BMW F 650GS με 800cc κινητηρα

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Σκεφτομαι να αλλαξω μηχανη και για την ωρα κοιταζω για την BMW F650 GS με 800cc κινητηρα.
Θελω τις γνωσεις και τις εμπειριες σας,τι προβληματα βγαζει κλπ.
Εσυ #apache δεν χρειαζεται να πεις τιποτα. Ξερω..tracer
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Σκεφτομαι να αλλαξω μηχανη και για την ωρα κοιταζω για την BMW F650 GS με 800cc κινητηρα.
Θελω τις γνωσεις και τις εμπειριες σας,τι προβληματα βγαζει κλπ.
Εσυ #apache δεν χρειαζεται να πεις τιποτα. Ξερω..tracer



Βάσω
Εχω αναφερθεί εκτενώς στο συγκεκριμένο μηχανάκι.
Το είχα στην δουλειά ,αλλά δεν το οδηγούσαν άλλοι.
Μονο όταν έπαιρνα άδεια εγώ.
Απέφυγε τα πρωτα μοντέλα ( 08- 10)
Αν σε παιρνει πάνε σε 14' με τα δυο δισκόφρενα εμπρός και τους ανθρώπινους ευρωπαϊκούς ( ιαπωνέζικους ) διακόπτες.
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Βάσω
Εχω αναφερθεί εκτενώς στο συγκεκριμένο μηχανάκι.
Το είχα στην δουλειά ,αλλά δεν το οδηγούσαν άλλοι.
Μονο όταν έπαιρνα άδεια εγώ.
Απέφυγε τα πρωτα μοντέλα ( 08- 10)
Αν σε παιρνει πάνε σε 14' με τα δυο δισκόφρενα εμπρός και τους ανθρώπινους ευρωπαϊκούς ( ιαπωνέζικους ) διακόπτες.

Δημητρη, εδω στο φορουμ εχεις μιλησει για το μηχανακι;
Τι θεμα εχουν αυτα τα μεχρι το '10;
Το 700 το σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν το φτανω. Και ειναι και πιο ακριβα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σκεφτομαι να αλλαξω μηχανη και για την ωρα κοιταζω για την BMW F650 GS με 800cc κινητηρα.
Θελω τις γνωσεις και τις εμπειριες σας,τι προβληματα βγαζει κλπ.
Εσυ #apache δεν χρειαζεται να πεις τιποτα. Ξερω..tracer
Aπό τάφο σε τάφο πας.....RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticonabc
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Περιληπτικά
Τα πρωτα μοντέλα πέρα απο τους ουνικους διακόπτες, βγαλανε θεματακια με :
Σαζμαν
Αντλίες νερού
Τσιμουχες ( φλάντζες κεφαλής )
Ρουλεμάν τροχού - πίσω
Κάποια επισκευάστηκαν σε ανάκληση ,κάποια απο τσέπη.
Τα μετέπειτα μοντέλα απο 2012 και εδώ ηταν ποιο προσεγμένα.


+ χαμηλό κέντρο βάρους,λόγω ντεπόζιτο κάτω απο την σέλα
-ροπατο μοτέρ
-abs που απενεργοποιείται με ενα κουμπί στο τιμόνι
- θερμαινόμενα γκριπ
- θέση οδηγού
-ήχος boxer απο μοτέρ εν σειρά
- φώτα


- μπροστά μονός δίσκος, με δεύτερο άτομο και φόρτωμα πασχίζει να σταματήσει
- απότομο abs
- σέλα ( θέση συνεπιβάτη)
- ουνικοι ( το ξαναλεω γιατί δεν τους χωνεψα ποτέ) διακόπτες
- μέτρια προς κακή κάλυψη αέρα με την μαμά ζελατίνα.
- για τις βλάβες είπα ποιο πάνω
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δημητρη, εδω στο φορουμ εχεις μιλησει για το μηχανακι;
Τι θεμα εχουν αυτα τα μεχρι το '10;
Το 700 το σκεφτηκα αλλα δεν ξερω αν το φτανω. Και ειναι και πιο ακριβα



Ναι
Εδώ σε παλιό θέμα.
Το g 650 gs και το g 700gs όπως και το f 800 gs
Μοίραζονται το ίδιο μοτέρ και το ίδιο πλαίσιο, με το f 800 να είναι ποιο ενισχυμένο.
Τα δυο πρωτα ,έχουν ίδιο ύψος, απόσταση απο το έδαφος.
Και είναι ποιο χαμηλά απο τρανσλπ 700 και v strom, είναι και η σέλα που στενεύει αρκετά μπροστά.
Το f 800 έχει upside down εμπρός και στάνταρ διπλα δισκόφρενα.
Και ακτινωτές ζάντες.
Ενω το μοτέρ του έχει προφανώς και αλλη χαρτογράφηση καθώς είναι πολύ ποιο.δυνατό,και είναι ποιο ψηλό απ όλα.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.670
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Καλησπέρα,

