Χειμερινα γαντια...γενικως

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το έχω ξαναγράψει και ίσως ακουστεί περίεργο: η Dainese είναι πλέον παρεξηγημένη εταιρεία.
Βάζει το σήμα της σε μερικά από τα πιο εξωτικά κομμάτια εξοπλισμού που έχουν κατασκευαστεί και που προστατεύουν επαγγελματίες οδηγούς, αλλά προκειμένου να έχει κομμάτι αγοράς, παράγει και προσιτές σειρές, με τους ανάλογους συμβιβασμούς. Βέβαια, το σηματάκι πληρώνεται ούτως ή άλλως. Όταν δίνω 45 ευρώ για γάντια Dainese δεν έχω την αυταπάτη ότι θα είναι σαν του Rossi.
Πρόσφατα πέρασα κι εγώ στα καλοκαιρινά από Dainese σε Five και εντυπωσιάστηκα. Θα τα πρότεινα χωρίς δεύτερη σκέψη!
Αισχρή Βαγγέλη και δεν μιλώ για 45 ευρώ φίλε μου αλλά για πάνω από 100+++. Χάλια μαύρα και άραχλα, όχι μόνο στα γάντια, κάποτε ίσως νάτανε εδώ και μια δεκαετία σχεδόν όχι.

Υπόψη τα Five λοιπόν. Thank
Δεύτερη ψήφος σε αυτά και όπως έχω δει πρόκειται για εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με γάντια.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Εγω Σαββα εχω τα FIVE SKIN ZERO GTX απολυτα ευχαριστημενος σε κρυο δεν καταλαβαινουν τιποτα ουτε απο βροχη απο αισθηση για χειμερινο γαντι αρκετα καλη τωρα για χρηση σε οθονη δεν τα θεωρω ευχρηστα Γυρω στα 100 ευρω ειχανε με το αναλογο παζαρι τα πηρα 90 ευρω
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ενα tip για τα γαντια, αλλα θα πρεπει να τα δοκιμασεις
Οπως ειναι φορεμενα, πιεζεις με το αλλο χερι μεταξυ αντιχειρα κ δεικτη, εκει που πιανουμε το γκριπ.
Αν νιωθεις να τσιτωνει στα νυχια...αυτο μετατρεπεται σε πονο με το κρυο..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω θα σου προτεινω ενα πολυ ακριβο γαντι ......δερματινο....αλλά το μοναδικο πληρες αδιαβροχο δερματινο γαντι

Το απόλυτο αδιάβροχο δερμάτινο γάντι σε όλο τον κόσμο.
Εξαιρετικά ανθεκτικό και κατασκευασμένο από GORE-TEX + GORE GRIP.

– Μεμβράνη GORE-TEX + GORE GRIP
– Εγγύηση Στεγανότητας DRY®
– Κατασκευασμένο από δέρμα και ελαστικό ύφασμα
– Προστασία PORON® XRD® για την παλάμη και τις αρθρώσεις.
– Κατασκευασμένο από διαπνέον, *****ό, ελφρύ και ελαστικό polyester fleece, moisture-wicking.
(Μεταφέρει τον ιδρώτα στην εξωτερική επιφάνεια του υφάσματος, όπου μπορεί να εξατμιστεί, αφήνοντας στεγνό το δέρμα σας.)
– Με ειδικό υλικό στον δείκτη για τον καθαρισμό της ζελατίνας του κράνους
– Κλείνει με Velcro
– Λειτουργία MULT-E-TOUCH™ για Smart συσκευές.

