ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.528
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Πρώτα πρώτα θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μάνο (. Apache) για την συμβουλή του για χρησιμοποιήσω το harpic power plus 10 για τον καθαρισμό και ξεσκουριασμα των εξατμίσεων στο f 800 st μου.
Το τι έκανα λοιπόν σήμερα ήταν να ασχοληθώ με τον καθαρισμό και τρίψιμο των εξατμίσεων και ειδου το αποτέλεσμα το πριν και το μετά.
Το Πριν στις δύο πρώτες φώτο.

Και το μετά το αποτέλεσμα είναι η μέρα με την νύχτα.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Drake Ramore
Ουσιαστικά ναι. Αυτό θέλω να πω abcdefghgkabcdefghgk

Έλα μωρέ, όσο ζούμε μαθαίνουμε. Τουλάχιστον μπορώ να αλλάξω κάτι στο injection και αυτό είναι το ρελαντί του. Νιώθω ολοκρηρωμένος abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.174
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πρώτα πρώτα θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μάνο (. Apache) για την συμβουλή του για χρησιμοποιήσω το harpic gold για τον καθαρισμό και ξεσκουριασμα των εξατμίσεων στο f 800 st μου.
Το τι έκανα λοιπόν σήμερα ήταν να ασχοληθώ με τον καθαρισμό και τρίψιμο των εξατμίσεων και ειδου το αποτέλεσμα το πριν και το μετά.
Το Πριν στις δύο πρώτες φώτο.

Και το μετά το αποτέλεσμα είναι η μέρα με την νύχτα.


Κουκλάρα έτσι κι αλλιώς.,.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.528
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Κουκλάρα έτσι κι αλλιώς.,.
Μάνο όπως είπα και στο αρχικό ποστ να είσαι καλά που μας άνοιξες τα μάτια για το harpic.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Μετά απο 4 χρόνια ανακάλυψα απο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ρυθμίζεις το ρελαντί στο Address.
Να το!

Είχε ένα μικρό μαύρο καπάκι απο πάνω το οποιο έτσι όπως έβγαλα το πλαστικό μάλλον κάποια βάση του ακούμπησε πάνω στο καπάκι και το έβγαλε λίγο. Το έβγαλα απο περιέργεια και ήτανε η βιδά. Κοιτάω την εισαγωγή βλέπω την τρύπα ρελαντί. Αυτό είναι λογικά...με ένα μικρό κατσαβίδι δοκίμασα και όντως οι στροφές ρυθμίζονται απο εκεί.

Το ρύθμισα λίγο πιο πάνω απο όσο ήτανε, όχι πολύ όμως μην προχωράει και μόνο του το μηχανάκι.

Το άφησα να κρυώσει εντελώς. Το θέμα της ψυχρής εκκίνησης εξαφανίστηκε, απο οτι φαίνεται ήθελε λίγο παραπάνω ρελαντί. Και έχει και κάπως καλύτερη απόκρηση το γκάζι τώρα.
Αυτό δεν είναι το απλό ρελαντί αλλά ρυθμίζει την αναλογία αέρα-καυσίμου όταν η μηχανή είναι στο ρελαντί.
Αφού το έφερες σωστά άστο και μην το πειράζεις συχνά.
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
upload_2020-11-14_18-44-51.png
@notakos600 καλησπέρα!
Δώσε αν μπορείς πληροφορίες για το lock γκαζιού. Σε εξυπηρέτησε για την Ε.Ο?
Είναι λειτουργικό και εύχρηστο? link προμηθευτή :)
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.528
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μπράβο ρε Γρηγόρη.. Bcdefghg
Όλη η διαδικασία πόσο χρόνο σου πήρε;
σκάρτα 40 λεπτά Δημήτρη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@karellen
Διαφοροποιεί το μίγμα δηλαδή; Ψεκάζει παραπανω καυσιμο; Ή απλά αφήνει παραπανω αέρα να περάσει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
@karellen
Διαφοροποιεί το μίγμα δηλαδή; Ψεκάζει παραπανω καυσιμο; Ή απλά αφήνει παραπανω αέρα να περάσει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ουσιαστικά ρυθμίζει το μείγμα στις χαμηλές στροφές του κινητήρα,στο μισό και παρακάτω του γκαζιού (1/4), εκεί που η χαμηλή υποπίεση του κινητήρα δεν αρκεί να αποροφησει επαρκές καύσιμο, οπότε βοηθάει επιπροσθέτως.Είναι η λεγόμενη carburetor pilot jet air που στα καρμπυρατέρ χοντρικά τη ρυθμίζαμε: από τέρμα σφιχτή --> 4 στροφές ξεβίδωμα ή μέχρι να σηκωθούν οι στροφές του μοτέρ.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κατάλαβα τι εννοείς...άρα ουσιαστικά ρυθμίζεις για τις χαμηλές. Καλώς τότε ως εκέι βασικά δεν το ρυθμίζω παραπάνω. Τώρα που είναι και χειμώνας ίσα ίσα θα αρπάζει και εύκολα μπρος το μοτέρ τις κρύες μέρες. Θα είναι και λίγο πιο ζωηρό στα δικάβαλα πιστεύω.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αφού το έφερες σε σημείο που σε ικανοποιεί άφησέ το εκεί και δες πως συμπεριφέρεται το μηχανάκι σε ρεπρίζ-φορτία κλπ.
 
N

notakos600

Guest
View attachment 22857
@notakos600 καλησπέρα!
Δώσε αν μπορείς πληροφορίες για το lock γκαζιού. Σε εξυπηρέτησε για την Ε.Ο?
Είναι λειτουργικό και εύχρηστο? link προμηθευτή :)
Καλημέρα.
Εδώ σε έχω :
https://motokinisi.gr/gr/bohuhtiko-...pNZ9IaKDl4Wjc21z0J5zo2OTpXtaNZhMaAj89EALw_wcB
Το χρησιμοποιώ όταν νιώθω πως κουράστηκε ο καρπός ή ο τενοντας σε κάποια μεγάλη ευθεία.
Δεν ενοχλεί όταν οδηγείς, αλλά πανάκριβο για ότι είναι. Αν το βρεις κάπου εξωτερικό φθηνότερο πάρε δυο.
 
N

notakos600

Guest
Σε άρπαγμα είναι πιο άμεσο το γκάζι. Σε δικάβαλο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα ίσως αύριο.
Δεν ξέρω τι βιδακι είναι αυτό που πειράξεις Τάσο, αλλά πιστεύω πως το μίγμα ρυθμίζεται μόνο από την ECU.
Για χονδροειδη ρύθμιση ρελαντί συνήθως μαζεύουμε ή χαλαρώνουμε την ντιζα του γκαζιού.
Τεσπα, το βλέπεις στο δούλεμα.
 
Top Bottom