έχω ένα F650GS του 2010, το οποίο αγόρασα μεταχείρω το 2013 με 15k χλμ και τώρα έχει 47k χλμ.
Το είχα αγοράσει ως δεύτερο αρχικά και τρίτο μετέπειτα μηχανάκι για χρήση εντός πόλης και μικρές σχετικά διαδρομές καθώς και για ψιλά off.

Γενικά έχω μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος. Είναι ελαφρύ με καλό ζύγισμα (λόγω χαμηλού κέντρου βάρους) και πολύ καλή αίσθηση οδήγησης. Επίσης και βασικότατο, εξαιρετική οικονομία εκτός και εντός πόλης. Η μόνη φάση που αρχίζει να ψιλορουφάει είναι σε γρήγορη εθνική.
Αν το πάρεις stock αξίζει να αλλάξεις την ζελατίνα γιατί η μαμά είναι τραγικά χαμηλή. Επίσης η σέλα (το ύψος της οποίας είναι στα 820 mm), δεν προβληματίζει μεν γιατί στο σημείο που κάθεσαι λεπταίνει αρκετά, αλλά δεν είναι και τόσο άνετη. Την άλλαξα με comfort και έγινε αισθητά πιο καλή η εμπειρία πολύωρης οδήγησης.
Το μονό δισκόφρενο δεν με ενοχλεί σε αίσθηση την οποία θεωρώ καλή αλλά θα ήθελα περισσότερη δύναμη φρεναρίσματος. Ίσως ο βασικότερος λόγος που θα συνιστούσα το 700 αν σε παίρνει οικονομικά είναι το διπλό δισκόφρενο συν βελτιώσεις στα σημεία. Την ύπαρξη περαιτέρω ηλεκτρονικών βοηθημάτων που έχει το 700 δεν την κατακρίνω αλλά δεν τη θεωρώ και σημαντική σε τόσο ήπιο μηχανάκι. Οι διακόπτες ξενίζουν μεν στην αρχή αλλά όπως και οτιδήποτε άλλο συνηθίζονται. Αν τα υπόλοιπα σου κάνουν κούκου .....

Από προβλήματα, το μόνο που μου έχει βγάλει ήταν η ανάγκη αλλαγής μπροστινού δίσκου στα 40k χλμ αλλά πιστεύω πως φταίνε και οι κακές επιλογές στα τακάκια από τον πρώτο ιδιοκτήτη και από εμένα μετά, α ναι και ρουλεμάν τιμονιού πριν 2k χλμ αλλά γι αυτό φταίνε σίγουρα οι καφρίλες μου ...
Ευτυχώς από τα άλλα προβλήματα που παραθέτει παραπάνω ο φίλος shooter045 δεν μου έχει βγάλει κάτι (ακόμα τουλάχιστον φτου φτου).

Σε ένα φίλο που έχει αντίστοιχο αλλά συνέχεια και σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην πόλη μέχρι τις 92k χλμ του έχει κάψει δύο φορές πηνίο (με αιτιολογία την υπερθέρμανση του μέσα στην πόλη λόγω της θέσης που βρίσκεται).

Αξίζει να σου πω πως από όταν το πήρα έχουν αλλαχθεί ακόμα δύο μηχανάκια στο στόλο (και έχουν φύγει άλλα δύο) αλλά αυτό παραμένει .....
Προσωπικά θα κοιτούσα για ένα F650GS με σχετικά λίγα χλμ και όσο πιο πολλά προικιά αυτή την εποχή που δεν έχει ακόμα έξαρση η αγορά μεταχειρισμένου, ή αν σε παίρνει οικονομικά για F700GS. Στο παραπάνω παράδειγμα του F700, 5500 Ευρώ συζητήσιμα δεν είναι κακή τιμή για αυτό το μηχανάκι και έχει και διάφορα αν και του λείπουν μερικά βασικά (π.χ. ποδιά), από την άλλη και τα 83k χλμ δεν τα λες και λίγα .....

