ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
αυτοι λετε να το χουν ;;;;; :D:D:D:D


Άκου τον Michael Pipoquinha όταν ήταν 11 χρονών . Τώρα είναι 24 αν δεν κάνω λάθος .


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Στη δαγκάνα του φρένου;
Το ακύρωσες παρακάτω ενώ τόχες. Μηδενικούρα.:p
Θες περιγραφικά την απάντηση;
Υπεκφεύγεις εντέχνως, διπλή μηδενικούρα.:p:p
Άκυρο.

Μάλλον στο πλαστικό που καλύπτει την αλυσίδα.Εχει τη χαρακιά από τα πλακάκια της αλυσίδας στη μέση.

Εκτός κι αν ήταν στο καβούκι του μπροστινού γραναζιού και το επλυνες.Θα ήταν μαύρο..
abcdefghgkΚαλά το πήγαινες αλλά χάθηκε στη στροφή...abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Για λόγους δικαιοσύνης αν και το απέσυρε, το βρήκε ο Μήτσος.GivingGreeting

Την πρώτη μέρα λοιπόν της εκκίνησης για τη βόλτα της Ρουμανίας και ενώ έχουμε μπει στη σειρά με αναμμένους κινητήρες έτοιμοι να φύγουμε, μου λέει ο Κώστας ότι κάτι υπάρχει στην δεξιά πλευρά του πίσω τροχού μου.

Κατεβαίνω και βλέπω μια τεράστια πλαστική σακούλα να έχει μπλεχτεί στην δεξιά πλευρά του τροχού.

Τα ανάλογα ευχολόγια Bcdef σβήνω, βγάζω εργαλείο και αρχίζω. Εργασία και χαρά πρωί πρωί.good morning
Αφού βγήκαν τεράστια κομμάτια, τι σακούλα ήταν αυτή, τέρας o_O, όλα φαινόντουσαν πως είναι μια χαρά! Δεν έμεινε τίποτα που να φαινόταν τουλάχιστον.
Ωραία ξεκινάμε, σκέφτηκα! Middle finger dancing bananaMiddle finger dancing bananaMiddle finger dancing banana Τακτοποίηση εργαλείων και εκκίνηση.

Έλα που στο δρόμο το πίσω φρένο είχε ταξιδέψει και δεν έπιανε στις δοκιμές κατά την στάση στα πρώτα διόδια...Κλάιν, το μπροστά είναι μια χαρά..abcdefghgk

Τη ψυλλιάστηκα τη δουλειά ότι η σακούλα είχε μπει και ανάμεσα από τα τακάκια.
Ρίχνω μια ματιά και όντως η δισκόπλακα καλυμμένη με λιωμένο πλαστικό.:rolleyes:

Στη συνέχεια σερί πίσω φρένο σε κάθε σταμάτημα στα διόδια και η δισκόπλακα καθάρισε.
Πίσω φρένο πλέον μια χαρά ! Greeting

Με το που γυρίσαμε και τόπλυνα είχε και την ανάλογη επιθεώρηση με ισχυρό φακό και κάτι φαινόταν πάνω από τα τακάκια.

Λύσιμο, βγάλσιμο τακακιών και να τι είχε απομείνει από την σακούλα όπως φάνηκε μετά την αφαίρεση των τακακιών :




Τα λοιπά γνωστά.
Καθάρισμα, λίπανση κλπ.
Τέλος καλό όλα καλά! Bye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σε κάποια δαγκάνα προφανώς γιατί έχει λιώσει από τη θερμοκρασία...?
Συγγνώμη κάτι έγινε με τις παραθέσεις και δεν μπήκε το δικό σου Θάνο που τόχες βρει με την μία! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Συγγνώμη κάτι έγινε με τις παραθέσεις και δεν μπήκε το δικό σου Θάνο που τόχες βρει με την μία! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Και ήμουν έτοιμος να σου φάω τα αυτιά...abcdefghgk
Γεια σου Σάββα...!Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Παναγιώτη μου χρειάζεσαι και τρίτο σημείο συγκράτησης.
Η μπροστα γωνία πιστεύω πρέπει κάπου να συγκρατηθεί.

