ANORAK ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ!

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Πήγα στην Anorak και δοκίμασα το αδιάβροχο της το οποίο φαινόταν οτι πραγματικά δεν θα πέρναγε σταγόνα. Ήταν αρκετά χοντροκομμένο όμως και με πολύ λάθος τρόπο σχεδιασμένο στο κάτω μέρος κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη στον τρόπο "μαζέματος" του. Ήταν αρκετά φαρδύ που φαντάζομαι στον πολύ αέρα θα ήταν σαν σημαία και δημιουργούνταν ένα "αυλάκι" που στην βροχή θα συσσωρευόταν και θα πέρναγε το περισσότερο νερό απο εκεί. Εδώ θα πρέπει να αναφέρω βέβαια πως υπάρχει η δυνατότητα να γίνει στα μέτρα σου αλλά δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάποια extra χρέωση και επίσης τον χρόνο παράδοσης. Πρέπει να δώσουν λίγη παραπάνω προσοχή στην σχεδίαση και πραγματικά θα έχουν ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Tελικά επέλεξα να πάρω το αδιάβροχο της Revit.
 

KTS

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
38
Όνομα
Kyriakos
πολλά τα λεφτά για αδιάβροχο θαρρώ..εγω με αυτό και 27 ευρουλάκια πολυ ικανοποιημένος.για τα λεφτα του αξιζει και με το παραπάνω


Στάλθηκε από το SM-G611F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
πολλά τα λεφτά για αδιάβροχο θαρρώ..εγω με αυτό και 27 ευρουλάκια πολυ ικανοποιημένος.για τα λεφτα του αξιζει και με το παραπάνω


Στάλθηκε από το SM-G611F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μονδέλο?? Που το βρίσκουμε???
Ψάχνομαι κι εγώ για αδιάβροχο (το σακάκι) και θέλω να είναι έτσι κίτρινο (έχω ένα της bering, καταπληκτικό, αλλά μαύρο...)
 

KTS

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
38
Όνομα
Kyriakos
todor ( nordcap rain jacket ll fluo yellow). εγω το πηρα απο το dirty store στο βολο.αλλα πατα το μοντελο και θα στο βγαλει στο σκρουτζ


Στάλθηκε από το SM-G611F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Εγώ αγόρασα της Richa το Rainwarror
και περιμένω να παραλάβω και το παντελόνι .
και γκέτες τις AGVpro
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Με γειές......
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Να ενημερώσω τη Motoparea ότι επέστρεψα από το ταξίδι που είχα πάει στην Αθήνα, όλη η διαδρομή με βροχή ακόμη και όταν έφτασα στον προορισμό. Δοκιμάστηκε όλος ο αδιάβροχος εξοπλισμός που είχα αγοράσει. Για όσους δεν ξέρουν, αγόρασα το αδιάβροχο μπουφάν και παντελόνι της Richa το RainWarrior και φόρεσα και τις γκέτες της AGVpro για τις μπότες. Ξεκίνησα στεγνός από τη Λαμία και έφτασα στον προορισμό μου στεγνός. Η βροχή έπεφτε αδιάκοπα και σε κάποια σημεία καταρρακτωδώς μα εγώ δεν είχα καμία αίσθηση ούτε και η γιαπωνέζα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε στα χέρια. Παρόλο, που φόρεσα εσωτερικά πλεκτά γάντια που φορούσαμε σαν παιδιά για το κρύο, φορούσα και πλαστικά διάφανα γάντια τα οποία έχουν όλες οι βαφές μαλλιών και εξωτερικά τα Street της Nordcap...... τα χέρια κρύωναν και τα δάχτυλα το βράδυ άρχισαν να παγώνουν.
Σκέφτομαι να πάρω τα αδιάβροχα γάντια της Spidi
για να λύσω το πρόβλημα της βροχής αλλά εκκρεμεί το θέμα της παγωνιάς. Δεν έχω βρει γάντια χειμερινά που να είναι ζεστά και να προσφέρουν 100% αδιαβροχοποίηση σε προσιτή τιμή.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.170
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Στέλιο αυτά είναι θερμαινόμενα και αρκετά χονδροκομμένα γάντια. Δεν ζητώ γάντια για ακραίες καταστάσεις παγωνιάς, απλά να είναι ζεστά και αδιάβροχα. Το πρόβλημα είναι ότι φορώντας ακόμη και τα γάντια που έχω τώρα, χάνω την αίσθηση της αφής και αυτό είναι ελάττωμα και αδυναμία δική μου. Άρα θέλω γάντια τα οποία να είναι λεπτά από την πλευρά της παλάμης και να προσφέρουν μόνωση και αδιαβροχοποίηση. Μπελάς είμαι, το ξέρω αλλά αυτός είμαι :P
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.445
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
για να λύσω το πρόβλημα της βροχής αλλά εκκρεμεί το θέμα της παγωνιάς. Δεν έχω βρει γάντια χειμερινά που να είναι ζεστά και να προσφέρουν 100% αδιαβροχοποίηση σε προσιτή τιμή.

Δεν υπαρχει γαντι που μετα απο ωρες κρυου και βροχης θα σε κρατησει ζεστο στην εθνικη.

Βαλε χουφτες να μην παγωνει το χερι, και αν μπορεις θερμαινομενα...
θα οδηγεις με καλοκαιρινο λεπτο γαντι γεματο αισθηση...

(να γιατι BMW)
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Να ενημερώσω τη Motoparea ότι επέστρεψα από το ταξίδι που είχα πάει στην Αθήνα, όλη η διαδρομή με βροχή ακόμη και όταν έφτασα στον προορισμό. Δοκιμάστηκε όλος ο αδιάβροχος εξοπλισμός που είχα αγοράσει. Για όσους δεν ξέρουν, αγόρασα το αδιάβροχο μπουφάν και παντελόνι της Richa το RainWarrior και φόρεσα και τις γκέτες της AGVpro για τις μπότες. Ξεκίνησα στεγνός από τη Λαμία και έφτασα στον προορισμό μου στεγνός. Η βροχή έπεφτε αδιάκοπα και σε κάποια σημεία καταρρακτωδώς μα εγώ δεν είχα καμία αίσθηση ούτε και η γιαπωνέζα. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε στα χέρια. Παρόλο, που φόρεσα εσωτερικά πλεκτά γάντια που φορούσαμε σαν παιδιά για το κρύο, φορούσα και πλαστικά διάφανα γάντια τα οποία έχουν όλες οι βαφές μαλλιών και εξωτερικά τα Street της Nordcap...... τα χέρια κρύωναν και τα δάχτυλα το βράδυ άρχισαν να παγώνουν.
Σκέφτομαι να πάρω τα αδιάβροχα γάντια της Spidi
για να λύσω το πρόβλημα της βροχής αλλά εκκρεμεί το θέμα της παγωνιάς. Δεν έχω βρει γάντια χειμερινά που να είναι ζεστά και να προσφέρουν 100% αδιαβροχοποίηση σε προσιτή τιμή.

Αγγελε υπαρχει η πιθανοτητα να εχεις λαθος θεση οδηγησης, με αποτελεσμα οτι και να κανεις η κυκλοφορια των ακρων να μην γινεται σωστα και να παγωνεις.Οταν οδηγουμε στο κρυο κινουμε πολυ συχνα χερια και ποδια για να κυκλοφορει το αιμα και να ζεσταινονται.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Δεν υπαρχει γαντι που μετα απο ωρες κρυου και βροχης θα σε κρατησει ζεστο στην εθνικη.

Βαλε χουφτες να μην παγωνει το χερι, και αν μπορεις θερμαινομενα...
θα οδηγεις με καλοκαιρινο λεπτο γαντι γεματο αισθηση...

(να γιατι BMW)
Τι εννοείς, χούφτες?
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Αγγελε υπαρχει η πιθανοτητα να εχεις λαθος θεση οδηγησης, με αποτελεσμα οτι και να κανεις η κυκλοφορια των ακρων να μην γινεται σωστα και να παγωνεις.Οταν οδηγουμε στο κρυο κινουμε πολυ συχνα χερια και ποδια για να κυκλοφορει το αιμα και να ζεσταινονται.
Το πρόβλημα είναι στα χέρια γιατί τα γάντια αερίζονται και γι' αυτό παγώνουν τα δάχτυλα. Η αλήθεια είναι ότι τα κινούσα τα δάχτυλα το βράδυ στην επιστροφή μα δεν έφερε αποτέλεσμα. Ο αέρας τα χτυπάει αδιάκοπα και επίσης να σου πω ότι εξαιτίας της κρύας μανέτας μου μειώνει ακόμη περισσότερο τη θερμοκρασία στο σώμα μου. :(
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Τι εννοείς, χούφτες?


Κλασικές πλαστικές χούφτες.
Το transalp έχει χούφτες ,το v strom δεν έχει χούφτες.
Η διαφορά είναι κάτι παραπανω απο εμφανής από το ενα στο άλλο.
Το F 650 gs δεν είχε χούφτες ,αλλά είχε θερμαινόμενα γκριπ,τα οποία στην δεύτερη σκάλα ζεματουσαν .
 
Top Bottom