Σαν τελευταία σκέψη να σου επισημάνω ότι ούτε το F650 ούτε το F700 έχουν λασπωτήρα πίσω τροχού, με αποτέλεσμα νερά και λάσπες να πετιούνται κατευθείαν στο πίσω αμορτισέρ που είναι αρκετά ακάλυπτο στο σημείο που βρίσκεται. Θεωρώ must ένα ανάλογο aftermarket λασπωτήρα ...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, στη διάθεσή σου για περαιτέρω λεπτομέρειες ή να το δεις από κοντά ......
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Eνα θα σου πώ και θα σιωπήσω, αυτά που κοιτάς είναι για τα μπάζα, η επιλογή σου είναι η παρακάτω......

2018-Yamaha-MT07TR-EU-Phantom_Blue-Studio-001-03_Mobile.jpg
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Ναι
Εδώ σε παλιό θέμα.
Το g 650 gs και το g 700gs όπως και το f 800 gs
Μοίραζονται το ίδιο μοτέρ και το ίδιο πλαίσιο, με το f 800 να είναι ποιο ενισχυμένο.
Τα δυο πρωτα ,έχουν ίδιο ύψος, απόσταση απο το έδαφος.
Και είναι ποιο χαμηλά απο τρανσλπ 700 και v strom, είναι και η σέλα που στενεύει αρκετά μπροστά.
Το f 800 έχει upside down εμπρός και στάνταρ διπλα δισκόφρενα.
Και ακτινωτές ζάντες.
Ενω το μοτέρ του έχει προφανώς και αλλη χαρτογράφηση καθώς είναι πολύ ποιο.δυνατό,και είναι ποιο ψηλό απ όλα.
ευχαριστώ Δημητρη. θα ψαξω να βρώ και το παλιό θεμα
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Eνα θα σου πώ και θα σιωπήσω, αυτά που κοιτάς είναι για τα μπάζα, η επιλογή σου είναι η παρακάτω......

View attachment 6280
το περιμενα... χαχαχαχαχαχαχα
 

Βασω Μπ

new member
Δημοσιεύσεις
400
Μοτοσυκλέτα
BMW F650GS
Όνομα
Βάσω
Περιοχή
Εξάρχεια
Καλησπέρα,

έχω ένα F650GS του 2010, το οποίο αγόρασα μεταχείρω το 2013 με 15k χλμ και τώρα έχει 47k χλμ.
Το είχα αγοράσει ως δεύτερο αρχικά και τρίτο μετέπειτα μηχανάκι για χρήση εντός πόλης και μικρές σχετικά διαδρομές καθώς και για ψιλά off.

Γενικά έχω μείνει εξαιρετικά ευχαριστημένος. Είναι ελαφρύ με καλό ζύγισμα (λόγω χαμηλού κέντρου βάρους) και πολύ καλή αίσθηση οδήγησης. Επίσης και βασικότατο, εξαιρετική οικονομία εκτός και εντός πόλης. Η μόνη φάση που αρχίζει να ψιλορουφάει είναι σε γρήγορη εθνική.
Αν το πάρεις stock αξίζει να αλλάξεις την ζελατίνα γιατί η μαμά είναι τραγικά χαμηλή. Επίσης η σέλα (το ύψος της οποίας είναι στα 820 mm), δεν προβληματίζει μεν γιατί στο σημείο που κάθεσαι λεπταίνει αρκετά, αλλά δεν είναι και τόσο άνετη. Την άλλαξα με comfort και έγινε αισθητά πιο καλή η εμπειρία πολύωρης οδήγησης.
Το μονό δισκόφρενο δεν με ενοχλεί σε αίσθηση την οποία θεωρώ καλή αλλά θα ήθελα περισσότερη δύναμη φρεναρίσματος. Ίσως ο βασικότερος λόγος που θα συνιστούσα το 700 αν σε παίρνει οικονομικά είναι το διπλό δισκόφρενο συν βελτιώσεις στα σημεία. Την ύπαρξη περαιτέρω ηλεκτρονικών βοηθημάτων που έχει το 700 δεν την κατακρίνω αλλά δεν τη θεωρώ και σημαντική σε τόσο ήπιο μηχανάκι. Οι διακόπτες ξενίζουν μεν στην αρχή αλλά όπως και οτιδήποτε άλλο συνηθίζονται. Αν τα υπόλοιπα σου κάνουν κούκου .....

Από προβλήματα, το μόνο που μου έχει βγάλει ήταν η ανάγκη αλλαγής μπροστινού δίσκου στα 40k χλμ αλλά πιστεύω πως φταίνε και οι κακές επιλογές στα τακάκια από τον πρώτο ιδιοκτήτη και από εμένα μετά, α ναι και ρουλεμάν τιμονιού πριν 2k χλμ αλλά γι αυτό φταίνε σίγουρα οι καφρίλες μου ...
Ευτυχώς από τα άλλα προβλήματα που παραθέτει παραπάνω ο φίλος shooter045 δεν μου έχει βγάλει κάτι (ακόμα τουλάχιστον φτου φτου).

