ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Η λύση ήτανε μπροστά μου τόσα χρόνια.....

Απλά ας βάλω ολόκληρο το μοτέρ απο το Hayabusa!!

Mα πως στο καλό δεν το σκέφτηκα;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το πρωί πήγα το σκούτερ του πατέρα μου για λάδια και τελικά έμεινε εκεί γιατί πρέπει να κοιτάξει την μετάδοση. Κάνει κάτι περίεργα, σε εκκίνηση ή όταν πας με σταθερή ταχύτητα και ανοίξεις το γκάζι. Έχει ένα lag πρώτα να το πω, διστάζει και μετά ανοίγει το γκάζι. Στην αρχή νομίζαμε μην είναι κανένας ψεκασμός, το έκανε μια βόλτα ο μάστορας είναι μετάδοση τελικά...πατινάρει μου είπε. Τώρα τι ακριβώς βλάβη έβγαλε δεν γνωρίζω...θα ξέρουμε το απόγευμα.

Μετά κατέβηκα κάτω και πήρα πραματάκια για το Address μιας και είναι η αγαπημένη μου στιγμή όταν κάνω το σέρβις....


Λάδια 10W-40, μπουζί NGK CR6HSA, καθαρό φίλτρο λαδιού, γρασάρισμα αλυσίδας, καθάρισα την δίοδο ρελαντί στο σώμα ψεκασμού καλά αυτή την φορά και λάμπα Osram.

Παρά τον καθαρισμό στο σώμα που είχα κάνει στο ρελαντί έκανε κάτι χαζοσβησίματα το μηχανάκι. Να ανοίξω τέρμα την βίδα αέρα, δεν θέλω γιατί θα προχωράει μόνο του στο τέλος. Μου πήρε κάνα 15λεπτο να το καθαρίσω εντελώς κυρίως γιατί ψεκάζεις, σβήνει, ψεκάζεις, σβήνει κλπ. Το έβαλα μπρος αργότερα δεν το έκανε. Νομίζω το έλυσα και αυτό. Έπειτα άλλαξα και το μικρό φωτάκι θέσης στο μπροστινό φανάρι και ρύθμισα και λίγο τον συμπλέκτη.

Πέρι λάμπας τώρα....τις προάλλες είχα πάει με ένα φιλαράκι Πανθεσσαλικό αυτός με το αυτοκίνητο εγω με το μηχανάκι να δοκιμάσω τα φώτα. Πράγματι, τα LED χτυπάνε ψηλά, και το κακό είναι οτι το ρυθμιστήρι που έχει στο φανάρι την είχε ήδη ακούσει σε παλιότερο τρακάρισμα (πριν 4 χρόνια αυτό) και τώρα λακούβες στις λακούβες με τα χρόνια κλάταρε εντελώς δεν δουλεύει.

Δοκίμασα επιτόπου μια κινέζικη αλογόνου (μια YWL) και ήτανε σε πολύ καλύτερο σημείο η δέσμη και φαίνεται να φτάνει και πιο μακριά σε σχέση με τα LED. Απλά επειδή ήθελα κάτι καλύτερο απο την κινέζικη, πήρα μια Osram.



Και φυσικά κανένα σέρβις δεν τελειώνει σωστά αν δεν το καθαρίσεις να γυαλίζει το μηχανάκι.....

Σας έχω πει οτι λατρεύω να κάνω το σέρβις μόνος μου;
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το πρωί πήγα το σκούτερ του πατέρα μου για λάδια και τελικά έμεινε εκεί γιατί πρέπει να κοιτάξει την μετάδοση. Κάνει κάτι περίεργα, σε εκκίνηση ή όταν πας με σταθερή ταχύτητα και ανοίξεις το γκάζι. Έχει ένα lag πρώτα να το πω, διστάζει και μετά ανοίγει το γκάζι. Στην αρχή νομίζαμε μην είναι κανένας ψεκασμός, το έκανε μια βόλτα ο μάστορας είναι μετάδοση τελικά...πατινάρει μου είπε. Τώρα τι ακριβώς βλάβη έβγαλε δεν γνωρίζω...θα ξέρουμε το απόγευμα.

Μετά κατέβηκα κάτω και πήρα πραματάκια για το Address μιας και είναι η αγαπημένη μου στιγμή όταν κάνω το σέρβις....


Λάδια 10W-40, μπουζί NGK CR6HSA, καθαρό φίλτρο λαδιού, γρασάρισμα αλυσίδας, καθάρισα την δίοδο ρελαντί στο σώμα ψεκασμού καλά αυτή την φορά και λάμπα Osram.

Παρά τον καθαρισμό στο σώμα που είχα κάνει στο ρελαντί έκανε κάτι χαζοσβησίματα το μηχανάκι. Να ανοίξω τέρμα την βίδα αέρα, δεν θέλω γιατί θα προχωράει μόνο του στο τέλος. Μου πήρε κάνα 15λεπτο να το καθαρίσω εντελώς κυρίως γιατί ψεκάζεις, σβήνει, ψεκάζεις, σβήνει κλπ. Το έβαλα μπρος αργότερα δεν το έκανε. Νομίζω το έλυσα και αυτό. Έπειτα άλλαξα και το μικρό φωτάκι θέσης στο μπροστινό φανάρι και ρύθμισα και λίγο τον συμπλέκτη.

