Πόσο καίει το σκληροτράχηλο παπί της Honda CT 125

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
250 χιλιόμετρα 16,75 λίτρα , να το αφήσω μάστορα;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκεί είναι το Capo. Μην σου πω πως αν το έτρεξες σου έκαψε και λίγο. 6,7 στα 100. Μια χαρα.
5-5,50 λίτρα έβλεπα εγώ με το πρόγραμμα Catfish στον εγκέφαλο (1ης γενιας πρόγραμμα που το δούλευε αρκετά στεγνό) με 150 χλμ/ώρα.
Πλέον κοιτάω πίσω και λέω τι μλκίες έκανα και ψαχνόμουν για να γλιτώσω 1 λίτρο στα 100.abcdefgh
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Εκεί είναι το Capo. Μην σου πω πως αν το έτρεξες σου έκαψε και λίγο. 6,7 στα 100. Μια χαρα.
5-5,50 λίτρα έβλεπα εγώ με το πρόγραμμα Catfish στον εγκέφαλο (1ης γενιας πρόγραμμα που το δούλευε αρκετά στεγνό) με 150 χλμ/ώρα.
Πλέον κοιτάω πίσω και λέω τι μλκίες έκανα και ψαχνόμουν για να γλιτώσω 1 λίτρο στα 100.abcdefgh
Ένα λίτρο δεν είναι και λίγο!
Εγώ το απίστευτα ραφιναρισμένο και ποιοτικό vfr 800 vtec 2004 το έδωσα κοψοχρονια με 24κ μονο χλμ , γιατί είχα βαρεθεί να δίνω μεροκάματο για κάθε βόλτα. Έμπαινα συνέχεια στο vtec για ν'ακουω το γ@μιστερο ήχο,αλλά δούλευα ολη μέρα για να ξεκαβλωνω το βράδυ σε μεγάλη βόλτα.
Γι'αυτό πήγα και στο nc τοτες....


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ένα λίτρο δεν είναι και λίγο!
Εγώ το απίστευτα ραφιναρισμένο και ποιοτικό vfr 800 vtec 2004 το έδωσα κοψοχρονια με 24κ μονο χλμ , γιατί είχα βαρεθεί να δίνω μεροκάματο για κάθε βόλτα. Έμπαινα συνέχεια στο vtec για ν'ακουω το γ@μιστερο ήχο,αλλά δούλευα ολη μέρα για να ξεκαβλωνω το βράδυ σε μεγάλη βόλτα.
Γι'αυτό πήγα και στο nc τοτες....


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η κατανάλωση έχει πέσει αρκετά στην κατάταξη σαν κριτήριο για εμένα. Οκ, να μην ρουφάει με την μπουρού σαν βαραντέρο ΜΚ1 πχ, αλλά τι 5, τι 6 τι 7 λίτρα στα 100.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Η κατανάλωση έχει πέσει αρκετά στην κατάταξη σαν κριτήριο για εμένα. Οκ, να μην ρουφάει με την μπουρού σαν βαραντέρο ΜΚ1 πχ, αλλά τι 5, τι 6 τι 7 λίτρα στα 100.
Καμμία σχέση τα 5 με τα 7 λίτρα αν πας κάθε μέρα βολτουλα, εκτός αν έχεις μια ktm 1290 η Ducati 1260 ,που και τη χρυσοπληρωσες και έχεις στην άκρη για σέρβις και βενζίνες.
Να πάρω μτχ μηχανάκι με τσιμα τσιμα οικονομίες και να πληρώνω μεροκάματα στην αντλία δεν πάει. Εκτός αν τη βγάζω μόνο πλυμενη-κερωμενη για καφέ....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καμμία σχέση τα 5 με τα 7 λίτρα αν πας κάθε μέρα βολτουλα, εκτός αν έχεις μια ktm 1290 η Ducati 1260 ,που και τη χρυσοπληρωσες και έχεις στην άκρη για σέρβις και βενζίνες.
Να πάρω μτχ μηχανάκι με τσιμα τσιμα οικονομίες και να πληρώνω μεροκάματα στην αντλία δεν πάει. Εκτός αν τη βγάζω μόνο πλυμενη-κερωμενη για καφέ....

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θάνο αν μπορούσα να πηγαίνω κάθε μέρα βόλτα, ή συνταξιούχος θα ήμουν, ή εισοδηματίας...και πιθανότατα αν ήμουν κάτι απο τα δύο τώρα θα σου έγραφα απο το Περού ενώ θα ετοίμαζα το μοτοταξιδιωτικό μου στο youtube motovlog μου.

Επειδή όμως δεν είμαι και η βόλτα είναι μια στο τόσο και το ταξίδι είναι μια στο προπαρατόσο, να κι αν καίει 5, να κι αν καίει 7.

Με καυλώνει; Γουστάρω να γεμίσω μπαταρίες ως την επόμενη φορά; Μου αρκεί. Εμένα, επειδή πάντα μιλάω για εμένα. Άλλος πιθανόν το βλέπει αλλιώς. Δεν ξεκινάμε όλοι από το ίδιο σημείο για να σχηματίσουμε τα ίδια κριτήρια.;)
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Θάνο αν μπορούσα να πηγαίνω κάθε μέρα βόλτα, ή συνταξιούχος θα ήμουν, ή εισοδηματίας...και πιθανότατα αν ήμουν κάτι απο τα δύο τώρα θα σου έγραφα απο το Περού ενώ θα ετοίμαζα το μοτοταξιδιωτικό μου στο youtube motovlog μου.

Επειδή όμως δεν είμαι και η βόλτα είναι μια στο τόσο και το ταξίδι είναι μια στο προπαρατόσο, να κι αν καίει 5, να κι αν καίει 7.

Με καυλώνει; Γουστάρω να γεμίσω μπαταρίες ως την επόμενη φορά; Μου αρκεί. Εμένα, επειδή πάντα μιλάω για εμένα. Άλλος πιθανόν το βλέπει αλλιώς. Δεν ξεκινάμε όλοι από το ίδιο σημείο για να σχηματίσουμε τα ίδια κριτήρια.;)
Συμφωνώ, αλλά όταν λέω βόλτα δεν εννοώ μόνο Τρίκαλα- Θεσσαλονίκη/ Γιάννινα/Αθήνα.
Όταν έχει καλό καιρο και τελειώνουν οι δουλειες όλες 10 το βράδυ,έχω δύο τρεις ώρες να γυρίσω στα πέριξ. Άρα αν κάνω 80-100 χλμ περίπου είναι 10 ευρώ τουλάχιστον!
Και αυτό το κάνω, αν όχι καθημερινά,μέρα παρά μέρα για να ξεκ@υλωσω. Do the math...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Εισθε οφτοπικ κύριοι κύριοι , θα ανοίξω θέμα με τίτλο, τα καπο θέλουν και βενζινάδικο από πίσω;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εισθε οφτοπικ κύριοι κύριοι , θα ανοίξω θέμα με τίτλο, τα καπο θέλουν και βενζινάδικο από πίσω;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλαράκι αν σε χαλάει το Κάπο στην κατανάλωση, σφυρα να το πάρω απο τα χέρια σου...Stoned Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εχει παραφλου το παγούρι;
Πχιο πολύ με ενοχλάει η ΖέστΑ που βγάνει και με με βράζει τα καλιμπαλίκια μέσα στην πόλη.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Είναι μηχανάκια που όντως καίνε κάτι 10λιτρα στα 100. Οκ εκεί να το ψάξεις το θέμα. Αλλά τι διάφορα έχει αν καίει 5,5 λίτρα από τα 6 λίτρα η ακόμη και από τα 6,5;
Πιο μεγάλη σημασία έχει να έχει μεγάλο ντεπόζιτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Συμφωνώ!!
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Φτάνεις σε ένα σημείο που το μόνο που έχει σημασία είναι η βόλτα και η εκδρομή. Ούτε τα άλογα, ούτε οι καταναλώσεις, ούτε οι πολλές ρυθμίσεις και τα πολλά γκάτζετ. Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά γίνεται και χωρίς πολλά πολλά.
Χρόνος και άνεση να υπάρχει.
Σωστά!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Caponord μέσα στην πόλη; Μέγα λάθος...

