τα κολληματα

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κολλημα..Εμμονη ιδεα...Ασφαλεια?

Απο μικρος ειχα παρατηρησει το εξης, στον πατερα, μπαρμπαδες κλπ.
Τογιοτα ειχε? τογιοτα θα ξαναπαιρνε
οπελ ειχε? οπελ θα ξαναπαιρνε
Βρε Φιατ ειχε ο αλλος...φιατ ξαναπηρε.

Συνεβαινε πολυ συχνα.

Στους μηχανοβιους τι λετε συμβαινει καθολου?
Αν συμβαινει λεει...
Ο αφρικανος τι θα παρει μετα...ΚΤΜ? suzuki? οοοχι. βαραντερο θα παρει, η το νεο αφρικα.,

Ο πενφες?
Καλα αυτος μπορει να ειναι 65αρης και απο το R75 στα νιατα του να εχει φτασει σε 1250gs..Kαι να μην εχει καβαλησει αλλη μηχανη εκτος προπελας.Γιατι μετα τη bmw το χαος.

Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι, πιστευουν οτι εκαναν την καλυτερη επιλογη..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κολλημα..Εμμονη ιδεα...Ασφαλεια?

Απο μικρος ειχα παρατηρησει το εξης, στον πατερα, μπαρμπαδες κλπ.
Τογιοτα ειχε? τογιοτα θα ξαναπαιρνε
οπελ ειχε? οπελ θα ξαναπαιρνε
Βρε Φιατ ειχε ο αλλος...φιατ ξαναπηρε.

Συνεβαινε πολυ συχνα.

Στους μηχανοβιους τι λετε συμβαινει καθολου?
Αν συμβαινει λεει...
Ο αφρικανος τι θα παρει μετα...ΚΤΜ? suzuki? οοοχι. βαραντερο θα παρει, η το νεο αφρικα.,

Ο πενφες?
Καλα αυτος μπορει να ειναι 65αρης και απο το R75 στα νιατα του να εχει φτασει σε 1250gs..Kαι να μην εχει καβαλησει αλλη μηχανη εκτος προπελας.Γιατι μετα τη bmw το χαος.

Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι, πιστευουν οτι εκαναν την καλυτερη επιλογη..
Ναι γιατί το άλλο; Ότι παίρνουμε εμείς είναι το καλύτερο....
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Ναι γιατί το άλλο; Ότι παίρνουμε εμείς είναι το καλύτερο....
αν είναι συμφωνα με τις ανάγκες μας,τα θέλω μας ,την καύλα μας, τότε ναι,από μια οπτική είναι το καλύτερο.

όταν όμως προσπαθούμε όλα αυτά να τα επιβάλλουμε στους άλλους....ε,γινόμαστε μαλάκες. απλά.
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Κολλημα..Εμμονη ιδεα...Ασφαλεια?

Απο μικρος ειχα παρατηρησει το εξης, στον πατερα, μπαρμπαδες κλπ.
Τογιοτα ειχε? τογιοτα θα ξαναπαιρνε
οπελ ειχε? οπελ θα ξαναπαιρνε
Βρε Φιατ ειχε ο αλλος...φιατ ξαναπηρε.

Συνεβαινε πολυ συχνα.

Στους μηχανοβιους τι λετε συμβαινει καθολου?
Αν συμβαινει λεει...
Ο αφρικανος τι θα παρει μετα...ΚΤΜ? suzuki? οοοχι. βαραντερο θα παρει, η το νεο αφρικα.,

Ο πενφες?
Καλα αυτος μπορει να ειναι 65αρης και απο το R75 στα νιατα του να εχει φτασει σε 1250gs..Kαι να μην εχει καβαλησει αλλη μηχανη εκτος προπελας.Γιατι μετα τη bmw το χαος.

Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι, πιστευουν οτι εκαναν την καλυτερη επιλογη..

δε νομίζω να ισχύει. τουλάχιστον όχι στο συντριπτικό ποσοστό.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ευτυχώς δεν πάσχω από τέτοια ασθένεια.

Πάσχω απο την άλλη όμως. Που θέλω να δοκιμάσω και Τζαπαν και Ευρώπη και Κίνα και Ινδια και ΗΠΑ και όλες τις μάρκες.

Είναι αλήθεια πως αυτά που θέλω να κάνω με μια μοτό τα κάνω με μεγάλο εύρος κυβικών και μαρκών οπότε αν κάτι φαίνεται να μου κάνει, το δοκιμάζω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
αν είναι συμφωνα με τις ανάγκες μας,τα θέλω μας ,την καύλα μας, τότε ναι,από μια οπτική είναι το καλύτερο.

όταν όμως προσπαθούμε όλα αυτά να τα επιβάλλουμε στους άλλους....ε,γινόμαστε μαλάκες. απλά.
Έως πολύ μαλάκες...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
αν είναι συμφωνα με τις ανάγκες μας,τα θέλω μας ,την καύλα μας, τότε ναι,από μια οπτική είναι το καλύτερο.

όταν όμως προσπαθούμε όλα αυτά να τα επιβάλλουμε στους άλλους....ε,γινόμαστε μαλάκες. απλά.

Εγώ γελάω με τους "σταυροφόρους" που υπερασπίζονται το μηχανάκι τους πάση θυσία και με επιθετικό τρόπο, θαρρείς και έχουν μετοχές στην εταιρία που έδωσαν 10κ-20κ να πάρουν μοτο.abcdefghgk
Συγκεκριμένες "φυλές" μοντέλων και μαρκών...
 

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Εγώ γελάω με τους "σταυροφόρους" που υπερασπίζονται το μηχανάκι τους πάση θυσία και με επιθετικό τρόπο, θαρρείς και έχουν μετοχές στην εταιρία που έδωσαν 10κ-20κ να πάρουν μοτο.abcdefghgk
Συγκεκριμένες "φυλές" μοντέλων και μαρκών...
μα σκέψου κι εσύ ότι έχει πάρει μέχρι και σώβρακα ασοσρτί.
λίγο ανθρωπισμό βρε αδερφε!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ γελάω με τους "σταυροφόρους" που υπερασπίζονται το μηχανάκι τους πάση θυσία και με επιθετικό τρόπο, θαρρείς και έχουν μετοχές στην εταιρία που έδωσαν 10κ-20κ να πάρουν μοτο.abcdefghgk
Συγκεκριμένες "φυλές" μοντέλων και μαρκών...

Εαν πεισεις τους αλλους, μετα ειναι πιο ευκολο να πεισεις τον εαυτο σου οτι επραξες σωστα
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ευτυχώς δεν πάσχω από τέτοια ασθένεια.

Πάσχω απο την άλλη όμως. Που θέλω να δοκιμάσω και Τζαπαν και Ευρώπη και Κίνα και Ινδια και ΗΠΑ και όλες τις μάρκες.

Είναι αλήθεια πως αυτά που θέλω να κάνω με μια μοτό τα κάνω με μεγάλο εύρος κυβικών και μαρκών οπότε αν κάτι φαίνεται να μου κάνει, το δοκιμάζω.
Εγώ το έχω και με τα λάστιχα αυτόabcdefghgk
Μέχρι στιγμής ίδιο λάστιχο δεν έχω βάλει στις αλλαγές!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ το έχω και με τα λάστιχα αυτόabcdefghgk
Μέχρι στιγμής ίδιο λάστιχο δεν έχω βάλει στις αλλαγές!!!

