ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αλλάχθηκε στο Bandit η akrapovic με την μαμά που μας δόθηκε μαζί.
Θόρυβος για το τίποτα για εμένα.

Να το δω "ψηλά" θέλω με τη μαμά τώρα. Πιστεύω θα ρολλάρει καλύτερα.

Μετά μένει να πείσω τον κουνιάδο να μην την αλλάξει πάλι.
Τα πιτσιρίκια του άρχισαν τον "πόλεμο". Θέλουν akrapa.

-Άντε ρε να πιείτε το γάλα σας γιατί δεν έχει ποδήλατο μετά..
Rolling
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Στη βόλτα του προηγούμενου Σαββάτου στον Χάρακα είχα για πρώτη φορά ξαφνικό θέμα πατιναρίσματος με το gs 1150.

To συνεργείο που το πηγαίνω ανέλαβε πλήρως την ευθύνη, χωρίς τσακωμούς, χωρίς καν να προσπαθήσω να τους ρίξω ευθύνη. Έφτιαξαν τη μηχανή, την πήρα, και δεν ήθελαν λεφτά. Θα αφήσω ομως κάτι για λόγους δικούς μου. ( Έχει δουλειά να φτάσεις στο δίσκο, λύνεται η μισή μηχανή).

Είχα αλλάξει προληπτικά δίσκο κτλ στις 70.000 km μαζί με τα 4 ρουλεμαν του κιβωτίου (γιατί ήταν ευκαιρία και γιατί πονάει εκεί η μοτό) .
Στις 119.500 στη βόλτα με τα παιδιά, αρχισε να πατινάρει. Δεν είχαν αλλάξει τότε κάποιες τσιμούχες και η μικρή που πατάει η κάτω τρόμπα του συμπλέκτη χάλασε και τα υγρά πέρασαν στον δίσκο. Φάουλ εδώ στη bmw που δεν έχει προβλέψει μια μικρή δίοδο να φεύγουν τα υγρά εκτός μοτέρ. Για την ιστορία καινούργιος ο δίσκος έχει πάχος 6.2 mm και ο δικός μου μετά από περίπου 50.000 km είχε πάχος 6,1 mm !

Στο δικό μου εκαναν μια μικρή πατέντα, για να μη ξανασυμβεί αυτό το πρόβλημα. Ουσιαστικά μια μικρή δίοδο έφτιαξαν.

Και η μπουμπού μαζί και γω είμαστε πάλι στο δρόμο και χαρούμενοι.Greeting
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Στη βόλτα του προηγούμενου Σαββάτου στον Χάρακα είχα για πρώτη φορά ξαφνικό θέμα πατιναρίσματος με το gs 1150.

To συνεργείο που το πηγαίνω ανέλαβε πλήρως την ευθύνη, χωρίς τσακωμούς, χωρίς καν να προσπαθήσω να τους ρίξω ευθύνη. Έφτιαξαν τη μηχανή, την πήρα, και δεν ήθελαν λεφτά. Θα αφήσω ομως κάτι για λόγους δικούς μου. ( Έχει δουλειά να φτάσεις στο δίσκο, λύνεται η μισή μηχανή).

Είχα αλλάξει προληπτικά δίσκο κτλ στις 70.000 km μαζί με τα 4 ρουλεμαν του κιβωτίου (γιατί ήταν ευκαιρία και γιατί πονάει εκεί η μοτό) .
Στις 119.500 στη βόλτα με τα παιδιά, αρχισε να πατινάρει. Δεν είχαν αλλάξει τότε κάποιες τσιμούχες και η μικρή που πατάει η κάτω τρόμπα του συμπλέκτη χάλασε και τα υγρά πέρασαν στον δίσκο. Φάουλ εδώ στη bmw που δεν έχει προβλέψει μια μικρή δίοδο να φεύγουν τα υγρά εκτός μοτέρ. Για την ιστορία καινούργιος ο δίσκος έχει πάχος 6.2 mm και ο δικός μου μετά από περίπου 50.000 km είχε πάχος 6,1 mm !

Στο δικό μου εκαναν μια μικρή πατέντα, για να μη ξανασυμβεί αυτό το πρόβλημα. Ουσιαστικά μια μικρή δίοδο έφτιαξαν.

Και η μπουμπού μαζί και γω είμαστε πάλι στο δρόμο και χαρούμενοι.Greeting


Αν θυμαμαι καλα ακριβως το ιδιο θεμα ειχε και ο Ωμεγας.
 

kordix

new member
Δημοσιεύσεις
458
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
GS 1150, CCM 404, GASGAS EC 300
Όνομα
Κόρδας Κωνσταντίνος
Αν θυμαμαι καλα ακριβως το ιδιο θεμα ειχε και ο Ωμεγας.

Ναι το θυμάμαι και συνήθως τα boxer μπαίνουν για δίσκο για αυτό το πρόβλημα και όχι λόγω φυσιολογικής φθοράς του δίσκου. Υπάρχουν και μηχανές που έχουν 200.000 + και δεν έχουν ανοιχτεί ακόμα αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση.

Το κακό είναι οτι συμβαίνει το ίδιο και στα αεροελαιόψυχτα 1200. Θα περίμενε κανείς η εταιρεία να είχε βρει μια λύση αλλά προφανώς τις τσιμουχες τις θεωρούν αναλώσιμα υλικά και δεν πολυσκοτίζονται για το κόστος των εργατικών. Στο LC έβαλαν πολύδισκο συμπλέκτη και τελείωσε η "πονεμένη" ιστορία με τον μονόδρομο συμπλέκτη.


Οποτε σε αλλαγή δίσκου στα παλιά αεροελαιόψυχτα, χρειάζεται προληπτική αλλαγή σε όλες τις σχετικές φλατζες, προσέχουμε για να έχουμε.
Και κάτι τελευταίο, τη μηχανή την κινώ συνεχώς όλο τον χρόνο, οπότε δεν τίθεται θέμα φθοράς λόγω μερικής ακινησίας.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.286
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Μια χαρά όλα λοιπόν!
Θα πας και στα εξωτερικά σου που αγχωθηκες!!!
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Στο δικό μου εφόσον λύθηκε η μισή μοτοσυκλέτα για να αλλαχτεί ο "λαδωμένος"(σαν καινούργιος) δίσκος, αλλάχτηκαν όλες οι τσιμούχες.Ήταν η πρώτη κουβέντα του Γιάννη Τούση που την ανέλαβε.
Πλήρωσα μέσω τις τσιμούχας τα μεγάλα διαστήματα ακινησίας της μιας και 31000χλμ σε 16 χρόνια είναι πάρα πολύ λίγα.

Κωνσταντίνε κατανοώ την πρόθεσή σου να δώσεις κάτι μιας και μόνο τα ανταλλακτικά είναι 200+ €.Ελπίζω να τις άλλαξαν όλες.

Η ταλαιπωρία σου είναι το κρίμα..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Στο δικό μου εφόσον λύθηκε η μισή μοτοσυκλέτα για να αλλαχτεί ο "λαδωμένος"(σαν καινούργιος) δίσκος, αλλάχτηκαν όλες οι τσιμούχες.Ήταν η πρώτη κουβέντα του Γιάννη Τούση που την ανέλαβε.
Πλήρωσα μέσω τις τσιμούχας τα μεγάλα διαστήματα ακινησίας της μιας και 31000χλμ σε 16 χρόνια είναι πάρα πολύ λίγα.

Κωνσταντίνε κατανοώ την πρόθεσή σου να δώσεις κάτι μιας και μόνο τα ανταλλακτικά είναι 200+ €.Ελπίζω να τις άλλαξαν όλες.

Η ταλαιπωρία σου είναι το κρίμα..
Ο δισκος του Κωστα πιθανον και μην ηθελε αντικατασταση ,στην αρχη αν τον προλαβεις ,μπορεις να τον καθαρισεις.
Οπως και να εχει ομως κανα κατοσταρι οι τσιμουχες σιγουρα θα εχουν.


Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ

nosferatu

new member
Δημοσιεύσεις
93
Ηλικία
44
Περιοχή
Ν. ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
TDM 850
Όνομα
Nikos
Περιοχή
Ν.ΑΧΑΙΑΣ - ΚΑΒΑΛΑ
Είπα σήμερα να βγάλω την πλαστική βάση βαλιτσών και την ουρά για να κάνω πιο εύκολα μικροεργασίες,έλεγχο,τα γνωστά.


Έλα που στο μοντάρισμα έσφιξα υπερβολικά τις βίδες της τριπλέτας και έκαναν το πλαστικό πριονίδι,βγήκαν από την άλλη μεριά abcdefghcdefghi.Έτσι πάει,άλλο μάστορας,άλλο κάστορας abcdefghgk
Ξέμεινα λοιπόν και από topcase και από πλαινές,αν τελικά βολέψει για Τζουμέρκα θα πέσει oldschool φόρτωμα,σάκος+σκηνή στη σέλα Bcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έσπασα το πίσω φανάρι σ’ένα κολωνάκι, γαμώ το φελέκι μου!

abcdefghg Samurai suicide abcdefghg Samurai suicide abcdefghg Samurai suicide
ολα για καποιο λογο γινονται.
Βαλε led.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.491
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Είπα σήμερα να βγάλω την πλαστική βάση βαλιτσών και την ουρά για να κάνω πιο εύκολα μικροεργασίες,έλεγχο,τα γνωστά.


Έλα που στο μοντάρισμα έσφιξα υπερβολικά τις βίδες της τριπλέτας και έκαναν το πλαστικό πριονίδι,βγήκαν από την άλλη μεριά abcdefghcdefghi.Έτσι πάει,άλλο μάστορας,άλλο κάστορας abcdefghgk
Ξέμεινα λοιπόν και από topcase και από πλαινές,αν τελικά βολέψει για Τζουμέρκα θα πέσει oldschool φόρτωμα,σάκος+σκηνή στη σέλα Bcdefgh

Με κανα παξιμαδι,καμμια ροδελα δεν θα σφιξει?
 

nosferatu

new member
Δημοσιεύσεις
93
Ηλικία
44
Περιοχή
Ν. ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
TDM 850
Όνομα
Nikos
Περιοχή
Ν.ΑΧΑΙΑΣ - ΚΑΒΑΛΑ
Καλημέρα Pan-dvs.
Θα σφίξει αλλά δεν κάθεται η βαλίτσα μετά γιατί το κεφάλι της βίδας και η ροδέλα θα είναι εξωτερικά αν γίνει έτσι ενώ πριν να φάω το πλαστικό η βίδα ήταν εσωτερικά ,αν το εξηγώ και καλά.Εννοώ τις βίδες του πλαστικού που έπιαναν με τα σίδερα.Το λάθος μου ήταν ότι εγώ κρατούσα κόντρα το παξιμάδι και έσφιγγα την βίδα που έτρωγε το πλαστικό.Λογικά έπρεπε να κάνω το αντίθετο,να σφίγγω το παξιμάδι από πίσω και την κόντρα στην βίδα.
Όπως και να έχει έκανα ζημιά,με καμιά πατεντούλα ίσως στρώσει αλλά ξενέρωσα και τα ξήλωσα όλα.
Καλά να ήμαστε και πάμε για άλλα,βλέπω τώρα τιμές,130 περίπου σίδερα για βαλίτσες,ένα 50ρικο μπράτσα για Topcase αλλά δεν ξέρω αν ταιριάξει το πιάτο της δικιάς μου(είναι από Piaggio :rolleyes:,θέλει λέει πιάτο givi MM ή Μ3 οπότε αν βάλω και ένα μέτριου μεγέθους Topcase στην εξίσωση ,φάγαμε το μισό μπάτζετ από ένα ταξιδάκι :)

Από την άλλη το βλέπω και θετικά,ξεφορτώθηκα την ντιβανοκασέλα από πίσω,περιμένω εξατμίσεις,Καγκουρας Mode On abcdefghgk ,το πολύ πολύ να ταξιδεύω σαν τον Μίκι Ρουρκ στο Harley Davidson and the Marlboro Man abcdefghgk

Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα μπορούσα να τα πιάσω όπως είπες και να έχω την βαλίτσα πίσω τουλάχιστον ανέξοδα.

Mόλις πέταξε και η γυναίκα μια καλή ιδέα,ξαναβάλτα απάνω,πιάστα με ροδέλα,πούλα τις Givi και πάρε υφασμάτινες πλαινές που θα ακουμπάνε εκεί,πάτα τες και ένα δέσιμο με χταπόδι,η πιο ανέξοδη λύση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Αλλά αν δεν μπορείς εσύ, να την πάς στον Στελιοτέρι, ειναι μανούλα στις τοποθετήσεις βαλιτσών....
Θα στην κάνει να μπαίνει μπρός, πίσω, στα πλάγια, μέσα στο φανάρι, κάτω απ' την σέλα, .....όπου
και όπως γουστάρεις....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Top Bottom