooth

Ο καθενας μας αναλογα με την εμπειρια του , τα θελω του και κυριως με τα ... "μπορω του" για την δεδομενη περιοδο της αγορας κανει τον αναγκαιο συμβιβασμο οπως συνηθως και σε αλλα ζητηματα της ζωης μας.

Δεν ειναι θεμα μεροληψιας ουτε τσιχλας στο μυαλο η αναφορα καποιων παρατηρησεων ειδικα απο μοτοσυκλετιστες που εχουν απομυθοποιησει πλεον μοντελα , κυβικα και εταιρειες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις "ασημαντη δυναμη" οταν πλεον με 0 km/h σταματημενος συνεχιζει να ....σπαρταραει εστω ανεπαισθητα ενα μηχανακι 280 κιλων ( μαζι με τον αναβατη επανω) .... για μενα αυτος ο συντονισμος αν συνδυαστει αυξανομενος με την φυγοκεντρο δυναμη μιας δεδομενης ταχυτητας πανω σε μια δεδομενη στροφη με κακη ασφαλτο ... μου φερνει ανατριχιλα , το ομολογω.facepalm 2

Θα στρωσει ομως που θα παει ...!Bcdefgh
Πάντως Στέλιο μιλάς με δεδομένα αυτό να λέγεται χααχχα. Άμα πηγαίνεις πάντως με 60 να ξέρεις δεδομένα στο λέω θα σε περνάω με τον Κινέζο και θα έχω και παρμπρίζ χαχααχα
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.828
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Χεθε μας βρε και ΄συ .... βραδυατικα. funny

Εβαλα λαδια 40ρια (10w-40 HONDA) και τωρα εχει αρχισει αλλο κουσουρι .... αν ξεχαστεις και σταματησεις με 6η ή 5η .... δεν κατεβαζει ταχυτητα.
Θα μου πεις τωρα πρωταρης εισαι και σταματας με 6η στο φαναρι .... αλλα το περιεργο ειναι οτι και στην ενδειξη ταχυτητων βγαζει μια παυλα και αφου επιμεινεις μερικες φορες κατεβαζει ....ταχυτητες.

Μουλαρι ο Αστραχαν αλλα θα στρωσει ομως ...... για Ηonda μας το πουλησανε ....!Tooth
Μην τα λες όλα τα εκτεθουμε χααχαχσχ
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.498
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αφου τοσο παει ο @Pan-dvs στις εκδρομες , εγω ..... προσπερασματα δεν κανω ...! abcdefghgk Shot
Περιμένω όλες τις κουλομαριες και θα τ ακούσω και από πάνω;;;Hate
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Παίζει να μην έχει κανένα Honda τέτοιο πράγμα εδώ και...40 χρόνια. Και λέω 40 γιατί δεν ξέρω αν είχαν πιο πριν.

Οτι Honda ντεπόζιτο έχει περάσει από τα χέρια μου, είναι συμπαγής εσωτερικός χώρος, χωρίς χωρίσματα και διαχωριστικά. Μόνο τα εξαρτήματα τύπου αντλία βενζίνης και φλοτέρ μετρητή, χαλάνε την συμπαγότητα, άιντε και κάτι RC45 που είχαν σωλήνες ramair να περνάνε μέσα.
Η Yamaha είχε βάλει στο ντεπόζιτο του πρώτου Tenere 600 αρχές 80ς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Εμ! δεν ηξερες , δεν ρωταγες θα μου πεις ... αν και εγω σε εψαχνα να σε ρωτησω τι να παρω αλλα ελλειπες ......! Tooth

Ο καθενας μας αναλογα με την εμπειρια του , τα θελω του και κυριως με τα ... "μπορω του" για την δεδομενη περιοδο της αγορας κανει τον αναγκαιο συμβιβασμο οπως συνηθως και σε αλλα ζητηματα της ζωης μας.

Τωρα αν εσυ θεωρεις "ασημαντη δυναμη" οταν πλεον με 0 km/h σταματημενος συνεχιζει να ....σπαρταραει εστω ανεπαισθητα ενα μηχανακι 280 κιλων ( μαζι με τον αναβατη επανω) .... για μενα αυτος ο συντονισμος αν συνδυαστει αυξανομενος με την φυγοκεντρο δυναμη μιας δεδομενης ταχυτητας πανω σε μια δεδομενη στροφη με κακη ασφαλτο ... μου φερνει ανατριχιλα , το ομολογω.facepalm 2

Θα στρωσει ομως που θα παει ...!Bcdefgh

Στέλιο υπερβολικός μου φαίνεσαι φίλε. Υποτίθεται έχεις και μια εμπειρία σε μηχανές. Δε γίνεται να σε επηρεάζει αυτό ούτε σταματημένος ούτε σε στροφή
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.498
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Στέλιο υπερβολικός μου φαίνεσαι φίλε. Υποτίθεται έχεις και μια εμπειρία σε μηχανές. Δε γίνεται να σε επηρεάζει αυτό ούτε σταματημένος ούτε σε στροφή
Άνθρωπος που έχει καβαλήσει moto guzzi δεν μασάει.Σιγουρα δεν τον επηρεάζει αλλά από την στιγμή που παρατηρεί κάτι,δεν θα το πει;
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Άνθρωπος που έχει καβαλήσει moto guzzi δεν μασάει.Σιγουρα δεν τον επηρεάζει αλλά από την στιγμή που παρατηρεί κάτι,δεν θα το πει;
Βεβαίως και θα το πει γιατί έχουμε δημοκρατία. Είναι κάτι όμως ανεπαίσθητο που δε μπορεί να επηρεάσει τη κατεύθυνση μιας μηχανής. Εκτός αν κυνηγάς δευτερόλεπτα σε πίστα και πίσω σου έχεις κάνα αναβάτη gp. Σε καθημερινότητα και σε βόλτες αυτό δε γίνεται ούτε με άπειρο οδηγο
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Ο ένας βλέπει ανύπαρκτα σαιλεντ μπλοκ, που ΦΥΣΙΚΑ τα λέει ''σινεμπλοκ'' και όταν του ρωτάς που τα έχει δει αυτά κάνει τον τσιντσαντσον

Ο άλλος θεωρεί ότι το CBR ζυγίζει 280 κιλά και ότι του το κουνάνε τα 10 κιλά βενζίνης που μπαλαντζάρουν, και ότι αυτό είναι ''γνωστό πρόβλημα'' που έχουν συνομωτήσει οι εταιρίες και δεν το λύνουνε.

Ρε θα με κρασάρετε εσείς.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.259
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Ο ένας βλέπει ανύπαρκτα σαιλεντ μπλοκ, που ΦΥΣΙΚΑ τα λέει ''σινεμπλοκ'' και όταν του ρωτάς που τα έχει δει αυτά κάνει τον τσιντσαντσον

Ο άλλος θεωρεί ότι το CBR ζυγίζει 280 κιλά και ότι του το κουνάνε τα 10 κιλά βενζίνης που μπαλαντζάρουν, και ότι αυτό είναι ''γνωστό πρόβλημα'' που έχουν συνομωτήσει οι εταιρίες και δεν το λύνουνε.

Ρε θα με κρασάρετε εσείς.
Μιχαηλ ειναι δυο τρελα αγορια που τους αρεσει το σασπενς στην γραφη ειναι και χιουμοριστες Tooth Tooth
Αλλα ασχετοι δεν ειναι συντηρούν και δαμαζουν μηχανες χιλιαδων αλογων
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.498
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Βεβαίως και θα το πει γιατί έχουμε δημοκρατία. Είναι κάτι όμως ανεπαίσθητο που δε μπορεί να επηρεάσει τη κατεύθυνση μιας μηχανής. Εκτός αν κυνηγάς δευτερόλεπτα σε πίστα και πίσω σου έχεις κάνα αναβάτη gp. Σε καθημερινότητα και σε βόλτες αυτό δε γίνεται ούτε με άπειρο οδηγο
Ίσως αλλά του κάνει εντύπωση γιατί δεν το περιμενε αυτό και το σχολιάζει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ο ένας βλέπει ανύπαρκτα σαιλεντ μπλοκ, που ΦΥΣΙΚΑ τα λέει ''σινεμπλοκ'' και όταν του ρωτάς που τα έχει δει αυτά κάνει τον τσιντσαντσον

Ο άλλος θεωρεί ότι το CBR ζυγίζει 280 κιλά και ότι του το κουνάνε τα 10 κιλά βενζίνης που μπαλαντζάρουν, και ότι αυτό είναι ''γνωστό πρόβλημα'' που έχουν συνομωτήσει οι εταιρίες και δεν το λύνουνε.

Ρε θα με κρασάρετε εσείς.
Ωχ.....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μπλέξαμε με τα honda σήμερις.....


Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.303
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το λοιπον εχουμε και λεμε ... το μοτερ των 42 αλογων στον τροχο εχει πολυ καλη ελαστικοτητα σε χαμηλες ταχυτητες χωρις σκορτσαρισματα αλλα και προφανως ειναι γραναζωμενο προς το κοντο γιατι η 6η μπαινει με θετικο τραβηγμα ακομη και στα πρωτα 50-100 μετρα αμα ξεκινησεις.
Για μενα εχει το απολυτως ικανοποιητικο τραβηγμα (αναλογως της ιπποδυναμεως του) για καθημερινη χρηση στην πολη αλλα και για το δικαβαλο φορτωμα με καποιο ... ζωντανό ...:cool: ... ή μπαγκαζια για εξορμησεις στους στριφτερους επαρχιακους δρομους.

Παντως ακομη και νωχελικα να κινεισαι μολις το γκαζωσεις επιτακτικα ο κινητηρας ανεβαζει αστραπιαια στροφες .... δειχνοντας τα υβριδικα ιαπωνικα γονιδια του.

Φουλαρισμα σημερα 8,5 λιτρα για 300 km οπερ κατω απο 3 ltr / 100 km με συντηρητικη οδηγηση και περιορισμενη τελικη στα 80-100 km/h.
(.... μισο να παρω ενα χαπι ναυτιας γιατι αρχισε να κουναει παλι τωρα που φουλαρισα , πρωτομπαρκος ειμαι θα συνηθισω ....) abcdefghgk

Και το ρεζουμέ της απολαυσης , σε κλειστες προς μεσαιες στροφες δειχνει να ειναι διαβητης ..... βεβαια σ΄αυτες τις στροφες που εγω τρεχω μονος μου και βγαινω παντα πρωτος ..... παλι μονος μου , μην παρεξηγουμεθα ....!Tooth

Επισης μολις ζεσταθουν τα λαδια , αν ξεχαστεις με 6η , 5η , 4η αλλα ακομα και με την 3η ταχυτητα και σταματησεις στο φαναρι αρνειται να κατεβασει οποτε .... αναβοντας το πρασινο ενδεχεται να εχουν φυγει ολοι και συ να μενεις πισω .... ψιλο-γκαζωνοντας ψιλο-κοπανωντας το λεβιε ταχυτητων για να βαλεις την 1η ταχυτητα ( ειδικα αυτο ομως ακομη με την 3η ταχυτητα ειναι πραγματι ενοχλητικο εως επικινδυνο μεσα στην πυκνη κινηση των αυτοκινητων ) .
Ατιμα παλιο-σκουτερ μας τεμπελεψατε ...!ooops
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.828
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Μιχαηλ ειναι δυο τρελα αγορια που τους αρεσει το σασπενς στην γραφη ειναι και χιουμοριστες Tooth Tooth
Αλλα ασχετοι δεν ειναι συντηρούν και δαμαζουν μηχανες χιλιαδων αλογων
Μουλάρια είναι εκείνα Δημήτρη χαχααχα
 
Top Bottom