BMW R1150GS.Κριτική ενός Ιαπωνεζόφιλου..

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πω!πω!....... πως επιβιωσαμε τοσα χρονια χωρις abs στο μηχανακι απορω .... cdefghi...... και συνεχιζουμε .....! Happy
10 Χρόνια είχα το 1150 χωρίς ABS απο την μάνα του. Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν λέω ότι το Abs δεν χρειάζεται. Φυσικά και είναι πάρα πολύ καλό να το έχεις. Αλλα δεν είναι και μονόδρομος κατα την γνώμη μου....Smileys drinking beer Emoticon
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Στέλιο το πρώτο μου μηχανάκι με abs ήταν το himalayan.

αλλά σε φρεναρίσματα πανικού δεν νομίζω να τα κατάφερνα καλύτερα χωρίς το abs (και νομίζω και οι περισσότεροι απο εμάς)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπαμπινο σε αρεσει να λερώνεις κάλτσες βλεπω abcdefghgk
Άκου επικίνδυνο το abs !

Καταρχην να σου πω, οτι το μαρκετινγκ, τους δημοσιογραφους, τα περιοδικα κλπ τα χω γραμμενα εκει που καταλαβες..
Σχηματιζω αποψη μονο απο προσωπικες εμπειριες
Χωρις abs, ξερω πανω κατω ποση αποσταση θελω να φρεναρω, περιμενω και το μπλοκαρισμα, οποτε αν μπλοκαρει δυσκολα θα σου διπλωσει, εισαι προετοιμασμενος.Παιζει ρολο και η γεωμετρια εδω.
Ενα αργο ομως abs, που θα αυξησει πολυ την αποσταση φρεναρισματος, ειναι οτι πρεπει για σκατο στην καλτσα.
Δεν μπορεις να ξερεις ποσο θα αυξηθει αυτη η αποσταση........καθε φορα αλλο βιολι.
Τι να το κανω να γλυτωσω το μπλοκαρισμα οταν θα σκαω απανω στο αμαξι...???

Ενα abs συγχρονο -γρηγορο, θα το ηθελα..

Eνα αλλο πλην ειναι οταν καβαλας συγχρονως και αλλες μοτο χωρις abs..
Εχεις τοσο αυτοελεγχο ωστε οταν φρεναρεις με αβσ, να μη χαλαρωνεις τη μανετα ?
Εγω μετα απο τοσα χρονια, οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καταρχην να σου πω, οτι το μαρκετινγκ, τους δημοσιογραφους, τα περιοδικα κλπ τα χω γραμμενα εκει που καταλαβες..
Σχηματιζω αποψη μονο απο προσωπικες εμπειριες
Χωρις abs, ξερω πανω κατω ποση αποσταση θελω να φρεναρω, περιμενω και το μπλοκαρισμα, οποτε αν μπλοκαρει δυσκολα θα σου διπλωσει, εισαι προετοιμασμενος.Παιζει ρολο και η γεωμετρια εδω.
Ενα αργο ομως abs, που θα αυξησει πολυ την αποσταση φρεναρισματος, ειναι οτι πρεπει για σκατο στην καλτσα.
Δεν μπορεις να ξερεις ποσο θα αυξηθει αυτη η αποσταση........καθε φορα αλλο βιολι.
Τι να το κανω να γλυτωσω το μπλοκαρισμα οταν θα σκαω απανω στο αμαξι...???

Ενα abs συγχρονο -γρηγορο, θα το ηθελα..

Eνα αλλο πλην ειναι οταν καβαλας συγχρονως και αλλες μοτο χωρις abs..
Εχεις τοσο αυτοελεγχο ωστε οταν φρεναρεις με αβσ, να μη χαλαρωνεις τη μανετα ?
Εγω μετα απο τοσα χρονια, οχι.
Ο Χριστός κι η παναγιά μαζί σου.
Δεν έχω να σου πω κάτι παραπάνω.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ενα αργο ομως abs, που θα αυξησει πολυ την αποσταση φρεναρισματος, ειναι οτι πρεπει για σκατο στην καλτσα.
Δεν μπορεις να ξερεις ποσο θα αυξηθει αυτη η αποσταση........καθε φορα αλλο βιολι.
Τι να το κανω να γλυτωσω το μπλοκαρισμα οταν θα σκαω απανω στο αμαξι...???