Πέρι λάμπας τώρα....τις προάλλες είχα πάει με ένα φιλαράκι Πανθεσσαλικό αυτός με το αυτοκίνητο εγω με το μηχανάκι να δοκιμάσω τα φώτα. Πράγματι, τα LED χτυπάνε ψηλά, και το κακό είναι οτι το ρυθμιστήρι που έχει στο φανάρι την είχε ήδη ακούσει σε παλιότερο τρακάρισμα (πριν 4 χρόνια αυτό) και τώρα λακούβες στις λακούβες με τα χρόνια κλάταρε εντελώς δεν δουλεύει.

Δοκίμασα επιτόπου μια κινέζικη αλογόνου (μια YWL) και ήτανε σε πολύ καλύτερο σημείο η δέσμη και φαίνεται να φτάνει και πιο μακριά σε σχέση με τα LED. Απλά επειδή ήθελα κάτι καλύτερο απο την κινέζικη, πήρα μια Osram.



Και φυσικά κανένα σέρβις δεν τελειώνει σωστά αν δεν το καθαρίσεις να γυαλίζει το μηχανάκι.....

Σας έχω πει οτι λατρεύω να κάνω το σέρβις μόνος μου;
Τασο..αν και εχεις παπι,
να ξερεις οτι εισαι περισσοτερο μηχανοβιος απο κατι αλλους με μηχανες
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
που ειναι αυτο?
Μπάμπη σε πιάνω αδιάβαστο!! Νόμιζα ότι τα ήξερες τα μέρη από κει!! Tooth
Όπως φεύγεις από Γραμματικό και πας για Βαρνάβα !! Από τον κόμβο ξεκινάει και ο δρόμος για τον ΧΥΤΑ !!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Μπάμπη σε πιάνω αδιάβαστο!! Νόμιζα ότι τα ήξερες τα μέρη από κει!! Tooth
Όπως φεύγεις από Γραμματικό και πας για Βαρνάβα !! Από τον κόμβο ξεκινάει και ο δρόμος για τον ΧΥΤΑ !!
πριν 3 μερες τοκανα ...αναποδα, απο βαρναβα γραμματικο Bike

Παραλια Βαρναβα δεν εχω παει..τι λεει?
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Babis flou Και μεγαλύτερο να αποκτήσω στο μέλλον, το παπί δεν θα το αφήσω να σαπίσει πάντως....γενικά αγαπάω την σπιτική ενασχόληση με τα 2τροχα.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
πριν 3 μερες τοκανα ...αναποδα, απο βαρναβα γραμματικο Bike

Παραλια Βαρναβα δεν εχω παει..τι λεει?
Πολύ ωραία διαδρομή, στριφτερη και με θέα, μέχρι παραλία !! Και από θάλασσα σούπερ!! Εκεί και το μικρό Σέσι!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πολύ ωραία διαδρομή, στριφτερη και με θέα, μέχρι παραλία !! Και από θάλασσα σούπερ!! Εκεί και το μικρό Σέσι!!
Μικρο σεσι μ αρεσει πολυ...αλλα οχι καλοκαιρι
Ριχνω και καλαμι μεσα....ταιζω τα ψαρια
Rolling
εφυγα για βαρναβα!!
 

GeorgeGS

new member
Δημοσιεύσεις
67
Ηλικία
41
Όνομα
Γιώργος






και ενα δειγμα απο το πριν




εχω παει σ απειρα μοτο wash αλλα ηταν απαραδεκτα .....αλλα υποφερτα καποια αξιολογα.... αλλα κανενα σαν αυτό !!!
esel σε ειδα από κοντά όταν την έπλενε, κούκλα το μοτόρι και πολύ καλό το αποτέλεσμα. .Φυσικά πήγα κι εγώ τη δική μου την επόμενη μέρα, χαχα
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
562
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Μια γρήγορη βολτούλα μέχρι Ναύπακτο για κάτι δουλίτσες και πίσω να μαζέψουμε τα εσώρουχα μας (κοινώς βρακιά μας) για να πάρουμε τα βουνά! Devil Smileys drinking beer Emoticon Bike
received_837323320319973.jpeg
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μαλιστα...
Είχα άλλη εικόνα.. Τα είχα για τριμπουρδελα,
Οσο ζεις μαθαινεις
.
Δεν μου λες (άσχετο με τα σφούχτερ) το RT στο χώμα τόδες ή δεν πήρες χαμπάρι?
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Εχει πολυ πλακα οταν παιρνω το ινοβα του αδερφου μου, και ξεχνιέμαι ότι έχει λάστιχα και φρένα ποδηλάτου, στα πρώτα φρεναρίσματα, είναι καλό στρες για την καρδιά και το κυκλοφορικό, αναζωογονείσαι Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Εχει πολυ πλακα οταν παιρνω το ινοβα του αδερφου μου, και ξεχνιέμαι ότι έχει λάστιχα και φρένα ποδηλάτου, στα πρώτα φρεναρίσματα, είναι καλό στρες για την καρδιά και το κυκλοφορικό, αναζωογονείσαι Tooth
Αυτό πάντως είναι φοβερό ατού των πάπιων, κάνεις και έλεγχο καρδιάς !
Μήπως να το ξανασκεφτώ?cdefghigi













Το ξανασκέφτηκα....μπάαααα δεεεν θα πάρω...RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling

Πέραν της πλάκας όμως μην έχουμε τίποτα παρεξηγήσεις πάλι, με ότι είναι ευχαριστημένος ο κάθε σύντροχος είναι καλό ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom