BMW F 650GS με 800cc κινητηρα

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Με πεντε,αντε πεντεμησι χιλ.ευρω ,τι επιλογες εχει η Βασω σε μεταχειρισμενο;

Πρεπει να εχετε στο μυαλο οτι οπως σε ολα τα μεταχειρω θα χρειαστει ενα καλο σερβις(πανω κατω ενα τριακοσαρι ακομα) να μπει σε σειρα το μηχανακι.
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Το θεμα ειναι οτι η μηχανουλα μου ειναι απο το 2005 και το μόνο προβλημα που εχει βγαλει ειναι τρομπα νερου περσυ το καλοκαιρι...
Πως πας απο ενα τετοιο μηχανακι σε κατι αλλο μετα;
Φιλοσοφικο ερωτημα
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Το θεμα ειναι οτι η μηχανουλα μου ειναι απο το 2005 και το μόνο προβλημα που εχει βγαλει ειναι τρομπα νερου περσυ το καλοκαιρι...
Πως πας απο ενα τετοιο μηχανακι σε κατι αλλο μετα;
Φιλοσοφικο ερωτημα
Κάτι ανάλογο και αξιόπιστο όπως αυτό που έχεις ....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το θεμα ειναι οτι η μηχανουλα μου ειναι απο το 2005 και το μόνο προβλημα που εχει βγαλει ειναι τρομπα νερου περσυ το καλοκαιρι...
Πως πας απο ενα τετοιο μηχανακι σε κατι αλλο μετα;
Φιλοσοφικο ερωτημα

Αν μου επιτρεπεις περιττο το ερωτημα.Πας παρακατω γιατι καποια στιγμη απλα βαριεσαι,η γιατι απλα σου κανει κλικ κλπ.Με αυτη τη λογικη θα περναμε ολοι ενα παπακι.

Για τα περισσοτερα μηχανακια που βγαζουν προβληματα εχει μεγαλη ευθυνη ο αναβατης ητε γιατι ειναι ανιδεος,ητε γιατι δεν ακουει την μηχανη του η κατι παρομοιο.

Ψαξτο οσο πρεπει και προχωρα.Για μενα καλυτερα μια μηχανη που θα σου βγαλει πηνεια και θα την ευχαριστιεσαι καθε φορα,παρα μια μηχανη που δεν θα σου βγαλει ποτε οτιδηποτε και δεν θα σου κανει αισθηση να την καβαλησεις.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οκ κατανοητό, αφου το θέλει να το παρει το κορίτσι.... Πάντως ότι λεμε το λεμε με τις καλύτερες προθέσεις, ελπίζω να το καταλαβαινουμε, είναι θέμα οπτικής.

Φυσικα και το καταλαβαινουμε Μανο,αλλα αυτη η προσεγγιση δεν νομιζω οτι βοηθαει.

Αλλο να ανοιξει καποιος θεμα του στυλ τι μηχανη να παρω και αλλο να ανοιξει θεμα καποιος που εχει κατασταλαξει αλλα απλα ταλαντευεται για το μοντελο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Φυσικα και το καταλαβαινουμε Μανο,αλλα αυτη η προσεγγιση δεν νομιζω οτι βοηθαει.

Αλλο να ανοιξει καποιος θεμα του στυλ τι μηχανη να παρω και αλλο να ανοιξει θεμα καποιος που εχει κατασταλαξει αλλα απλα ταλαντευεται για το μοντελο.
Δεν εχεις άδικο...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν μου επιτρεπεις περιττο το ερωτημα....

Ψαξτο οσο πρεπει και προχωρα.Για μενα καλυτερα μια μηχανη που θα σου βγαλει πηνεια και θα την ευχαριστιεσαι καθε φορα,παρα μια μηχανη που δεν θα σου βγαλει ποτε οτιδηποτε και δεν θα σου κανει αισθηση να την καβαλησεις.
Στην ζημια αυτη (των πηνιων),την ακουει παντα το πηνιο που βρίσκεται ακριβως πισω απο τους λαιμους της εξάτμισης.
Αυτο παθαινει κοκομπλοκο και τρεχεις και δε φτανεις,γιατι ο rotax εχει το βολαν ετσι τοποθετημενο που "βρισκει" στους λαιμους.
Υπαρχει γενικα ενας ανορθοδοξος τροπος που βοηθαει στο να μετριασεις ή και να αποσοβησεις το προβλημα.
Λεγεται καλυμμα αμυαντου ,τα γνωστα πανια που βαζαν παλιοτερα για να μην καιγονται τα κατω ακρα οι μοτοσυκλετιστες.
Βεβαια οπτικα δεν ειναι κι οτι καλυτερο...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το μηχανακι δλδ ειναι ζημιαρικο οπότε δεν ειναι συνετη κινηση να το αγορασω και να περιμενω να μου βγαζει μια μια τις ζημιες εκτος αν κανω αυτο που λεει ο Δημητρης με το book service. cdefghigi


Το αυτό.
Δηλαδή αν έχεις κατασταλάξει σε μοντέλο πριν το 2012,ψαχνεις αν έβγαλε την γνωστή με τα πηνία ζημιά.
Αν ναι ,αν αλλάχτηκαν και με τι ( μαμά ίδια, μαμά με καλύτερες προδιαγραφές, η ίδιο κατασκευή)
Και αναλόγως προχωράς.
Η γνώμη μου είναι αν σε παίρνει να ψαχτεις για το 700,
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.413
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Το θεμα ειναι οτι η μηχανουλα μου ειναι απο το 2005 και το μόνο προβλημα που εχει βγαλει ειναι τρομπα νερου περσυ το καλοκαιρι...
Πως πας απο ενα τετοιο μηχανακι σε κατι αλλο μετα;
Φιλοσοφικο ερωτημα
Άμα καβαλήσεις ή μάλλον ταξιδέψεις με ένα δικύλινδρο τότε δεν γυρνάς ούτε το βλέμμα στα παλιά.

Πολύ καλή η επιλογή που ψάχνεις και παρεμπιπτόντως αν το έλεγες κανα μήνα νωρίτερα θα σου βρισκα ένα πορτοκαλί στην Καλαμάτα με ελάχιστα χιλιόμετρα,πένα και πάμφθηνο.
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Βασω ξερω οτι εχεις κολημα με την ελικα,αλλα στα λεφτα που λες βρισκεις και tiger 800 απο 2011 και μετα.Απο αυτα που διαβαζουμε αν εξαιρεσεις τη μιζα που λογικα σε ενα μεταχειρω θα εχει κανει την ανακληση,ειναι πολυ κοντα στο bmw και ισως καλυτερο...εχω να προτεινω και αλλη μαρκα που ειναι ταμαμ πιστευω για σενα..
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Βασω ξερω οτι εχεις κολημα με την ελικα,αλλα στα λεφτα που λες βρισκεις και tiger 800 απο 2011 και μετα.Απο αυτα που διαβαζουμε αν εξαιρεσεις τη μιζα που λογικα σε ενα μεταχειρω θα εχει κανει την ανακληση,ειναι πολυ κοντα στο bmw και ισως καλυτερο...εχω να προτεινω και αλλη μαρκα που ειναι ταμαμ πιστευω για σενα..
Για πες την άλλη μάρκα
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Εχω ακούσει πως αρκετοί που αλλαξαν την χαρτογράφιση σε 800ρια, λόγω του πιο πλούσιου μείγματος της νέας απο τη φτωχή "μαμά", δεν ειχαν θέμα με πηνία. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει, αλλά αξίζει το ψάξιμο γιατί ειναι ενδιαφέρουσα μοτοσυκλέτα και σε βολικό κυβισμο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εχω ακούσει πως αρκετοί που αλλαξαν την χαρτογράφιση σε 800ρια, λόγω του πιο πλούσιου μείγματος της νέας απο τη φτωχή "μαμά", δεν ειχαν θέμα με πηνία. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει, αλλά αξίζει το ψάξιμο γιατί ειναι ενδιαφέρουσα μοτοσυκλέτα και σε βολικό κυβισμο.
Ναι ,ισχυει,αλλα οχι για τα μειγματα.
Για να γεμισουν ολο το ευρος των στροφων με την ηδη καλη ροπη .
Το μηχανακι πλεον πεταει ,με τριτη σηκωνεται για πλακα .
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.670
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Εχω ακούσει πως αρκετοί που αλλαξαν την χαρτογράφιση σε 800ρια, λόγω του πιο πλούσιου μείγματος της νέας απο τη φτωχή "μαμά", δεν ειχαν θέμα με πηνία. Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει, αλλά αξίζει το ψάξιμο γιατί ειναι ενδιαφέρουσα μοτοσυκλέτα και σε βολικό κυβισμο.

Δεν αποκλείεται φίλε μου μόλις να μου διευκρίνισες και έναν ακόμα λόγο που το δικό μου δεν έβγαλε (μη το ματιάσω κιόλας) το θέμα. Θυμάμαι ότι είχα αλλάξει χαρτογράφηση κάποια στιγμή στη BMW κιόλας ......

Για το tiger 800 που προτείνει ο φίλος παραπάνω έχω να σχολιάσω ότι το θεωρώ εξαιρετικό μηχανάκι - γενικά μου αρέσουν τα Triumph εξ ου και το το street triple μου - απλά για μοναδικό μηχανάκι για όλες τις δουλειές, έχει και το θέμα της αρκετά πιο μεγάλης κατανάλωσης σε σχέση με τα μεσαία on-off ειδικά για χρήση συνέχεια μέσα στην πόλη (βγάζει και αρκετά αλόγατα παραπάνω βέβαια).
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Δυστυχώς τα tiger 800 2011 δεν έχουν abs ένας λόγος που δεν το πήρα
απο το 2012 εχουν αρκετα και βρισκεις στην τιμη που λεει η Βασω
Για πες την άλλη μάρκα
benelli 500 trk το χαμηλο....και αυτο γιατι στους ρυθμους που ταξιδευεις ο 2κ θα ειναι πιο οικονομικα,τα παιδια στη μπενελι λενε για 400 χλμ με 17 λιτρα,το φθανεις ανετα και θα ειναι μοντελο του 18.Στην πιτα τους ηταν παιδια που εχουν ταξιδιωτικα με αυτα και εξωτερικα,καποιοι εχουν 40000 χλμ και γενικως βγαζουν πταισματα...πες τε να με φατε αλλα τα ειδα και τα συζητησα με ακομπλεξαριστους κατοχους
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
απο το 2012 εχουν αρκετα και βρισκεις στην τιμη που λεει η Βασω

benelli 500 trk το χαμηλο....και αυτο γιατι στους ρυθμους που ταξιδευεις ο 2κ θα ειναι πιο οικονομικα,τα παιδια στη μπενελι λενε για 400 χλμ με 17 λιτρα,το φθανεις ανετα και θα ειναι μοντελο του 18.Στην πιτα τους ηταν παιδια που εχουν ταξιδιωτικα με αυτα και εξωτερικα,καποιοι εχουν 40000 χλμ και γενικως βγαζουν πταισματα...πες τε να με φατε αλλα τα ειδα και τα συζητησα με ακομπλεξαριστους κατοχους


Το benelli σαν καινούργιο μπορεί να το κανει τεστ σαν καινούργιο σε κάποια αντιπροσωπεία αν θέλει.
Στην τιμή του benelli όμως,έχει και 700αρια με λίγο παζάρι...
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
Το benelli σαν καινούργιο μπορεί να το κανει τεστ σαν καινούργιο σε κάποια αντιπροσωπεία αν θέλει.
Στην τιμή του benelli όμως,έχει και 700αρια με λίγο παζάρι...
υπαρχουν μπενελι 18 μοντελα με ενα ταλιρο μεταχειρω...λογικα θα γινεται και η τραμπα με το bmw της βασως....700αρια δεν μομιζω να υπαρχουν με 5000ε.Εν πασυ περιπτωση μπορει να παει να το οδηγησει στον αλιμο που εχουν ολα τα μπενελια test ride...θα βγαλει και αποψη
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Έχουν και πολύ καλό αντιπρόσωπο και σου λύνει όλα τα θέματα δεν έχει κανένας παράπονο σε αυτό τον τομέα
 
Top Bottom