Σε ένα φίλο που έχει αντίστοιχο αλλά συνέχεια και σχεδόν αποκλειστικά μέσα στην πόλη μέχρι τις 92k χλμ του έχει κάψει δύο φορές πηνίο (με αιτιολογία την υπερθέρμανση του μέσα στην πόλη λόγω της θέσης που βρίσκεται).

Αξίζει να σου πω πως από όταν το πήρα έχουν αλλαχθεί ακόμα δύο μηχανάκια στο στόλο (και έχουν φύγει άλλα δύο) αλλά αυτό παραμένει .....
Προσωπικά θα κοιτούσα για ένα F650GS με σχετικά λίγα χλμ και όσο πιο πολλά προικιά αυτή την εποχή που δεν έχει ακόμα έξαρση η αγορά μεταχειρισμένου, ή αν σε παίρνει οικονομικά για F700GS. Στο παραπάνω παράδειγμα του F700, 5500 Ευρώ συζητήσιμα δεν είναι κακή τιμή για αυτό το μηχανάκι και έχει και διάφορα αν και του λείπουν μερικά βασικά (π.χ. ποδιά), από την άλλη και τα 83k χλμ δεν τα λες και λίγα .....

Σαν τελευταία σκέψη να σου επισημάνω ότι ούτε το F650 ούτε το F700 έχουν λασπωτήρα πίσω τροχού, με αποτέλεσμα νερά και λάσπες να πετιούνται κατευθείαν στο πίσω αμορτισέρ που είναι αρκετά ακάλυπτο στο σημείο που βρίσκεται. Θεωρώ must ένα ανάλογο aftermarket λασπωτήρα ...

Ελπίζω να βοήθησα λίγο, στη διάθεσή σου για περαιτέρω λεπτομέρειες ή να το δεις από κοντά ......
Πολυ βοηθητικές πληροφορίες.
Για τα πηνία μου το εχουν πει. Και οτι είναι και ακριβή ζημιά επίσης
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.670
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πολυ βοηθητικές πληροφορίες.
Για τα πηνία μου το εχουν πει. Και οτι είναι και ακριβή ζημιά επίσης

Σχετικό είναι αυτό ..... προφανώς δεν πας για καινούργια ! Στις περισσότερες περιπτώσεις δίνεις το δικό σου και κάνα κατονεικοσάρικο και παίρνεις επανα-περιτυλιγμένο ....
Γενικώς μακρυά από original μπε βγε καινούργια ανταλλακτικά όσο μπορείς να το αποφύγεις !
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Σχετικό είναι αυτό ..... προφανώς δεν πας για καινούργια ! Στις περισσότερες περιπτώσεις δίνεις το δικό σου και κάνα κατονεικοσάρικο και παίρνεις επανα-περιτυλιγμένο ....
Γενικώς μακρυά από original μπε βγε καινούργια ανταλλακτικά όσο μπορείς να το αποφύγεις !

Δεν ειχε βγει μαμα με αποστατες,που αφηνε κενο,για να μην υπερθερμαινεται?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν ειχε βγει μαμα με αποστατες,που αφηνε κενο,για να μην υπερθερμαινεται?


Γι αυτό της είπα αν παει για το < μικρό> να είναι μετα το 2012 .
Νομίζω οτι βελτίωσαν τις παιδικές ασθένειες.
Αυτό με τα πηνία το ξέρω αλλά τα < δικά μας > που ήταν επαρχία δεν έβγαλαν τέτοιο θέμα, μηχανάκια που ηταν Αθήνα - Θεσσαλονίκη το έβγαλαν, και παραδόξως τα ποιο πολλά ηταν F800 gs
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γι αυτό της είπα αν παει για το < μικρό> να είναι μετα το 2012 .
Νομίζω οτι βελτίωσαν τις παιδικές ασθένειες.
Αυτό με τα πηνία το ξέρω αλλά τα < δικά μας > που ήταν επαρχία δεν έβγαλαν τέτοιο θέμα, μηχανάκια που ηταν Αθήνα - Θεσσαλονίκη το έβγαλαν, και παραδόξως τα ποιο πολλά ηταν F800 gs

Αρα στην χειροτερη κανει μια αντικατασταση με το καινουργιο.
 
Top Bottom