Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Γνώμες;
Αξίζει σαν αγορά;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31584432-bmw-f-650-cs#bigger-photos
Όχι για εμένα, για κάποιον νεοεισερχόμενο φίλο που θέλει μέχρι 1200-1400 ευρώ να πάρει κάτι καλό να φύγει απο το σκουτέρ και να μπορεί να ακολουθεί σε βόλτες μας εκτός (λέω τιμή μοτο + ότι χρειαστεί να βάλουμε απο εργατικά και αναλώσιμα)
Πιστεύω με ιμάντα-λάδια/φίλτρα/μπαταρία/λάστιχα θα φτάσουμε κάνα 1300-1400άρι αλλά θα είναι μάχιμο το εργαλείο.

Δεδομένου πάντα πως θα το ελέγξω και πέρα απο φυσιλογικές φθορές δεν θα έχει κάτι που θα με αποτρέψει.
Και το funduro είναι μια αξιόλογη επιλογή σαν εναλλακτική!!
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.527
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Ακριβά σε σχέση με αυτά που έβαλε πιο πάνω ο @shooter. Βασικά η μέρα με την νυχτα!
Που 20-30 ευρώ, που 450 ευρώ!
Σε αυτή την περίπτωση δεν το κοιτάμε καν
Σου ξαναλέω αν πας στον ιμάντα που πουλάει η αντιπροσωπεία και γράφει BMW το ζητάει στα 400 ευρώ. Αν βάλεις στο scroutz για παράδειγμα ιμάντας bmw και το μοντέλο που θες σου εμφανίζει τον αντίστοιχο ιμάντα της continental στα 190 ευρώ.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ακριβά σε σχέση με αυτά που έβαλε πιο πάνω ο @shooter. Βασικά η μέρα με την νυχτα!
Που 20-30 ευρώ, που 450 ευρώ!
Σε αυτή την περίπτωση δεν το κοιτάμε καν
Το κακό είναι ότι για τ επόμενο (F800 S - ST - R) υπάρχουν της Continental...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και το funduro είναι μια αξιόλογη επιλογή σαν εναλλακτική!!

Οσο πιο νέο μοντέλο, τόσο το καλύτερο, και αφου έχει και ABS στα δικα μου τα μάτια σε αυτή την τιμή φαντάζει καλό deal.
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Οσο πιο νέο μοντέλο, τόσο το καλύτερο, και αφου έχει και ABS στα δικα μου τα μάτια σε αυτή την τιμή φαντάζει καλό deal.
Αυτό με το abs δεν το προσέχω ποτέ και κανένα από τα οχήματα μου δεν έχει..abcdefghgk δεν μου χει κάτσει καλά!!

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και αν είναι συμφέρον οικονομικά και στη συντήρηση του τότε μέσα με τα χίλια στο deal!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αυτό με το abs δεν το προσέχω ποτέ και κανένα από τα οχήματα μου δεν έχει..abcdefghgk δεν μου χει κάτσει καλά!!

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και αν είναι συμφέρον οικονομικά και στη συντήρηση του τότε μέσα με τα χίλια στο deal!!

Κι εγώ μέχρι πριν απο 2 μήνες δεν είχα ποτέ μοτο με ABS.
Καλό είναι, αλλά προσωπικά μπορώ και χωρίς.

Ο φίλος όμως έχει συνηθίσει σε πιο νέα μηχανάκια και τώρα που μέχρι και τα 125άρια σκουτερ έχουν ABS, και έτσι έχουν μάθει η νέα γενιά, του φαίνεται "κάπως" να πάει σε χωρίς ABS
Όπως μάθει κανείς.

Ρε παίδες ,ο ιμάντας κάθε πότε αλλάζει;

Κάθε 24.000 νομίζω δίνει η BMW στον μαμα. To πήρε το μάτι μου ενώ έψαχνα.
Καλά είναι αν πάει τόσο.
Στα φορουμ τους αναφέρουν πως όλοι ξεπερνουν τις 40.000 με τον μαμα
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Μια γρήγορη ματιά που έριξα λέει για 24.000χλμ. ή 3 χρόνια...

Πάντως εκτός από το φανάρι Darth Vader, βλέπω πως τα περισσότερα ανταλλακτικά κοστίζουν δυσανάλογα με την αξία του..
Στάλθηκε χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ρε παίδες ,ο ιμάντας κάθε πότε αλλάζει;
Φιλος με 800 ST τον αλλαξε στα 40000 κμ και καινουργιος σχεδον!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κι εγώ μέχρι πριν απο 2 μήνες δεν είχα ποτέ μοτο με ABS.
Καλό είναι, αλλά προσωπικά μπορώ και χωρίς.

Ο φίλος όμως έχει συνηθίσει σε πιο νέα μηχανάκια και τώρα που μέχρι και τα 125άρια σκουτερ έχουν ABS, και έτσι έχουν μάθει η νέα γενιά, του φαίνεται "κάπως" να πάει σε χωρίς ABS
Όπως μάθει κανείς.



Κάθε 24.000 νομίζω δίνει η BMW στον μαμα. To πήρε το μάτι μου ενώ έψαχνα.
Καλά είναι αν πάει τόσο.
Στα φορουμ τους αναφέρουν πως όλοι ξεπερνουν τις 40.000 με τον μαμα
Μόνο abs ακόμη και σε σκούτερ. Το pcx το έδωσα επειδή μπλόκαρε πανευκολα τον μπροστ τροχό μέσα στην πόλη (γυαλισμένο άσφαλτος, λάδια, ρύποι κτλ) 95 κιλά εγώ 78 ο μεγάλος ήταν εφιάλτης έτσι κι αλλιώς λόγω αδύναμου φρεναρίσματος. Δεν γνώριζα πότε θα πιάσει το φρένο,και αν μπλοκάρει μολις πιάσει καλά...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.785
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Θέλω να βάλω τα εργοστασιακά φλας μπροστά μιας και φέγγουν καλύτερα απο οτι φαίνεται και είναι πιο ποιοτικά.

Αλλά στο δεξί φλας το κρύσταλλο έχει ψιλοθαμπώσει, υπάρχει τρόπος να το κάνω να φαίνεται καλύτερα;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.180
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Θέλω να βάλω τα εργοστασιακά φλας μπροστά μιας και φέγγουν καλύτερα απο οτι φαίνεται και είναι πιο ποιοτικά.

Αλλά στο δεξί φλας το κρύσταλλο έχει ψιλοθαμπώσει, υπάρχει τρόπος να το κάνω να φαίνεται καλύτερα;

https://wd40.gr/χρήσιμες-συμβουλές/καθαρισμός-φαναριών-αυτοκινήτου-3-εύκ/
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το τελευταίο καιρό στο tiger κάτι δεν μου άρεσε στη συμπεριφορά του μπροστινού, κάτι δεν μου καθόταν καλά!!
Νόμιζα ότι προερχόταν από την δεξιά τσιμουχα στο πιρούνι που εχανε λάδι..
Κάτι δεν μου καθόταν καλά και μετά την αντικατάσταση τσιμουχες/ξυστρες/λάδια μπροστινού..
Ώρες ώρες σαν να έβλεπα το τιμόνι λίγο στραβό.. αν ανέβαινε δεύτερο άτομο σαν να στραβωνε παραπάνω.. σε κάθετες ανωμαλίες/σαμαρακια/καπάκια από φρεατια σαν αλλού να ήθελε να πάει ο μπροστά τροχός αλλού ο πίσω..
Όχι σε υπερβολικό βαθμό αλλά καθότι ψείρας σε κάτι τέτοια εφάρμοσα τον παλιό κλασικό τρόπο ευθύγραμμισης μπροστινού και όλα τα θέματα εξαφανιστηκαν !!
Εκανα και μια γύρα καμία 150αρια χιλιόμετρα για δοκιμή στα πέριξ και τώρα πάω να το εφαρμόσω και στο κατσίκι abcdefghgk

Για να μη γράφω όλη τη διαδικασία υπάρχουν και διάφορα βιντεακια
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.174
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το τελευταίο καιρό στο tiger κάτι δεν μου άρεσε στη συμπεριφορά του μπροστινού, κάτι δεν μου καθόταν καλά!!
Νόμιζα ότι προερχόταν από την δεξιά τσιμουχα στο πιρούνι που εχανε λάδι..
Κάτι δεν μου καθόταν καλά και μετά την αντικατάσταση τσιμουχες/ξυστρες/λάδια μπροστινού..
Ώρες ώρες σαν να έβλεπα το τιμόνι λίγο στραβό.. αν ανέβαινε δεύτερο άτομο σαν να στραβωνε παραπάνω.. σε κάθετες ανωμαλίες/σαμαρακια/καπάκια από φρεατια σαν αλλού να ήθελε να πάει ο μπροστά τροχός αλλού ο πίσω..
Όχι σε υπερβολικό βαθμό αλλά καθότι ψείρας σε κάτι τέτοια εφάρμοσα τον παλιό κλασικό τρόπο ευθύγραμμισης μπροστινού και όλα τα θέματα εξαφανιστηκαν !!
Εκανα και μια γύρα καμία 150αρια χιλιόμετρα για δοκιμή στα πέριξ και τώρα πάω να το εφαρμόσω και στο κατσίκι abcdefghgk

Για να μη γράφω όλη τη διαδικασία υπάρχουν και διάφορα βιντεακια
Μέθοδος που κάναμε την 10ετια του 80 και πάντα πετύχαινε...
 

some1

new member
Δημοσιεύσεις
71
Ηλικία
34
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Suzuki Vstrom 650
Όνομα
Νίκος
Γνώμες;
Αξίζει σαν αγορά;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31584432-bmw-f-650-cs#bigger-photos
Όχι για εμένα, για κάποιον νεοεισερχόμενο φίλο που θέλει μέχρι 1200-1400 ευρώ να πάρει κάτι καλό να φύγει απο το σκουτέρ και να μπορεί να ακολουθεί σε βόλτες μας εκτός (λέω τιμή μοτο + ότι χρειαστεί να βάλουμε απο εργατικά και αναλώσιμα)
Πιστεύω με ιμάντα-λάδια/φίλτρα/μπαταρία/λάστιχα θα φτάσουμε κάνα 1300-1400άρι αλλά θα είναι μάχιμο το εργαλείο.

Δεδομένου πάντα πως θα το ελέγξω και πέρα απο φυσιλογικές φθορές δεν θα έχει κάτι που θα με αποτρέψει.
αν θελει να φύγει απο το σκούτερ να παρει τουλάχιστον κατι που να εχει αλυσίδα να μαθει να τριβει και να γρασαρει Rolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.174
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Γνώμες;
Αξίζει σαν αγορά;
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/31584432-bmw-f-650-cs#bigger-photos
Όχι για εμένα, για κάποιον νεοεισερχόμενο φίλο που θέλει μέχρι 1200-1400 ευρώ να πάρει κάτι καλό να φύγει απο το σκουτέρ και να μπορεί να ακολουθεί σε βόλτες μας εκτός (λέω τιμή μοτο + ότι χρειαστεί να βάλουμε απο εργατικά και αναλώσιμα)
Πιστεύω με ιμάντα-λάδια/φίλτρα/μπαταρία/λάστιχα θα φτάσουμε κάνα 1300-1400άρι αλλά θα είναι μάχιμο το εργαλείο.

Δεδομένου πάντα πως θα το ελέγξω και πέρα απο φυσιλογικές φθορές δεν θα έχει κάτι που θα με αποτρέψει.
Πές του να πάρει KTM 640 adve και να αφήσει τις παππουδιέρες...
 
Top Bottom