Συμβαίνει τώρα....

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Γείτονας εδώ στο νέο Βουτζά... χωρίς ζημιές στο σπίτι του.
Και ο διάλογος:
-Κυριε, γιατί τα παίρνετε αυτά;;
-Για ομορφιά! Έβαλε χθες ένα στον τοίχο μου, ξέρεις τι όμορφο ήταν;;
-Μπραβο!! Βάλε και αυτά τώρα για να θυμάσαι τους νεκρούς και όλους όσους έχασαν την περιουσία τους (εννοείται με κάργα ειρωνικό και εριστικό ύφος).
-Αααχχχ, ναι παιδί μου. Κι εμένα κινδύνευσε το σπίτι, ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα!


Ένα σχόλιο σαν απλός θεατής και πολίτης:
Επειδή υπάρχουν πολλοί εθελοντές που θέλουν να βοηθήσουν αν το λέει η ψυχή τους ας έρθουν εδώ και ας αρχίσουν να ρίχνουν ξύλο! Από τρόφιμα κτλ υπάρχει αφθονία!

Με όλα όσα είδα νιώθω απόλυτα απελπισμένος. Όσο θα υπάρχει έστω και ένα λαμόγιο ατιμώρητο όλες αυτές οι εκατοντάδες, χιλιάδες, εκατομμύρια των εν δυνάμη εθελοντών, αυτοι θα είναι απλά οι *****ές που θα κουβαλούν στις πλάτες τους αυτό το λαμόγιο.
Προσωπική και αδιαπραγματευτη άποψη.


Υ.Γ ξέρει κανείς πόσο πάει το κιλό αλουμινίου στην ανακύκλωση;;; Πάω στοίχημα πως μετά από αυτή τη φωτιά θα πέσει η τιμή του.
Ενας να τον πυροβολησει δεν υπαρχει;
Υπανθρωποι, κατι πρεπει να γινει να ξεβρωμισουμε απο δαυτους
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
μνημόνια μεχρι να σβήσει ο ηλιος !!!!!!!!!!

Α, δηλαδή δάνεια, να κυκλοφορεί η μίζα και το μετρητό σε σακούλες και να μπορεί ο νοικοκύρης να φτιάξει επιτέλους το ονειρεμένο σπιτικό του μέσα στη φύση.
 
N

notakos600

Guest
Σχεδόν κάθε Σάββατο βράδυ πηγαίναμε για καφέ στη Νέα Μάκρη μέσω Ραφήνας, από το Μάτι, Ζούμπερι. Για μπάνιο, αν δεν είχαμε κανονίσει κάτι άλλο, πηγαίναμε στη Κινέτα. Κάηκαν τόσοι άνθρωποι χωρίς λόγο...τόσα δέντρα, κρανίου τόπος. Το 2007 ήμουν στην Ηλεία...
Δεν βρέθηκα ποτέ στη Συρία, ούτε κάπου αλλού σε κάποια εμπόλεμη ζώνη...θεωρώ όμως πως σε όλους μας θυμίζει κάτι από πόλεμο.
Το σημαντικότερο είναι πως τίποτα πια δεν θα είναι το ίδιο...ειδικά όλοι εμείς που ακόμη επιβιώνουμε από τέτοιες μαζικές καταστροφές.
Προσπαθώ να φανταστώ πως είναι να καίγεσαι με το παιδί σου μέσα σε ένα αυτοκίνητο...ή να το χάνεις από την αγκαλιά σου μέσα στα κύματα...και αδυνατώ...
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Κάπως έτσι... Αλλά χωρίς να επιβιώνεις τελικά.

Μλκια προσωποποιημένη
Οι φλόγες ηταν στο διπλανό οικόπεδο και αυτός τραβούσε βίντεο

images (2).jpeg


Γιατί???
Για τα λαϊκ που θα πάρει εν καιρώ??
Αν σώθηκε,σώθηκε απο καθαρή κ@λοφαρδια.
Τελικά αυτά τα smartphone και το ίντερνετ, έχουν <κάψει > πολύ κόσμο
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.248
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Κάπως έτσι... Αλλά χωρίς να επιβιώνεις τελικά.