Ενα abs συγχρονο -γρηγορο, θα το ηθελα..

Eνα αλλο πλην ειναι οταν καβαλας συγχρονως και αλλες μοτο χωρις abs..
Εχεις τοσο αυτοελεγχο ωστε οταν φρεναρεις με αβσ, να μη χαλαρωνεις τη μανετα ?
Εγω μετα απο τοσα χρονια, οχι.
Δεν υπάρχει αργό και γρηγορο ΑΒS, όλα την ίδια απόκριση και αποτελεσματικότητα έχουν. Απλώς τα πιο παλιά ένιωθες τη μανετα να κλωτσαει, τίποτα άλλο.

Μήπως έχει βλάβη ή μοναδα σου και αργεί να "δουλέψει"? Το είδα περισυ σε β στρομ, τσαρουχωνα το φρένο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα έβλεπα αποτέλεσμα, ο τύπος ζήτημα να το είχε χρειαστεί 2-3 φορές στη ζωή του και υγρά δεν είχε αλλάξει ποτέ τόσα χρόνια,πληγούρι.

Γι αυτό σου λέω, ένα ΡΤ κόκκινο εδώ κάτω, το ΑΒΣ δουλεύει ρολόι.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν υπάρχει αργό και γρηγορο ΑΒS, όλα την ίδια απόκριση και αποτελεσματικότητα έχουν. Απλώς τα πιο παλιά ένιωθες τη μανετα να κλωτσαει, τίποτα άλλο.

Μήπως έχει βλάβη ή μοναδα σου και αργεί να "δουλέψει"? Το είδα περισυ σε β στρομ, τσαρουχωνα το φρένο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα έβλεπα αποτέλεσμα, ο τύπος ζήτημα να το είχε χρειαστεί 2-3 φορές στη ζωή του και υγρά δεν είχε αλλάξει ποτέ τόσα χρόνια,πληγούρι.

Γι αυτό σου λέω, ένα ΡΤ κόκκινο εδώ κάτω, το ΑΒΣ δουλεύει ρολόι.
Κι όμως υπάρχει
Υπάρχουν ABS (πρώτης; γενιάς) που και το πρώτο χτύπημα γίνεται με lag μετά το τσαρούχωμα, αλλά και τα διαστήματα του μπλοκαρίσματος είναι μεγαλύτερα μεταξύ τους
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Δεν υπάρχει αργό και γρηγορο ΑΒS, όλα την ίδια απόκριση και αποτελεσματικότητα έχουν. Απλώς τα πιο παλιά ένιωθες τη μανετα να κλωτσαει, τίποτα άλλο.

Μήπως έχει βλάβη ή μοναδα σου και αργεί να "δουλέψει"? Το είδα περισυ σε β στρομ, τσαρουχωνα το φρένο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα έβλεπα αποτέλεσμα, ο τύπος ζήτημα να το είχε χρειαστεί 2-3 φορές στη ζωή του και υγρά δεν είχε αλλάξει ποτέ τόσα χρόνια,πληγούρι.

Γι αυτό σου λέω, ένα ΡΤ κόκκινο εδώ κάτω, το ΑΒΣ δουλεύει ρολόι.
Και στα τεστ της εποχής οι δοκιμαστές έκαναν παράπονα ότι το abs ενεργοποειται γρήγορα και εχει αργή λειτουργεια...
Το abs μπήκε πρώτη φορά το 87 στην k100
To abs 2 μπήκε το 94-95,.μεχρι να αντικατασταθεί το 2003 απ το Σέρβοφρενο.. Είναι αρχαίο το abs2.
Τι να πω, ίσως και να έχει πρόβλημα δεν ξέρω, πάντως και στο k1100 έτσι δούλευε..

Ποιο rt λες?
Του Βασίλη?
 
Τελευταία επεξεργασία:

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Κι όμως υπάρχει
Υπάρχουν ABS (πρώτης; γενιάς) που και το πρώτο χτύπημα γίνεται με lag μετά το τσαρούχωμα, αλλά και τα διαστήματα του μπλοκαρίσματος είναι μεγαλύτερα μεταξύ τους
Ναι αλλά του Μπάμπη δεν είναι πρώτης γεννεάς,είναι αρκετά σύγχρονο συγκριτικά.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
To abs 2 μπήκε το 94-95,.μεχρι να αντικατασταθεί το 2003 απ το Σέρβοφρενο.. Είναι αρχαίο το abs2.

Ποιο rt λες?
Του Βασίλη?
Το σερβόφρενο δεν έχει να κάνει με το abs,είναι υποβοήθηση φρένων και συνυπάρχει με το abs.

Ναι.
 
N

notakos600

Guest
Καταρχην να σου πω, οτι το μαρκετινγκ, τους δημοσιογραφους, τα περιοδικα κλπ τα χω γραμμενα εκει που καταλαβες..
Σχηματιζω αποψη μονο απο προσωπικες εμπειριες
Χωρις abs, ξερω πανω κατω ποση αποσταση θελω να φρεναρω, περιμενω και το μπλοκαρισμα, οποτε αν μπλοκαρει δυσκολα θα σου διπλωσει, εισαι προετοιμασμενος.Παιζει ρολο και η γεωμετρια εδω.
Ενα αργο ομως abs, που θα αυξησει πολυ την αποσταση φρεναρισματος, ειναι οτι πρεπει για σκατο στην καλτσα.
Δεν μπορεις να ξερεις ποσο θα αυξηθει αυτη η αποσταση........καθε φορα αλλο βιολι.
Τι να το κανω να γλυτωσω το μπλοκαρισμα οταν θα σκαω απανω στο αμαξι...???

Ενα abs συγχρονο -γρηγορο, θα το ηθελα..

Eνα αλλο πλην ειναι οταν καβαλας συγχρονως και αλλες μοτο χωρις abs..
Εχεις τοσο αυτοελεγχο ωστε οταν φρεναρεις με αβσ, να μη χαλαρωνεις τη μανετα ?
Εγω μετα απο τοσα χρονια, οχι.
Δεν μιλάς σοβαρά τώρα ρε μλκ Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το σερβόφρενο δεν έχει να κάνει με το abs,είναι υποβοήθηση φρένων και συνυπάρχει με το abs.

Ναι.
Ναι αλλα και η μοναδα ειναι αλλη..πιο εξελιγμενη και φανταζομαι με πιο γρηγορη λειτουργεια
Ο Bill πιο καλα φρενα λεει εχει ανευ abs...τα λεω με το bill..και το ειχε εκτος απ οτι θυμαμαι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Update..
H πομωνα r1100rt σε 460χλμ μικτά εκαψε 5.9 λίτρα στα 100.. Όνειρο!!!
Δεν πάω πανω από 140 όμως.
Επίσης έχω κάνει 1700χλμ απ την αλλαγή λαδιού και ΔΕΝ έχω συμπληρωσει.. Με valvoline durablend 20-50..
Πριν με castrol και shell helix (πάντα 20-50) έκαιγε κάπου 300ml στα 1000χλμ
Αρα φιλε, το μηχανάκι σου είναι οικονομικό! Αν το πας σαν 250άρι σκούτερ!Tooth
Όπως και όλα τα μεγάλα δηλαδή Bon voyage

Έχω δει κατανάλωση με το δικό μου (το τωρινό, όχι το παλιό που είχε πρόγραμμα) στα 5,14 λίτρα.
Έκανα εδω γύρω τον γύρο των βουνών. Πάνω απο 100-120 δεν πήγα. ooops

Εχω δει και 7,30 λίτρα. Πλακωμένος σε Ε.Ο (ας πούμε επιγραμματικά άνω του ορίου ταχύτητας)cde

Επίσημες μετρήσεις σε πρόγραμμα που κάθε φορά φουλάρω, καταγράφω χλμ και τα υπολογίζει αυτόματα.
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Η αλήθεια είναι σπάνια πήγε πάνω απο 5000...ενω πριν το άνοιγα περισοτερο
Με 1100 και 1150 έχω κάνει πολλά κλμ, πάνω από 200.000κλμ και με τα 2. Βρες ένα λαδάκι οικονομικό, να μην πληρώνεις όνομα. Πχ τα torco δεν τα ήξερε κανένας κ τα παίρναμε 5ε. Έπειτα έγιναν καλύτερα και έκαναν 8- 9ε. Καλό είναι χειμώνες και το 10/40, και άλλαζέ το συχνά. Αν μπορείς να αλλάζεις και τις βαλβολίνες (180μλ) του διαφορικού κάθε 5000κλμ. Είναι μικρή ποσότητα και ταλαιπωρούνται. 180 όχι 200μλ που περισσεύουν, θα χαλάσεις την φλάντζα, το είχα πάθει.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Με 1100 και 1150 έχω κάνει πολλά κλμ, πάνω από 200.000κλμ και με τα 2. Βρες ένα λαδάκι οικονομικό, να μην πληρώνεις όνομα. Πχ τα torco δεν τα ήξερε κανένας κ τα παίρναμε 5ε. Έπειτα έγιναν καλύτερα και έκαναν 8- 9ε. Καλό είναι χειμώνες και το 10/40, και άλλαζέ το συχνά. Αν μπορείς να αλλάζεις και τις βαλβολίνες (180μλ) του διαφορικού κάθε 5000κλμ. Είναι μικρή ποσότητα και ταλαιπωρούνται. 180 όχι 200μλ που περισσεύουν, θα χαλάσεις την φλάντζα, το είχα πάθει.
Βαλβολινη βάζω μέχρι την τελευταια βόλτα... Το σπείρωμα της τάπας συνεχίζει πιο κάτω, ως δείκτης στάθμης.. Σαν τα k100. Απλά στα μανούαλ δεν το αναφέρει λέει μόνο ποσότητα.. Στα k1100 που είναι το ιδιο διαφορικό το λεει στο μανουαλ...
Όντως καταπονουνται ενώ στο κιβώτιο βγαίνουν σαν καινούριες!
230ml είναι , όχι 180.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αρα φιλε, το μηχανάκι σου είναι οικονομικό! Αν το πας σαν 250άρι σκούτερ!Tooth
Όπως και όλα τα μεγάλα δηλαδή Bon voyage

Έχω δει κατανάλωση με το δικό μου (το τωρινό, όχι το παλιό που είχε πρόγραμμα) στα 5,14 λίτρα.
Έκανα εδω γύρω τον γύρο των βουνών. Πάνω απο 100-120 δεν πήγα. ooops

Εχω δει και 7,30 λίτρα. Πλακωμένος σε Ε.Ο (ας πούμε επιγραμματικά άνω του ορίου ταχύτητας)cde

Επίσημες μετρήσεις σε πρόγραμμα που κάθε φορά φουλάρω, καταγράφω χλμ και τα υπολογίζει αυτόματα.
Δεν είναι όμως όλα τα μεγάλα οικονομικά άμα τα πας χαλαρά..
Το fjr κάτω από 6.5 ούτε με αυγό στο χέρι.
Στην πόλη μέσα?Αστο
Το paneuropian 1100? . Κλάμα..
Η πομονα είναι κατηγορία τρανσαλπ..
Οικονομικη, αν πηγαίνεις χαλαρά..
Και όταν ανοίγεις.... Τον κωλο της.

Στα 160 - 180 .το fjr καίει λιγοτερο..
Λογικό, αφού τελικιαζει 260.



Tooth
 

kostas_366

member
Δημοσιεύσεις
788
Περιοχή
Αργολίδα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Βαλβολινη βάζω μέχρι την τελευταια βόλτα... Το σπείρωμα της τάπας συνεχίζει πιο κάτω, ως δείκτης στάθμης.. Σαν τα k100. Απλά στα μανούαλ δεν το αναφέρει λέει μόνο ποσότητα.. Στα k1100 που είναι το ιδιο διαφορικό το λεει στο μανουαλ...
Όντως καταπονουνται ενώ στο κιβώτιο βγαίνουν σαν καινούριες!
230ml είναι , όχι 180.
230? Σίγουρα φίλος. 800μλ είναι εμπρός, σωστά? Ναι το σπείρωμα είναι δείκτης το γνωρίζω, αλλά στα 180 ηταν οκ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
230? Σίγουρα φίλος. 800μλ είναι εμπρός, σωστά? Ναι το σπείρωμα είναι δείκτης το γνωρίζω, αλλά στα 180 ηταν οκ
Δεν έχω μετρήσει ποτέ ποσότητα...
230 λέει στο μανουαλ για αλλαγη
250 για επισκευή.
180 είναι στα 1200 hexheads
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom