CF 650 mt ,ερωτήσεις/απορίες προς τους κατόχους

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν αυτή την στιγμή υπάρχουν 3 Κινέζικες μάρκες στην Ελληνική αγορά μεσαίας μοτοσυκλέτας, θα προτιμούσα πρώτα Benelli και Zontes και αρκετά πίσω τα CF.
Για τους εξής λόγους:
- Ανύπαρκτη αντιπροσωπεία σε σχέση με τα άλλα δύο
- Τοποθέτηση CF σε κατηγορία που θέλει εμπειρία και απαιτεί άλλα δεδομένα απο τις μικρότερες 300 και 500 κυβικών

και περιμένω να δω και την VOGE στην Ελληνική αγορά, απο την Mototrend.

Γενικά από τις Κινέζικες εταιρίες έχω πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις. Θέλω να μου δίνουν έστω τεχνολογία 15ετίας, που να δουλεύει όμως ολόσωστα και να παίζουν 25% φτηνότερα από τον ανταγωνισμό. Η Zontes και η Benelli το κατάφεραν. Απλές λύσεις, όμορφες σχεδιαστικά και αποδεκτές ποιοτικά. H CF ακόμη δεν με έπεισε από τα τεστ που είδα.
 
N

notakos600

Guest
Αν αυτή την στιγμή υπάρχουν 3 Κινέζικες μάρκες στην Ελληνική αγορά μεσαίας μοτοσυκλέτας, θα προτιμούσα πρώτα Benelli και Zontes και αρκετά πίσω τα CF.
Για τους εξής λόγους:
- Ανύπαρκτη αντιπροσωπεία σε σχέση με τα άλλα δύο
- Τοποθέτηση CF σε κατηγορία που θέλει εμπειρία και απαιτεί άλλα δεδομένα απο τις μικρότερες 300 και 500 κυβικών

και περιμένω να δω και την VOGE στην Ελληνική αγορά, απο την Mototrend.

Γενικά από τις Κινέζικες εταιρίες έχω πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις. Θέλω να μου δίνουν έστω τεχνολογία 15ετίας, που να δουλεύει όμως ολόσωστα και να παίζουν 25% φτηνότερα από τον ανταγωνισμό. Η Zontes και η Benelli το κατάφεραν. Απλές λύσεις, όμορφες σχεδιαστικά και αποδεκτές ποιοτικά. H CF ακόμη δεν με έπεισε από τα τεστ που είδα.
Benelli Imperiale ρε φίλε, πόσο καυλ@.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Να συμπληρώσω ότι ,αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, το δίκτυο της CFmoto είναι επιεικώς αστείο...
Εκτός Αθηνών και Ιωαννίνων, υπάρχει εκπροσώπηση μόνο σε νησιά (Κρήτη, Σαντορίνη, Νάξο, Κώς κ.α)
προφανώς λόγω των ATV. Έχει δρόμο μπροστά της...CFmoto.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.

Νομίζω το Long term του ΜΟΤΟ είναι το τεστ που θα έχει σημασία απο δω και πέρα για την CF.
Τo CF είναι ένα μηχανάκι στο μέσο όρο της κατηγορία του απο πλευράς απόδοσης, την στιγμή όμως που είναι το φτηνότερο σε αυτήν. Αυτά είναι δεδομένα που γνωρίζουμε.
Αυτό που δεν γνωρίζουμε είναι τυχόν απρόβλεπτες ακριβές βλάβες και αξιοπιστία στον χρόνο.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Πάντως το bikeit το συμπαθώ πολύ. Αναλυτικά review, πανέμορφες φωτό,ωραία γραφή!

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Αν είχε όνομα θα πούλαγε καλύτερα, πολύ καλύτερα. Το όνομα κατά προτίμηση παλιό δυτικοευρωπαικό ,τόσα υπάρχουν.
Μόνο ένα δε θέλω να ακουμπήσουν ...
 
N

notakos600

Guest
Κάπου διάβασα για την αγορά της Villa από κινέζους επενδυτές.
Σχεδιάζουν δε για αρχή την κατασκευή μιας μοτοσυκλέτας ON-OFF με κινητήρα αντίγραφο του CRF250L...
 

Buckley

member
Δημοσιεύσεις
860
Ηλικία
58
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Husky wr 390
Όνομα
Παναγιώτης
Κάπου διάβασα για την αγορά της Villa από κινέζους επενδυτές.
Σχεδιάζουν δε για αρχή την κατασκευή μιας μοτοσυκλέτας ON-OFF με κινητήρα αντίγραφο του CRF250L...
Παναή εγώ πάντως δεν εννοούσα τα villa ,άλλα δεν θέλω να ακουμπήσουν...
Α, και για να μην το ξεχάσω.
moto-villa-cette-or-400-sports-n-est-pas-une-prepa-mais-un-prototype.jpg
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.533
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
CFMoto 800MT: Το πρώτο μοντέλο με κινητήρα KTM
Στην αγορά το 2021

CFMOTO-800-MT-1.jpg

Το πρώτο μοντέλο της κινέζικης εταιρείας με κινητήρα KTM – και όχι μόνο – θα αποτελέσει σύντομα πραγματικότητα

Οι δεσμοί των δύο εταιρειών είναι γνωστοί. Η CFMoto κατασκευάζει ήδη μοντέλα για την κινεζική αγορά κάτω από το brand name KTMR2R, ενώ από κοινού κατασκευάζουν ένα νέο μεγάλο εργοστάσιο με το οποίο η KTM θα καλύψει τις ανάγκες παραγωγής που θα προκύψουν με το “άνοιγμα” στην τεράστια κινεζική αγορά. Στην Hangzhou, που θα βρίσκεται η νέα υπερσύγχρονη μονάδα, θα κατασκευάζονται, σύμφωνα με πληροφορίες, μοντέλα της KTM και της Husqvarna 790 και 890 για την Ευρώπη, Η.Π.Α., την Αυστραλία, και τις χώρες ASEAN (Ινδονησία, Σιγκαπούρη, Μαλαισία, Ταϊλάνδη, Φιλιππίνες). Όπως όλα δείχνουν στον δικύλινδρο σε σειρά κινητήρα θα βασίζεται και το ολοκαίνουργιο μοντέλο της CFMoto.



Οι φωτογραφίες που δείχνουν ένα adventure μοντέλο, με τον κινητήρα και ίσως το πλαίσιο, του 790 Adventure. Το μοντέλο της CFMoto είναι προσανατολισμένο προς την κατηγορία των cross over, όπως τα BMW F 900 XR, Ducati Multistrada 950 και Yamaha Tracer 900 με χυτούς αλουμινένιους τροχούς, που μοιάζουν αρκετά με αυτούς του KTM 1290 Super Adventure, με 19 ίντσες μπροστά και 17 πίσω.

CFMOTO-800-MT-2.jpg

Η σχεδίαση του νέου μοντέλου παραπέμπει σε μοντέλο του KISKA design studio. Έντονές ακμές και μεγάλες λείες επιφάνειες εναλλάσονται, ενώ το μπροστινό μέρος που είναι και καμουφλαρισμένο θυμίζει αρκετά Ducati Multistrada.

Πηγη https://2wo.gr/
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Βασικα έχουν βγει οι κινέζοι στη αντεπίθεση και όσο περνανε τα χρόνια βγάζουν και ποιο αξιολογα μότο που χτυπανε στα ισα ευρωιαπωνικα μοτορια
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.420
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Βασικα έχουν βγει οι κινέζοι στη αντεπίθεση και όσο περνανε τα χρόνια βγάζουν και ποιο αξιολογα μότο που χτυπανε στα ισα ευρωιαπωνικα μοτορια
Αν δε δούμε τιμές δεν μπορούμε να μιλάμε .
Το σίγουρο είναι πως αυτή τη στιγμή κι όσο διαρκεί η προσφορά το 790 στα 12 κάτι και τα 13 που ζητάει για το R είναι μια δυνατή επιλογή ,δεδομένων του ηλεκτρονικού εξοπλισμού και των wp αναρτήσεων που έχει απ'την μάνα του .
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Αν δε δούμε τιμές δεν μπορούμε να μιλάμε .
Το σίγουρο είναι πως αυτή τη στιγμή κι όσο διαρκεί η προσφορά το 790 στα 12 κάτι και τα 13 που ζητάει για το R είναι μια δυνατή επιλογή ,δεδομένων του ηλεκτρονικού εξοπλισμού και των wp αναρτήσεων που έχει απ'την μάνα του .
το θεμα ειναι ότι απαξιώνει πολύ γρηγορα τα μοντελα τις ποιος δεν μου λέει ότι θα το ξανακάνει με κάνα νέο μοντέλο ξανα σε 2-3 χρονια οποτε οσοι τα πήραν χάνουν
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.420
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εμένα κι ίσως αποτελώ μειοψηφία απ'οτι βλέπω ποτέ δεν με ενοιαξε αν το μηχανάκι που γουστάρω να καβαλάω απαξιωθεί κάνα χιλιάρικο παραπάνω (γιατί για τόσο μιλάμε εντός πενταετίας).
Απ'την άλλη στο καρ βλέπω (για αυτούς που έχουν ενδοιασμους) μια χαρά τιμές κρατάνε τα ΚαΤεΜια.
Και μιλάω για μοντέλα σαν το 1050 και 1090 που δεν βγαίνουν πλέον.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα κι ίσως αποτελώ μειοψηφία απ'οτι βλέπω ποτέ δεν με ενοιαξε αν το μηχανάκι που γουστάρω να καβαλάω απαξιωθεί κάνα χιλιάρικο παραπάνω (γιατί για τόσο μιλάμε εντός πενταετίας).

Με λέει ένας σημερα που μιλουσαμε για το Κάπο. "Πήρες και Κάπονορντ, το πήρες και ακριβά...πως θα το πουλήσεις;"

Του λέω "Κάτσε ρε φίλε, γιατί να το πουλήσω;" RollingRollingRollingRolling
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.420
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Με λέει ένας σημερα που μιλουσαμε για το Κάπο. "Πήρες και Κάπονορντ, το πήρες και ακριβά...πως θα το πουλήσεις;"

Του λέω "Κάτσε ρε φίλε, γιατί να το πουλήσω;" RollingRollingRollingRolling
Αυτή η αυτοκινητιστικη νοοτροπία ρε φίλε!
Είναι δυνατόν να πάρεις πίσω λ7 από μηχανάκι;
Κι άμα τα λέω εδώ σε κάτι φίλους ,με κοιτάνε σαν εξωγήινο.
 
Top Bottom