ισως το οτι πηγε σε υπογειο ...να τον εσωσε

κι απ οτι ειπε πηγε για να σωσει τον γατο του.....αληθεια ;;;; ψεμματα ;;;;αυτός ξερει
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Μλκια προσωποποιημένη
Οι φλόγες ηταν στο διπλανό οικόπεδο και αυτός τραβούσε βίντεο

View attachment 3246


Γιατί???
Για τα λαϊκ που θα πάρει εν καιρώ??
Αν σώθηκε,σώθηκε απο καθαρή κ@λοφαρδια.
Τελικά αυτά τα smartphone και το ίντερνετ, έχουν <κάψει > πολύ κόσμο


Χαχαχχαχαχχαα αν σωθείς όμως αξίζει να το έχεις και σε βίντεο!
Stoned Emoticon
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.589
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Κάπως έτσι... Αλλά χωρίς να επιβιώνεις τελικά.

Αυτο το βιντεακι κατα την αποψη μου και παντα με καθε επιφυλαξη μιας και ενδεχετε να μην εχω ολοκληρωμενη εικονα,δειχνει το μεγεθος της ηλιθιοτητας που μας δερνει.Η φωτια εχει φτασει στα ποδια του-της και αντι να τρεξει να γλυτωσει καθεται και το τραβαει.

Επισης αλλο ενα πραγμα που μου εκανε κακη εντυπωση ειχε να κανει με μαρτυριες αρκετων απο αυτους που γλυτωσαν.Οταν τους ρωτουσε καποιος δημοσιογραφος πως καταφεραν να ξεφυγουν,απαντουσαν οτι πρωτα φροντιζαν για τα γατια τους,μετα τα σκυλια τους και στο τελος τα παιδια και τους ηλικιωμενους.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
ισως το οτι πηγε σε υπογειο ...να τον εσωσε

κι απ οτι ειπε πηγε για να σωσει τον γατο του.....αληθεια ;;;; ψεμματα ;;;;αυτός ξερει



Λογικά η φωτιά αναπτύσεται όπου υπάρχει αέρας / οξυγόνο και ρεύμα αέρα να ταξιδέψει.
Μπαίνοντας σε υπόγειο και ξπλωνοντας μπρούμυτα εχεις πολλές πιθανότητες ν την < πηδήξεις >
Νομίζω και σε σπίτι κλείνοντας τα παντα ερμητικά όσο γίνεται
Μιλαω για την συγκεκριμένη οπου λόγω των θυελλωδών ανέμων είχε μεγάλη ταχύτητα .
Έτσι υποθετικά αν εχεις τα πάντα κλειστά ίσως η φωτιά γλύφει μονο εξωτερικά και σωθείς



*περισότερα ποιο έγκυρα θα ξέρει ο stepas
 
Τελευταία επεξεργασία:

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Αυτο το βιντεακι κατα την αποψη μου και παντα με καθε επιφυλαξη μιας και ενδεχετε να μην εχω ολοκληρωμενη εικονα,δειχνει το μεγεθος της ηλιθιοτητας που μας δερνει.Η φωτια εχει φτασει στα ποδια του-της και αντι να τρεξει να γλυτωσει καθεται και το τραβαει.

Επισης αλλο ενα πραγμα που μου εκανε κακη εντυπωση ειχε να κανει με μαρτυριες αρκετων απο αυτους που γλυτωσαν.Οταν τους ρωτουσε καποιος δημοσιογραφος πως καταφεραν να ξεφυγουν,απαντουσαν οτι πρωτα φροντιζαν για τα γατια τους,μετα τα σκυλια τους και στο τελος τα παιδια και τους ηλικιωμενους.
εγω παλι διαβασα και ειδα φωτος απο πολλα ζωα που αφησαν πισω τους.και το χειροτερο,πολλα σκυλια δεμενα.
οσον αφορα το βιντεακι,δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο του,αλλα ειναι πολυ κωλοφαρδος!
και νομιζω οτι παραδοξος,κρατησε την ψυχραιμια του και δεν αρχισε τις φωνες.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Όπως τα λέει ο @SHOOTER045 . Εάν προλάβεις να προετοιμαστείς σε ένα σπίτι που δεν έχει ξύλινη σκεπή ή ξύλινα/πλαστικά κουφώματα εχεις ελπίδες να σωθείς. Αν το σπίτι έχει υπόγειο αλλά η φωτιά μπει μέσα στο σπίτι τότε θα σκάσεις σαν τον ποντικο εκεί μέσα. Όσα καμμένα σπίτια είδα είχα είτε σκεπή είτε ξύλινα κουφώματα. Εννοείται πως δεν κάηκαν όλα όσα είχαν ξύλα κτλ...

@Pan-dvs αν αυτός είχε βγει να τρέξει, ακόμη και δρομέας μεγάλων αποστάσεων να ήταν δε θα έφτανε ούτε 20 μέτρα από το σπίτι του. Απλά δε γλιτώνεις! 2-3 βαθιές αναπνοές αυτού του αέρα γονατίζουν και τον πιο δυνατό άνθρωπο.
Αυτός πιστεύω πως έβαλε ένα πανι στο στόμα του για να κόψει τα χοντρά σωματίδια και τις καφτρες από το να τα εισπνεύσει και απλά παρέμεινε ήρεμος αναπνέοντας όσο λιγότερο ήταν δυνατόν. Το να τρέξεις ενώ σε κυνηγάει η φωτιά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Το να τρέξεις για να μπεις μέσα στη φωτιά "με μια αναπνοή" προκειμένου να περάσεις από πίσω της στα καμμένα ακούγεται λογικό μιας και πίσω από τη φωτιά θα έχει και καθαρό αέρα... Αλλά για να το κάνεις θέλει εξοπλισμό + ότι πρέπει να ξέρεις προς τα πού τρεχεις και να βρεις "άνοιγμα" για να το κάνεις. Κοινώς, ξέχνα το τρέξιμο όταν η φωτιά είναι δίπλα σου.

Η ακτινοβολία της φωτιάς εκεί σηκώνει μερικές εκατοντάδες βαθμών. Γι'αυτό και κρύβεται αναγκαστικά πίσω από το σπίτι.

Κομμάτι του εξοπλισμού μας είναι μερικές "κουβέρτες"-"προσωπικα καταφυγια" για να μην επαναληφθούν σκηνές αντίστοιχες του 2007.
-Επιλέγεις ένα ξέφωτο σημείο.
-Σκαβεις μια τρύπα για να βάλεις μέσα το πρόσωπο σου για να αναπνέεις μέσα από το έδαφος. Καθαρίζεις και από τυχόν φυλλοχωμα σε 2-3 τετραγωνικά μέτρα.
-σκεπαζεσαι με το "προσωπικό καταφύγιο" φορώντας εννοείται όλο τον προσωπικό μας εξοπλισμό στο σημείο που καθαρισες
Υπάρχουν (λιγες) μαρτυρίες Αμερικανών δασοπυροσβεστων που λένε πως έμειναν μεχρι και 3 ώρες έτσι και τελικά επεζησαν. Προφανώς θα υπάρχουν κι άλλοι που δεν επέζησαν για να μας πουν κι αυτοί τις εμπειρίες τους...

Εννοείται πως αυτά για έναν απλό πολίτη δεν έχουν καμία απολύτως εφαρμογή. Απλά ότι πιο κοντά και οσο καλύτερο απο αυτό κάνει κανείς τόσο πιο πιθανό να σωθεί.
Οπότε η ιδέα του υπόγειου υπό συνθήκες είναι ότι καλύτερο ενώ του να τρέξεις μέσα στο δάσος (εφοσον η φωτια ειναι τοσο κοντά) ότι χειρότερο.
Το μοναδικό ασφαλές σημείο είναι τα καμμένα.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Που να σε φάνε οι καβουροδαγκάνες χαμένε :p

Έρχεται η ώρα σου...και του αλλουνού του γαλανομάτη της Πρεβέζης abcdefghgk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Που να σε φάνε οι καβουροδαγκάνες χαμένε :p

Έρχεται η ώρα σου...και του αλλουνού του γαλανομάτη της Πρεβέζης abcdefghgk


Καραβίδες θείο
Όχι καβουροδαγκανες.
Αν έρθεις επανω όπως και το.άλλο το ραμολι με το tracer, θα ετοιμασω λιμνησιες
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.190
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μην υπόσχεσαι γιατί θα σε κάνω ρόμπα ξεκούμπωτη..abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkStoned Emoticon
 
Top Bottom