Τιμές αγγελιών πώλησης vs ανταλλαγής

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το ανέκδοτο με τον γρύλο το ξέρεις; Αυτό μου θύμησες..... Αΐ γ@μ... και εσυ και ο γρύλος σου...
Κι αυτό το έχω πει σε κάποιον που μου τα έσπαγε με μια ανταλλαγή. Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.677
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Πιστεύω και εγώ, όπως αναφέρουν και τα παιδιά παραπάνω, ότι ξεκίνησε ως προσέγγιση εμπόρων οι οποίοι πάνε να καλύψουν την ενδεχόμενη χασούρα από τη μη γρήγορη πώληση αυτού που θα πάρουν, ή "εκμεταλλεύονται" την προτίμηση που διακατέχει τον περισσότερο κόσμο για πιο εύκολες λύσεις χωρίς πολλά πολλά. Κατανοητό, αν και σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται εξοργιστικά τα νούμερα που σου λένε .

Μεταξύ ιδιωτών, το μόνο που εν δυνάμει θα καταλάβαινα είναι αυτό που αναφέρει ο Θανάσης - ότι ο πωλητής πάει και καλά να καλύψει το κόστος μεταβίβασης και ασφάλισης από το μηχανάκι που θα του έρθει με την ανταλαγή ενώ αν είχε καθαρή πώληση δεν θα είχε αυτά τα έξοδα -. Αν όμως δέχεται ανταλλαγή θα πρέπει να το κάνει για κάποιο λόγο, είτε για να έχει περισσότερες επιλογές να δώσει το δικό του, είτε γιατί πράγματι θέλει κάτι άλλο, οπότε τα συνοδευτικά έξοδα είναι μέρος της φάσης !

Σαν προσέγγιση πάντως τη θεωρώ επιεικώς ανόητη ...... έτσι και αλλιώς μεταξύ ιδιωτών θα συζητηθεί το θέμα και θα γίνουν παζάρια ανάλογα με τα ανταλλασσόμενα μηχανάκια αφού τα δούνε και οι δύο. Τι κάνεις δηλαδή κατουράς τη γωνία να τονε προλάβεις ?
Προσωπικά τη μία φορά που έχω δημοσιεύσει αγγελία μοτο που περιλαμβάνει και επιλογή ανταλλαγής έχω προσδιορίσει με ακρίβεια την κατηγορία μοτό που έψαχνα από πλευράς μου και φυσικά δεν προσδιόρισα άλλη τιμή για πώληση και άλλη για ανταλλαγή.
Στην τελική δεν ξέρω apriori τι χρέπι ή διαμαντάκι θα μου προσφέρει ο άλλος ..........
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος


Για κουβέντα και για να μου λυθεί μια απορία για μια κατάσταση που προσωπικά θεωρώ άκυρη/άστοχη/χαζή αλλά ίσως κάνω και λάθος.

Βλέπεις μια αγγελία μοτοσυκλέτας. Δεν έχει σημασία ποιας. Ας πούμε Vstrom 650.
Γράφει ο τύπος όλα τα ωραία του και τα σχετικά με την μηχανη και λέει:
Τιμή πώλησης 3200
Τιμή ανταλλαγής 3500

και έρχομαι εγώ και ρωτάω.
Εχει νόημα ή λογική αυτός ο διαχωρισμός;
Πες ότι εγώ έχω ένα CBF πχ που θέλω να πουλήσω για να πάρω vstrom και το έχω στο car.gr κι εγώ στα 3200 για πώληση.
Παίρνω τηλέφωνο και του λέω. Ανταλλάσσεις με CBF;
Τι μου λέει αν θέλει να ανταλλάξει; Πως θα του δώσω και 300 ευρώ απο πάνω;Banging head
Ωραία ...κι εγώ θα του πω πως για ανταλλαγή το δίνω 3600 και μου χρωστάει και 100 ευρώ.Stoned Emoticon

ToothToothTooth

Εξηγήστε μου αν το βλέπω στραβά το θέμα ή αυτό με την διαφορετική τιμή πώλησης και διαφορετική ανταλλαγής έχει κάποια λογική.
Φυσικα και εχει λογικη,
Πχ. βγαζω ενα αφρικα στα 1500..γιατι δε γουσταρω το κυριελεησον
Θα μπορουσα να το βαλω 2000, γιατι και τα αλλα στα 2000 καλυτερα δεν ειναι, Ομως θαναι ενα ακομα αφρικα μεσα στα τοσα...Εγω θελω να το διωξω ΤΩΡΑ....Δε φημιζομαι για την υπομονη μου

Βλεπει την αγγελια ενας με ενα kle500..και μου προτεινει ανταλλαγη..Το πιασες τωρα?