σωστη παρατηρηση...ξερω ατομα που πηραν ξανα ιδιο μηχανακι και βαζουν παντα το ιδιο λαστιχο
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
σωστη παρατηρηση...ξερω ατομα που πηραν ξανα ιδιο μηχανακι και βαζουν παντα το ιδιο λαστιχο
Όντως και εγώ αρκετούς και δεν μπορώ να τους κατανοήσω.... και δεν θέλω δηλαδή... Χαχαχα!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
παντως και ο drake ramore που δηλωνει οτι δεν πασχει απ την ασθενεια...caponord ειχε, caponord πηρε.
βασικα δεν ειναι ασθενεια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.159
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ενω δεν ειχα τετοια κολληματα τα τελευταία 15 χρονια αλλαξα απο Πεν Φε K1200GT σε GS 1200
τα προηγουμενα ηταν και Γιαμαχα (τα λεφτα μου ναχα) Ονδα (τιμιο και πολυ ευχαριστημενος απο το Αφρικα) και ΚΤΜ πριν παω στον Ελικα....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
παντως και ο drake ramore που δηλωνει οτι δεν πασχει απ την ασθενεια...caponord ειχε, caponord πηρε

Πολλοί άλλοι παράγοντες.
Στην επαρχία τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά όταν δεν μπορείς να μετακινηθείς σε άλλες πόλεις για να βρεις μοτό λόγω άνεσης χρόνου, αλλά και χρημάτων.
Διαλέγεις απο αυτά που βρίσκονται στην ακτίνα δράσης σου και κοιτάς επισης να υπάρχει συνεργείο κοντά και όχι στα 200 χλμ.

Η επιλογή μηχανης στην επαρχία είναι αρκετά διαφορετική απο ότι στην Αθηνα που λες : Θέλω GS1200, και σε ακτίνα 30 χλμ έχεις να διαλέξεις απο 200 διαφορετικά.
Ή οταν έχεις άνεση χρόνου να πας 300 χλμ μακριά να δεις μηχανάκι

Οταν λοιπόν περνάνε οι μηνες και δεν βρίσκεις, και χάνεις βόλτες , τι κάνεις; Παίρνεις bandit 650 επειδή βγήκε μπροστά σου σε κατάσταση που θεωρείς σωστή για αγορά και ελπίζεις για το καλύτερο. Αλλά δεν σου κάνει. Και το δίνεις σε 6 μήνες.
Και τελικά σκέφτεσαι "Δεν πάω σε αυτό που ξέρω πως θα το γουστάρω και βρίσκεται εδώ στην κατάσταση που θέλω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι;"


Απλά πράγματα. 2 μηχανάκια άλλαξα φέτος Μπάμπη μου. Πες τα σε καναν άλλον ;)
Κάνε και μια ψαχτική στα ποστ που έκανα όταν έψαχνα μοτο απο πέρσι. Θα καταλάβεις...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
σωστη παρατηρηση...ξερω ατομα που πηραν ξανα ιδιο μηχανακι και βαζουν παντα το ιδιο λαστιχο
speed triple είχα και το αδελφάκι του ξαναγόρασα. Αλλά με μεγάλο χρονικό διάλειμμα.Κατευθείαν ίδιο μοντέλο,άλλη χρονιά είναι hardcore,δεν το ξανάκουσα...

παντως και ο drake ramore που δηλωνει οτι δεν πασχει απ την ασθενεια...caponord ειχε, caponord πηρε.
βασικα δεν ειναι ασθενεια..

o drake είναι ιδιαίτερη περίπτωση,παίρνει με κριτήριο όσο χωράει το πορτοφολάκι του(όπως και η μισή Ελλάδα).Εκεί πολλά στραβά μπορεί να συμβούν....abcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
o drake είναι ιδιαίτερη περίπτωση,παίρνει με κριτήριο όσο χωράει το πορτοφολάκι του(όπως και η μισή Ελλάδα).Εκεί πολλά στραβά μπορεί να συμβούν....abcdefghgk

Δεν είμαστε όλοι μεγαλογιατροί σαν εσένα Θανο μουυυυυυυυυfunny
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
speed triple είχα και το αδελφάκι του ξαναγόρασα. Αλλά με μεγάλο χρονικό διάλειμμα.Κατευθείαν ίδιο μοντέλο,άλλη χρονιά είναι hardcore,δεν το ξανάκουσα...



o drake είναι ιδιαίτερη περίπτωση,παίρνει με κριτήριο όσο χωράει το πορτοφολάκι του(όπως και η μισή Ελλάδα).Εκεί πολλά στραβά μπορεί να συμβούν....abcdefghgk

Και γω ποτε δεν εχω δωσει πανω απο 3000..Συνηθως μεταξυ 1500-2500 δινω.

Παντως πασχω απ την ασθενεια ..του κολληματος.

Και απο μια αλλη επισης..με εξιταρει η αγορα και η πωληση, οπως το αιμα το βαμπιρ..10 μηχανακια τα τελευταια 5 χρονια.....εκ των οποιων ΠΕΝΤΕ (5) αφρικα 750 ΟΕΟΟΟΟΟΟ
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κολλημα..Εμμονη ιδεα...Ασφαλεια?

Απο μικρος ειχα παρατηρησει το εξης, στον πατερα, μπαρμπαδες κλπ.
Τογιοτα ειχε? τογιοτα θα ξαναπαιρνε
οπελ ειχε? οπελ θα ξαναπαιρνε
Βρε Φιατ ειχε ο αλλος...φιατ ξαναπηρε.

Συνεβαινε πολυ συχνα.

Στους μηχανοβιους τι λετε συμβαινει καθολου?
Αν συμβαινει λεει...
Ο αφρικανος τι θα παρει μετα...ΚΤΜ? suzuki? οοοχι. βαραντερο θα παρει, η το νεο αφρικα.,

Ο πενφες?
Καλα αυτος μπορει να ειναι 65αρης και απο το R75 στα νιατα του να εχει φτασει σε 1250gs..Kαι να μην εχει καβαλησει αλλη μηχανη εκτος προπελας.Γιατι μετα τη bmw το χαος.

Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι, πιστευουν οτι εκαναν την καλυτερη επιλογη..

Παρατηρώ ότι αυτό που ψηφίζει/αγοράζει/προτιμά/λατρεύει στα σπορ ο μπαμπάς, το επαναλαμβάνει ο υιός.(Ας προσευχηθούμε εδώ για τ'αγόρια του ακατανόμαστου, να έχουν καλό γούστο )Εμένα ευτυχώς που δεν έχουν τρέλα με τα μηχανoκίνητα....
Μετά το punto (κλοπή από τον πατέρα abcdefghgk/εκπληκτικό), πήρα astra (δάνειο/μετριότης-μετριοτήτων,τα παντα μ...) και τέλος μονδεο (δάνειο/αξίζει κάθε δραχμή).Αλλά πάντα ονειρευόμουν merc αφού εκεί δούλευε ο μπαμπάς μαζί με τη μαμά μου.Ας όψεται το κράτος με το μισθό ....Πάντως αν έπαιρνα πάλι φθηνό αυτοκίνητο ,κάτι σαν Punto με μεγάλους χώρους θα΄ψαχνα (άρα alfa με βλέπω ηλεκτρικό)....
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δεν είμαστε όλοι μεγαλογιατροί σαν εσένα Θανο μουυυυυυυυυfunny

Βγάζω όσα και η μπορντό γκρίνια,αλλά δεν κλαίγομαι σαν το Δόγκανο συνέχεια....Εκείνος έχει, αλλά δεν τολμά να πάρει άδεια για αλλάγη από τον big Boss Happy.
Κάνω οικονομία και παίρνω όοοοοοτι γουστάρω,(απλά δεν ρωτάω τη γυναίκα μου,δεν πειράζει αφού με συμφέρει να μη μου μιλάει μετά abcdefghgk).
Αλλιώς ακόμη το (απίστευτο) bros θα είχα, με το οποίο με γνώρισε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom