Benelli 1200 GT!!!!!!

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι αλλά σαν ανταλλακτικο άλλη τιμή θα έχει η Benelli και άλλη η BMW ότι ανταλλακτικό και να παρεις

Μη συγκρίνεις το καινούριο rt με αυτό .
Αυτό δεν προκειτε να το πάρει κανένας... σε ποιους απευθύνεται?
Σε αυτούς που θέλουν ένα οικονομικό μηχανάκι??
Οχι

Μπορείς να φανταστείς εδώ Ελλάδα να το παίρνει έστω ένας;
Αυτό το καρναβάλι?

Τουρινγκ 1200αρα απ τα λιντλ δεν έχει καμία τύχη.. Δεν υπάρχει target group.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Μη συγκρίνεις το καινούριο rt με αυτό .
Αυτό δεν προκειτε να το πάρει κανένας... σε ποιους απευθύνεται?
Σε αυτούς που θέλουν ένα οικονομικό μηχανάκι??
Οχι

Μπορείς να φανταστείς εδώ Ελλάδα να το παίρνει έστω ένας;
Αυτό το καρναβάλι?

Τουρινγκ 1200αρα απ τα λιντλ δεν έχει καμία τύχη.. Δεν υπάρχει target group.
υπαρχει ομως μικρο πορτοφολι group.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Μη συγκρίνεις το καινούριο rt με αυτό .
Αυτό δεν προκειτε να το πάρει κανένας... σε ποιους απευθύνεται?
Σε αυτούς που θέλουν ένα οικονομικό μηχανάκι??
Οχι

Μπορείς να φανταστείς εδώ Ελλάδα να το παίρνει έστω ένας;
Αυτό το καρναβάλι?

Τουρινγκ 1200αρα απ τα λιντλ δεν έχει καμία τύχη.. Δεν υπάρχει target group.
Θα το πάρει αυτος που θέλει ενα οικονομικό μότο για ταξίδια αρκεί να βγει αξιόλογο και αξιόπιστο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κοινό για αυτό. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.
Άνθρωπος που θέλει μηχανή για μεγάλα ταξίδια και έχει 13Κ έχει πολλές επιλογές.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν νομίζω πως υπάρχει κοινό για αυτό. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.
Άνθρωπος που θέλει μηχανή για μεγάλα ταξίδια και έχει 13Κ έχει πολλές επιλογές.
Χμμ ίσως και να υπάρχει.
Είναι πολλοί που τους αρέσει η καινουργίλα και με 13Κ σε mega touring βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Χμμ ίσως και να υπάρχει.
Είναι πολλοί που τους αρέσει η καινουργίλα και με 13Κ σε mega touring βρίσκεις μόνο μεταχειρισμένο.
Δεν ξέρω ούτε έναν σε αυτά τα ποσά
Ακόμη και εγώ που είμαι θετικά προσκείμενος στα Κινέζικα, τα κοιτάζω μόνο σε συγκεκριμένο εύρος τιμής και χρήσης.
Πολύ καλά για παπιο/σκούτερ, πολύ καλά για μικρά μοτοσυκλετάκια, πολύ καλά ακόμη για αντιγραφές μεσαίων κυβικών σε μοτο CB500X, Versys κλπ, επειδή κάποιος με λεφτά που αγοράζει σκούτερ 250άρι Ιαπωνικό παίρνει μοτο 600 κυβικά και ταξιδεύει.
Αλλά για αυτή την κατηγορία; Δεν το βλέπω...στην χώρα μας τουλάχιστον.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Δεν ξέρω ούτε έναν σε αυτά τα ποσά
Ακόμη και εγώ που είμαι θετικά προσκείμενος στα Κινέζικα, τα κοιτάζω μόνο σε συγκεκριμένο εύρος τιμής και χρήσης.
Πολύ καλά για παπιο/σκούτερ, πολύ καλά για μικρά μοτοσυκλετάκια, πολύ καλά ακόμη για αντιγραφές μεσαίων κυβικών σε μοτο CB500X, Versys κλπ, επειδή κάποιος με λεφτά που αγοράζει σκούτερ 250άρι Ιαπωνικό παίρνει μοτο 600 κυβικά και ταξιδεύει.
Αλλά για αυτή την κατηγορία; Δεν το βλέπω...στην χώρα μας τουλάχιστον.
Υπάρχουν.Πάμπολλες φορές έχει ρωτήσει κάποιος τι να πάρει σε μεσαία κυβικά και του έχουν προταθεί απαντήσεις του στυλ 'πάρε το Cf moto ή to TRK καινούργιο να έχεις και την εγγύηση'.
Το ίδιο θα γίνει και στα μεγάλα κυβικά.Καλά τα 600άρια αλλά μερικοί (πολλοί) θέλουν tourer με τριβάλιτσα για μεγάλα ταξίδια.Δυνατό είναι,μπουγιάρικο είναι,ηλεκτρονικά τα πάντα όλα έχει,γιατί να μην προτιμηθεί?