 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εγω Σαββα εχω τα FIVE SKIN ZERO GTX απολυτα ευχαριστημενος σε κρυο δεν καταλαβαινουν τιποτα ουτε απο βροχη απο αισθηση για χειμερινο γαντι αρκετα καλη τωρα για χρηση σε οθονη δεν τα θεωρω ευχρηστα Γυρω στα 100 ευρω ειχανε με το αναλογο παζαρι τα πηρα 90 ευρω
Τρίτη ψήφος στην FIVE. Ευχαριστώ Μήτσο ! Thank
Ενα tip για τα γαντια, αλλα θα πρεπει να τα δοκιμασεις
Οπως ειναι φορεμενα, πιεζεις με το αλλο χερι μεταξυ αντιχειρα κ δεικτη, εκει που πιανουμε το γκριπ.
Αν νιωθεις να τσιτωνει στα νυχια...αυτο μετατρεπεται σε πονο με το κρυο..
Ναι Μπάμπη και όχι μόνο. Ξέρω φίλε μου, παλιά τατάνα στο κουρμπέτι και γιαυτό δεν θάχει ιντερνετική αγορά αλλά επιτόπου επίσκεψη κατά παράβαση με την χοντρή μιας και δω μέσα κινούμαι συνήθως με σκούτ, το μπουφάν με το οποίο θα φορεθούν μαζί και ας σκάσω και θάχει πρόβα ζωντανή. Μιλάμε για ώρες - μέρες οδηγήσεως παντού, δεν τα παίρνω για πλάκα αλλά αμιγώς για τουρισμό.
Αν υπάρξει στραβή την κάτσαμε.
εγω θα σου προτεινω ενα πολυ ακριβο γαντι ......δερματινο....αλλά το μοναδικο πληρες αδιαβροχο δερματινο γαντι

Το απόλυτο αδιάβροχο δερμάτινο γάντι σε όλο τον κόσμο.
Εξαιρετικά ανθεκτικό και κατασκευασμένο από GORE-TEX + GORE GRIP.

– Μεμβράνη GORE-TEX + GORE GRIP
– Εγγύηση Στεγανότητας DRY®
– Κατασκευασμένο από δέρμα και ελαστικό ύφασμα
– Προστασία PORON® XRD® για την παλάμη και τις αρθρώσεις.
– Κατασκευασμένο από διαπνέον, *****ό, ελφρύ και ελαστικό polyester fleece, moisture-wicking.
(Μεταφέρει τον ιδρώτα στην εξωτερική επιφάνεια του υφάσματος, όπου μπορεί να εξατμιστεί, αφήνοντας στεγνό το δέρμα σας.)
– Με ειδικό υλικό στον δείκτη για τον καθαρισμό της ζελατίνας του κράνους
– Κλείνει με Velcro
– Λειτουργία MULT-E-TOUCH™ για Smart συσκευές.

Στέλιο έχεις πιάσει την νοοτροπία μου ακριβώς.
Στα χαρακτηριστικά που αναφέρει παραπάνω προσανατολίζομαι.
Μήπως ξέρεις και το μοντέλο να δω αν υπάρχει εδώ να μπει στην λίστα για δοκιμή ?
Δυστυχώς όπως ανέφερα παραπάνω χωρίς δοκιμή δεν θα τα πάρω οπότε πρέπει να βρεθούν και με τους περιορισμούς πούχουμε πρέπει νάναι το μαγαζί και σε κανά βολικό σημείο να πάω μην πληρώσω μισό ταξίδι σε πρόστιμο. Έχουμε και αυτά βλέπεις τώρα.
Ευχαριστώ !Thank
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
makan
Klim gloves

KLIM ΓΑΝΤΙ ADVENTURE GTX SHORT​

Το βρήκα απλά τσεκάρισμα αν όντως είναι ΑΥΤΟ ? (λινκ)

Και τα άλλα πούχω βρει παρεμφερή τιμή έχουν μην ανησυχείς. Δεν βάζω υποψήφια απλά για να μην επηρεάσω τις προτάσεις σας.
Το κακό στον αντιπρόσωπο είναι πως το Μ που θέλω εγώ λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο. Σε 3 βδομάδες λέει θάναι οπότε πώς να το δοκιμάσω όταν δεν είναι διαθέσιμο στο νούμερό μου?
Επίσης δεν θάθελα για χειμερινό κοντό. Κοντό έχω ήδη σαν δεύτερο. Το θέλω για όταν ζορίσει η κατάσταση πολύ.

Σίγουρα θάναι άριστο και αν τόχε και το δοκίμαζα ίσως να μου καθότανε στο πως θέλω να εφαρμόζει αλλά αφού δεν τόχει να το δοκιμάσω, ζόρικα...Ίδωμεν, γκαντεμιά....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
κοιτα σε αλλα χρωματα αν τα εχει στο μεγεθος που θες
και ρωτα τους κιολας αν τα φερνουν.....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
κοιτα σε αλλα χρωματα αν τα εχει στο μεγεθος που θες
και ρωτα τους κιολας αν τα φερνουν.....
Κοιτάω ταυτόχρονα τώρα τα πάντα όλα, είδα μακρύ ΝΑΤΟ (λινκ) και αυτό δεν τόχει στο Μ. Από ότι βλέπω δεν έχει για δοκιμή τίποτα. Στο μακρύ λέει διαθέσιμο σε 7-9 μέρες.
Το κοντό τόχει σε καφέ και μπαίνει στην λίστα για δοκιμή. Smileys drinking beer Emoticon

