Συμβαίνει τώρα....

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
50 ανθρωποι, αναμεσα τους και παιδια
Δεν υπαρχουν λογια
Δημο αμα ηταν κυριακη,νομιζω οτι θα βλεπαμε εκατομβη
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.174
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
νομιζω μεχρι στιγμής 61 συνανθρωποί μας ειναι ο απολογισμος....
Μακάρι να μην βγώ αληθινός αλλά ο αριθμός μάλλον θα ανέβει απο την στιγμή που πάρα πολλοί τραυματίες είναι διασωληνωμένοι.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Παιδες, εχθες 17¨50 ημουν στο Ματι

πηγα να φερω εναν συγγενη ηλικιωμενο ο οποιος δεν οδηγει και ηταν αγχωμενος για την φωτια στην καλλιτεχνουπολη...

...
η διασταυρωση Ραφηνας ηταν κλειστη απο αστυνομια και ελεγαν οτι η μαραθωνος δεν παει...

την εκοψα απο τα στενα και εφτασα στα Κααυ-για οσους ξερουν διπλα

πηρα τον μπαρμπα και 18.00 ημουν προς Μακρη διοτι προς τα πισω ειχε κυκλωσει η φωτια...

Γυρισα απο Μαραθωνα

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ

δεν εφτιαξαν ουτε μια εξοδο διαφυγης για τους ανθρωπους....

ουτε ενημερωσαν για εκκενωση....

εμενα με πηρε τηλ στις 5 ο μπαρμπας διοτι εχει αναπνευστικο προβλημα και δεν ηθελε να αναπνευσει καπνο απο την πεντελη...

πυροσβεστικη στα σημεια στο ματι πουθενα

μοναχα 2 καναντερ ειδα....

ΑΧΡΗΣΤΟΙ και μ@λ@κες ανευθυνουπευθυνοι...

αν ειχα αργησει 15' θα ημουν νεκρος-και το καταλαβα οταν πηγα σπιτι μου σχεδον 2 ωρες μετα!!!

το σπιτι του μπαρμπα μας αποχαιρετησε....τωρα γυρνουν στα στενα οι γυφτοι σαν τα ορνια και "απαλωτριωνουν"


σιχαινομαι τους ανθρωπους....

κλαιω για τους νεκρους....

αστοδιαλοολοι*****εςπολιτικαντηδες
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Kuklinski φίλε επειδή έχω ζήσει ανάλογες εμπειρίες εκ των έσω... Θα σου πω μονάχα 2-3 πραγματακια για να σκεφτείς και να συνυπολογίσεις στην όλη σου τραγική εμπειρία.

1. Βάζουν στα διάφορα σημεία αστυνομικούς ή πυροσβέστες άσχετους με την περιοχή που δεν μπορούν να ξέρουν ποιος δρόμος πάει και ποιος δεν πάει. Συνάδελφοι μου από Ναουσα φυγανε στις 17:00 με ενα Unimog του 1980 από Ναουσα και έφτασαν Ραφήνα ξημερώματα. Μετά από τόσες ώρες τους πετάνε στη φωτιά, νύχτα, χωρίς να έχουν ιδέα από την τριγύρω περιοχή... που υπάρχουν σημεία ανεφοδιασμού, που είναι το μέτωπο, που είναι η ανατολή και που η δύση.

2. Στο δρόμο έχει πολίτες αλλοφρωνες. Του ενός του καίγεται το σπίτι και του άλλου μια παντόφλα. Αν σε δει (εσενα τον πυροσβεστη, ή τον αστυνομο) πρώτος αυτός με την παντόφλα θα πέσει να σε φάει για να τον σώσεις. Το έχω ζήσει!! Αρκετές φορές. Και σε φωτιές και σε πλημμύρες...
Είμαστε ζώα!!

3. Σου λέει ο αστυνομικός, ΜΗΝ ΠΑΣ! Κι εσύ πας. Αν έπεφτες σε μποτιλιάρισμα και σε πανικό γιατί κι άλλοι σαν εσένα χώθηκαν στο "ΜΗΝ ΠΑΣ" τα θύματα θα ήταν +1. Και εσένα σου έκοψε και σωθηκες. Εγώ σαν αστυνόμος που ξέρω αν σου κόβει ή αν είσαι τρελός, ή έχεις αναπνευστικά και στα επόμενα 10 μέτρα πας να φουνταρεις μέσα στις φλόγες??

Εάν υπάρχει ένα σοβαρό λάθος ίσως αυτό να είναι ότι δεν έπεσαν όλα τα εναέρια στην έναρξη της πυρκαγιάς... σε μια στιγμή όμως που παράλληλα έκαιγε στα Χανιά και στον Έβρο ταυτόχρονα. Επίσης 2 μετωπα διαμετρικά αντίθετα που όπως και να γυρνούσε ο άνεμος το ένα από τα δύο θα προχωρούσε προς τη θάλασσα και το άλλο προς τα μέσα.

Δεν λέω πως κανείς δεν έχει ευθύνες. Αλλά δεν υπάρχει σχέδιο ενεργειών σε τέτοια κόλαση. Συνάδελφοι με εμπειρία δεκαετιών λένε πως τέτοια κόλαση δεν έχουν ξαναδεί.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Επίσης παρατηρήστε "σχεδόν" σε όλες τις φωτό... ειδικά σε αυτές με τα καμμένα αυτοκίνητα.
Πίσω υπάρχουν σπίτια, ακόμη και δεντρα, άθικτα. Και μερικά καμμένα δέντρα έχουν ακόμη το φύλλωμα τους. Η φωτιά έτρεχε τόσο πολύ που δεν προλαβαίνει να κατακαψει τα πάντα. Το θέμα είναι να βρεις τρόπο να αναπνεύσεις. Και για να το κάνεις αυτό θέλει ψυχραιμία. Με τον πανικό και το άγχος με 4-5 βαθιές αναπνοές έχεις πέσει στα γόνατα.

Το γιατί κάηκαν τα αυτοκίνητα και όχι τα δέντρα έχει να κάνει με το ότι τα πάντα σε ένα αυτοκίνητο είναι παράγωγα του πετρελαίου. Όπως επίσης και οποία σπίτια κάηκαν είτε είχαν σκέπη είτε ξύλινα κουφώματα (με λουστρα κτλ).

Όλα αυτά με λίγη ψυχραιμία αν τα υπολογίσεις εκείνη τη στιγμή μπορείς να καταλάβεις πως π.χ μέσα σε μια πολυκατοικία μπορεί να σωθείς.
Αν η φωτιά έρχεται προς την καλύβα σου με το νερό απο ένα λάστιχο δε τη σώζεις!!! Οπότε μην κάτσεις να παλέψεις άσκοπα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.502
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μια κανονικη φωτια σου δινει χρονο να οργανωθεις.Μια φωτια σαν την χθεσινη ειναι ικανη να πανικοβαλει και τους πιο ψυχραιμους.

Με ορατοτητα στο μηδεν και τα παντα γυρω τους να καταρεουν,ακομη και αν υπηρχε οργανωση δεν θα ειχε πολλα να προσφερει.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Ο γιος μου είναι με άγημα στα Γεράνια και επιχειρούσαν μέχρι χτες το βράδυ αργά, ειδικές δυνάμεις πυροβολικό πολεμικό ναυτικό, κάποια στιγμή που είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε πως τους πέρνουν και τους πάνε Ραφήνα, μέχρι τώρα δεν έχω νέα, αλλά πιστεύω πως τους έχουν πάει στα ΚΑΑΥ για ενίσχυση των δυνάμεων. Τώρα βλέπω στο Epsilon πως ο στρατός βγαίνει περιπολίες μαζί με τις υπόλοιπες δυνάμεις ασφαλείας με απόφαση του ΣΑΜ !
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Stepas

Φυσικα και εχεις δικιο, δεν διαφωνω πουθενα

η ενσταση μου ειναι στο οτι

Α. Δεν εκκενωσαν εγκαιρα
Β. Δεν ειχαν οργανωσει δρομο διαφυγης-μετατροπη του 2πλου δρομου σε μονοδρομο με εξοδο προς ραφηνα, αλλα τους αφησαν μονους στο ελεος του Θεου.-Ουτε καν καποιο μεγαλο σκαφος με υποδομη...οι ψαραδες εσωζαν τον κοσμο οπως στην Παρο με το Σαμαινα....
Γ.Εχω φοβερη γνωση της περιοχης και γνωσεις επιβιωσης και πηρα το ρισκο μου αλλα βασικα πηγα νωριτερα απο την στιγμη που η φωτια περασε την Μαραθωνος, αποφευγοντας καθε στενο που ειχε εστω και ενα αυτοκινητο για να μην εγκλωβιστω
Δ.Δεν το προτεινω σε κανεναν....αρπαξα τον ανθρωπο με οτι φορουσε και εφυγα απλα κλειδωνοντας την πορτα....


Δεν ειχα καταλαβει το μεγεθος της φωτιας μεχρι που πηγα σπιτι 2 ωρες μετα!!!

Ο Θεος να αναπαυσει τις ψυχες των ανθρωπων...και ειδικα των παιδιων...

Να μην το ζησει κανεις ποτε αυτο!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Kuklinski κι εγώ δε νιώθω πως διαφωνούμε πουθενά.

Τα όσα προληπτικά μετρα προτείνεις καλά τα λες αλλά ακόμη και αυτά θα αποτύχουν όταν ο κοσμακης σκέφτεται την πάρτη του. Ούτε μονοδρομους θα λογαριάσει ούτε τίποτα. Πάντως σίγουρα θα βοηθούσαν τέτοιου είδους μέτρα. Το θέμα είναι πως μέχρι να συμβεί το κακό δε φαντάζεσαι πως θα πάρει τέτοια εξέλιξη. Ας ελπίσουμε να είναι η τελευταία φορά που ζούμε τέτοια τραγωδία σαν χώρα και να βάλουμε όλοι μας μυαλό.