Βεβαια ...οταν βαζεις κατι χαμηλα, πλακωνουν στα μνμ του τυπου ...σου δινω 1000 Rolling ( σου λεει αναγκη θαχει αυτος)
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Οταν βρηκα το FJR που εχω πριν 5 χρονια το ειχε 4000κ. Εγω ειχα το TRANALP αγγελια 2200-2300k δεν θυμαμαι.
Παιρνω τηλεφωνο το τυπο στα Τρικαλα και μου λεει 3000 μετρητα!
Επομενη κινηση 1300κ το ΤRANSAPL χωρις παζαρια!
Πουληθηκε σε μια μερα. Ποιος εχασε? Ποιος κερδισε?
Εγω παντως 2000κ περιπου διαφορα υπολογιζα οπως και εγινε. Yes
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το fjr στα 3200 το εβαλα...τοσο και εφυγε...μεσα στη βδομαδα.
Η χρονολογια του και η κατασταση του ηταν για 4000..καποιοι και 5000 ταχουν.
Ημουν δευτερο χερι, με αποδειξη αγορας απ τον προηγουμενο, και ολες τις αποδειξεις των σερβις στην yamaha, απο καινουριο.
Με αμορτισερ wilbers..

με πηρανε για ανταλλαγη με στρομ 650 Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οταν βρηκα το FJR που εχω πριν 5 χρονια το ειχε 4000κ. Εγω ειχα το TRANALP αγγελια 2200-2300k δεν θυμαμαι.
Παιρνω τηλεφωνο το τυπο στα Τρικαλα και μου λεει 3000 μετρητα!
Επομενη κινηση 1300κ το ΤRANSAPL χωρις παζαρια!
Πουληθηκε σε μια μερα. Ποιος εχασε? Ποιος κερδισε?
Εγω παντως 2000κ περιπου διαφορα υπολογιζα οπως και εγινε. Yes
απο ποιον το πηρες? ονομα μικρο πες μου
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
απο ποιον το πηρες? ονομα μικρο πες μου
Δεν θυμαμαι Σωτηρης πιθανον...πρεπει να ψαξω μηνυματα τωρα και βαριεμαι Μπαμπη.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Φυσικα και εχει λογικη,
Πχ. βγαζω ενα αφρικα στα 1500..γιατι δε γουσταρω το κυριελεησον
Θα μπορουσα να το βαλω 2000, γιατι και τα αλλα στα 2000 καλυτερα δεν ειναι, Ομως θαναι ενα ακομα αφρικα μεσα στα τοσα...Εγω θελω να το διωξω ΤΩΡΑ....Δε φημιζομαι για την υπομονη μου

Βλεπει την αγγελια ενας με ενα kle500..και μου προτεινει ανταλλαγη..Το πιασες τωρα?

Βεβαια ...οταν βαζεις κατι χαμηλα, πλακωνουν στα μνμ του τυπου ...σου δινω 1000 Rolling ( σου λεει αναγκη θαχει αυτος)
Το πιο ωραίο που έχω ακούσει σε πώληση μηχανής μου την οποία έδινα 1500 ευρώ. Με παίρνει ένας τύπος τηλέφωνο και μου λέει φιλαράκι επειδή δεν πρόκειται να πουληθεί σε αυτά τα χρήματα που ζητάς να σου δώσω 800 ευρώ να την πάρω; Και του απαντάω πολύ ευχαρίστως αλλά χωρίς μοτέρ και ρόδες. Μου έκλεισε το τηλέφωνο. Γιατί; cdefghigi
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εχω πει και πιο τρελο. Βεβαια σε εποχη παχιων αγελαδων.
Η μηχανη στα 11000κ.....σου δινω λεει ο γαμπρος 8000κ!
Του απαντησα ναι! Αλλα το 70% ποσοστο εσυ και 30% εγω. Yes
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
λαμβανω μνμ......μπορω να προσφερω 1000ευρω για το αφρικα.
Εγω......και τι με νοιαζει εμενα πόσα μπορεις να προσφερεις?
Αυτος........εισαι μεγαλο νουμερο τελικαRollingRollingRolling


δεν απαντησα, γιατι μου αρεσε...ως επιλογοςStoned Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το πιο ωραίο που έχω ακούσει σε πώληση μηχανής μου την οποία έδινα 1500 ευρώ. Με παίρνει ένας τύπος τηλέφωνο και μου λέει φιλαράκι επειδή δεν πρόκειται να πουληθεί σε αυτά τα χρήματα που ζητάς να σου δώσω 800 ευρώ να την πάρω; Και του απαντάω πολύ ευχαρίστως αλλά χωρίς μοτέρ και ρόδες. Μου έκλεισε το τηλέφωνο. Γιατί; cdefghigi
γιατι υπαρχει μια κατηγορια ανθωπων που θεωρουν οτι σου κανουν χαρη μονο που ασχολουνται μαζι σου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Οταν βρηκα το FJR που εχω πριν 5 χρονια το ειχε 4000κ. Εγω ειχα το TRANALP αγγελια 2200-2300k δεν θυμαμαι.
Παιρνω τηλεφωνο το τυπο στα Τρικαλα και μου λεει 3000 μετρητα!
Επομενη κινηση 1300κ το ΤRANSAPL χωρις παζαρια!
Πουληθηκε σε μια μερα. Ποιος εχασε? Ποιος κερδισε?
Εγω παντως 2000κ περιπου διαφορα υπολογιζα οπως και εγινε. Yes

Έγραψες!

Φυσικα και εχει λογικη,
Πχ. βγαζω ενα αφρικα στα 1500..γιατι δε γουσταρω το κυριελεησον
Θα μπορουσα να το βαλω 2000, γιατι και τα αλλα στα 2000 καλυτερα δεν ειναι, Ομως θαναι ενα ακομα αφρικα μεσα στα τοσα...Εγω θελω να το διωξω ΤΩΡΑ....Δε φημιζομαι για την υπομονη μου

Βλεπει την αγγελια ενας με ενα kle500..και μου προτεινει ανταλλαγη..Το πιασες τωρα?

Βεβαια ...οταν βαζεις κατι χαμηλα, πλακωνουν στα μνμ του τυπου ...σου δινω 1000 Rolling ( σου λεει αναγκη θαχει αυτος)

Εγω για άλλο πράγμα μιλάω όμως. Να βάλεις αγγελία 1500 και να λες σε περίπτωση ανταλλαγής την ανταλλάσω για 2000 ευρώ.

Τώρα που για ανταλλαγή θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου πουν ότι κουφό θες, είναι νόμος.

Στο bandit έχω βάλει ανταλλαγή μόνο με On Off 650 και πάνω και γράφω πως το δίνω αποκλειστικά επειδή δεν με βόλεψε σαν μέγεθος
και παίρνει ο άλλος για ανταλλαγή και μου λέει "Με CBR 600 RR ανταλλάσσεις;"

Διάβασες ρε φίλε την αγγελία; Banging head

Ούτε το μισό κωλομέρι μου χωράει στο CBR600! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έγραψες!



Εγω για άλλο πράγμα μιλάω όμως. Να βάλεις αγγελία 1500 και να λες σε περίπτωση ανταλλαγής την ανταλλάσω για 2000 ευρώ.

Τώρα που για ανταλλαγή θα σε πάρουν τηλέφωνο να σου πουν ότι κουφό θες, είναι νόμος.

Στο bandit έχω βάλει ανταλλαγή μόνο με On Off 650 και πάνω και γράφω πως το δίνω αποκλειστικά επειδή δεν με βόλεψε σαν μέγεθος
και παίρνει ο άλλος για ανταλλαγή και μου λέει "Με CBR 600 RR ανταλλάσσεις;"

Διάβασες ρε φίλε την αγγελία; Banging head

Ούτε το μισό κωλομέρι μου χωράει στο CBR600! Tooth
Ναι οτι ναναι...
εμενα μ αρεσει, εχει πλακα, και γνωριζεις και κοσμο!

παντως θα μπορουσα να βαλω και 2 τιμες, αν ψαχνομουν και για ανταλλαγη...,
Οι τιμες σκοτωμα ηταν για να φευγουν απικο...Και οντως εφευγαν

Ειναι προφανες οτι αν γινει ανταλλαγη θα παιξει στην εμπορικη αξια της συμφωνα με τα δεδομενα του car.
 
Top Bottom