Μηχανάκι καμίνι της κολάσεως όταν πιάνει θερμοκρασία, και συμπλέκτης που δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα μέσα στην πόλη, επειδή μετά απο μισάωρο ο πήχης έχει πάρει φωτιά.

Ταβερνιάρη, ξέχνα το για μέσα την πόλη, επειδή σύντομα θα χρειαστείς και δισκάκια συμπλέκτη εκτός των άλλων.
Επίσης άλλαξε όλα τα υγρά, τόσο σε φρένα, όσο και σε συμπλέκτη με φρέσκα. Θα με θυμηθείς.

@giamar, δεν είναι θέμα παραφλού. Έτσι είναι το μοντέλο.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.438
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Caponord μέσα στην πόλη; Μέγα λάθος...

Μηχανάκι καμίνι της κολάσεως όταν πιάνει θερμοκρασία, και συμπλέκτης που δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα μέσα στην πόλη, επειδή μετά απο μισάωρο ο πήχης έχει πάρει φωτιά.

Ταβερνιάρη, ξέχνα το για μέσα την πόλη, επειδή σύντομα θα χρειαστείς και δισκάκια συμπλέκτη εκτός των άλλων.
Επίσης άλλαξε όλα τα υγρά, τόσο σε φρένα, όσο και σε συμπλέκτη με φρέσκα. Θα με θυμηθείς.

@giamar, δεν είναι θέμα παραφλού. Έτσι είναι το μοντέλο.
Οπότε ο ταβερνιερ θέλει κι έναν εργάτη για τα δύσκολα κι αυτος
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Caponord μέσα στην πόλη; Μέγα λάθος...

Μηχανάκι καμίνι της κολάσεως όταν πιάνει θερμοκρασία, και συμπλέκτης που δεν είναι για πολλά σταμάτα-ξεκίνα μέσα στην πόλη, επειδή μετά απο μισάωρο ο πήχης έχει πάρει φωτιά.

Ταβερνιάρη, ξέχνα το για μέσα την πόλη, επειδή σύντομα θα χρειαστείς και δισκάκια συμπλέκτη εκτός των άλλων.
Επίσης άλλαξε όλα τα υγρά, τόσο σε φρένα, όσο και σε συμπλέκτη με φρέσκα. Θα με θυμηθείς.

@giamar, δεν είναι θέμα παραφλού. Έτσι είναι το μοντέλο.
Μιας που το ανέφερες..
Πραγματικά ο συμπλέκτης του Capo είναι σημείο αναφοράς (το πόσο σκληρός είναι).

Θυμάμαι όταν τον πρώτο πάτησα πριν χρόνια.. πόσο εντύπωση μου έκανε.
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Εκτός και αν έχει ακτινική τρόμπα επάνω από 916 και slave cylinder από τουονο . Μιλάμε για βούτυρο. Κοίτα να δεις , ο Βόλος ευτυχώς δεν είναι καμία μεγαλούπολη και εγώ μένω κοντά Πορταριά. Οπότε δεν πέφτει ταλαιπωρία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μιας που το ανέφερες..
Πραγματικά ο συμπλέκτης του Capo είναι σημείο αναφοράς (το πόσο σκληρός είναι).

Θυμάμαι όταν τον πρώτο πάτησα πριν χρόνια.. πόσο εντύπωση μου έκανε.

Για εμένα το μεγαλύτερο του μειονέκτημα μαζί με το άθλιο πίσω φρένο (και το ελλιπες μπροστινό στο μοντέλο χωρίς ABS). Βασικά τα μόνα μειονεκτήματα εδώ που τα λέμε...
 
Top Bottom