10 από τις πιο αγαπημένες μοτοσυκλέτες των Ελλήνων

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα, για μένα το πιο όμορφο συγχρονο sport-touring αλλά με 2 σοβαρά Φάουλ.

1. Κακό μπροστινό με καμμία ρύθμιση, ενώ το ZZR 1100 είχε ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς + συμπίεσης και προφορτισης. Στο 1200 αφαίρεσαν την ρύθμιση της απόσβεσης συμπίεσης. Γιαπωνέζοι είναι τα δικά τους κουλά κάνουν.

2. Τα φρένα με το cbs που δεν βοηθούν και πολύ στην σπορ οδήγηση.

5 Χρονακια περασα μαζι του ενα ζευγαρι ελατηρια αλλα λαδια μπροστα και αλλαγη αμορτισερ πισω και λιγω συκωμα 1 ποντο μονο σε πιστα καρτ δεν εστριβε
Για τα φρενα δεν ειχα ποτε προβλημα και 5-6 φορες απο πολλα χλμ δεν πιστευα και εγω πως σταματησε με το cbs εχει και ενα καλο δεν βουταει μονο μπροστα βουταει ολο το μηχανακι ;);)

upload_2019-11-5_15-41-59.jpeg
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
με το cbs εχει και ενα καλο δεν βουταει μονο μπροστα βουταει ολο το μηχανακι ;);)

View attachment 12912
+1

Ναι γιατί αναλαμβάνει αυτό να πατήσει το πίσω φρένο ( που πρέπει να πατάμε πρώτα για σταθεροποίηση.)



Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
459
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Η πλειοψηφία των κατόχων μεγάλων μπιγκονοφ μπαίνουν και χώμα, γνωστό τοις πάσιabcdefgh
Και για να μην παρεξηγηθω, θεωρώ ότι την χρήση που κάνει ο μέσος αναβάτης σε ένα σεβαστό αριθμό χιλιομετρων ετησίως, την ξέρουμε πάνω κάτω όλοι...
Με συγχωρείτε αλλά για αυτό δεν χρειάζεται, ένα θηρίο 300 κιλών και 4 μηδενικών στον λογαριασμόSmileys drinking beer Emoticon

Είσαι στην Πέρα Παναγιά και θες να πας στην Άνω Παναγιά αλλά έχει χώμα. Αν έχεις big on of δεν σε νοιάζει, τσούκου τσουκου θα περάσεις τον χωματοδρομο χωρίς να πάθει τίποτα η μηχανή.

Αν έχεις street θα πρέπει να πας μέσω Κείθε Παναγιάς, Κάτω Παναγιάς να τραβερσάρεις την Δώθε Παναγιά για να βγεις από άσφαλτο στην διασταύρωση για τη δημοσιά για Άνω Παναγιά.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Είχα τρελό έρωτα με τη mostro αλλά λόγω budget επικράτησε αυτό το διαμαντάκι (αν εξαιρέσω τα φρένα)!

View attachment 12874
Η πρώτη μου μοτοσυκλέτα...
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη ταχύτητα που άγγιζε τα 80km/h...
Με Remus,Κ&Ν και κιτ στα καρμπυρατέρ...
Το 650 είχες...?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είσαι στην Πέρα Παναγιά και θες να πας στην Άνω Παναγιά αλλά έχει χώμα. Αν έχεις big on of δεν σε νοιάζει, τσούκου τσουκου θα περάσεις τον χωματοδρομο χωρίς να πάθει τίποτα η μηχανή.

Αν έχεις street θα πρέπει να πας μέσω Κείθε Παναγιάς, Κάτω Παναγιάς να τραβερσάρεις την Δώθε Παναγιά για να βγεις από άσφαλτο στην διασταύρωση για τη δημοσιά για Άνω Παναγιά.

Κάθε πότε όμως; Καλά λέει ο kalampokas. Ολοι ξέρουμε τι χρήση κάνουν με τα μεγάλα ον οφ.
Το Caponord εγω το έβαζα χώμα. Όχι μονοπάτια, αλλά δασικούς. Γύρισα όλη την Βάλια Κάλντα και τον Γράμμο. Και πάλι η συνολική χρήση των χλμ σε χώμα ήταν το 3-4% για όσο καιρό το είχα. Ε, αν είχα πχ bandit για αυτές τις διελεύσεις θα πήγαινα απο κείθε Παναγιά. Δεν τρέχει κάτι.

Για σοβαρό χώμα νομίζω οτιδήποτε πέρα από μονοκύλινδρο μέχρι μεσαία κυβικά είναι απαγορευτικό.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Η πρώτη μου μοτοσυκλέτα...
Ακόμα θυμάμαι την πρώτη ταχύτητα που άγγιζε τα 80km/h...
Με Remus,Κ&Ν και κιτ στα καρμπυρατέρ...
Το 650 είχες...?

το 400 δυστυχώς λόγω μπάτζετ!
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Για σοβαρό χώμα νομίζω οτιδήποτε πέρα από μονοκύλινδρο μέχρι μεσαία κυβικά είναι απαγορευτικό.

Για εσένα (και καλά κάνεις).
Για άλλους όχι.
Ευτυχως το όριο το θέτει ο αναβάτης και όχι η μοτοσυκλέτα.

Εκτός αν σοβαρό χώμα εννοείς καθαρόαιμο Enduro, οπότε έχεις δίκιο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για εσένα (και καλά κάνεις).

Πάντα την προσωπική μου γνώμη γράφω. Σαφώς για εμένα. Απλά δεν μπορώ σε κάθε τι που γράφω να προσθέτω και το "για εμένα" :D
 

Aldebaran

new member
Δημοσιεύσεις
287
Ηλικία
42
Περιοχή
Σαλαμίνα
Μοτοσυκλέτα
KTM 990 Adventure '07
KTM 640 Adventure '05
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Στον αστερισμό του Ταύρου.
Πάντα την προσωπική μου γνώμη γράφω. Σαφώς για εμένα. Απλά δεν μπορώ σε κάθε τι που γράφω να προσθέτω και το "για εμένα" :D
Σωστά. :)
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Μ Ε Τ Α Ν Ο Ι C T E Α Π Ι C Τ Ο Ι
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

kalampokas

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Περιοχή
Κυψέλη
Μοτοσυκλέτα
"Σούζυ" GsxF 650 "Σκλάβος" Cbf 125
Όνομα
Θανάσης
Περιοχή
Κυψελάρα πάουα
Είσαι στην Πέρα Παναγιά και θες να πας στην Άνω Παναγιά αλλά έχει χώμα. Αν έχεις big on of δεν σε νοιάζει, τσούκου τσουκου θα περάσεις τον χωματοδρομο χωρίς να πάθει τίποτα η μηχανή.

Αν έχεις street θα πρέπει να πας μέσω Κείθε Παναγιάς, Κάτω Παναγιάς να τραβερσάρεις την Δώθε Παναγιά για να βγεις από άσφαλτο στην διασταύρωση για τη δημοσιά για Άνω Παναγιά.
Είσαι και χωμάτινος και σε καταλαβαίνω τι λες
Ωστόσο, αν μιλάς για βατό χωματόδρομο κλάιν μάιν περνάνε τα πάντα, αν μιλάς για χώμα/κροκάλα/κλπ.-που στους 10 κατόχους μπιγκ ονοφ μπαίνουν οι 2, με το ρίσκο της πτώσης-συμφωνώ απόλυτα....
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Μηχανάρα, ευγε Ταβερνιάρνη να την χαίρεσαι...
Όσο σκέφτομαι να το δώσω τόσο το πονάω το άτιμο.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το GSάκι όντως αγαπήθηκε στην Ελλάδα πολύ. Και το προηγούμενο το Funduro αλλά και το επόμενο και ας ήταν made in China.
Κυριολεκτικά ένα μεγάλο παπί που πάει παντού. Κι αν αφαιρούσες και την εξάτμιση καζάνι πίσω, και έβαζες μια πιο ελεύθερη και ελαφριά, γινόταν ακόμη καλύτερο.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Από τα πιο περπατημένα μοντέλα παραεισαγωγής νομίζω:



Προσωπικά μου χάρισε 5 χρόνια ειδυλλιακής συμβίωσης με αμελητέα προβλήματα.
Ως φοιτητής ανεβοκατέβαινα Ελλάδα - Ιταλία συντροφιά του, Γαλλία, Ισπανία χωρίς να γκρινιάξει καθόλου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Από τα πιο περπατημένα μοντέλα παραεισαγωγής νομίζω:



Προσωπικά μου χάρισε 5 χρόνια ειδυλλιακής συμβίωσης με αμελητέα προβλήματα.
Ως φοιτητής ανεβοκατέβαινα Ελλάδα - Ιταλία συντροφιά του, Γαλλία, Ισπανία χωρίς να γκρινιάξει καθόλου.

Πέρασε ένα απο τα χέρια μου σαν φοιτητής για λίγους μήνες . Συνέχεια αρρυθμίες και μπερδέματα. Δεν κατάφερε να μου το ρυθμίσει κανείς σωστά. Έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Από τα πιο περπατημένα μοντέλα παραεισαγωγής νομίζω:

Προσωπικά μου χάρισε 5 χρόνια ειδυλλιακής συμβίωσης με αμελητέα προβλήματα.
Ως φοιτητής ανεβοκατέβαινα Ελλάδα - Ιταλία συντροφιά του, Γαλλία, Ισπανία χωρίς να γκρινιάξει καθόλου.

Μαλλον εισαι περιπτωση, ενα απο τα χειροτερα μοντελα με ατελειωτα προβληματα ειδικα στα καρμπ
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Πέρασε ένα απο τα χέρια μου σαν φοιτητής για λίγους μήνες . Συνέχεια αρρυθμίες και μπερδέματα. Δεν κατάφερε να μου το ρυθμίσει κανείς σωστά. Έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες
Αρε μπουζι βραχυκυκλωμενα μεχρι να ζεσταθει μετα καθαριζε εκανα καμποσα χλμ μαζι του

54114840_2225067490877842_5855434789875613696_n.jpg
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Για το BanditV ξέρω ότι είχε αρκετά θέματα με τις βαλβίδες. Επίσης, κάποια έβγαζαν πολλαπλασιαστή.
Για σέρβις το πήγαινα στο Ρακκά στη Θεσσαλονίκη και στη Φλωρεντία μου το έκανε ένα παλληκάρι, τρελός Ducatista που δούλευε αρχιμηχανικός στη HD και επίσης έκανε πολύ καλή δουλειά. Το είχα φχαριστηθεί το μηχανάκι. Βέβαια, όταν μετά πήρα στα χέρια μου το Ducati SS750 κατάλαβα ότι το πράγμα σοβαρεύει!
 
Top Bottom