Σύστημα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας -Tutoro / ομαδική αγορά.

todor

new member
Δημοσιεύσεις
70
Ηλικία
45
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Μοτοσυκλέτα
KTM 640 ΦΡΑΠΕΔΙenture 03
Όνομα
ΘΕΟΔΩΡΟΣ
75 βαλβολίνη είχα πάρει μια noname από Praktiker, φτηνά και έκανε μια χαρά τη δουλειά της στο v-stromάκι μου!
τώρα στον πορτοκαλί διάολο, δεν έχω και μου λείπει (βέβαια, έτσι βάζω λαδάκι με το χέρι και έχω ωραία ευκαιρία να την χαιδέψω
την φραπεδιέρα μου ;) )
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μετα απο εναμιση χρονο και 25000 χλμ,φανατικος πλεον υποστηρικτης του.Λιπαινει και πεταει τα ξενα σωματα.Εχει ησυχασει το κεφαλακι μου.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Μετα απο εναμιση χρονο και 25000 χλμ,φανατικος πλεον υποστηρικτης του.Λιπαινει και πεταει τα ξενα σωματα.Εχει ησυχασει το κεφαλακι μου.

Με βάζετε σε μεγάλο πειρασμό ........... cdefghig
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Πριν προβείς σε αγορά να σιγουρευτεις ότι ταιριάζει στο VStrom σου.
Σε μερικά μηχανάκια (π.χ tracer) δεν ταιριάζει.
Αν θες στείλε καμία φωτό από τον χώρο στο ψαλίδι και από το προφίλ της μηχανής στο σημείο του γραναζιού...
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Πριν προβείς σε αγορά να σιγουρευτεις ότι ταιριάζει στο VStrom σου.
Σε μερικά μηχανάκια (π.χ tracer) δεν ταιριάζει.
Αν θες στείλε καμία φωτό από τον χώρο στο ψαλίδι και από το προφίλ της μηχανής στο σημείο του γραναζιού...

Σε ευχαριστώ πολύ. Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω φώτο.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Είδα κάποιο VStrom που είχε μέσα η εταιρία ως δείγμα εγκατάστασης. Είναι απλό και γίνεται, αυτό που με ενοχλεί είναι το εξωτερικό δοχείο λαδιού, που για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να είναι και κάθετο. Ψάχνω αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να το βαλω κάτω από την σέλα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Πριν προβείς σε αγορά να σιγουρευτεις ότι ταιριάζει στο VStrom σου.
Σε μερικά μηχανάκια (π.χ tracer) δεν ταιριάζει.
Αν θες στείλε καμία φωτό από τον χώρο στο ψαλίδι και από το προφίλ της μηχανής στο σημείο του γραναζιού...
Γιατί Βαγγελη;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Είδα κάποιο VStrom που είχε μέσα η εταιρία ως δείγμα εγκατάστασης. Είναι απλό και γίνεται, αυτό που με ενοχλεί είναι το εξωτερικό δοχείο λαδιού, που για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να είναι και κάθετο. Ψάχνω αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να το βαλω κάτω από την σέλα.

Κατω απο την σελα ξεχνα το.Δεν το βλεπεις ,δεν το ελεγχεις.Δεν χρειαζεται να ειναι καθετο,λειτουργει και υπο γωνια 30 μοιρων αν θυμαμαι καλα.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Κατω απο την σελα ξεχνα το.Δεν το βλεπεις ,δεν το ελεγχεις.Δεν χρειαζεται να ειναι καθετο,λειτουργει και υπο γωνια 30 μοιρων αν θυμαμαι καλα.

Έως 12 μοίρες λένε αυτοί. Στην περιοχή που εκτιμώ ότι μπαίνει, κοντά δλδ στον πίσω με φοβίζει αρκετά όπως είναι εκτεθειμένο το μπουκαλάκι όλο και κάποια κλωτσιά θα φάει από τον πίσω ... έ και έχει καμιά διαρροή με λάδι και είναι η γυναίκα πίσω... πάει χάθηκα... να εξαφανιστώ μετά αν της λερωθεί κανα ρούχο...χιχιιHate
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Εκεί ακριβώς εστιάζω και εγώ.... αλλά τις έχεις δεί τις τελευταίες τιμές https://www.tutorochainoiler.com/collections/all?page=1 φαρμάκι..!!! και επειδή είμαι και λίγο της ιδιοκατασκευής θα το ψάξω λιγάκι....
Ίδωμεν.... γιατί έχω και στις προτεραιότητες Λάστιχα και Κράνος.....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Η απάντησή τους μου ήρθε...
-----------------------------------------------
Hi Vagelis

I’m sorry to hear that you have experienced issues with your twin feed nozzles. Correctly installed, they will last for many years, but as we point out in our literature, they are not suitable for all bikes and the preferred method of using a twin feed nozzle is in conjunction with the nozzle anchor kit, the helix may help with some bikes but not all.

Regarding the hose installation, the hose clamps should not be used on their own, they are specifically for keeping the hose tidy but should always be used in conjunction with the cable ties supplied as outlined on page page 28 and page 30 of the workshop manual.

We use single feed nozzles on all our bikes here as they offer an easy and stable installation and are our recommended nozzles for anyone that uses their bike in off road conditions.

Please send us some photos of all the installations on any of the bikes which have issues and we will advise and assist where we can.

Kind regards,
Jude Ibbitson
TUTORO Ltd
-------------------------------------------------------------

Προς τους μελλοντικούς αγοραστές λοιπόν... δεν αξίζει να τα σκάσουν για να πάρουν το deluxe με το "διπλό σωληνάκι". Κρίμα που εμείς τα σκάσαμε τζάμπα.

Η δική μου απάντηση:

Hello!

As always your fast reply is appreciated and it`s a point that shows your high level of professionalism.

I own a KTM 1290 Super Adventure S and using a zip tie on my swing arm is not that easy because it`s not flat on both sides. So the hose would not stay on it`s place with a zip tie unfortunately. Now I`m trying to install it on a different (not so beautiful way). I shall take some photos later and send them to you. Also helix part is also not useful for my bike (and I guess for every motorbike that would go offroad).

My belief is that the twin hose is difficult to stay on it`s place for a bike that might go off road. I do believe that there are bikes that this double hose can last for years, but not on mine. ☹
I just made the change to single hose and I will see how it goes.

I`ll get back to you.

Thank you.
-------------------------------------------------

Τους έστειλα κι ένα βίντεο με το πόσο χαλαρό είναι το σωληνάκι τους και πόσο εύκολα φεύγει από τη θέση του.

Από τους όσους αγοράσαμε ποιοι άλλοι έχετε θέμα; Αν είναι να ζητήσω κανένα refund... ή να τους πω τέλοςπάντων να μας κάνουν κανά ψαλίδι στου @kostikas για να έχει να κερνάει μπύρες!!abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Και η τελευταία τους απάντηση:
-----------------------------------------------------------
You may find this little film that Nick made useful, it shows an alternative way to route the hose along the underside of the swing arm when using cable ties is difficult.

The material he is using is aluminium flashing sheet which is easy to source, you can cut it with scissors and its easy to mould into shape.



Please let us know if we can be of any further assistance.


Kind regards, Jude.


Jude Ibbitson

TUTORO Ltd
-------------------------------------------------------------


Η αλήθεια είναι πως στο video ο τρόπος που δείχνουν είναι πραγματικά πάρα πολύ καλός και τελικά αυτόν θα ακολουθήσω. Επίσης βλέπω πως οι υπόλοιποι που αγοράσανε το tutoro όταν τα παραγγείλαμε παρέα μάλλον δεν έχετε θέματα.

Εμένα μου έχουν περισσέψει 2-3 πραγματάκια από το όλο πακέτο. Αν κάποιος τα θέλει... πολύ ευχαρίστως...
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγω δεν το εχω βάλει ακόμα Laugh .Κααααποια στιγμή θα το κάνω κι αυτό

Ρε Νικόλα... μεχρι και τηλεφωνικά θα μπορούσες να το είχες βάλει! Κάνε μια δοκιμή να το πιάσεις όταν βρεις χρόνο. Τώρα και ελαττωματικό να βγήκε το δικό σου δε θα μπορέσουμε ούτε τα λεφτά σου να ζητήσουμε πίσω. :-(
 
Top Bottom