αγορα μηχανης εξ αποστασεως

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλημερα ολη μερα αχαχα
θελω να παρω μια μηχανη απο νησι..., θα σταλει πακετο.
Με ποιο τροπο θα μπορουσε να γινει η συναλλαγη ωστε να ειναι καλυμμενοι αγοραστης κ πωλητης?
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Πριν από δύο χρόνια είχα πάρει και εγώ την μηχανή μου από απόσταση. Μπορεί να ήταν λίγο διαφορετική η περιπτωση από τη δική σου με την έννοια ότι είχαν μεσολαβίσει κάποια παιδιά από το φόρουμ οπότε ο πωλητής δεν ήταν τελείως άγνωστος.

Καταρχάς κατα την γνώμη δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι 100% καλυμένοι και οι δύο απλώ ακολουθείς ένα τρόπο που να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται.

Θα σου πώ πως το είχαμε κάνει εμείς...
1) Λοιπόν αρχικά έκανα στο παλικάρι εξουσιοδότηση για να μπορεί εκείνος να κανει την μεταβίβαση στο όνομά μου (μπορεί και γραφείο εκεί στο νησί να τα κάνει οπότε η εξουσιοδότηση θα γίνει σε αυτόν που θα κάνει τη μεταβίβαση).
2) Μόλις έγινε η μεταβίβαση μου έστειλε φώτο της καινούριας άδειας κυκλογορίας και αμέσως μετά του έκανα την μεταφορά όπως επίσης του έστειλα και μου έστειλε την υπεύθυνη δήλωση για την πώληση και αγορά της μηχανής.
3) Μόλις είδε τα λεφτά την έβαλε την μηχανη σε μεταφορική και μου ήρθε πακέτο.

Τώρα σε αυτά τα βήματα αν είναι κάποιος κακοπροαίρετος μπορεί να την κάνει στον άλλον. Αλλά από την στιγμή που η νέα άδεια θα γράφει το όνομα σου δεν έχεις λόγο να μην βάλεις τα λεφτά γιατί ο άλλος δεν μπορεί να την κάνει κάτι. Όπως επίσης από τη στιγμή που εσύ του βάλεις τα λεφτά γιατί να μην στην στείλει....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πριν από δύο χρόνια είχα πάρει και εγώ την μηχανή μου από απόσταση. Μπορεί να ήταν λίγο διαφορετική η περιπτωση από τη δική σου με την έννοια ότι είχαν μεσολαβίσει κάποια παιδιά από το φόρουμ οπότε ο πωλητής δεν ήταν τελείως άγνωστος.

Καταρχάς κατα την γνώμη δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να είναι 100% καλυμένοι και οι δύο απλώ ακολουθείς ένα τρόπο που να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο γίνεται.

Θα σου πώ πως το είχαμε κάνει εμείς...
1) Λοιπόν αρχικά έκανα στο παλικάρι εξουσιοδότηση για να μπορεί εκείνος να κανει την μεταβίβαση στο όνομά μου (μπορεί και γραφείο εκεί στο νησί να τα κάνει οπότε η εξουσιοδότηση θα γίνει σε αυτόν που θα κάνει τη μεταβίβαση).
2) Μόλις έγινε η μεταβίβαση μου έστειλε φώτο της καινούριας άδειας κυκλογορίας και αμέσως μετά του έκανα την μεταφορά όπως επίσης του έστειλα και μου έστειλε την υπεύθυνη δήλωση για την πώληση και αγορά της μηχανής.
3) Μόλις είδε τα λεφτά την έβαλε την μηχανη σε μεταφορική και μου ήρθε πακέτο.

Τώρα σε αυτά τα βήματα αν είναι κάποιος κακοπροαίρετος μπορεί να την κάνει στον άλλον. Αλλά από την στιγμή που η νέα άδεια θα γράφει το όνομα σου δεν έχεις λόγο να μην βάλεις τα λεφτά γιατί ο άλλος δεν μπορεί να την κάνει κάτι. Όπως επίσης από τη στιγμή που εσύ του βάλεις τα λεφτά γιατί να μην στην στείλει....
εδω λιγο ακαλυπτος μενει ο πωλητης θα ελεγα...Θα του το πω, αμα το δεχτει
 

PetrosPetr

member
Δημοσιεύσεις
667
Ηλικία
42
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda XL 650V Transalp
Όνομα
Petros
Ναι λίγο ακάλυπτος όλο και κάποιος μένει. Αλλά αν δεν του βάλεις ας πούμε τα λεφτά όταν κάνει την μεταβίβαση μπορεί να το ρίξει και θάλασσα που λέει ο λόγος. θα χάσει βέβαια το μηχανάκι του αλλά δεν θα στο δώσει αν δεν του δώσεις τα χρήματα...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν πουλούσα σε κάποιον από μακρυά ,θα του έκοβα ένα εκατομπαλλο να έρθει να κάνουμε τα πραγματα όπως πρέπει και να την πάρει και να φύγει καβάλα.
Ούτε στέλνω ούτε με στέλνεις .
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν πουλούσα σε κάποιον από μακρυά ,θα του έκοβα ένα εκατομπαλλο να έρθει να κάνουμε τα πραγματα όπως πρέπει και να την πάρει και να φύγει καβάλα.
Ούτε στέλνω ούτε με στέλνεις .
Καποιες φορες ομως η μηχανη δεν ειναι ετοιμη για ταξιδι.Κερκυρα ειναι το εργαλειο, με κατατεθημενες πινακιδες
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι λίγο ακάλυπτος όλο και κάποιος μένει. Αλλά αν δεν του βάλεις ας πούμε τα λεφτά όταν κάνει την μεταβίβαση μπορεί να το ρίξει και θάλασσα που λέει ο λόγος. θα χάσει βέβαια το μηχανάκι του αλλά δεν θα στο δώσει αν δεν του δώσεις τα χρήματα...
Εαν ημουν εγω ο πωλητης δε θα εκανα επ ουδενι μεταβιβαση σε αγνωστο χωρις να εχω παρει λεφτα..
Ο αλλος μπορει να περναει την ωρα του!!!
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Μιλα με τον πωλητή.
Αν του στειλεις τα λεφτα της μεταβιβασης κι εκεινος σου βγαλει την αδεια, όλα καλα θα κυλησουν.
Αλλά καλο θα ηταν να εχεις καποιο γνωστο να τη δει.
Απο τις φωτο μονο δεν θα καταλαβεις πολλά.

(δεν πιστευω να "ξανακυλησεις" σε ΤΑ?)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μιλα με τον πωλητή.
Αν του στειλεις τα λεφτα της μεταβιβασης κι εκεινος σου βγαλει την αδεια, όλα καλα θα κυλησουν.
Αλλά καλο θα ηταν να εχεις καποιο γνωστο να τη δει.
Απο τις φωτο μονο δεν θα καταλαβεις πολλά.

(δεν πιστευω να "ξανακυλησεις" σε ΤΑ?)
Δεν με απασχολει τοσο το μηχανακι , οσο η συναλλαγη
Δεν μπορω να βαλω λεφτα σε λογαριασμο ...αν μετα το παιξει κινεζος?

ΥΣ..Ο γνωστος τι να δει.... μονο εγω τα ξερω αυτα...Ειναι Κ1100Lt
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Αν δεν ρισκάρεις κι εσυ κι αυτος κι αν δεν εχεις καποιο γνωστό να τον βρει επιτόπου, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
325
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
ΥΣ..Ο γνωστος τι να δει.... μονο εγω τα ξερω αυτα...Ειναι Κ1100Lt
Βρε να δει την μηχανη και να μιλησει με τον ανθρωπο!
Οχι να σου πει αν αξιζει. Κερκυρα ειναι, μικρη κοινωνια, αν βρεις καποιον και σου πει πως ο πωλητης ειναι καλος τυπος βουρ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
εγω θα ρισκαρω γιατι το εργαλειο ειναι το πρωτο Κ1100λτ που βγαινει στο καρ....εδω και μηνες...
και εχει κοινο...

Δεν υπαρχει αλλο...οπως κι αν ειναι το θελω
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Κάποτε για έναν φίλο πήγα είδα ένα ΜΓ07, του έδωσα το οκ.
Αλλά θέλαμε και την γνώμη ποιο ειδικού.
Το μηχανάκι πήγε σε συνεργείο.
Και έμεινε εκεί.
Μετά ο πωλητής έκανε την μεταβίβαση ,επέστρεψε στο συνεργείο.
Άφησε τα χαρτιά ( άδεια κλπ)
Του έστειλε ο δικός μου τα λεφτά.
Και έγινε η δουλειά.
Η μεταφορική πήγε το φόρτωσε από το συνεργείο.

Αν σε βοήθησα ....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.485
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
εδω λιγο ακαλυπτος μενει ο πωλητης θα ελεγα...Θα του το πω, αμα το δεχτει

Ακομη και χερι το χερι να γινει η μεταβιβαση,καποιος απο τους δυο στιγμιαια ειναι ακαλυπτος.Καποτε στο μηχανολογικο πριν παραδωσουν την αδεια στον νεο ιδιοκτητη ρωτουσαν αν εχουν καταβληθει τα λεφτα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
εγω θα ρισκαρω γιατι το εργαλειο ειναι το πρωτο Κ1100λτ που βγαινει στο καρ....εδω και μηνες...
και εχει κοινο...

Δεν υπαρχει αλλο...οπως κι αν ειναι το θελω
αφρικανο ,κερκυραιο πρωτη φορα ακουω,σιορ Πιπης-καζαμπουμπου. Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Κάποτε για έναν φίλο πήγα είδα ένα ΜΓ07, του έδωσα το οκ.
Αλλά θέλαμε και την γνώμη ποιο ειδικού.
Το μηχανάκι πήγε σε συνεργείο.
Και έμεινε εκεί.
Μετά ο πωλητής έκανε την μεταβίβαση ,επέστρεψε στο συνεργείο.
Άφησε τα χαρτιά ( άδεια κλπ)
Του έστειλε ο δικός μου τα λεφτά.
Και έγινε η δουλειά.
Η μεταφορική πήγε το φόρτωσε από το συνεργείο.

Αν σε βοήθησα ....
Δεν ανακατευομαι επουδενι με την ράτσα των μαστορων...
Για την ιστορία, έχω πάρε παλι από Κέρκυρα ένα κ100ρτ, πάλι πακέτο. ...από χηρα ... Και ο μαστορας-κλεφτης-λαμογιο χρέωσε μια κακοντελα χήρα 900 ευρώ για σέρβις των 350....
Για να περάσει κτεο.

Αμα τελικά πάω κερκυρα... Θα περάσω απ το συνεργείο του να του πω πόσο μλκας είναι..

Ι
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Δεν ανακατευομαι επουδενι με την ράτσα των μαστορων...
Για την ιστορία, έχω πάρε παλι από Κέρκυρα ένα κ100ρτ, πάλι πακέτο. ...από χηρα ... Και ο μαστορας-κλεφτης-λαμογιο χρέωσε μια κακοντελα χήρα 900 ευρώ για σέρβις των 350....
Για να περάσει κτεο.

Αμα τελικά πάω κερκυρα... Θα περάσω απ το συνεργείο του να του πω πόσο μλκας είναι..

Ι


Επειδή το μηχανάκι περπατούσε.
Το έλεγξα και εγώ και ο μηχανικός της επιλογής μου( Θεσσαλονίκη).
Για να μην γίνει καμία στραβή ( πτώση) η κάτι άλλο.
Το μηχανάκι έμεινε εκεί απ' όταν. Το είδαμε μέχρι που έφυγε..
Δεν είπα για service κλπ.
 
Top Bottom