δικυλινδρο vs τετρακυλινδρο

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Είχα την τύχη να έχουν περάσει όλες οι βασικές διατάξεις κινητήρων από τα χεράκια μου και δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα συστηματικά από κάποια. Βασικό θέμα είναι η χρήση για την οποία προορίζεται ένα μηχανάκι, οπότε και τα χαρακτηριστικά ροπής προπαντός του κινητήρα να μπορούν να μας εξυπηρετήσουν καλύτερα ...... βέβαια πολλά θέματα είναι συνήθεια οπότε και σταδιακά προσαρμόζεται κανείς σε αυτό που έχει και μαθαίνει να το χρησιμοποιεί κατάλληλα.

Από την άλλη πλευρά, έχουμε και τις προσωπικές μας επιλογές, βάσει πολύ συχνά ήχου. Ορισμένα από τα αγαπημένα μου τετρακύλινδρα: (το Busa έχει πουληθεί πλέον :( )

Τελευταίο απόκτημα και έχει αρκετή φάση - και πολύ ωραίο ήχο !! CB1000R


To K1300S με μαμά εξάτμα αλλά και βαβουριάρικη:


Και το μπουσίδι μου με τις ακράπες του :eek: .....


Ως αντίπαλο δέος βέβαια να αντιπαραθέσω και το τρικύλινδρο Street Triple με Race Guns εξάτμιση:


Εκπληκτικό μηχανάκι όσον αφορά στον κινητήρα, στο βάρος και στο στήσιμο του
(ίσως όχι τόσο όσον αφορά στα περιφερειακά). Με κάνει να θεωρώ τους τρικύλινδρους
κινητήρες ως μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή - μετά από τους V4 όμως !!!! :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Η μόνη διάταξη που δεν πέρασε ακόμη από τα χέρια μου είναι η V και η Boxer.
Ο τετρακυλινδρος είναι η επιτομή των κινητήρων πιστεύω και όσο πιο ισχυρός τόσο πιο απολαυστική η εκτόξευση.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η μόνη διάταξη που δεν πέρασε ακόμη από τα χέρια μου είναι η V και η Boxer.
Ο τετρακυλινδρος είναι η επιτομή των κινητήρων πιστεύω και όσο πιο ισχυρός τόσο πιο απολαυστική η εκτόξευση.
μια απ τα ιδια..αλλα ναναι εν σειρα.
Τα V4 (μονο σε χοντα ξερω) δεν...
 
N

notakos600

Guest
μια απ τα ιδια..αλλα ναναι εν σειρα.
Τα V4 (μονο σε χοντα ξερω) δεν...
Φυσικά τα in line 4 εννοούσα.
Τα V4 της Honda είναι εργοστάσια ισχύος Μπάμπη, αλλά πολύπλοκα όσο δεν πάει σε συντήρηση, κατέβασμα κλπ.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Εχω δικύλινδρο V.
Προτιμώ δικύλινδρο εν σειρά.
Αλλά στο τοπ των προτιμήσεων έχω τα τετρακύλινδρα. Αθόρυβα, μηδέν κραδασμοί και εκεινο το γλυκό σφύριγμα όταν επιταχύνουν.

Το αυτό. Σαν τον 4c εν σειρά δεν έχει......:D μετά τη Χαλκιδική πάντα. Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
Βασικά τον πιο απολαυστικό ήχο κατά γενική ομολογία τον έχουν τα crossplane R1 & τα RSV4. Τούτου λεχθέντος, εγώ είμαι 4cyl screamer γιατί τίποτα δεν πλησιάζει την ανατριχιλα που σκορπάει πάνω από τις 10.000rpm , θυμίζοντας την εποχή των V10 F1.

Βέβαια εκτός του ήχου υπάρχουν κι άλλα χαρακτηριστικά
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.526
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Δικη μου αποψη λογο που περασε V2 Dykati 996 απο τα χερια μου με εξατμισεις Ferracci μιλαμε για αλλο ηχο μετα της 2000 στρ

DSC02543.JPG
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φυσικά τα in line 4 εννοούσα.
Τα V4 της Honda είναι εργοστάσια ισχύος Μπάμπη, αλλά πολύπλοκα όσο δεν πάει σε συντήρηση, κατέβασμα κλπ.
.εξαρτάται.. . Εχω αλλάξει καπέλοτα σε paneuropian 1100....(v4) Νταξει έβγαλα 4 εκκεντροφορους αλλά χωρίς να μπαινοβγαζω καδενες... Μη σου φύγει δόντι.. Οδοντογιατρους κλπ. Γρανάζι σε γραναζι, βγάζεις-βάζεις. Και όλα μπροστά μου φάτσα κάρτα...απολαυση ήταν.. Με κάτι πιο απλά υποτίθεται... έχω ρίξει χριστοπαναγια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

RaGe_RaptoR

new member
Δημοσιεύσεις
333
Ηλικία
44
Μοτοσυκλέτα
GSX-R1000 K6
Όνομα
Giorgio
.εξαρτάται.. . Εχω αλλάξει καπέλοτα σε paneuropian 1100....(v4) Νταξει έβγαλα 4 εκκεντροφορους αλλά χωρίς να μπαινοβγαζω καδενες... Μη σου φύγει δόντι.. Οδοντογιατρους κλπ. Γρανάζι σε γραναζι, βγάζεις-βάζεις. Και όλα μπροστά μου φάτσα κάρτα...απολαυση ήταν.. Με κάτι πιο απλά υποτίθεται... έχω ρίξει χριστοπαναγια...

Βέβαια μιλάμε για υπερωκεάνιο, συγκριτικά. Δοκίμασε και σε κάνα RSV4 που είναι tightly packed!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Βέβαια μιλάμε για υπερωκεάνιο, συγκριτικά. Δοκίμασε και σε κάνα RSV4 που είναι tightly packed!
Δε θα το επιχειρούσα καν.
Το paneuropian τους βγάζει δεξιά αριστερα τους κυλινδρους.. Σκαμπουδακι καφεδια και είσαι πασάς.. Αχαχα
 
Top Bottom