Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Καλημέρα παιδια !
Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε στην αγορά για πλαϊνές βαλίτσες 21brothers !
τις έχει κάποιος ; Εγκρίνετε ;
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Επίσης θα πρέπει να πάρουμε και κάποια βάση ξεχωριστά για να σταθεροποιηθούν ;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Terios το παλιό, το είχα πέντε χρόνια ούτε λάμπα δεν καίει.
Η μόνιμη τετρακίνηση όμως καίει καύσιμο αρκετό..8λτ++
Επίσης όλα είναι φορτωμένα χιλιόμετρα.

Το Jimny του κάνει καλύτερα.Με απλές ζάντες και λεπτο λάστιχο ομως..Εχει
και ξεχωριστό λεβιέ για την εμπλοκή τετρακινησης.Υπήρχαν πολλά νοικιάρικα με ότι συνεπάγεται αυτό.Οχι ότι είναι οικονομικό κι αυτό σε καύσιμο με βάση τα κυβικά του.


Το πιο "τίμιο" με οικονομική συντήρηση μάλλον είναι το Panda.Ανταλλακτικα πάλι όπου θες...
Αυτό μου άρεσε..


Είναι ικανό εκτός δρόμου;
Αυτή η ερώτηση με προβληματίζει παραπάνω.Μου δείχνει ότι δεν θέλει διέλευση αλλά κάτι πιο σκλυροπυρηνικό..

To Niva που του είπες είναι ΟΚ και μετά από αυτά που αναφέρθηκαν το Jimny σαν σύγχρονο. Το Samurai ήταν καλό αλλά ούτε υδραυλικό τιμόνι δεν είχε.

Το budget είναι μικρό κι οδηγεί πιο εύκολα προς το "φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά"...
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.031
Όνομα
George
Καλημέρα παιδια !
Σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε στην αγορά για πλαϊνές βαλίτσες 21brothers !
τις έχει κάποιος ; Εγκρίνετε ;
Εννοείς τα σαμαρια ε;
Αν ναι Βουρ.
Τα έχω
Εξαιρετική αγορά
Πολυβκαλη ποιότητα κατασκευή
Βολεύουν κ χωράνε αρκςτα
Έχω ταβ20λιτρα
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.031
Όνομα
George
Έχει δυονεπιλογες
Αυτά με την εξωτερική θήκη κ τα παραδοσιακά
Δες τι σε βολευει
Εγώ πήρα ταβπαραδοσιακα
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.708
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Έχει δυονεπιλογες
Αυτά με την εξωτερική θήκη κ τα παραδοσιακά
Δες τι σε βολευει
Εγώ πήρα ταβπαραδοσιακα
Ωραία ωραία σε ευχαριστώ πολύ
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Η μόνιμη τετρακίνηση όμως καίει καύσιμο αρκετό..8λτ++
Επίσης όλα είναι φορτωμένα χιλιόμετρα.

Το Jimny του κάνει καλύτερα.Με απλές ζάντες και λεπτο λάστιχο ομως..Εχει
και ξεχωριστό λεβιέ για την εμπλοκή τετρακινησης.Υπήρχαν πολλά νοικιάρικα με ότι συνεπάγεται αυτό.Οχι ότι είναι οικονομικό κι αυτό σε καύσιμο με βάση τα κυβικά του.


Το πιο "τίμιο" με οικονομική συντήρηση μάλλον είναι το Panda.Ανταλλακτικα πάλι όπου θες...
Αυτό μου άρεσε..



Αυτή η ερώτηση με προβληματίζει παραπάνω.Μου δείχνει ότι δεν θέλει διέλευση αλλά κάτι πιο σκλυροπυρηνικό..

To Niva που του είπες είναι ΟΚ και μετά από αυτά που αναφέρθηκαν το Jimny σαν σύγχρονο. Το Samurai ήταν καλό αλλά ούτε υδραυλικό τιμόνι δεν είχε.

Το budget είναι μικρό κι οδηγεί πιο εύκολα προς το "φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά"...

@Drake Ramore
η πρώτη γενιά panda αντιμετωπίζει έλλειψη ανταλλακτικών δεν βρίσκεις τα πάντα για το πάντα πλέον ...
και δεν αναφέρομαι μόνο για την Ελλάδα αλλά θέλει ψάξιμο και στην Ιταλία ...
Είναι λίγο πιο ικανό εκτός δρόμου από την δεύτερη γενιά λόγω του ότι η τετρακίνηση εμπλέκει του δύο άξονες χωρίς κεντρικό διαφορικό η συνεκτικό συμπλέκτη ...
Η δεύτερη γενιά έχει συνεκτικό συμπλέκτη (στην ουσία πρέπει να σπινιαρει ο μπροστά άξονας για να δώσει κίνηση στον πίσω)...
Το πρόβλημα σε αυτές τις χρονολογίες είναι ότι δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά βοηθήματα και εκτός του jimny δεν υπάρχουν ούτε μηχανικά βοηθήματα (σε μπλοκέ αναφέρομαι) όποτε και ένα νεροφάγωμα ορισμένες φορές μπορεί να σε σταματήσει (που θα το πέρναγες διαφορετικά αν υπήρχαν είτε ηλεκτρονικά είτε μηχανικά βοηθήματα) ...
Αν εξαιρέσεις το jimny και το niva τα υπόλοιπα δεν διαθέτουν κιβώτιο υποβοήθησης (αργό-γρήγορο) οπότε έχεις θέμα (κάψιμο συμπλέκτη η την μη δυνατότητα να συνεχίσεις) σε μεγάλες κλίσεις καθώς επίσης και στο ότι δεν μπορείς να τραβήξεις φορτίο (πχ ένα τρέιλερ εκτός δρόμου πέραν της ευθείας)

τα μοντέλα που αναφέρονται απέχουν παρά πολύ το ένα από το άλλο σε δυνατότητες εκτός ασφαλτόδρόμου και όσο καλύτερο είναι κάποιο στο χωματόδρομο αλλά τόσο είναι χειρότερο εντός ...

Επίσης μεγάλο παράγοντα παίζουν τα ελαστικά ...
ακόμα και στο όχημα που έχει ...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτή η ερώτηση με προβληματίζει παραπάνω.Μου δείχνει ότι δεν θέλει διέλευση αλλά κάτι πιο σκλυροπυρηνικό..
Μην σε προβληματίζει. Εγώ ρωτάω, για να ξέρω τι θα απαντήσω όταν και αν ερωτηθώ. eye
Τα σκληροπυρηνικά τα ρωτάω για να ξέρω. Νομίζω πως θα πάει σε λύση τύπου Panda ή Ignis 4Χ4 επειδή είναι πιο "πολιτικά", επειδή κατά κει ψάχνει και ρωτάει.

Παρόλα αυτά θέλω να του πω "1-2-3, να οι επιλογές σου. Αυτό κάνει αυτό καλά, το άλλο κάνει εκείνο καλά...κλπ"
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Το παλιό το τέριος βλέπει. 1300 κυβικά και σε αυτό το μπάτζετ.
Δεν υπάρχει εισαγωγική αντιπροσωπεία πλέον με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, μπορεί και τίποτα
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.178
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν υπάρχει εισαγωγική αντιπροσωπεία πλέον με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, μπορεί και τίποτα
Υπάρχουν τα πάντα Κώστα και μέσω Toyota
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.213
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Μην σε προβληματίζει. Εγώ ρωτάω, για να ξέρω τι θα απαντήσω όταν και αν ερωτηθώ. eye
Τα σκληροπυρηνικά τα ρωτάω για να ξέρω. Νομίζω πως θα πάει σε λύση τύπου Panda ή Ignis 4Χ4 επειδή είναι πιο "πολιτικά", επειδή κατά κει ψάχνει και ρωτάει.

Παρόλα αυτά θέλω να του πω "1-2-3, να οι επιλογές σου. Αυτό κάνει αυτό καλά, το άλλο κάνει εκείνο καλά...κλπ"
H εμπλοκή της τετρακίνησης του πάντα από το 2003 και μετά είναι πιο άμεση και πιο ομαλή από του ιγκνις επίσης να δέι σε αυτά τι επιλογές έχει σε "χωμάτινα" ελαστικά γιατί αν δεν υπάρχουν δεν θα κερδίσει και πολλά ...
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Για γυαλιά τύπου blue light (ξεκούρασης) γνωρίζουμε αν χρειάζεται να στα γράψει ο οφθαλμίατρος;

Μιας και περνάω αρκετές ώρες μπροστά από οθόνη λόγο σχολής, μετά από ώρα αρχίζουν να τσούζουν και να κουράζουν γενικά.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για γυαλιά τύπου blue light (ξεκούρασης) γνωρίζουμε αν χρειάζεται να στα γράψει ο οφθαλμίατρος;

Μιας και περνάω αρκετές ώρες μπροστά από οθόνη λόγο σχολής, μετά από ώρα αρχίζουν να τσούζουν και να κουράζουν γενικά.
1. Ρύθμισε την φωτεινότητα στην οθόνη του υπολογιστή
2. Όχι δεν χρειάζεται να σου τα γράψει γιατρός. Είναι απλό τζάμι με προστασία απο ακτίνες όπως είναι και τα γυαλιά ηλίου. Απλά κόβει άλλη συχνότητα ακτινών.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.784
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
1. Ρύθμισε την φωτεινότητα στην οθόνη του υπολογιστή
Είναι η περίεργη φάση στην οποία ναι μεν, να ρυθμίσω φωτεινότητα αλλά από πίσω χτυπάει και ήλιος άρα στο τέλος δεν φαίνεται καλά η οθόνη...

Καλώς, θα περάσω τότε μια βόλτα να δω τιμές και σχέδια.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι η περίεργη φάση στην οποία ναι μεν, να ρυθμίσω φωτεινότητα αλλά από πίσω χτυπάει και ήλιος άρα στο τέλος δεν φαίνεται καλά η οθόνη...

Καλώς, θα περάσω τότε μια βόλτα να δω τιμές και σχέδια.
Τα win10 έχουν ρύθμιση οθόνης που λέγεται night light και κόβει ακριβώς την μπλε ακτινοβολία χωρίς να ριχνει την φωτεινότητα πολύ.

Here’s a step-by-step guide on how to use the Windows 10 Night Light:

1. Open up your start menu
2. Select the gear icon to open up your settings menu
3. Go to system settings (display, notifications, and power)
4. Select display
5. Turn the Night Light switch on
6. Go to Night Light setting

From here, you can adjust the levels of blue light reduction and the timeframe you would like to restrict and control them. You may also choose to automatically adjust the brightness when the lighting changes.

While this is the simplest blue light filter for your PC because you won’t have to download or purchase any additions, you should still consider investing in a physical form of protection.

Give one of these tried and true solutions a go to save yourself the discomfort and strain caused by blue light.

[1] Harvard Heath Publishing; Blue Light Has a Dark Side
[2] Vision Source; Are you blinking enough?
[3] NY Magazine; Do Blue-Light-Blocking Glasses Actually Do Anything?
 
Top Bottom