Ετοιμάζω το bergen μου για αύριο. Ξημερώματα ξεκινάμε για κάτω, για αλλαγή στους συναδέλφους. Καλή μας δύναμη. :-)
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Ο γιος μου είναι με άγημα στα Γεράνια και επιχειρούσαν μέχρι χτες το βράδυ αργά, ειδικές δυνάμεις πυροβολικό πολεμικό ναυτικό, κάποια στιγμή που είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε πως τους πέρνουν και τους πάνε Ραφήνα, μέχρι τώρα δεν έχω νέα, αλλά πιστεύω πως τους έχουν πάει στα ΚΑΑΥ για ενίσχυση των δυνάμεων. Τώρα βλέπω στο Epsilon πως ο στρατός βγαίνει περιπολίες μαζί με τις υπόλοιπες δυνάμεις ασφαλείας με απόφαση του ΣΑΜ !

Αν αύριο πετύχουμε πουθενά κομάντος θα τον ψάξω τον γιο σου. Πάντως απο την ενημέρωση που έχω τα πράγματα στη Ραφήνα έχουν ηρεμήσει τελείως. Μη στεναχωριέσαι.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Αν αύριο πετύχουμε πουθενά κομάντος θα τον ψάξω τον γιο σου. Πάντως απο την ενημέρωση που έχω τα πράγματα στη Ραφήνα έχουν ηρεμήσει τελείως. Μη στεναχωριέσαι.


Έχω να πάω σε τέτοιο σκηνικό απο το 09 η 10
Που κάηκε η Πελοπόννησος.
Ζαχάρω,Κρέστενα, κλπ.
Και τότε μπαχαλο
Και τώρα μπαχαλο.
Μυαλό δεν θα βάλουμε ποτέ.
Μηδέν πρόληψη
Μηδέν αντιμετώπισε
Αρα μηδέν εις το πηλίκο
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Το 2007 ήταν.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Τι άλλο να κάνουμε; ας πάρει και ο καθένας τα μέτρα του αν νιώθει πως είναι στο έλεος της τύχης.
 

Zatara

member
Δημοσιεύσεις
1.423
Ηλικία
54
Περιοχή
Κουκουβάουνες
Μοτοσυκλέτα
Daytona DY 125RS EFI '17
Όνομα
Γιαβάσης Βλάμης
Αν αύριο πετύχουμε πουθενά κομάντος θα τον ψάξω τον γιο σου. Πάντως απο την ενημέρωση που έχω τα πράγματα στη Ραφήνα έχουν ηρεμήσει τελείως. Μη στεναχωριέσαι.

Δεν στεναχωριέμαι το αντίθετο, είμαι περήφανος που το παιδί μου προσφέρει, εκεί που οι άχρηστοι κουστουμάκηδες απέτυχαν παταγωδώς. Μιλήσαμε πριν κανα δύωρο έχουν επιστρέψει Μεγάλο Πεύκο. Καλή δύναμη και κουράγιο !
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Διάβασα πιο πάνω ότι δεν είχαν φτιάξει δρόμους διαφυγής. Και να είχαν ... ποιος τους ήξερε? Τα πάντα ... μέσα σε πανικό. Το σημαντικότερο είναι η πρόληψη.

- Οι δρόμοι διαφυγής θα πρέπει να έχουν φτιαχτεί από πριν .. και να τους γνωρίζει ο κόσμος.
- Τα χόρτα γύρω από το σπίτι μας ΘΕΛΟΥΝ καθάρισμα!!!! Δεν το κάνουμε!!
- Τα σκουπίδια θέλουν στους κάδους και όχι κάτω .. και φυσικά μάζεμα.
- Θέλουμε όλοι εκπαίδευση τι κάνουμε σε περίπτωση φωτιάς, σεισμού κλπ. Δηλαδή .. τόσο δύσκολο είναι στα σχολεία, στους κατά τόπους Δήμους και στα ΚΑΠΗ να γίνονται συχνές ενημερώσεις?
- 5 κ@λ@πινακίδες προς αδιέξοδα δρομάκια προς γκρεμούς είναι δύσκολο? Ασε την φωτιά, να πάω με την γκόμενα (συγνώμη) βράδυ και να μην πέσω στον γκρεμό!!

Περιμένουμε όταν γίνει η καταστροφή ... να μας σώσουν 50-100 πυροσβέστες και λοιποί άνθρωποι μη εκπαιδευμένοι και ανοργάνωτοι και χωρίς σχέδιο!! Δηλαδή ... στο σχεδόν τίποτε!!
 
Top Bottom