ΣΟΥΡΕΑΛ ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
@Sapiokaravo FJR

Εχω την ατυχία να ζω δίπλα ακριβώς σε εκκλησία. Αυτό σημαίνει πως σε ενα θεοκρατικό κράτος όπου η θρησκεία έχει την μεγαλύτερη κοινωνική, οικονομικη και πολιτική δύναμη να είμαι υποχρεωμένος να ανεχτώ κάθε φανατικό Ταλιμπάν ακόμη και αυτούς που τον υπόλοιπο χρόνο το παίζουν άθεοι αλλά το βράδυ του Πάσχα αναφωνούν με χαρά "Allahu Akbar"...εεεε λάθος "Χριστός Ανέστη". Οχι δεν ζω στο Αφγανιστάν αλλά τελικά δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την χωρά που ζω.

Σήμερα λοιπόν, Σάββατο πρωι πρωι η καμπάνα άρχισε να βαράει 07:00 και σταμάτησε 07:05....Βγήκα από τον κήπο στον δρόμο, γύρισε ο παππάς με κοιτάξε, τον κοίταξα...έχουμε και μια προϊστορία. Οταν ήρθε σε αυτή την εκκλησία ο νέος παπάς μετά το θάνατου του παλιού (δεν είχα καμμιά ευθύνη για τον θάνατό του, το ορκίζομαι), την πρώτη Κυριακή το πρωί χτυπήσε την καμπάνα για 2 ολόκληρα λεπτά. Μετά την λειτουργεία την ώρα που έφευγε τον πιανω και του λέω "Κοίταξε να δεις, καταλαβαινώ το marketing της εκκλησίας, αλλά σε παρακαλώ επειδή είμαστε σε μια πόλη με πολλούς κατοίκους, καλό θα είναι να μην είναι τόσο επιθετικό. Οποιος θέλει να έρθει θα έρθει είτε χτυπάει για 2 λεπτά είτε για 30 δευτερόλεπτα". "Εμένα η δουλειά μου είναι να την χτυπάω και θα την χτυπάω όσο θέλω", μου απάντησε με περισσιό θράσσος. Το επόμενο Σάββατο το βράδυ λοιπόν κόβεται το καλώδιο του ρεύματος της καμπάνας (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ, αλήθεια σας λέω) και έτσι την Κυριακή είχαμε ησυχία. Την επόμενη εβδομάδα ξανά για δυο λεπτά η καμπάνα. Τον ξαναπιάνω "υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να καταλάβουν και άνθρωποι που αρνούνται την πραγματικότητα" του λέω...Για άλλη μια φορά το καλώδιο κομμένο και πλεον η καμπάνα την Κυριακή χτυπάει σε νορμάλ πλαίσια.

Σήμερα λοιπόν δεν είχαμε στιχομυθία. Αρκούσαν τα βλέμματα. Αυριο το πρωι ομως έρχεται η χειρότερη μέρα για κάποιον που δεν τρώει αρνιά, κατσίκια. Γενικά η μεγαλή εβδομάδα είναι η εβδομαδα των παθων για εμένα. Ο καβγάς ξεκινάει από την Δευτερα. Από που θα παρουμε το αρνι/κατσικι, γιατί θα το πάρουμε, πως θα το παρουμε, που θα το βαλουμε, πως θα το φτιαξουμε, πόσο θα είναι! Guys μια ολοκληρη εβδομάδα συζητηση για το φαγητο της Κυριακής που τελικά από τα 11 άτομα μόνο τέσσερις τρώνε αρνι/κατσίκι και αυτοί οι τέσσερις στο τραπέζι τελικά δεν τρώνε γιατί τσιμπούν κατά το "Για δες καιρο που διάλεξε ο Χάρος να με πάρει" (το σούβλισμα ντε)...Τι σημαίνει το σούβλισμα...Να έχω ένα πτώμα στο ψυγειο μου για 2-3 μέρες και τα αναψυκτικά μου/μπυρες μου εκτός. Να έλεγξει ο αρχιψηστης το καταλληλότερο σημείο για να μεταφέρω την ψησταριά σε εκείνο το σημείο για να μην έχει αέρα, να ανεχτώ κάθε αστείο γιατί δεν τρώωι αρνί σουβλιστό, να ανεχτω τους καβγάδες της πεθεράς μου με τον πεθερό μου για το ψησίμο, για το μέγεθος του αρνιού, για το λίπος, για τα καρβουνα, γιατι ο Ερμης είναι Αναδρομος και η Αφροδίτη στον Κρόνο, για το δέσιμο, για την ταχύτητα περιστροφής και γιατί δεν είναι στο χωριό της εκείνη την ώρα (κανείς δεν την κρατάει με το ζόρι). Να τελειώσει το ψήσιμο και να τα αφήσουν όλα π********να εκεί που έψηναν με αποτέλεσμα εγώ να πρέπει να μεταφέρω ξανά την ψησταριά στην θέση της, να πλύνω να φύγουν οι μυρωδιες, να μαζέψω τον αμάζευτο γιατί αυτοί ροχαλίζουν και βογγάνε από το πολύ φαί.

Το καλύτερο Πασχα της ζωής μου ήταν το 2020 που είμασταν ολοι κλεισμένοι.

Πείτε τα δικά σας (γιατί αν συνεχίσω να γράφω δεν θα τελειωσω ποτέ)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχω την "τύχη" να μένω δίπλα σε εκκλησία.
Επίσης δεν τρώω αρνιά, κατσίκια, πρόβατα και all that voukolikjazz... και όλα αυτά τα "αναγκαστικά" του Πάσχα με όλους που βρίσκεσαι επειδή "πρέπει" να βρεθείς, μου είναι εξαιρετικά άβολα.

nuff said. Ταυτίζομαι.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ξεκιναω με το σημερινο, 9 η ωρα χτυπα το τηλεφωνο. Η κουνιαδα, μενει στον δευτερο (στον τριτο εγω, και στον πρωτο τα αγαπημενα πεθερικα). Ελα ΤΕΡΑΣ , το αρνι μην ξεχασεις!! Tooth Tooth
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Έχω την "τύχη" να μένω δίπλα σε εκκλησία.
Επίσης δεν τρώω αρνιά, κατσίκια, πρόβατα και all that voukolikjazz... και όλα αυτά τα "αναγκαστικά" του Πάσχα με όλους που βρίσκεσαι επειδή "πρέπει" να βρεθείς, μου είναι εξαιρετικά άβολα.

nuff said. Ταυτίζομαι.
Φέτος ακουσα την παρακάτω συζήτηση

-Τι θα το κάνεις 15 κιλά κατσίκι
-Να μην σε νοιάζει θα το τρώω ένα μήνα Εγω


οπότε άρχισα να κανω στο μυαλό μου συνειρμους και συνταγές
Κατσίκι με πατάτες
Κατσικι με γάλα
Κατσικι με τσουρεκι
Κατσικι πρωινο με νιφαδες βρώμης
Κατσίκι παγωτο
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Ξεκιναω με το σημερινο, 9 η ωρα χτυπα το τηλεφωνο. Η κουνιαδα, μενει στον δευτερο (στον τριτο εγω, και στον πρωτο τα αγαπημενα πεθερικα). Ελα ΤΕΡΑΣ , το αρνι μην ξεχασεις!!
εγω παλι σκεφτομαι αυριο να μην ανοιξω την πόρτα...να κανω πως δεν ακούω
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
εγω παλι σκεφτομαι αυριο να μην ανοιξω την πόρτα...να κανω πως δεν ακούω
Τρωω ξυλο ρε Σοφιανε τι να κανω! 1,80 η Γιωτα (πεθερικο).....1.82 η κουνιαδα.
Αυριο φωτο που θα τρωω ξυλο, και αρνι μαζι! abcdefghgk abcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ θα πετάξω πάνω στην ψησταριά καμια μπριζόλα, κανα σουβλάκι, κανα μπιφτέκι, να φάμε αύριο και να μην μείνει για μεθαύριο
Ολη αυτή την υπερβολή δεν την μπορώ. Μου τη δίνει στα νευρά. Τα Πασχαλινά τραπέζια είναι θαρρείς και δεν υπάρχει αύριο! Και για μερικούς με τόσο που τρώνε και πηγαίνουν στο νοσοκομείο, πραγματικά δεν υπάρχει
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Εγώ θα πετάξω πάνω στην ψησταριά καμια μπριζόλα, κανα σουβλάκι, κανα μπιφτέκι, να φάμε αύριο και να μην μείνει για μεθαύριο
Ολη αυτή την υπερβολή δεν την μπορώ. Μου τη δίνει στα νευρά. Τα Πασχαλινά τραπέζια είναι θαρρείς και δεν υπάρχει αύριο! Και για μερικούς με τόσο που τρώνε και πηγαίνουν στο νοσοκομείο, πραγματικά δεν υπάρχει
Υπαρχει τροπος να τα ρυθμιζεις ολα. Και το ποσο θα φας, θα πιεις, θα χορεψεις κλπ.
Πες μας καμμια ιστορια τωρα σουρεαλ αν θυμασαι, που ειμαι σιγουρος εχεις εσυ! Smileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Υπαρχει τροπος να τα ρυθμιζεις ολα. Και το ποσο θα φας, θα πιεις, θα χορεψεις κλπ.
Πες μας καμμια ιστορια τωρα σουρεαλ αν θυμασαι, που ειμαι σιγουρος εχεις εσυ! Smileys drinking beer Emoticon
Μπα, η αλήθεια είναι πως δεν έχω, επειδή όπως είπες τα έχω ρυθμισμένα κι εδώ και πολλά χρόνια είναι πλέον σαν μια καλοπροβαρισμένη χορογραφία.
Ποτέ δεν αναλαμβάνω εγώ τα του αρνιού, μιας και δεν είμαι οπαδός της όλης κατάστασης. Οπότε πάντα πηγαίνουμε σε κάποιον συγγενή την ώρα που πρέπει, τρώμε όσο πρέπει (συνήθως έχουν και άλλα κρέατα πλην αρνιού/κατσικιού και δεν μένω νηστικός), λέμε δύο τρεις μετρημένες κουβέντες για την επικαιρότητα (τα επιφανειακά) και τέλος.
Το έχω φτάσει σε ένα επίπεδο που όλα γίνονται αυτοματοποιημένα.

Αυτές οι περιπτώσεις που θυμάμαι περισσότερο, είναι όταν με την γυναίκα μου την κοπανούσαμε (όταν δεν είχαμε τα παιδιά) και περνούσαμε ωραία μακριά απο όλα αυτά, διακοπάροντας. Τώρα με τα παιδιά κόπηκαν αυτά. Θέλουν να δουν ξαδερφάκια να παίξουν, θέιες, θείους κλπ.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Την ώρα που όλοι είναι ξαπλωμένοι στους καναπέδες σαν θαλάσσιοι ελέφαντες με τα κουμπιά του παντελονιού ξεκουμπωτα περνάω από πάνω τους και είτε μιλώ ψυθίριστα σαν σε ντοκυμαντέρ του National Geographic περιγράφοντας την αναπαραγωγική διαδικασία του είδους, είτε κινούμαι τριγύρω τους φωνάζοντας σαν φώκια και χτυπώντας τα χέρια μου
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Μια άλλη χρονιά αφού είχαν πιάσει κάθε καναπέ και κρεβάτι διαθέσιμο, είχαν τελειώσει όλες τις σόδες και ροχάλιζαν (διότι το τραπέζι του Πάσχα τελειώνει το βράδυ). Τότε θυμήθηκα ότι ήθελα να δω την συναυλία των Rammstein από την Αγ. Πετρούπολη. Όλοι ξέρουν πως οι Ramnstein ακούγονται μόνο δυνατά και μόνο στο Dolby surround.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.647
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ξεκιναω με το σημερινο, 9 η ωρα χτυπα το τηλεφωνο. Η κουνιαδα, μενει στον δευτερο (στον τριτο εγω, και στον πρωτο τα αγαπημενα πεθερικα). Ελα ΤΕΡΑΣ , το αρνι μην ξεχασεις!! Tooth Tooth
αυτα τραβανε οι σωγαμπροι,ας προσεχες.Toothabcdefghgk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Εχει έρθει η πεθερα μου στο σπιτι χωρις να παρει τηλεφωνο. Χτυπαει το θυροτηλεφωνο, την βλέπω απο την κάμερα, παταω και το κουμπι και λεω "Αυτη την στιγμη δεν βρισκομαστε σπιτι. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά αργότερα μετά από τηλεφωνική επικοινωνια". Φευγει, φτανει σπιτι και παιρνει τηλεφωνο. Σηκωνω το τηλεφωνο και ακολουθει ο εξης διαλογος
-Σπιτι είστε;
-Ναι
-Αφου ηρθα και χτυπησα και βγηκε ο τηλεφωνητης.
-Ειναι στο αυτοματο για καθε φορά που βλέπει το computer φατσα που δεν εχει ραντεβου. Ειχες παρει τηλεφωνο;
-Οχι
-Ε τοτε καλα σου εκανε
-Να ερθω τωρα;
-Οχι. Θα φυγουμε
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Να πουμε και καμμια αληθεια! Προσωπικα πολλα χρονια την κοπαναγα, βουνο η θαλασσα, αναλογα τον καιρο.
Οταν γυριζαμε Δευτερα του Πασχα, φωναζε η πεθερα....Χρηστο αρνι πηρες να φατε?
Ο πεθερος.....ναι δωστο στον γαμπρο, τον αγαπημενο σου, καθε Χριστουγεννα και Πασχα ανοιγει την πορτα να σε δει! abcdefghgk abcdefghgk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.389
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φέτος ακουσα την παρακάτω συζήτηση

-Τι θα το κάνεις 15 κιλά κατσίκι
-Να μην σε νοιάζει θα το τρώω ένα μήνα Εγω


οπότε άρχισα να κανω στο μυαλό μου συνειρμους και συνταγές
Κατσίκι με πατάτες
Κατσικι με γάλα
Κατσικι με τσουρεκι
Κατσικι πρωινο με νιφαδες βρώμης
Κατσίκι παγωτο
15 κιλά να τους πεις δεν είναι κατσίκι.
Είναι γίδα φίλε .
Οπότε βάλε στα μενού και το : γίδα βραστή Rolling
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Να πουμε και καμμια αληθεια! Προσωπικα πολλα χρονια την κοπαναγα, βουνο η θαλασσα, αναλογα τον καιρο.
Οταν γυριζαμε Δευτερα του Πασχα, φωναζε η πεθερα....Χρηστο αρνι πηρες να φατε?
Ο πεθερος.....ναι δωστο στον γαμπρο, τον αγαπημενο σου, καθε Χριστουγεννα και Πασχα ανοιγει την πορτα να σε δει! abcdefghgk abcdefghgk
Φιλε είσαι τυχερος. Τι να πω

Εμενα το παραπονο μου είναι οτι ολων οι πεθερες κατι έχουν. Μια πίεση, ενα κατι...Η Δικια μου δεν έχει ούτε σφράγισμα! Θα μας πεθάνει ολους ο Highlander o αθανατος....Αφου της λεω "Θα ρθω να σου κοψω το κεφαλι να σου παρω την δυναμη". Αλλα τελικά βρηκα τροπο να την κοιταζω χαμογελοντας και κλεινοντας της το ματι ταυτοχρονα...Μεσα από σκοπευτικο καραμπινας!

Δυο ανθρωπους δεν αντέχω...την πεθερά μου και το πατέρα μου. Οποιος είναι υποτασικος μπορώ να τους φέρω σε επαφη μαζι τους για να ανεβαζει την πιεση του
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Πασχαλινο πρωινό... Αφού λοιπόν εγώ δεν τρώω αποφασιζουν να μου ψήσουν μια μπριζόλα (μια μπριζολα για την πεθερα μου σημαινει 4-5)...Βαζουν λοιπον την σχαρα να ψησουν τις μπριζολες και τις απλωνουν πανω στην σχαρα...κάτω απο το αρνι που σουβλιζοταν....ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ εκεινη την μερα γιατι η μοσχαρισια μυριζε σαν αρνι...και ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΜΥΣΤΗΡΙΟΣ επειδη δεν μπορουσα να φαω αυτο που μου μυριζε
 
Top Bottom