Θα δω πρώτα τα μακρυά πούχω εντοπίσει και αν δεν μου κάνουν για οποιοδήποτε λόγο παίρνει σειρά και αυτό.
Θα πάρω τηλέφωνο σε όλους κατ' αρχάς αν είναι ανοικτοί και μπορώ να πάω να δοκιμάσω. Μπορεί να φάω και πόρτα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Πριν να βαλω τα χειμερινα γοριλλο-γαντια .... φοραω ενα πολυ λεπτο ισοθερμικο γαντακι ( dainese ), μαλλον βοηθαει ...στο κρυο. Hug
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Παρατηρώ δε σε σύγκριση που κάνω ότι το μακρύ KLIM έχει <<Στην επάνω πλευρά του χεριού έχει 60gr επένδυση της 3M™ THINSULATE>> και το άλλο υποψήφιο <<Thinsulate ™ 200 g για βέλτιστη θερμομόνωση.>>. Τεράστια διαφορά υπέρ του άλλου.
Εφάμιλλα σε τιμή πάνω - κάτω.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πριν να βαλω τα χειμερινα γοριλλο-γαντια .... φοραω ενα πολυ λεπτο ισοθερμικο γαντακι ( dainese ), μαλλον βοηθαει. Hug
Παραβοηθάει αλλά είμαι γεροπαράξενος Στέλιο, δεν τα θέλω. Να βάζω - βγάζω 800 πράματα θα τα πετάξω καμιά δόση από τα νεύρα και πάνε...abcdefghgk
Εδώ σκέφτομαι τώρα πως θα πάρω εκείνο το σαν ρολογάκι της τράπεζας να μην βγάζω ούτε κάρτα στα διόδια και επειδή δεν φοράω ούτε ρολόι σκέφτομαι αν χωράει να το βάλω πάνω από το μανίκι του μπουφάν ή να το κολλήσω με σκρατς αφού το σφάξω από το λουρί του. Καταλαβαίνεις ε ? Γεροπαράξενος....abcdefghgk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Dear Savvas ,ηρεμα γιατι εχουμε και πιεση.

JOE DALTON.jpg



Εγω π.χ. μεσα στην πολη , για το κρυο και μονο, φοραω κατι ανετα στο βαλε βγαλε της Salomon (χιονι και ετσι ...) .... απο το να σπαω τα νευρα μου.

Το ρολοι αυτο δεν το ξερω για τα διοδια , δεν μπορεις ομως να το στερεωσεις σε ενα σημειο στο φερινγκ της μηχανης ?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Dear Savvas ,ηρεμα γιατι εχουμε και πιεση.

View attachment 23842



Εγω π.χ. μεσα στην πολη , για το κρυο και μονο, φοραω κατι ανετα στο βαλε βγαλε της Salomon (χιονι και ετσι ...) .... απο το να σπαω τα νευρα μου.

Το ρολοι αυτο δεν το ξερω για τα διοδια , δεν μπορεις ομως να το στερεωσεις σε ενα σημειο στο φερινγκ της μηχανης ?
Ναι βρε φίλε και γω εδώ μέσα έχω άλλα εννοείται.
Το ρολογάκι ναι θα το στερεώσω κάπου, θα δω, δεν είναι θέμα αυτό.
Για να δούμε με τα γάντια τι θα κάνω γιατί είχα ξεχάσει πέρσι που τα αποθήκευσα ότι τάχανε φτύσει και τώρα τρέχουμεεεεεε.... Rolling
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για μεσα απο τα γοριλλο-γαντια εννοεις?
Ή εντελως μονα τους , σκετα ?
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αυτό μούλειπε αν και έχω και από δαύτα, εδώ δεν τα φοράω πια ούτε στη θάλασσα, ούτε που τάχω χωμένα όλα δεν θυμάμαι... Rolling Rolling Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Θα το ξαναπώ μία τελευταία φορά, δοκιμάστε γάντια κατάδυσης 3.5mm
δε θα ξεβραχωσουμε ροφο ρε φιλε, αντε κανα χταποδακι abcdefghgk abcdefghgk
 
Top Bottom