τι μηχανακι;

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
ναι η σουζι εχει 4 εγγυηση κ 4 οδικη
οπως κ στο Κ7μονο στα 1000 χλμ πηγα στο εξουσιοδοτημενο.μετα ...αντε γεια
αφου δεν εβγαλε τιποτα γιατι να πληρωνω εργατικα για πραγματα που μπορει ο καθενας να κανει.δηλ αλλαγη λαδιων ,φιλτρου αερα-λαδιου-παραφλου(αν) κ dot 4;
κ χωρο εχω κ χρονο.αν δεν λερωσω τα χερια μου δεν μου παει καλα η μερα.
οποτε αν παω στη σουζι θα το παω στα 1000 κ μετα ολα στο γκαραζ.
δεν νομιζω μια εταιρια (εταιρεια) να προσφερει 4 χρονια εγγηση αν χαλουσαν τα προιοντα της στα 4 αυτα χρονια
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Μαρκο παρε βολτα ολες τις αντιπροσωπειες και οποιο σου κανει κλικ και το φτανει η τσεπη σου βουρ (αφου πας για κουτα)

αλλά να χεις υπ οψην σου οτι οι "συγχρονες κουτες" δεν σ αφηνουν πλεον πολλα περιθωρια για να βαζεις χερι μονος σου....ασε που για 3 χρονια θα πρεπει να πηγαινεις σε εξουσιοδοτημενα για να μην χασεις την εγγύηση
Στελιο ,δεν εχω τωρα 2τροχο να τρεχω στα μαγαζια για να βλεπω μηχανακια.
ετσι κ αλλιως μαλλον εχω αποφασισει ποιο θα ειναι το επομενο μωρο μου
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
ναι η σουζι εχει 4 εγγυηση κ 4 οδικη
οπως κ στο Κ7μονο στα 1000 χλμ πηγα στο εξουσιοδοτημενο.μετα ...αντε γεια
αφου δεν εβγαλε τιποτα γιατι να πληρωνω εργατικα για πραγματα που μπορει ο καθενας να κανει.δηλ αλλαγη λαδιων ,φιλτρου αερα-λαδιου-παραφλου(αν) κ dot 4;
κ χωρο εχω κ χρονο.αν δεν λερωσω τα χερια μου δεν μου παει καλα η μερα.
οποτε αν παω στη σουζι θα το παω στα 1000 κ μετα ολα στο γκαραζ.
δεν νομιζω μια εταιρια (εταιρεια) να προσφερει 4 χρονια εγγηση αν χαλουσαν τα προιοντα της στα 4 αυτα χρονια
Συ ξες καλυτερα φιλε,
Εγω δε θα φευγα για 4 χρονια παντως.
Δεν ειναι και μεγαλο το κοστος που εχει ενα καινουριο ως προς τη συντηρηση του.
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Παντως αφου εκανες 300χ. Με το 650,ενα χιλια σε παιρνει σιγουρα.
Θα φυγεις απο το μπατζετ ενα διχιλιαρο ομως.
Αλλά θα παρεις ενα μηχανακι που θα εισαι τερμα ξεκουραστος πανω του.
εχω μπατζετ κ για το τζι-ες.δεν ειναι το προβλημα τα ευρα.
θεωρω οτι κ τα 650 κυβικα ειναι πολλα (γνωμη μου)
για μενα ιδανικο θα ηταν ενα 500 αρακι.ισως το μπενελι αλλα που να τρεχω να μαθαινω ...χρονισμους κ σε αυτο;οποτε το αφηνουμε κ αυτο
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Συ ξες καλυτερα φιλε,
Εγω δε θα φευγα για 4 χρονια παντως.
Δεν ειναι και μεγαλο το κοστος που εχει ενα καινουριο ως προς τη συντηρηση του.
εγω παντως τα θεωρω πεταμενα λεφτα να πληρωνεις για να σου αλλαξουν λαδια ή φιλτρο λαδιου κ εσυ ,εγω δηλ να καθομαι να κοιταζω κ να περιμενω τον μαστορα
ενω αν τα κανεις μονος σου κ χρονο κ χρημα κερδιζεις.
κ την εγγυηση την γραφω στα παλαιοτερα των υποδηματων μου
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
ΔΕΝ θα πρότεινα 4κύλινδρο V μοτέρ όπως το Crossruner που αναφέρθηκε.
Αναβάθμιση μπορεί να είναι αλλά γιατί να μπερδευτεί με "δύσκολες" καταστάσεις;Το θέμα είναι να μπορεί να βάζει χέρι μόνος του κι όχι να γίνει όμηρος..

Δικύλινδρο V ή όποιο άλλο 2-3-4κυλινδρο σε σειρά από εμένα.

Επίσης ΔΕΝ νομίζω ότι του χρειάζονται πάνω από 800cc με τις λύσεις που υπάρχουν..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
εχω μπατζετ κ για το τζι-ες.δεν ειναι το προβλημα τα ευρα.
θεωρω οτι κ τα 650 κυβικα ειναι πολλα (γνωμη μου)
για μενα ιδανικο θα ηταν ενα 500 αρακι.ισως το μπενελι αλλα που να τρεχω να μαθαινω ...χρονισμους κ σε αυτο;οποτε το αφηνουμε κ αυτο
Το εξιμησι θα σε κανει μια χαρα τη δουλεια σου!
Το χιλια θα σου δωσει την ξεκουραση που χρειαζεσαι ομως.
Το καταλαβαινεις ,απλα δε θες να ανεβεις σε κυβικα για δικους σου λογους,που μας ειπες βεβαιως.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ΔΕΝ θα πρότεινα 4κύλινδρο V μοτέρ όπως το Crossruner που αναφέρθηκε.
Αναβάθμιση μπορεί να είναι αλλά γιατί να μπερδευτεί με "δύσκολες" καταστάσεις;Το θέμα είναι να μπορεί να βάζει χέρι μόνος του κι όχι να γίνει όμηρος..

Δικύλινδρο V ή όποιο άλλο 2-3-4κυλινδρο σε σειρά από εμένα.

Επίσης ΔΕΝ νομίζω ότι του χρειάζονται πάνω από 800cc με τις λύσεις που υπάρχουν..

Υπαρχει μηχανακι καινουργιο που μπορει να βαλει καποιος χερι μονος του;
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
με το 650 εχω γυρισει ολη την ευρωπη(εκτος )πορτογαλιας κ ολα τα βαλκανια πολλες φορες με 2 φορες στην σκανδιναβια(10Κ κ 11,5Κ χλμ σε 14 μερες)
δεν ζοριστηκα ουτε εγω αλλα ουτε κ το μηχανακι σε καμια διαδρομη,ουτε σε πασα αλλα ουτε κ σε εθνικες
τι θα μου προσφερουν τα κυβικα; ρεμπριζ; τελικη που θα πιασω μονο μια φορα; ανεση; πολυ καλη σελα ειχε το Κ7 κ για μενα κ για τον πισω.εχω ριξει κατι 24ωρα συνεχουν οδηγησης κ μαλιστα μοναχικης οδηγησης.
μια φορα απο δολομιτες-αθηνα σε 24 ωρες καπου 2000χλμ κ τον ιουλιο που πηγα βορειο ακρωτηριο με τον νινο γυρισα απο το βερολινο(75 χλμδυτικα)-αθηνα σερι.πανω απο 2500χλμ.ουτε ο κωλος μου πιαστηκε ουτε το μηχανακι εβγαλε κιχ.
με πραγματικες ταχυτητες 125-130 μεσο ορο.
αρα δεν χρειαζομαι κυβικα,ειναι υπερβολη για μενα
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Υπαρχει μηχανακι καινουργιο που μπορει να βαλει καποιος χερι μονος του;
στα μηχανικα ολοι μπορουν ,αρκει να θελουν κ να ψαξουν πως το κανουν
στα ηλεκρονικα οχι αλλα στα ηλεκτρικα ναι.δεν μπορεις να συνδεσεις ενα μπριζακι ή να βαλεις ενα βολτομετρο;ολοι μπορουν .δεν θα παθει κατι το μηχανακι
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Υπαρχει μηχανακι καινουργιο που μπορει να βαλει καποιος χερι μονος του;
Δε λέμε να μείνει αμανάτι ρε Πάνο.

Να έχει απλή συντήρηση και πρόσβαση για αυτή εννοώ.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
στα μηχανικα ολοι μπορουν ,αρκει να θελουν κ να ψαξουν πως το κανουν
στα ηλεκρονικα οχι αλλα στα ηλεκτρικα ναι.δεν μπορεις να συνδεσεις ενα μπριζακι ή να βαλεις ενα βολτομετρο;ολοι μπορουν .δεν θα παθει κατι το μηχανακι

Ναι αλλα δεν εχει σχεση με τους κυλινδρους αυτο.Σε ολα μπορεις να το κανεις.

Δε λέμε να μείνει αμανάτι ρε Πάνο.

Να έχει απλή συντήρηση και πρόσβαση για αυτή εννοώ.

Απλη η οχι ο μαστρας θα την κανει μεχρι να ληξει η εγγυηση.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Θα έλεγα και το versys το μικρό ( 300)
Αλλά μάλλον είναι πολύ μικρό για ταξίδια.
Το 650 το θεωρώ ποιο smooth απο το v strom ,και με μικρότερη άνεση ( σέλα κλπ)
Αλλά όπως είπες μάλλον αποφάσισες
 

panostsi

well know member
Δημοσιεύσεις
2.980
Ηλικία
37
Περιοχή
Χαϊδάρι
Μοτοσυκλέτα
Bandit 650
Όνομα
panostsi
Αναφέρθηκε και το mt 07 ποιο πάνω πήγαινε να το δεις εμένα μου αρέσει ποιο πολύ από το 900 πάντως.... Έχουμε την ίδια λογική 650 κυβικά είναι μια χαρά .... Αφού δεν θα μπεις χώμα ούτε εγώ δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο πέρα από το v strom η το mt 07. φτηνά και καλά δεν έχουμε δει κάτι παράξενο σε αυτά τα μοντέλα....
 

ta-sio

new member
Δημοσιεύσεις
347
Ηλικία
43
Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Μοτοσυκλέτα
To NC750X, το γκρί, το καλό, το αντβέντσιουρρρ
Yamaha virago 250
Όνομα
TASOS
Γιατί δεν κάνεις υπομονή για το tenere 700? Βέβαια θα γίνεις beta tester αλλά...ξέρω και εγώ; είναι μια λύση και αυτό.
Κατα τα άλλα το crossrunner που αναφέρθηκε δεν νομίζω να σε βολέψει. V4, v-tec;;; Ιδιαίτερη μηχανή (όχι οτι θα σου βγάλει κανα πρόβλημα) και πολύ ακριβή σε συντήρηση (και βενζίνες).
Στην κατηγορία που κοιτάς οι επιλογές είναι BMW GS700, V-strom, Versys, mt-07 tracer (θα σου φανεί λίγο παπί ύστερα από το V-strom), NC750 (που έχει και το ντουλαπάκι μπροστά), CB500X (και αυτό θα σου φανεί παπί), Versys 300 και το benelli TRK.
Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο να είναιGivingGiving
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
με το 650 εχω γυρισει ολη την ευρωπη(εκτος )πορτογαλιας κ ολα τα βαλκανια πολλες φορες με 2 φορες στην σκανδιναβια(10Κ κ 11,5Κ χλμ σε 14 μερες)
δεν ζοριστηκα ουτε εγω αλλα ουτε κ το μηχανακι σε καμια διαδρομη,ουτε σε πασα αλλα ουτε κ σε εθνικες
τι θα μου προσφερουν τα κυβικα; ρεμπριζ; τελικη που θα πιασω μονο μια φορα; ανεση; πολυ καλη σελα ειχε το Κ7 κ για μενα κ για τον πισω.εχω ριξει κατι 24ωρα συνεχουν οδηγησης κ μαλιστα μοναχικης οδηγησης.
μια φορα απο δολομιτες-αθηνα σε 24 ωρες καπου 2000χλμ κ τον ιουλιο που πηγα βορειο ακρωτηριο με τον νινο γυρισα απο το βερολινο(75 χλμδυτικα)-αθηνα σερι.πανω απο 2500χλμ.ουτε ο κωλος μου πιαστηκε ουτε το μηχανακι εβγαλε κιχ.
με πραγματικες ταχυτητες 125-130 μεσο ορο.
αρα δεν χρειαζομαι κυβικα,ειναι υπερβολη για μενα

PraisingPraising
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Μάρκο θα συζητούσες ας πούμε το MT07 tracer;
To CB500X ή το NC750;;
μου αρεσει το 500αρακι
το 750 το θεωρω ...λιγα αλογα για τα κυβικα του κ αυτο που εχει το τεποζιτο κατω απο τη σελα δεν με βολευει καθολου στα ταξιδια αφου δεν εχω βαλιτσες κ φορτωνω μεγαλο σακο στη θεση του συνοδηγου.ετσι πηγαινω στα ταξιδια με ενα σακο πισω.
το 07 με ...υπερβαινει σε δυνατοτητες. πολλα αλογα που δεν τα ....χρειαζομαι
 
Τελευταία επεξεργασία:

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Γιατί δεν κάνεις υπομονή για το tenere 700? Βέβαια θα γίνεις beta tester αλλά...ξέρω και εγώ; είναι μια λύση και αυτό.
Κατα τα άλλα το crossrunner που αναφέρθηκε δεν νομίζω να σε βολέψει. V4, v-tec;;; Ιδιαίτερη μηχανή (όχι οτι θα σου βγάλει κανα πρόβλημα) και πολύ ακριβή σε συντήρηση (και βενζίνες).
Στην κατηγορία που κοιτάς οι επιλογές είναι BMW GS700, V-strom, Versys, mt-07 tracer (θα σου φανεί λίγο παπί ύστερα από το V-strom), NC750 (που έχει και το ντουλαπάκι μπροστά), CB500X (και αυτό θα σου φανεί παπί), Versys 300 και το benelli TRK.
Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο να είναιGivingGiving
σε ευχαριστω
απο ολα που ειπες μονο το μπενελι θα κοιτουσα ,αν κ το εχω δει στην Αλιμου.να παω απο τα 67 αλογα του Κ7 στα 55; εξ αλλου ειναι καινουργιο μηχανακι κ δεν ξερουμε τι προβληματα θα βγαλει.το μοτερ του στρωμα ειναι κορυφη σε αξιοπιστια ,το εχω διαπιστωσει με τα 280Κ που εκανα μαζι του.
κλεινω προς το στρωμα παιδες.ειναι σαν την χλωρινη κλινεξ.αυτην ξερεις αυτην εμπιστευεσαι
 
Top Bottom