Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δοκιμάσαμε σήμερα απόγευμα με τον κολλητό, να βάλουμε Η4 55/60W στο δικό μου.

Παραδόξως, άναψε κανονικά η λάμπα, φέγγει όντως πιο δυνατά σε σχέση με συμβατικές 35W. Ειδικά, η μεγάλη σκάλα έφεγγε πολύ καλά. Βλακώδης απορία, αλλά μήπως το Address μπορεί και σηκώνει και παραπάνω W στα φώτα του; cdefghigi

Ξαναέβαλα τα δικά του βέβαια, αλλά από περιέργεια το δοκιμάσαμε, και δούλευε σωστά η λάμπα.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Δοκιμάσαμε σήμερα απόγευμα με τον κολλητό, να βάλουμε Η4 55/60W στο δικό μου.

Παραδόξως, άναψε κανονικά η λάμπα, φέγγει όντως πιο δυνατά σε σχέση με συμβατικές 35W. Ειδικά, η μεγάλη σκάλα έφεγγε πολύ καλά. Βλακώδης απορία, αλλά μήπως το Address μπορεί και σηκώνει και παραπάνω W στα φώτα του; cdefghigi

Ξαναέβαλα τα δικά του βέβαια, αλλά από περιέργεια το δοκιμάσαμε, και δούλευε σωστά η λάμπα.
Το πρόβλημα με τα παραπάνω watt στις συμβατικές λάμπες είναι ότι αναπτύσσονται υψηλότερες θερμοκρασίες με κίνδυνο να λιώσει η φίσα ή ακόμη και το φανάρι αν μιλάμε για πλαστική κατασκευή.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δοκιμάσαμε σήμερα απόγευμα με τον κολλητό, να βάλουμε Η4 55/60W στο δικό μου.

Παραδόξως, άναψε κανονικά η λάμπα, φέγγει όντως πιο δυνατά σε σχέση με συμβατικές 35W. Ειδικά, η μεγάλη σκάλα έφεγγε πολύ καλά. Βλακώδης απορία, αλλά μήπως το Address μπορεί και σηκώνει και παραπάνω W στα φώτα του; cdefghigi

Ξαναέβαλα τα δικά του βέβαια, αλλά από περιέργεια το δοκιμάσαμε, και δούλευε σωστά η λάμπα.

Και 100W να βαλεις θα δουλεψει μεν,θα τα λειωσει ολα δε,Βαλε την μαμα εκτος αν σου αρεσουν οι περιπετειες.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
φανάρι αν μιλάμε για πλαστική κατασκευή.
Το φανάρι είναι κρυστάλλινο πάντως, τόσο το εξωτερικό όσο και το κάτοπτρο από οτι βλέπω....


Βαλε την μαμα εκτος αν σου αρεσουν οι περιπετειες.
Πάντα ήμουν περιπετειώδης τύπος...εξού και οι adve προτιμήσεις μου σε μοτοσυκλέτες, και ας μου λένε κάποιοι-κάποιοι να πάρω supersport.... @Timos_Tsamis γκουχ γκουχ Toothabcdefghgkabcdefghgk

Όχι εντάξει, όπως είπα και πάνω, έβαλα ξανά στα εργοστασιακά του φώτα στα 35W. Απλά από περιέργεια ήθελα να το δω...καλά όμως, πόσο πιο δαπανηρό θα τους ήτανε να βάλουν λίγο πιο δυνατά ηλεκτρικά στα μικρότερα μηχανάκια;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το φανάρι είναι κρυστάλλινο πάντως, τόσο το εξωτερικό όσο και το κάτοπτρο από οτι βλέπω....



Πάντα ήμουν περιπετειώδης τύπος...εξού και οι adve προτιμήσεις μου σε μοτοσυκλέτες, και ας μου λένε κάποιοι-κάποιοι να πάρω supersport.... @Timos_Tsamis γκουχ γκουχ Toothabcdefghgkabcdefghgk

Όχι εντάξει, όπως είπα και πάνω, έβαλα ξανά στα εργοστασιακά του φώτα στα 35W. Απλά από περιέργεια ήθελα να το δω...καλά όμως, πόσο πιο δαπανηρό θα τους ήτανε να βάλουν λίγο πιο δυνατά ηλεκτρικά στα μικρότερα μηχανάκια;

Aν σκεφτεις οτι θα χρειαζοταν μεγαλυτερη μπαταρια,πιο χοντρα καλωδια,πιο ενισχυμενο κατοπτρο,ισως πιο ενισχυμενος διακοπτης κλπ μαλλον ναι.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Aν σκεφτεις οτι θα χρειαζοταν μεγαλυτερη μπαταρια,πιο χοντρα καλωδια,πιο ενισχυμενο κατοπτρο,ισως πιο ενισχυμενος διακοπτης κλπ μαλλον ναι.
Άρα πες +200-300€ τελική τιμή φαντάζομαι στο περίπου....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Άρα πες +200-300€ τελική τιμή φαντάζομαι στο περίπου....
Και 100 να ηταν,αν κανεις τον πολλαπλασιασμο με τα μηχανακια που βγαλαν,ειναι πουλυ γερο νουμερο.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Άρα πες +200-300€ τελική τιμή φαντάζομαι στο περίπου....
Επειδή έχω εργαστεί ως Product Manager θα σου πω ότι δεν είναι τόσο απλό να πεις ότι βάζεις το καλύτερο και επιβαρύνεις το κόστος ενός προϊόντος (ας πούμε) κατά 200€!
Σε σοβαρές εταιρείες όπως η Suzuki λαμβάνονται παρά πολλοί παράγοντες υπόψη.
Αν πάρουμε το δικό σου θέμα ως παράδειγμα τα τεχνικά σημεία που τουλάχιστον θα πρέπει να ελέγξει το τμήμα έρευνας πριν περάσουν οι πληροφορίες στον Product Manager είναι τουλάχιστον οι,
- Ανάλυση θερμοκρασιών στο φανάρι και στα παρακείμενα πλαστικά και καλώδια.
- Ανάλυση αν οι διακόπτες μπορούν να σηκώσουν το φορτίο.
- Ανάλυση αν η μπαταρία που αρχικά έχει τοποθετηθεί καλύπτει τις ανάγκες.
- Ανάλυση αν η καλωδίωση μπορεί να σηκώσει το επιπλέον φορτίο.
Επικοινωνία με προμηθευτές αν μπορούν να εντάξουν όλες τις παραπάνω οι και περισσότερες αλλαγές.
.
.
.
Κλπ.
Ο Product Manager από την άλλη θα πρέπει να αναλύσει όλα αυτά και κατά ποσό επιβαρύνουν το προϊόν, αν βγαίνουν εκτός ανταγωνισμού, αν αυτές οι αλλαγές επηρεάζουν τους χρόνους παράδοσης κλπ. κλπ.

Μετα από όλα αυτά και πόσα ακόμη σημεία που εμείς εκτός κλάδου δεν γνωρίζουμε…

Όπως καταλαβαίνεις το να λέμε απλά έλα μωρέ 200€ επιπλέον είναι, γιατί οι μλκες δεν το έκαναν να βγει καλύτερο;
Οπότε μάλλον είναι άτοπο απλά να λέμε γιατί…. ωστόσο δικαιολογείται γιατί δεν είναι όλοι Product Manager ή άνθρωποι που αναπτύσσουν προϊόντα.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@wheelboy Αυτό μυρίζει, ύποπτα λογιστική κόστους....

Παντελώς άκυρη ερώτηση, αλλά η παραπάνω διαδικασία φαίνεται ενδιαφέρουσα. Product manager, μπορείς να πας και από λογιστική; Ή θέλει να έχεις τελειώσει Οικονομολόγος;
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Για το οικονομικό ζήτημα συμφωνώ,μεγαλύτερη λάμπα σημαίνει μεγαλύτερο κόστος στην παραγωγή.
Το θέμα της θερμοκρασίας συζητείται γιατί η αύξηση της θερμοκρασίας δεν πάει αναλογικά με αυτή των watts.

Όσο για το φορτίο μην τρελλαίνεστε, 15-20 watt παραπάνω σημαίνει περίπου +1,5 Αμπέρ,ο διακόπτης μπορεί άνετα να δεχθεί την παραπάνω ένταση και επίσης κανένα καλώδιο δεν θα λιώσει.
Και φυσικά η γεννήτρια δεν είναι στα όριά της,πάντα υπάρχει μια επάρκεια προς τα πάνω για έξτρα καταναλώσεις.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
περίπου +1,5 Αμπέρ
Με τα λίγα που θυμάμαι από φυσική στο Λύκειο, Αμπερ = Watt / Volt

Τα Η4 (όχι τα HS1), στην μικρή σκάλα δίνουν 4.5Α και στην μεγάλη δίνουν 5Α ακριβώς.

Τα HS1 δε, στα 35W και οι δυο σκάλες, δίνουν σχεδόν 3Α, 2.91 για την ακρίβεια....και πάλι, τα εργοστασιακά του έβαλα τώρα ξανά, δεν θέλω να το ρισκάρω. Αν δεν πάθουν ζημιά διακόπτης ή καλώδια, τότε μακροχρόνια ίσως μου μαυρίσει το κάτοπτρο...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είχα έναν γνωστό, είχε Aprilia Caponord. Οι περιπτώσεις που είχε μείνει στον δρόμο ξεπέρναγαν και αυτές της στατιστικής για το μοντέλο.
Αλλά...
δεν υπήρχε προβόλι, τριβόλι, χάρτης, εξάτμιση, μπλιμπλίκι που δεν είχε βάλει πάνω (επειδή απο το εργοστάσιο δεν ήξεραν πόσο καλό μπορει να γίνει το μηχανάκι αν το πειράξεις)

Πήρε GS και ησύχασε. Τώρα φροντίζει η Τουρατεκ.

ooops
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
563
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Το φανάρι είναι κρυστάλλινο πάντως, τόσο το εξωτερικό όσο και το κάτοπτρο από οτι βλέπω....



Πάντα ήμουν περιπετειώδης τύπος...εξού και οι adve προτιμήσεις μου σε μοτοσυκλέτες, και ας μου λένε κάποιοι-κάποιοι να πάρω supersport.... @Timos_Tsamis γκουχ γκουχ Toothabcdefghgkabcdefghgk

Όχι εντάξει, όπως είπα και πάνω, έβαλα ξανά στα εργοστασιακά του φώτα στα 35W. Απλά από περιέργεια ήθελα να το δω...καλά όμως, πόσο πιο δαπανηρό θα τους ήτανε να βάλουν λίγο πιο δυνατά ηλεκτρικά στα μικρότερα μηχανάκια;
Μόνο μία λύση υπάρχει, πάρε super sport να σωθείς! Smileys drinking beer Emoticon Devil
Ρώτα θείο Μιχάλη @maik900 να σου πει για τα κεράσματα (τσάι και συμπάθεια). Devil
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
@wheelboy Αυτό μυρίζει, ύποπτα λογιστική κόστους....

Παντελώς άκυρη ερώτηση, αλλά η παραπάνω διαδικασία φαίνεται ενδιαφέρουσα. Product manager, μπορείς να πας και από λογιστική; Ή θέλει να έχεις τελειώσει Οικονομολόγος;

Μην μας το κανεις αυτο , καλα τα πηγαινες μεχρι τωρα .....! abcdefghgk

Αυτοι οι productores ειναι ικανοι να σε βαλουν να πληρωσεις ενα Multi-μηχανακι .... γκαζιαρικο, στρηταδικο, On-Of , τουρισταδικο, βαλιτσατο κ.λ.π αλλα χωρις κεντρικο σταντ ........ μονον σαν εξτρα αξεσουαρ για τους πολυ μερακληδες ....! facepalm 2
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Μην μας το κανεις αυτο
Μα αν μπω product manager, υπόσχομαι πλουσιότερο εξοπλισμό και περιφερειακά σε ΚΑΘΕ μηχανή....μόνο στα BMW δεν θα κάνω κάτι.

Κεντρικό-πλαϊνό σταντ, ισχυρότερα φώτα, καλύτερα φρένα, καλύτερες επιδόσεις, ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη ζελατίνα, ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ στην ζελατίνα, βαλιτσάκι με φώτα + φλας και με επιλογές χρώματος, καφετιέρα + τοστιέρα και τέλος mp3 player....όλα αυτά στα ΣΤΑΝΤΑΡ του
εξοπλισμού.

Και για τα ΚΤΜ, μίνι οθόνη με ενσωματωμένο Playstation για να παίζεις καθώς περιμένεις την οδική abcdefghgk Τι άλλο θέλετε πχια;

Εμπιστευτείτε με...
 

konstantinos_vita

new member
Δημοσιεύσεις
131
Ηλικία
44
Περιοχή
Φλωρινα
Μοτοσυκλέτα
ι ελ 250 και ένα εφ800 ες τι.
Όνομα
Konstantinos
καλημέρες στους απανταχού μηχανόφιλους...
μια ερώτηση, μάλλον γρήγορη, τόσο η ερώτηση όσο μάλλον και η απάντηση.

Θέλω να συνδέσω ένα συναγερμό στη μηχανή. Έχει οδηγίες ο συναγερμός. Ζητάει ένα από τα καλώδια να συνδεθεί σε καλώδιο που δίνει θετικό, όταν ο διακόπτης είναι στο on. Πού να κοιτάξω; στις φίσες του διακόπτη? ή μπορώ και σε καμία κόρνα που είναι πιο προσβάσιμη? ο συναγερμός είναι ένα ενας Patrol line hps449.
έψαξα και εδώ και στον σωλήνα αλλά δε κατάφερα και πολλά. Bike
Θα μπει στο bmw να διευκρινίσω
 
Top Bottom