Ακόμη και εγώ που είμαι αρνητικά προσκείμενος στα Κινέζικα θεωρώ ότι σε τόσο μεγάλο project και σε αυτό το επίπεδο τιμής όπως το 1200 GT (δεν είναι το Zontes με τα 4.500€) οι Κινέζοι θα κάνουν καλή δουλειά στο προϊόν.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Υπάρχουν.Πάμπολλες φορές έχει ρωτήσει κάποιος τι να πάρει σε μεσαία κυβικά και του έχουν προταθεί απαντήσεις του στυλ 'πάρε το Cf moto ή to TRK καινούργιο να έχεις και την εγγύηση'.
Το ίδιο θα γίνει και στα μεγάλα κυβικά.Καλά τα 600άρια αλλά μερικοί (πολλοί) θέλουν tourer με τριβάλιτσα για μεγάλα ταξίδια.Δυνατό είναι,μπουγιάρικο είναι,ηλεκτρονικά τα πάντα όλα έχει,γιατί να μην προτιμηθεί?

Ακόμη και εγώ που είμαι αρνητικά προσκείμενος στα Κινέζικα θεωρώ ότι σε τόσο μεγάλο project και σε αυτό το επίπεδο τιμής όπως το 1200 GT (δεν είναι το Zontes με τα 4.500€) οι Κινέζοι θα κάνουν καλή δουλειά στο προϊόν.
Με 12 έχει κάτι rt μουρλια ,τα DOHC ,δεν υστερούν πουθενά και είναι και υπεραξιοπιστα.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τζων εστιάζω σε αυτούς που έλκονται από το καινούργιο.
Με 12Κ παίρνεις RT κόσμημα και με 7K FJR που σπέρνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Το θυμαστε αυτο? Noble....το προτιμησαν πολλοι σαν καινουργιο, αντι μτχ Smart.
Aυτο λεει ο Νικος και συμφωνω. Αρκετοι οι καταναλωτες που θελουν κουτα, καινουργιο.

800px-Shuanghuan_Bubble_(Martin_Motors)_front_quarter.jpg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ λέω πως το target group δεν υπάρχει στην χώρα μας. Τουλάχιστον όχι ακόμη για Κινέζικα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Είναι πολλά τα λεφτά για να τα χώσεις σε εταιρία που δεν γνωρίζεις. Σε δέκα χρόνια ίσως να έχει αλλάξει η ψυχολογία των καταναλωτών.
Σήμερα κάποιος μπορεί να προτιμήσει ένα μεγάλο on off τύπου Vstrom/tracer/tiger καινούριο στα ίδια λεφτα, για να κάνει τα ίδια πράγματα. Ή ακόμη και ένα επώνυμο mega scooter με όλα τα κομφόρ στην κορυφή της κατηγορίας του.

Θεωρώ πως η λογική στα μικρά κυβικά λέει: Τι παίρνω με 5Κ; Μηχανάκι γνωστής εταιρίας μεσαίο/μεγάλο 12ετίας ή και 15ετίας, με 60-70-100Κ στο οδόμετρο.
Ας προτιμήσω ένα καινούριο Κινέζικο στα ίδια λεφτά και ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο με εγγυήσεις κλπ, αλλά και να μην είναι και ταλαιπωρημένο. Κατα την γνώμη μου πράττουν σωστά, επειδή τα μεσαία κυβικά σε γνωστές μάρκες κρατάνε μια εξωφρενική τιμή για τα χρόνια τους. Βλέπω κάτι Vstrom 1ης γενιάς 15 ετών με 80-100κ χλμ που τα ζητάνε 4500 ευρώ και γελάω!

Η ίδια λογική δεν υπάρχει στα 13κ. Υπάρχουν λύσεις τόσο στα μεταχειρισμένα 3ετίας ή πενταετίας (κάποια ακόμη μέσα στην εγγύηση) όσο και σε καινούρια στοκ μοντέλα περασμένων ετών, όσο και σε καινούρια μοντέλα που δεν είναι ακριβώς τούρινγκ, αλλά έχουν αποδείξει αξιοπιστία οι εταιρίες. eye

Μένει να το δούμε βέβαια.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το θυμαστε αυτο? Noble....το προτιμησαν πολλοι σαν καινουργιο, αντι μτχ Smart.
Aυτο λεει ο Νικος και συμφωνω. Αρκετοι οι καταναλωτες που θελουν κουτα, καινουργιο.

View attachment 33792
Υπαρχει όμως μια διαφορά κατα την γνώμη μου.
Το smart είναι εξαιρετικά δημοφιλές σαν μοντέλο και γενάρχης μιας κατηγορίας αυτοκινήτων πόλης που όσο πάει και μεγαλώνει σε ποσοστά με ολοένα και νέους εκπροσωπους να κυκλοφορούν.

Οι τουριστικές μοτοσυκλέτες τέτοιου κυβισμού ήταν ήδη με ελάχιστες πωλήσεις (ακόμη και στα δημοφιλή τους μοντέλα) και όσο πάει συρρικνώνεται η κατηγορία.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.412
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Εγώ λέω πως το target group δεν υπάρχει στην χώρα μας. Τουλάχιστον όχι ακόμη για Κινέζικα σε αυτή την κατηγορία τιμής. Είναι πολλά τα λεφτά για να τα χώσεις σε εταιρία που δεν γνωρίζεις. Σε δέκα χρόνια ίσως να έχει αλλάξει η ψυχολογία των καταναλωτών.
Σήμερα κάποιος μπορεί να προτιμήσει ένα μεγάλο on off τύπου Vstrom/tracer/tiger καινούριο στα ίδια λεφτα, για να κάνει τα ίδια πράγματα. Ή ακόμη και ένα επώνυμο mega scooter με όλα τα κομφόρ στην κορυφή της κατηγορίας του.

Θεωρώ πως η λογική στα μικρά κυβικά λέει: Τι παίρνω με 5Κ; Μηχανάκι γνωστής εταιρίας μεσαίο/μεγάλο 12ετίας ή και 15ετίας, με 60-70-100Κ στο οδόμετρο.
Ας προτιμήσω ένα καινούριο Κινέζικο στα ίδια λεφτά και ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο με εγγυήσεις κλπ, αλλά και να μην είναι και ταλαιπωρημένο. Κατα την γνώμη μου πράττουν σωστά, επειδή τα μεσαία κυβικά σε γνωστές μάρκες κρατάνε μια εξωφρενική τιμή για τα χρόνια τους. Βλέπω κάτι Vstrom 1ης γενιάς 15 ετών με 80-100κ χλμ που τα ζητάνε 4500 ευρώ και γελάω!

Η ίδια λογική δεν υπάρχει στα 13κ. Υπάρχουν λύσεις τόσο στα μεταχειρισμένα 3ετίας ή πενταετίας (κάποια ακόμη μέσα στην εγγύηση) όσο και σε καινούρια στοκ μοντέλα περασμένων ετών, όσο και σε καινούρια μοντέλα που δεν είναι ακριβώς τούρινγκ, αλλά έχουν αποδείξει αξιοπιστία οι εταιρίες. eye

Μένει να το δούμε βέβαια.
Η λογική στα bold είναι ίδια.
Κάποιος που προτίθεται να αγοράσει mega tourer πάει να πει ότι έχει αυτά τα λεφτά στην άκρη (12-15.000€) και προτιμάει το καινούργιο.
Κάποιος που προτίθεται να αγοράσει μεσαίο ον οφ και έχει 6-7 χιλιάδες στην τσέπη πάλι θα προτιμήσει το καινούργιο έναντι του μεταχειρισμένου/ταλαιπωρημένου όπως σωστά το λές παραπάνω.

Τα λεφτά δεν είναι πολλά,είναι τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις,απλώς αλλάζει η δυναμική του υποψήφιου αγοραστή.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η λογική στα bold είναι ίδια.
Κάποιος που προτίθεται να αγοράσει mega tourer πάει να πει ότι έχει αυτά τα λεφτά στην άκρη (12-15.000€) και προτιμάει το καινούργιο.
Κάποιος που προτίθεται να αγοράσει μεσαίο ον οφ και έχει 6-7 χιλιάδες στην τσέπη πάλι θα προτιμήσει το καινούργιο έναντι του μεταχειρισμένου/ταλαιπωρημένου όπως σωστά το λές παραπάνω.

Τα λεφτά δεν είναι πολλά,είναι τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις,απλώς αλλάζει η δυναμική του υποψήφιου αγοραστή.
Για να δούμε λοιπόν, πως θα πάει όταν έρθει...

Για την ώρα έχει γεμίσει η Ελλάδα με Zontes T310, TRK502 και κάποια CF. Όλα Γύρω ή κάτω απο 6κ.
Δεομένου πως ο Έλληνας έχει τα λεφτά να πάρει και ακριβότερα μοντέλα (το δείχνουν οι πωλήσεις σε μοτο 20κ+), θα πρέπει να πάει εξίσου καλά και αυτό το μοντέλο.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως μπορεί να μην έρθει καν στην χώρα μας.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
καποτε τσακωνοντουσαν ο καραγκιοζης με το κολλητηρι,για το ποιος εφαγε το γλυκο του κουταλιου που ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΦΤΙΑΞΕΙ,ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΠΟΥΦΕ,ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΕ.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Όταν βρεθει ένας εδώ Ελλάδα, που θα δώσει 12χιλιαρικα για αυτό αντί να πάρει ένα μτχ RT η GT...θα πει ότι βρέθηκε ο πρώτος εξωγηινος
Η μοτοσυκλετα για εμενα θα εχει 14κ με 15κ. Και θα βρεθουν αρκετοι πιστευω, εαν ερθει Ελλαδα.
Τεσσερα χρονια εγγυηση θα παιξει η Benelli.
 
Top Bottom