Το ελάχιστο να μπει έλασμα ωστε από την πίεση ή το οποίο μπαλατζαρισμα μην κάνει ζημια στο κοντέρ.

Προσωπικά θα έβαζα έλασμα με "δέσιμο/βίδωμα" στη ζελατίνα και ίσως πιάσιμο με σκρατς επάνω στο κοντέρ..

Κάπως έτσι..

Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό..



Μήτσε
Εννοείς όπως τα < δικά > μας gsx 750.
Έχουν ακριβώς αυτό που λες
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Και ήμουν έτοιμος να σου φάω τα αυτιά...abcdefghgk
Γεια σου Σάββα...!Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Γειά σου Θανάση φίλε μου, άντε νάρθει η ώρα της απελευθέρωσης να βολτάρουμε ξανά!BikeSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
N

notakos600

Guest
Μήτσε
Εννοείς όπως τα < δικά > μας gsx 750.
Έχουν ακριβώς αυτό που λες
Αυτά Δημήτρη δεν έχουν παρμπριζ με δύο κάθετες βεργες που βιδωνουν σε δύο σημεία έκαστη στη ζελατίνα;
Δεν νομίζω να σταθεροποιουν τη ζελατίνα στο κάτω μέρος, δεν το έχω προσέξει κιόλας, αλλά πιστεύω πως είναι περιττό γιατί ήδη είναι μπετόν αρμέ από σταθερότητα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αυτά Δημήτρη δεν έχουν παρμπριζ με δύο κάθετες βεργες που βιδωνουν σε δύο σημεία έκαστη στη ζελατίνα;
Δεν νομίζω να σταθεροποιουν τη ζελατίνα στο κάτω μέρος, δεν το έχω προσέξει κιόλας, αλλά πιστεύω πως είναι περιττό γιατί ήδη είναι μπετόν αρμέ από σταθερότητα.


Οι βέργες είναι όπως στο δικο σου με εδραση στο τιμόνι.
Αλλά στην ζελατίνα υπάρχει κατα μήκος έλασμα και απο τις δυο πλευρές και πανω σε αυτό το έλασμα πιάνουν οι βέργες
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ιδια στήριξη με τις προηγούμενες έχει Δημήτρη.
Δεν υπάρχει διαμηκης πίεση στο επάνω μέρος ούτε συντονισμός, η κάθε βάση στη ζελατίνα απαιτεί δύο τρύπες για να κουμπώσει. Αν δοκιμάζοντας την παρατηρήσω παίξιμο στα πολλά θα στηρίξω και τη μύτη της με κάποιον τρόπο στα όργανα, ίσως και με velcro.
Έχω συνηθισει από τις μεγάλες τελικές της BMW γι'αυτό και η ανησυχία Παναγιώτηηηηη... abcdefghgk

Ωμορφιά! abc
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Παναγιώτη μου χρειάζεσαι και τρίτο σημείο συγκράτησης.
Η μπροστα γωνία πιστεύω πρέπει κάπου να συγκρατηθεί.

Το ελάχιστο να μπει έλασμα ωστε από την πίεση ή το οποίο μπαλατζαρισμα μην κάνει ζημια στο κοντέρ.

Προσωπικά θα έβαζα έλασμα με "δέσιμο/βίδωμα" στη ζελατίνα και ίσως πιάσιμο με σκρατς επάνω στο κοντέρ..

Κάπως έτσι..

Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό..

Αυτό που λέει ο Ω ,ναι .
Πρέπει να την πιάσεις και κάτω χαμηλά.
Θα έχεις συντονισμους μετά τα 100 στανταρακι
Παίδες εχω την εντύπωση απ' τις εικόνες ότι η ζελατίνα γυρίζει μαζί με το τιμόνι...
Εάν είναι έτσι δεν μπορεί να μπει τρίτο στήριγμα στο σημείο του κοντέρ...;)
 
N

notakos600

Guest
Έχω συνηθισει από τις μεγάλες τελικές της BMW γι'αυτό και η ανησυχία Παναγιώτηηηηη... abcdefghgk

Ωμορφιά! abc
Δημήτρη μου πολύτιμες οι πληροφορίες σου και σε ευχαριστώ πολύ.
Από τις συμβουλές που δίνεις δείχνεις πως το κατέχεις το άθλημα, όσο για τις μεγάλες τελικές, ξέρεις και ο ίδιος πως οι ενοχλήσεις ξεκινούν από τα 120-130.
 
N

notakos600

Guest
Παίδες εχω την εντύπωση απ' τις εικόνες ότι η ζελατίνα γυρίζει μαζί με το τιμόνι...
Εάν είναι έτσι δεν μπορεί να μπει τρίτο στήριγμα στο σημείο του κοντέρ...;)
Μπαίνει Θάνο, το φανάρι και τα όργανα είναι ένα σώμα με το τιμόνι, αλλά δεν νομίζω πως θα χρειαστεί, τουλάχιστον στις προηγούμενες 3 ζελατίνες η στήριξη ήταν η ίδια και δεν κούναγε χιλιοστό.
Φαντάσου κάποια δόση είχα βάλει το μεγάλο παρμπριζ της Puig, κάπου 45cm ύψος με τους πολλούς αέρηδες στην εθνική οδό και λέω τώρα θα φύγει ή θα στρεβλωσει, αλλά τίποτα.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Μπαίνει Θάνο, το φανάρι και τα όργανα είναι ένα σώμα με το τιμόνι, αλλά δεν νομίζω πως θα χρειαστεί, τουλάχιστον στις προηγούμενες 3 ζελατίνες η στήριξη ήταν η ίδια και δεν κούναγε χιλιοστό.
Φαντάσου κάποια δόση είχα βάλει το μεγάλο παρμπριζ της Puig, κάπου 45cm ύψος με τους πολλούς αέρηδες στην εθνική οδό και λέω τώρα θα φύγει ή θα στρεβλωσει, αλλά τίποτα.
Πω πω ρε συ Πάνο...!
Είχα να παρατηρήσω μοτοσικλέτα που γυρίζουν μαζί με το τιμόνι όργανα και φανάρι από την εποχή που είχα το BROSS...abcdefghg
 
N

notakos600

Guest
Οι βέργες είναι όπως στο δικο σου με εδραση στο τιμόνι.
Αλλά στην ζελατίνα υπάρχει κατα μήκος έλασμα και απο τις δυο πλευρές και πανω σε αυτό το έλασμα πιάνουν οι βέργες
Ισως και να μην χρειαζόταν όλο αυτό το φρούριο, αλλά οκ.
Από προσωπικές εμπειρίες μιλώ πάντα και τα plexiglass, ακόμη και τα ξεφτίλα της falcon είναι απίστευτα σαν υλικά.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ισως και να μην χρειαζόταν όλο αυτό το φρούριο, αλλά οκ.
Από προσωπικές εμπειρίες μιλώ πάντα και τα plexiglass, ακόμη και τα ξεφτίλα της falcon είναι απίστευτα σαν υλικά.



Σκέψου οτι πίσω απο αυτή την τζαμαρια έχει ασύρματο, μεγάφωνο και σε πολλά μηχανάκια το μεγάφωνο είναι πανω στην τζαμαρια

Υπόψιν το gsx 750( police) είναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι που βγαίνει απο το εργοστάσιο της suzuki ,αποκλειστικά για αστυνομική χρήση


gsx750-_page_1.jpg
 
N

notakos600

Guest
Σκέψου οτι πίσω απο αυτή την τζαμαρια έχει ασύρματο, μεγάφωνο και σε πολλά μηχανάκια το μεγάφωνο είναι πανω στην τζαμαρια

Υπόψιν το gsx 750( police) είναι ίσως το μοναδικό μηχανάκι που βγαίνει απο το εργοστάσιο της suzuki ,αποκλειστικά για αστυνομική χρήση


View attachment 22726
Ίδιο κόλπο έχω κι εγώ, μόνο που εδώ έχουν βάλει οριζόντια λαμα.
Δεν μπορώ να διακρίνω πόσες βίδες έχει στη ζελατίνα, αλλά οκ.
Edit
7 βίδες.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ίδιο κόλπο έχω κι εγώ, μόνο που εδώ έχουν βάλει οριζόντια λαμα.
Δεν μπορώ να διακρίνω πόσες βίδες έχει στη ζελατίνα, αλλά οκ.
Edit
7 βίδες.



Ακριβώς
 
Top Bottom