Σύστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας -Tutoro / ομαδική αγορά.

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ενδιαφερομαι για tutoro ... αν βρει καποιος καμια καλη περιπτωση (ομαδικη αγορα που να συμφερει ή μεταχειρισμένο) ας ενημερώσει .
Εγώ πήρα όμορφο ρεμαλι, αλλά πάλι καθαρίζω λαδωνω. Αν δεν το'χεις να τρέχεις πολύ ανησυχείς για τη λίπανση ,και όταν η ροή είναι μεγάλη σου τρώει το πανάκριβο υγρό και ώρα για καθαρισμό...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ πήρα όμορφο ρεμαλι, αλλά πάλι καθαρίζω λαδωνω. Αν δεν το'χεις να τρέχεις πολύ ανησυχείς για τη λίπανση ,και όταν η ροή είναι μεγάλη σου τρώει το πανάκριβο υγρό και ώρα για καθαρισμό...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μολις τελειωσει το μαμα παρε βαλβολινη 70 σκετη...με 7-8ευρω το λιτρο.
 

remali

new member
Δημοσιεύσεις
373
Όνομα
remali
Απ οτι βλεπω στο επισημο site της tutoro το εχει 90 ευρω + τα μεταφορικα. Αν το βρω καπου στα μισα θα το παρω.
Κανω αρκετα χιλιομετρα οποτε υπαρχουν στιγμες που μπορει να ξεχασω τη λιπανση.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Απ οτι βλεπω στο επισημο site της tutoro το εχει 90 ευρω + τα μεταφορικα. Αν το βρω καπου στα μισα θα το παρω.
Κανω αρκετα χιλιομετρα οποτε υπαρχουν στιγμες που μπορει να ξεχασω τη λιπανση.

Ρωταω και ενημερωνω.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.539
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Ενδιαφερομαι για tutoro ... αν βρει καποιος καμια καλη περιπτωση (ομαδικη αγορα που να συμφερει ή μεταχειρισμένο) ας ενημερώσει .
Τολια το συζηταμε με ενδιαφερει και εμενα
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ενδιαφερομαι και εγω για tutoro αλλα δεν ξερω αν αξιζει γιατι καποιοι δεν το βολευτικαν καθολου
Στην ίδια φάση είμαι και εγώ...
Αλλά συνήθως βλέπω μετά τη τιμή του και λέω "πάνε καλά;", χίλιες φορές με το σπρέι κάθε 500Km...
Άσε που μάλλον κανένας δεν έχει βρει το κατάλληλο λιπαντικό για το Tuturo (αυτοί χτυπιούνται ότι το δικό τους είναι ο.κ αλλά το πληρώνεις χρυσό και από γνώμες χρηστών έχει αμφίβολα αποτελέσματα). Άλλοι βάζουν βαλβολίνες αλλά πλέον η Tuturo λέει ότι σπάει το δοχείο, φουσκώνει η τάπα και φεύγει κ.λ.π Βράσε ρύζι...

Με το δικό μου το μυαλό, όταν πλέον οι καλές αλυσίδες (όχι αυτές που βάζουν κάτι Yamaha κ.λ.π) με ελάχιστη συντήρηση σου βγάζουν 40.000χλμ. , απόσβεση πότε θα το κάνεις το Tuturo; Μάλλον ποτέ...

Κουβαλάς λοιπόν το σπρέι σου αν είναι να κάνεις ταξίδι και όχι βόλτα και τέλος.. Έτσι κι αλλιώς στο τέλος με κηροζίνη θα καθαρίσεις.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενδιαφερομαι και εγω για tutoro αλλα δεν ξερω αν αξιζει γιατι καποιοι δεν το βολευτικαν καθολου

Καποιοι σεχωματινα ειχαν θεματα.Οι περισσοτεροι ασφαλτινοι πινουν νερο στο ονομα του.

Στην ίδια φάση είμαι και εγώ...
Αλλά συνήθως βλέπω μετά τη τιμή του και λέω "πάνε καλά;", χίλιες φορές με το σπρέι κάθε 500Km...
Άσε που μάλλον κανένας δεν έχει βρει το κατάλληλο λιπαντικό για το Tuturo (αυτοί χτυπιούνται ότι το δικό τους είναι ο.κ αλλά το πληρώνεις χρυσό και από γνώμες χρηστών έχει αμφίβολα αποτελέσματα). Άλλοι βάζουν βαλβολίνες αλλά πλέον η Tuturo λέει ότι σπάει το δοχείο, φουσκώνει η τάπα και φεύγει κ.λ.π Βράσε ρύζι...

Με το δικό μου το μυαλό, όταν πλέον οι καλές αλυσίδες (όχι αυτές που βάζουν κάτι Yamaha κ.λ.π) με ελάχιστη συντήρηση σου βγάζουν 40.000χλμ. , απόσβεση πότε θα το κάνεις το Tuturo; Μάλλον ποτέ...

Κουβαλάς λοιπόν το σπρέι σου αν είναι να κάνεις ταξίδι και όχι βόλτα και τέλος.. Έτσι κι αλλιώς στο τέλος με κηροζίνη θα καθαρίσεις.

Σε αυτο με την τιμη εχεις δικιο,ειναι πλεον αρκετα υπερτιμημενο.Σε ολα τα αλλα οχι γιατι το βλεπεις απο λαθος σκοπια.Δεν το παιρνεις για να δωσεις ζωη στην αλυσιδα σου,που τις δινεις,αλλα για να γλυτωσεις την φασαρια της λιπανσης και να μην την εχεις στο νου σου.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Στην ίδια φάση είμαι και εγώ...
Αλλά συνήθως βλέπω μετά τη τιμή του και λέω "πάνε καλά;", χίλιες φορές με το σπρέι κάθε 500Km...
Άσε που μάλλον κανένας δεν έχει βρει το κατάλληλο λιπαντικό για το Tuturo (αυτοί χτυπιούνται ότι το δικό τους είναι ο.κ αλλά το πληρώνεις χρυσό και από γνώμες χρηστών έχει αμφίβολα αποτελέσματα). Άλλοι βάζουν βαλβολίνες αλλά πλέον η Tuturo λέει ότι σπάει το δοχείο, φουσκώνει η τάπα και φεύγει κ.λ.π Βράσε ρύζι...

Με το δικό μου το μυαλό, όταν πλέον οι καλές αλυσίδες (όχι αυτές που βάζουν κάτι Yamaha κ.λ.π) με ελάχιστη συντήρηση σου βγάζουν 40.000χλμ. , απόσβεση πότε θα το κάνεις το Tuturo; Μάλλον ποτέ...

Κουβαλάς λοιπόν το σπρέι σου αν είναι να κάνεις ταξίδι και όχι βόλτα και τέλος.. Έτσι κι αλλιώς στο τέλος με κηροζίνη θα καθαρίσεις.
Ενα μελος της μοτοπαρεας και φιλος ισχυριζεται οτι τα αλυσιδογραναζα βγαζουν τα διπλασια χλμ απο οτι θα χρησιμοποιουσε σπρευ
Δεν λερωνη την ζαντα και ειναι παντα καθαρα γραναζη και αλυσιδα και το λαδι ερχεται φθηνοτερο απο οτι τα σπρευ
Με αυτα τα δεδομενα καρασυμφερει
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για οσους δεν θελουν να δωσουν εναν σκασμο λεφτα στους μαγκες τους Βρετανους υπαρχουν δυο ενδιαμεσες λυσεις.

Η πρωτη εχει ενα δοχειακι 30ml που πατας την πανω του μερια,εκει που γραφει R και βγαζει λαδι για τρια δευτερολεπτα.Με ενα πατηματακι ποτε ποτε σε βγαζει για 400 χλμ και δεν χρειαζεται να σηκωνεις σε διπλα σταντ η να διπλωνεσαι στα δυο για να λιπανεις.

17 ευρω στον Αli:
https://www.aliexpress.com/item/400...earchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_




Την δευτερη θα την βρειτε λιγο πιο κατω στα 12-13 ευρω.Λιγο πιο ακομψο αλλα χωραει 250ml και αντι του πανω κουμπιου εχει μανετουλα με συρματοσχοινο που την τραβας και ριχνει.




Tο δοχειακι του tutoro παιρνει 100ml και με βγαζει για 1000-1200χλμ,οποτε καντε τους υπολογισμους σας.Τοτε το ειχα πληρωσει κανα 60 αρι,με αυτα που ζητανε τωρα θα παιρνανε τα φρυδια μου.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ενδιαφερομαι και εγω για tutoro αλλα δεν ξερω αν αξιζει γιατι καποιοι δεν το βολευτικαν καθολου
Μήτσο αξίζει με χίλια.
Δεν ασχολούμαι με τίποτα πλέον ούτε καθάρισμα ούτε τίποτα. Κάθε κανα 1.200 - 1.500άρι χλμ γεμίζω το δοχείο και τέλος.
Μην πω για την βρώμα των spray και πόσο δύσκολα καθαρίζεις υπολείμματα spray από ζάντα και πριν κάντο με πανάκι ποτισμένο με WD 40 κλπ. Καθάριζε αλυσίδα σκυμμένος σαν τον είλωτα κλπ Αυτό το κάνεις μία με το σφουγγάρι ποτισμένο στο AVA και τέλος.
Η αλυσίδα δε και τα γρανάζια πολλαπλασιάζουν χρόνο ζωής αφού λιπαίνονται όπως πρέπει συνεχώς.


Μαζευτείτε για Ομαδική.
Εμείς τότε πούχαμε μαζευτεί μας ήρθε κανά 63άρι ευρώ το απλό.
Κάτι DELUXE με διπλά ρουξούνια κλπ δεν χρειάζονται κατά την γνώμη μου.
Το μονό λιπαίνει άριστα και μέσα και έξω εκεί που πρέπει.

Όσο αφορά το λάδι η TUTORO προτείνει λάδι υδραυλικού και στην ιστοσελίδα τους γράφει λεπτομέρειες. Άλλο για χειμώνα άλλο για καλοκαίρι.
Μπορείτε όμως να πάρετε και ένα ενδιάμεσο και να το χρησιμοποιείτε χειμώνα - καλοκαίρι.
Κόστος του λίτρου περί τα 3,5 ευρώ.
Αν τα 30 ml πούχει η δεξαμενούλα του αν θυμάμαι καλά σε βγάζουν για κανά 1.200-1.500άρι χλμ στην χειρότερη (Στη βόλτα στη Ρουμανία 4.000 τόσα χλμ μια φορά το γέμισα και με δύο δεξαμενές του έκανα 4.050, κάπου εκεί χλμ με περίσσευμα φυσικά ) κάντε την αριθμητική για το πόσο κοστίζει και πότε κάνετε απόσβεση σε σχέση με τα spray.

TUTORO και στις αρθρώσεις που τρίζουν θα βάλω.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ενα μελος της μοτοπαρεας και φιλος ισχυριζεται οτι τα αλυσιδογραναζα βγαζουν τα διπλασια χλμ απο οτι θα χρησιμοποιουσε σπρευ
Δεν λερωνη την ζαντα και ειναι παντα καθαρα γραναζη και αλυσιδα και το λαδι ερχεται φθηνοτερο απο οτι τα σπρευ
Με αυτα τα δεδομενα καρασυμφερει

Δημητρη το ειχα φορεμενο σε τρεις μηχανες.Πουλαγα την μηχανη και κραταγα το tutoro.Καμμια φορα που τελειωνει η βαλβολινη θυμαμαι πως ηταν ο θορυβος της αλυσιδας.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Δημητρη το ειχα φορεμενο σε τρεις μηχανες.Πουλαγα την μηχανη και κραταγα το tutoro..Καμμια φορα που τελειωνει η βαλβολινη θυμαμαι πως ηταν ο θορυβος της αλυσιδας.
Επομενως Πανο αξιζει
Αναμενω συμμετοχες για ομαδικη παραγγελια
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Επομενως Πανο αξιζει
Αναμενω συμμετοχες για ομαδικη παραγγελια

Αν εξαιρεσεις το ποσο που ζητανε,για μενα ναι με κλειστα ματια.
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
εμένα το μηχανάκι φοράει μια αυτόματη λίπανση απο τον προηγούμενο... το είχε ρυθμίσει, το συμπληρώνω με 80αρα βαλβολίνη και ουτε πιτσιλιά
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ενα μελος της μοτοπαρεας και φιλος ισχυριζεται οτι τα αλυσιδογραναζα βγαζουν τα διπλασια χλμ απο οτι θα χρησιμοποιουσε σπρευ
Δεν λερωνη την ζαντα και ειναι παντα καθαρα γραναζη και αλυσιδα και το λαδι ερχεται φθηνοτερο απο οτι τα σπρευ
Με αυτα τα δεδομενα καρασυμφερει
Αρκεί να μιλά για την ίδια μηχανή με την ίδια αλυσίδα πριν και μετά...
Και θα σου φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα...

Vstrom 650 2009 ABS, αγορασμένο καινούριο, με σχολαστικότατη λίπανση - καθάρισμα κάθε 500χλμ., η αλυσίδα έβγαλε 22.000 χλμ. και είχε γίνει "βρακί".

Τiger 800 2011 ABS, αγορασμένο καινούριο, λάδωμα κάθε 500χλμ. συνήθως αλλά πήγε και 1000 με το ίδιο γράσσο, καθάρισμα μόνο όταν ήταν κώλος (είτε από γράσσα είτε από χώματα/λάσπες) ... Στα 45.000 χλμ. και την είχα μαζέψει 1 φορά ελάχιστα πριν το ατύχημα μου.. θεωρητικά τα 50.000χλμ. τα είχε για πλάκα.

Σίγουρα είναι και άλλοι παράγοντες (ο τρόπος που βγάζει τη δύναμη της η μηχανή στο δρόμο κ.λ.π) γι αυτό επιμένω στο ίδια μηχανή ίδια αλυσίδα.
 
Top Bottom