Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και τον ρωτάει ευθέως αν μπορεί να φτάσει αυτή την τιμή ή έστω να την πλησιάσει, γιατί προφανώς είναι κέρδος για όλους μας να γίνει η αγορά από Ελλάδα. Φυσικά, αυτό το κάνει σε επώνυμα προϊόντα που είναι και άμεσα συγκρίσιμα. Το θεωρώ καλή λύση, καθώς δίνεις στον Έλληνα την δυνατότητα να σε κερδίσει. Εγώ δυστυχώς είμαι ντροπαλό αγόρι και δεν το έχω κάνει ακόμη.
Όσον αφορά τις δήθεν εκπτώσεις, είναι ένα φαινόμενο που ισχύει σε όλα τα προϊόντα και θεωρώ ότι γι' αυτό φταίει κυρίως ο καταναλωτής που τον ενδιαφέρει να δει το ταμπελάκι "-χ%" και όχι αν απλά τον ικανοποιεί η τιμή για το προϊόν που θέλει να αγοράσει, οπότε τα καταστήματα δίνουν αυτό που ζητά ο καταναλωτής.
Μπορεί να είναι άσχετο (σίγουρα είναι), αλλά μου θυμίζει το θέμα με τα κατεβασμένα χιλιόμετρα, που οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές προτιμούν το όχημα με τα λιγότερα χιλιόμετρα, αντί αυτό που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι είναι απόλυτα κατακριτέα, εκτός από παράνομη, η τακτική αυτή.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Oh yes ......
Και την πρώτη φορά που παρατήρησα κάτι ανάλογο το θεώρησα λάθος, απροσεξία ή κάτι
Ε τώρα όμως ...... δεν έτυχε, πέτυχε !
(το παρατήρησα σε αυτή τη φάση σε τρία προϊόντα που είχα στα υπόψη και περίμενα τις εκπτώσεις - φτηνότερα βγαίνουν και πάλι σε σχέση με πριν αλλά όχι τόσο όσο βάσει διαφημιζόμενων εκπτώσεων)


τοτε που συναντηθηκαμε ηταν και η τελευταια φορα που πατησα το ποδαρακι μου εκει μεσα.....
για τις ιδιες μαρκες παω πλεον καπου αλλου οπου θεωρω οτι ειναι πιο τιμιοι απο πλευρας συμπεριφοράς ....θα σου πω απο κοντα
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και τον ρωτάει ευθέως αν μπορεί να φτάσει αυτή την τιμή ή έστω να την πλησιάσει, γιατί προφανώς είναι κέρδος για όλους μας να γίνει η αγορά από Ελλάδα. Φυσικά, αυτό το κάνει σε επώνυμα προϊόντα που είναι και άμεσα συγκρίσιμα. Το θεωρώ καλή λύση, καθώς δίνεις στον Έλληνα την δυνατότητα να σε κερδίσει. Εγώ δυστυχώς είμαι ντροπαλό αγόρι και δεν το έχω κάνει ακόμη.
Όσον αφορά τις δήθεν εκπτώσεις, είναι ένα φαινόμενο που ισχύει σε όλα τα προϊόντα και θεωρώ ότι γι' αυτό φταίει κυρίως ο καταναλωτής που τον ενδιαφέρει να δει το ταμπελάκι "-χ%" και όχι αν απλά τον ικανοποιεί η τιμή για το προϊόν που θέλει να αγοράσει, οπότε τα καταστήματα δίνουν αυτό που ζητά ο καταναλωτής.
Μπορεί να είναι άσχετο (σίγουρα είναι), αλλά μου θυμίζει το θέμα με τα κατεβασμένα χιλιόμετρα, που οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές προτιμούν το όχημα με τα λιγότερα χιλιόμετρα, αντί αυτό που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι είναι απόλυτα κατακριτέα, εκτός από παράνομη, η τακτική αυτή.
κακως ισως πρεπει ολοι μας να γινουμε λιγο πιο Θρασύτατοι............ετσι κανουμε οι περισσοτεροι και τελικα η μακακια συνεχιζεται.......
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και τον ρωτάει ευθέως αν μπορεί να φτάσει αυτή την τιμή ή έστω να την πλησιάσει, γιατί προφανώς είναι κέρδος για όλους μας να γίνει η αγορά από Ελλάδα. Φυσικά, αυτό το κάνει σε επώνυμα προϊόντα που είναι και άμεσα συγκρίσιμα. Το θεωρώ καλή λύση, καθώς δίνεις στον Έλληνα την δυνατότητα να σε κερδίσει. Εγώ δυστυχώς είμαι ντροπαλό αγόρι και δεν το έχω κάνει ακόμη.
Όσον αφορά τις δήθεν εκπτώσεις, είναι ένα φαινόμενο που ισχύει σε όλα τα προϊόντα και θεωρώ ότι γι' αυτό φταίει κυρίως ο καταναλωτής που τον ενδιαφέρει να δει το ταμπελάκι "-χ%" και όχι αν απλά τον ικανοποιεί η τιμή για το προϊόν που θέλει να αγοράσει, οπότε τα καταστήματα δίνουν αυτό που ζητά ο καταναλωτής.
Μπορεί να είναι άσχετο (σίγουρα είναι), αλλά μου θυμίζει το θέμα με τα κατεβασμένα χιλιόμετρα, που οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές προτιμούν το όχημα με τα λιγότερα χιλιόμετρα, αντί αυτό που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι είναι απόλυτα κατακριτέα, εκτός από παράνομη, η τακτική αυτή.
Xρόνια το κάνω αυτό, ειδικά σε συγκεκριμένο κατάστημα όπου έχω αγοράσει πολλά πράγματα, σχεδόν όλο μου τον ρουχισμό, εάν παρ'όλα αυτά συμφέρει να ψωνίσω απ' έξω το κάνω δίχως δεύτερη σκέψη.
Και ναι δεν κρύβομαι, πάω προβάρω και ψωνίζω από εξωτερικό....
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και τον ρωτάει ευθέως αν μπορεί να φτάσει αυτή την τιμή ή έστω να την πλησιάσει, γιατί προφανώς είναι κέρδος για όλους μας να γίνει η αγορά από Ελλάδα. Φυσικά, αυτό το κάνει σε επώνυμα προϊόντα που είναι και άμεσα συγκρίσιμα. Το θεωρώ καλή λύση, καθώς δίνεις στον Έλληνα την δυνατότητα να σε κερδίσει. Εγώ δυστυχώς είμαι ντροπαλό αγόρι και δεν το έχω κάνει ακόμη.
Όσον αφορά τις δήθεν εκπτώσεις, είναι ένα φαινόμενο που ισχύει σε όλα τα προϊόντα και θεωρώ ότι γι' αυτό φταίει κυρίως ο καταναλωτής που τον ενδιαφέρει να δει το ταμπελάκι "-χ%" και όχι αν απλά τον ικανοποιεί η τιμή για το προϊόν που θέλει να αγοράσει, οπότε τα καταστήματα δίνουν αυτό που ζητά ο καταναλωτής.
Μπορεί να είναι άσχετο (σίγουρα είναι), αλλά μου θυμίζει το θέμα με τα κατεβασμένα χιλιόμετρα, που οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές προτιμούν το όχημα με τα λιγότερα χιλιόμετρα, αντί αυτό που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι είναι απόλυτα κατακριτέα, εκτός από παράνομη, η τακτική αυτή.
Το έχω κάνει αυτό φίλε μου σε μερικές περιπτώσεις (και όχι μόνο σε μοτο-προϊόντα), αφήνοντας μάλιστα και μια ελαστικότητα τιμής για τη μικρότερη εν δυνάμει ταλαιπωρία που θα υποστώ. Πάντα η απάντηση ήταν αρνητική με διάφορες αιτιολογήσεις ....

Δεν μπαίνω πλέον σε αυτή τη λογική στις περισσότερες περιπτώσεις, όπως και δεν μπαίνω στη διαδικασία παραπόνου στην οποία αναφέρεται ο Πάνος παραπάνω καθώς και όταν το δοκίμασα δεν έβγαλα άκρη, ούτε ως κάποιο λογικό αντεπιχείρημα. Οπότε απλά αγόρασα από αλλού.

Γενικά ψάχνω είτε εντός είτε εκτός για ότι με συμφέρει, απλά εξέφρασα το παράπονο μου καθώς την παρούσα φάση τη θεώρησα πολύ χύμα και απροκάλυπτη στη συγκεκριμένη περίπτωση .......
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
στο συγκεκριμενο καταστημα Αγγελε θυμαμαι εγινε και το εξης ευτραπελο.....

το καιρο που ψαχνόμουν να αγορασω την Sena τους λεω την αγοραζω τοσα (με μια πραγματικά καλη εκπτωσαρα) απο το συγκεκριμενο καταστημα ...μιας και ειστε γειτόνοι μου την φαιρνετε στην ιδια τιμή ;;;; να γλυτωσω και την κατεβασια με την κινηση ;;;;;
Θα σας παρουμε τηλεφωνο μεχρι το απογευμα.....(απαντηση)
Ντριν Ντριν το τηλεφωνο το απογευμα ....μπλα μπλα μπλα ναι γινεται μου απαντουν
Πραγματικά μετα απο 2-3 μερες την πηρα στην ιδια τιμή που μου την εδιναν και οι αλλοι....
Την ωρα που πληρωνα ρωταω παιδια αν ειναι με αυτη την τιμή να αγοράσουμε κι αλλες ;;;;(σκεφτηκα το φορουμ) μου απαντουν τα παιδια στειλτε μεηλ στο κεντρικο καταστημα και θα σας απαντησουν..........
πραγματικα λοιπόν την ιδια μερα εστειλα μεηλ ....ακόμα περιμένω.....σε ενοχληση μου τι εγινε παιδια δεν μου απαντησατε .....το παπακι παει στην ποταμια.....δεν εχει φτασει,...... δεν εχουμε παραλαβει τετοιο μεηλ..... κλπ κλπ....
Δευτερη προσπαθεια με αναφορά παράδοσης ......εξακολουθω να περιμενω ....(εστω μια απαντηση ευχαριστουμε που επικοινωνησατε μαζι μας αλλά δεν.....)
και μιλαμε πλεον για κανα χρονο πριν....
εκτοτε με εχασαν............το θεμα τιμολογιακης τιμης δεν το συζητώ το ειπες Αγγελε εσυ οσο πιο κατανοητα γινετε
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και τι θα κέρδιζες; Τρελλό θα σε έβγαζαν.

Αν ειχα τις αποδειξεις και προσπαθουσαν να με βγαλουν τρελο,αυτοι θα χαναν. Εγω πιθαντοτατα δεν θα κερδιζα,αλλα αυτοι σιγουρα θα ηταν πιο προσεκτικοι στο μελλον
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Αν ειχα τις αποδειξεις και προσπαθουσαν να με βγαλουν τρελο,αυτοι θα χαναν. Εγω πιθαντοτατα δεν θα κερδιζα,αλλα αυτοι σιγουρα θα ηταν πιο προσεκτικοι στο μελλον
Απλά φίλε έχω ιδίαν εμπειρία αντιμετώπισης σε παράπονο στο εν λόγω μαγαζί με την περίπτωση μιας τρόμπας airman - από ελληνικό κατάστημα Αθήνας κιόλας στο 31% φθηνότερα - που όταν πήγα από κοντά να ρωτήσω γιατί, ήθελαν να με πείσουν πως πρόκειται για διαφορετικό προϊόν !!!!!!
Επίσης υπάρχουν και άλλες πλέον περιπτώσεις, αρκετά διαφημισμένες και στα φόρουμ - σε μία από αυτές βρέθηκα τρόπον τινά ενδιάμεσος για ένα σετ κάγκελα Puig - όπου δεν παρουσιάστηκε μόνον ζήτημα με την τιμή αλλά με την αντιμετώπιση και δη στο after sales support.
Χαρακτηριστικό είναι και αυτό που περιγράφει ο Στέλιος παραπάνω: έκανε τη δουλειά του μεν αλλά η υποστήριξη προβληματική και σε ένα ερώτημα που θα έφερνε λογικά αρκετές πωλήσεις ......
Μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι τα πράγματα είναι μαύρα - άσπρα ή ότι εμείς ως καταναλωτές δεν έχουμε στατιστικά ενίοτε παράλογες απαιτήσεις. Η φήμη όμως του επαγγελματία χτίζεται σταδιακά και επώδυνα και γκρεμίζεται εύκολα αν οι πρακτικές που ακολουθεί δεν είναι δόκιμες όταν αυτό γίνει ευρύτερα γνωστό - και σήμερα η γνωστοποίηση είναι σχετικά απλό πράγμα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Απλά φίλε έχω ιδίαν εμπειρία αντιμετώπισης σε παράπονο στο εν λόγω μαγαζί με την περίπτωση μιας τρόμπας airman - από ελληνικό κατάστημα Αθήνας κιόλας στο 31% φθηνότερα - που όταν πήγα από κοντά να ρωτήσω γιατί, ήθελαν να με πείσουν πως πρόκειται για διαφορετικό προϊόν !!!!!!
Επίσης υπάρχουν και άλλες πλέον περιπτώσεις, αρκετά διαφημισμένες και στα φόρουμ - σε μία από αυτές βρέθηκα τρόπον τινά ενδιάμεσος για ένα σετ κάγκελα Puig - όπου δεν παρουσιάστηκε μόνον ζήτημα με την τιμή αλλά με την αντιμετώπιση και δη στο after sales support.
Χαρακτηριστικό είναι και αυτό που περιγράφει ο Στέλιος παραπάνω: έκανε τη δουλειά του μεν αλλά η υποστήριξη προβληματική και σε ένα ερώτημα που θα έφερνε λογικά αρκετές πωλήσεις ......
Μην παρεξηγηθώ, δεν θεωρώ ότι τα πράγματα είναι μαύρα - άσπρα ή ότι εμείς ως καταναλωτές δεν έχουμε στατιστικά ενίοτε παράλογες απαιτήσεις. Η φήμη όμως του επαγγελματία χτίζεται σταδιακά και επώδυνα και γκρεμίζεται εύκολα αν οι πρακτικές που ακολουθεί δεν είναι δόκιμες όταν αυτό γίνει ευρύτερα γνωστό - και σήμερα η γνωστοποίηση είναι σχετικά απλό πράγμα.
Εχω βαρεθεί, δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχει αλλάξει τίποτα 57 χρόνια τώρα που ζω, τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου, παλιά είχα υπομονή και ασχολιόμουν και έκανα και τον μαλάκα πολλές φορές, τώρα δεν, με το παραμικρό μην τον είδατε και ειδικά τώρα που σου δίνει τέτοιες δυνατότητες το Internet? Δύσκολα θα βλέπουν φράγκο από εμένα όσοι το παίζουν πονηροί...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω για το αντικείμενο που τον ενδιαφέρει και τον ρωτάει ευθέως αν μπορεί να φτάσει αυτή την τιμή ή έστω να την πλησιάσει, γιατί προφανώς είναι κέρδος για όλους μας να γίνει η αγορά από Ελλάδα. Φυσικά, αυτό το κάνει σε επώνυμα προϊόντα που είναι και άμεσα συγκρίσιμα. Το θεωρώ καλή λύση, καθώς δίνεις στον Έλληνα την δυνατότητα να σε κερδίσει. Εγώ δυστυχώς είμαι ντροπαλό αγόρι και δεν το έχω κάνει ακόμη.
Όσον αφορά τις δήθεν εκπτώσεις, είναι ένα φαινόμενο που ισχύει σε όλα τα προϊόντα και θεωρώ ότι γι' αυτό φταίει κυρίως ο καταναλωτής που τον ενδιαφέρει να δει το ταμπελάκι "-χ%" και όχι αν απλά τον ικανοποιεί η τιμή για το προϊόν που θέλει να αγοράσει, οπότε τα καταστήματα δίνουν αυτό που ζητά ο καταναλωτής.
Μπορεί να είναι άσχετο (σίγουρα είναι), αλλά μου θυμίζει το θέμα με τα κατεβασμένα χιλιόμετρα, που οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές προτιμούν το όχημα με τα λιγότερα χιλιόμετρα, αντί αυτό που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι είναι απόλυτα κατακριτέα, εκτός από παράνομη, η τακτική αυτή.
Και εγώ το κάνω αυτό.
Αν ναι προχωράμε αλλιώς άντε γεια.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα παιδια ειναι εδω το forum
εχουμε απαραβατη συνθηκη οτι για να βαλει μεσα αγγελια πωλησης εμπορας πρεπει να ειναι αποδεδειγμενα η εκπτωσή του μεγαλυτερη εστω και 1% απ οτι παιζει εξω ......μα κανενας γυριζουν ολα τα αλλα φορα με προσφορες που ουσιαστικά αν πας στο καταστημα στην κανουν αβλεπί....
 

Face

member
Δημοσιεύσεις
669
Ηλικία
55
Περιοχή
ATHENS
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI V-strom 650 XT
Όνομα
NIKOS
Για το συγκεκριμενο μαγαζι που λεει και ο Αγγελος, ειχα δει μποτες με 180euro και περιμενα να δω καποια εκπτωση για να παω να τις παρω. Και ως εκ θαυματος τις εβαλαν με εκπτωση 20%!!!! Α ωραια λεω θα παω να τις παρω!!!! Ελα ομως η εκπτωση δεν ηταν στα 180euro που ειχαν, αλλα την ειχαν παει 200euro!!!!. Οπως ειπε και ο Pav-dvs μολις ανοιξουν θα παω να τους την πω. Οχι οτι θα βγαλω κατι.... αλλα τουλαχιστουν μην μας περνανε για τοσο μακακες!!!!!! (και θα το βγαλω και απο μεσα μου).
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Για το συγκεκριμενο μαγαζι που λεει και ο Αγγελος, ειχα δει μποτες με 180euro και περιμενα να δω καποια εκπτωση για να παω να τις παρω. Και ως εκ θαυματος τις εβαλαν με εκπτωση 20%!!!! Α ωραια λεω θα παω να τις παρω!!!! Ελα ομως η εκπτωση δεν ηταν στα 180euro που ειχαν, αλλα την ειχαν παει 200euro!!!!. Οπως ειπε και ο Pav-dvs μολις ανοιξουν θα παω να τους την πω. Οχι οτι θα βγαλω κατι.... αλλα τουλαχιστουν μην μας περνανε για τοσο μακακες!!!!!! (και θα το βγαλω και απο μεσα μου).
ετσι ετσι ....κι α θες παρεα ερχομαι και γω... στειλε μου μνμ να τις δω στον αλλον ποσο τις εχει να σου πω
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για το συγκεκριμενο μαγαζι που λεει και ο Αγγελος, ειχα δει μποτες με 180euro και περιμενα να δω καποια εκπτωση για να παω να τις παρω. Και ως εκ θαυματος τις εβαλαν με εκπτωση 20%!!!! Α ωραια λεω θα παω να τις παρω!!!! Ελα ομως η εκπτωση δεν ηταν στα 180euro που ειχαν, αλλα την ειχαν παει 200euro!!!!. Οπως ειπε και ο Pav-dvs μολις ανοιξουν θα παω να τους την πω. Οχι οτι θα βγαλω κατι.... αλλα τουλαχιστουν μην μας περνανε για τοσο μακακες!!!!!! (και θα το βγαλω και απο μεσα μου).
Δεν ρωτάω ποιό μαγαζί είναι αυτό, απλά δώστε αόριστη περιγραφή, θα καταλάβουμε.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Δεν ρωτάω ποιό μαγαζί είναι αυτό, απλά δώστε αόριστη περιγραφή, θα καταλάβουμε.

θα σου πω εγω απο κοντα
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.516
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Παίδες και εγώ ότι είχα σταμπάρει κράνος γάντια μπότες στα ίδια λεφτά που μου τα έδειναν προ Black Friday είναι. Πάγια τακτική φέρνω το προϊόν στην rerail αξία του βάζω μια έκπτωση και το πουλάω όσο ήθελα να το δώσω και πριν. Και λέω πραγματικό παραδειγμα: έχω σταμπάρει κράνος που προ black Friday το έχει στα 467 με την έκπτωση που έχω μου το έδινε 374. Χθες το έχει στα 515 με μείον 20 % που το έχει τώρα μας κάνει 412€. Κάθε χρόνο στο ίδιο έργο θεατές. Πραγματικές εκπτώσεις υπάρχουν σε ότι παλιό και μη κινησιμο τους έχει μένει.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
"Eλα ρε "Αγγελε σοβαρά; Γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα; Μισό να μαζέψω το σαγόνι μου από το πάτωμα.
Ποτέ Black Friday από Ελλάδα, πάντα από εξωτερικό, πήρα την SENA SRL 220€ από Helmet City (Black Friday) τιμή Ελλάδας 300€ , ενώ είχε 309€ πριν Black Friday , συγκεκριμένο μαγαζί διαφήμιζε από 339€ μόνο 300€, Πώς ρε μεγάλε 339€? 309€ είχε πρίν τρείς ημέρες...
Θέλω το σχόλιο του @Drake Ramore εδώ για το σκεπτικό των εδώ καταστημάτων.

Σχετικά με το Black Friday στην Ελλάδα;
Θεωρώ πως όπως όλα τα πράγματα που έρχονται από έξω στην Ελλάδα, οι Έλληνες έμποροι το κάνουν με λάθος τρόπο. Κυρίως όμως επειδή οι Έλληνες καταναλωτές το θέλουν με λάθος τρόπο. Δώστου πανηγύρι και την λέξη προσφορά και ας μην κερδίσει σεντ!
Σε ένα 10% των προσφορών η τιμή είναι πραγματική προσφορά και τα υπόλοιπα είναι κοροϊδία στα μούτρα του καταναλωτή.

Σαν έμπορος δεν κάνω ποτέ Black Friday στο σύνολο των προϊόντων μου. Κάνω πραγματικές προσφορές σε προϊόντα που θέλω να διώξω επειδή "παλιώσανε" σαν μοντέλα ή επειδή "δεν τραβάνε". Και συνήθως ξεστοκάρω από αυτά.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Σχετικά με το Black Friday στην Ελλάδα;
Θεωρώ πως όπως όλα τα πράγματα που έρχονται από έξω στην Ελλάδα, οι Έλληνες έμποροι το κάνουν με λάθος τρόπο. Κυρίως όμως επειδή οι Έλληνες καταναλωτές το θέλουν με λάθος τρόπο. Δώστου πανηγύρι και την λέξη προσφορά και ας μην κερδίσει σεντ!
Σε ένα 10% των προσφορών η τιμή είναι πραγματική προσφορά και τα υπόλοιπα είναι κοροϊδία στα μούτρα του καταναλωτή.

Σαν έμπορος δεν κάνω ποτέ Black Friday στο σύνολο των προϊόντων μου. Κάνω πραγματικές προσφορές σε προϊόντα που θέλω να διώξω επειδή "παλιώσανε" σαν μοντέλα ή επειδή "δεν τραβάνε". Και συνήθως ξεστοκάρω από αυτά.
Γιαυτο Αποστολη οι περρισοτεροι καταφευγουν στης αγορες απο το ιντερνετ που ειναι πιο τιμιες και κλεινουν οι ελληνικες επιχειρησης
Εγω προσωπικα παζαρευω την τιμη σε οποιοδηποτε προιον, αν δεν παρω την εκπτωση που θελω παω παρακατω Πηγαινω σε δυο μοταμαγαζα κοντα στο σπιτι μου με εχουν μαθει και μου κανουν καλη εκπτωση Της αγορες απο ιντερνετικα σαιτ εξωτερικου της εχω σαν τελευταια λυση
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γιαυτο Αποστολη οι περρισοτεροι καταφευγουν στης αγορες απο το ιντερνετ που ειναι πιο τιμιες και κλεινουν οι ελληνικες επιχειρησης
Εγω προσωπικα παζαρευω την τιμη σε οποιοδηποτε προιον, αν δεν παρω την εκπτωση που θελω παω παρακατω Πηγαινω σε δυο μοταμαγαζα κοντα στο σπιτι μου με εχουν μαθει και μου κανουν καλη εκπτωση Της αγορες απο ιντερνετικα σαιτ εξωτερικου της εχω σαν τελευταια λυση
Απλά πολλές φορές η Ελληνική επιχείρηση και να θέλει να σου κάνει έκπτωση, δεν μπορεί.
Οι τιμές που αγοράζει ο έμπορος λόγω δασμών και χαρατσίων του κράτους είναι μεγαλύτερες απο όσο πουλάει ο έμπορος του εξωτερικου.

Παλεύει ο Έλληνας έμπορος σε μια παγκόσμια αγορά να πάρει μερίδιο απο την κατανάλωση, με δεμένα τα χέρια με τόσο κρατικό παρεμβατισμό στο εμπόριο και με εισφορές για καθε είδους "Ανάγκη" που του βάζει το κράτος.
Η λύση δεν είναι να μαντρώσουμε τους καταναλωτές. Μονο σε καθεστώτα Βόρειας Κορέας θα δούλευε κάτι τέτοιο, αφου δεν θα είχαν πρόσβαση σε διεθνείς αγορές, αρα δεν θα ήξεραν τι παίζει.
Η λύση είναι το κράτος να φύγει απο βασικός μέτοχος του μικροεπειχειρηματία και να μην του παίρνει με τον έναν ή άλλο τρόπο το 80% του κέρδους του.

Και το σχόλιο δεν έχει να κάνει με κόμματα, αν και είναι πολιτικό. Δεν έχει να κάνει με κόμματα, επειδή διαχρονικά όλες οι κυβερνήσεις αρμέγουν τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους οδηγούν οι ίδιες να βρουν τρόπους να προστατευτούν. Αλλες φορές παράνομους (φοροδιαφυγή/φοροαποφυγή), και άλλες νόμιμους (έδρα και εργασία στο εξωτερικό)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μία πρακτική που ακολουθεί φίλος μου είναι η εξής: ενημερώνει το ελληνικό κατάστημα για την τιμή που βρίσκει έξω


Ααχχαχαχσχ το εχω κάνει από λαστιχα,τακάκια.κρανη, ηλεκτρονικά μέχρι στυλό.
Μόνο γύφτο δε με είπανε,το βλέμμα έφτανε.
Να φύγετε κύριε,να πάτε αλλού ,όπου δεν πληρώνουν φυσικό κατάστημα,ίκα υπαλλήλων,ΤΕΒΕ ,ρεύμα,νερό και ανακαίνιση κάθε πέντε χρόνια. Οι μικροί παίκτες έχουν εν μέρει δίκιο.οι γίγαντες να πάνε να απαυτωθούν....

Πάλι όμως προτιμώ Ελλάδα συνήθως.


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom