Honda CBR 500R ... καινουργιο κοσκινακι μου

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.278
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Απορία που είχα πάντα. Τα ενσωματωμένα στη ζάντα εργοστασιακά TPMS έχουν την μπαταρία μέσα στη ζάντα; Αν ναι τι ζωή έχει αυτή;

Η ζωή είναι μικρή ... και για αυτό το ασήμαντο αγχος...! Tooth
Κόστος 2,5 ευρώ η μία μπαταρία στην τάπα της βαλβίδας.

Τώρα για τους εσωτερικούς σενσορες κινεζικούς μέσα στην ζάντα βρίσκεις φθηνους .... αλλά καθε ξεμονταρισμα λάστιχου αλλά και του σενσορα για αλλαγή μπαταρίας .... it depends on ...!Bcdefgh
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.253
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Στην λαχανιδά το μόνο που λείπει είναι το TPMS και της έχω βάλει μια κινεζια που η μπαταρία είναι μες στην ζάντα αλλά στον ένα χρόνο έμεινε απο μπαταρία τώρα με την αλλαγή ελαστικών θα μπει και η μπαταρία οφείλω να ομολογήσω ότι σαν το εργοστασιακό δεν έχει

Στάλθηκε από το 2201117SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα gs έχουν απ' την μάνα τους ,γύρω στην 5ετια το λιγότερο πάνε.
Αλλά η πεμφε δεν τις αλλάζει μόνες τους ,το αναλώσιμο κάνει περί τα 180 ευρα .
Βέβαια πολλοί έχουν προχωρήσει σε χειρουργείο-κοπτοραπτικη με τέλειο αποτέλεσμα με το κόστος χωμα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όσοι βάλετε aftermarket TPMS πάνω στην βαλβίδα να δώσετε μεγάλη προσοχή στο βάρος του εξαρτήματος που θα βιδώνει πάνω της διότι αν είναι βαρύ μπορεί να κόψει στεγνά και χωρίς προειδοποίηση την βαλβίδα σε υψηλές ταχύτητες!
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.253
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Όσοι βάλετε aftermarket TPMS πάνω στην βαλβίδα να δώσετε μεγάλη προσοχή στο βάρος του εξαρτήματος που θα βιδώνει πάνω της διότι αν είναι βαρύ μπορεί να κόψει στεγνά και χωρίς προειδοποίηση την βαλβίδα σε υψηλές ταχύτητες!
Εγω γιαυτον τον λογω εβαλα με τον αισθητηρα και την μπαταρια μεσα στην ζαντα
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
TPMS μπορεί κάποιοι να το θεωρούν gimmick και χαζοαξεσουάρ, όμως λύνει τα χέρια με το συχνό έλεγχο της πίεσης των ελαστικών. Παλιά καθόμουν ένα 20-λεπτο κάθε 15ημερο να στήνω τη μοτο δίπλα στο αυτοκίνητο για να συνδέσω την τρόμπα ίσα ίσα για να δω πως η πίεση ήταν μια χαρά....Τώρα πια και το αυτοκίνητο και η μηχανή έχουν TPMS, έχω να κουμπώσω τρόμπα πάνω από μήνα και στα 2!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.278
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Όσοι βάλετε aftermarket TPMS πάνω στην βαλβίδα να δώσετε μεγάλη προσοχή στο βάρος του εξαρτήματος που θα βιδώνει πάνω της διότι αν είναι βαρύ μπορεί να κόψει στεγνά και χωρίς προειδοποίηση την βαλβίδα σε υψηλές ταχύτητες!

Τώρα λογω φυγοκεντρου να συμπιέζεται και να σπάσει η λαστιχενια βαλβίδα κάποια στιγμή το βλέπω απίθανο ...cdefghigi... καλά για μεταλλικη δεν παίζει.
Αυτό που συνίσταται προς αποφυγή σε λαστιχένια βαλβίδα είναι τα εκαστοτε αντρικα σφιξιματα της ταπας. abcde
 
Τελευταία επεξεργασία:

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.817
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Καλησπέρα όσοι δεν έχετε zontes να πάτε να πάρετε όλα αυτά μαζί και θερμοκρασία ελαστικού είναι στάνταρ χαχαχαχα γατάκια
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.278
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Εγώ έλυσα το πρόβλημα με τη τρόμπα της Xiaomi. Πανευκολη στη χρήση και ακριβής!

Και όταν μετά από μερικά χρόνια λειτουργίας χρειαστούν αλλαγμα οι 3 μπαταρίες λιθιου .... στον Γερμανό στο Αιγάλεω με 27 ευρώ , τον έχω ηδη εκπαιδεύσει τον μάστορα πανω στο δικό μου ...! Tooth
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.278
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Έστω θέλεις να κάνεις έλεγχο στην στάθμη λαδιού στο γκαράζ μετά από 4000 km....!facepalm 2

Εργαλεία:
- 2 σανιδακια προτιμητέα από παρκέ (... χωρίς αγκιλες)
- 1 φακό
- 1 κουρελου για το γονατισμα
- Τουλάχιστον 10λεπτη γυμναστική με σπάσιμο της μέσης και βαθύ κάθισμα.

Σταυρώνεις τα σανιδακια σαν ράμπα κάτω από το νύχι , προσπαθώντας να φέρεις ακριβώς κάθετα την μηχανή ... αν σας πέσει η μηχανή ,επαναλαβε τε ...!abcde



Κατόπιν γονατιζεις σαν τον ... &0@$#& ... και ψάχνεις το ματάκι του λαδιού που είναι χωμένο χαμηλά στο φέρινγκ.



Οπότε μετά την όλη ταλαιπωρία λες ... " ...τανα Honda ούτε λάδι δεν καις ? " ....! Tooth
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.021
Όνομα
George
Έστω θέλεις να κάνεις έλεγχο στην στάθμη λαδιού στο γκαράζ μετά από 4000 km....!facepalm 2

Εργαλεία:
- 2 σανιδακια προτιμητέα από παρκέ (... χωρίς αγκιλες)
- 1 φακό
- 1 κουρελου για το γονατισμα
- Τουλάχιστον 10λεπτη γυμναστική με σπάσιμο της μέσης και βαθύ κάθισμα.

Σταυρώνεις τα σανιδακια σαν ράμπα κάτω από το νύχι , προσπαθώντας να φέρεις ακριβώς κάθετα την μηχανή ... αν σας πέσει η μηχανή ,επαναλαβε τε ...!abcde



Κατόπιν γονατιζεις σαν τον ... &0@$#& ... και ψάχνεις το ματάκι του λαδιού που είναι χωμένο χαμηλά στο φέρινγκ.



Οπότε μετά την όλη ταλαιπωρία λες ... " ...τανα Honda ούτε λάδι δεν καις ? " ....! Tooth
Αμ ρε χριστιανε κ συ έχεις βάλει ένα σωρό πράγματα πάνω κ δεν έβαλες ενσ 2πλο στάντ...ooops
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Έστω θέλεις να κάνεις έλεγχο στην στάθμη λαδιού στο γκαράζ μετά από 4000 km....!facepalm 2

Εργαλεία:
- 2 σανιδακια προτιμητέα από παρκέ (... χωρίς αγκιλες)
- 1 φακό
- 1 κουρελου για το γονατισμα
- Τουλάχιστον 10λεπτη γυμναστική με σπάσιμο της μέσης και βαθύ κάθισμα.

Σταυρώνεις τα σανιδακια σαν ράμπα κάτω από το νύχι , προσπαθώντας να φέρεις ακριβώς κάθετα την μηχανή ... αν σας πέσει η μηχανή ,επαναλαβε τε ...!abcde



Κατόπιν γονατιζεις σαν τον ... &0@$#& ... και ψάχνεις το ματάκι του λαδιού που είναι χωμένο χαμηλά στο φέρινγκ.



Οπότε μετά την όλη ταλαιπωρία λες ... " ...τανα Honda ούτε λάδι δεν καις ? " ....! Tooth
Και που να αλλαζες και τα λαδια μαζι με το φιλτρο. Τα μισα απ οσα ειπες ισχυουν οταν δεν εχει 2πλο σταντ. Και οντως δεν καινε λαδια τα μαμημενα Praising
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.278
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αμ ρε χριστιανε κ συ έχεις βάλει ένα σωρό πράγματα πάνω κ δεν έβαλες ενσ 2πλο στάντ...ooops

Εχεις info οτι μπαινει 2πλο σταντ στο συγκεκριμενο μοντελο ?cdefghigi
Γιατι αν μάθω οτι ημουν απληροφορητος τοσο καιρο επι τουτου .... θα πεθανω ....! Banging head abcdefghgkabcdefghgk
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.021
Όνομα
George
Εχεις info οτι μπαινει 2πλο σταντ στο συγκεκριμενο μοντελο ?cdefghigi
Γιατι αν μάθω οτι ημουν απληροφορητος τοσο καιρο επι τουτου .... θα πεθανω ....! Banging head abcdefghgkabcdefghgk
Για να ειμαι ειλικρινης δεν το ξερω κ θα εκπλαγω δυσαρεστα εαν μαθω οτι δεν μπαινει....καθως το θεωρω δεδομενο οπως στα περισσοτερα μεκανακια
νεα μοντελα σου λενε μετα.... cdefghig
με κατι τετοιες πατατες....τα παπακια φανταζουν τεχνολογικα θαυματα μπροστα τους....
 

Crazy Horse

new member
Δημοσιεύσεις
164
Ηλικία
59
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μοτοσυκλέτα
Moto guzzi stelvio 1200 4v ntx
Όνομα
Αντώνης
Περιοχή
Λαγονήσι Αττικής
Μια λύση θα μπορούσε να είναι και αυτή.
Εάν δεν υπάρχει όντως κεντρικό σταντ λόγο φαιρινγκ.
Πάντως για CBR500R βρίσκεις.
Δεν ξέρω εάν έχει και γυμνό με το ίδιο όνομα..η τι παίζει..

(Υπάρχει το ίδιο site από Γερμανία εκ παραδρομής μπήκε το Αγγλικό )



 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.831
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Έχετε δει ποτέ σε super sport μοντέλο (είτε μικρό είτε μεγάλο) ποτέ κεντρικό σταντ;

Εγώ δεν θυμάμαι να έχω δει… αλλά και να υπήρχε όπως το σκέφτομαι, μόνιμα θα έξυνε στην άσφαλτο!
 
Top Bottom