Πόσο καίει το σκληροτράχηλο παπί της Honda CT 125

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Παπί με αυτονομία τουριστικής μοτοσυκλέτας

Το ιαπωνικό περιοδικό Young Machine έβαλε στο τραπέζι το ερώτημα: “Πόσα χιλιόμετρα μπορεί να κάνει κάποιος με το νέο παπί-εργαλείο CT 125 της Honda” Το ερώτημα αυτό δεν ήρθε τυχαία στο μυαλό τους, αλλά δημιουργήθηκε από τους ισχυρισμούς της Honda, πως χάρη στο μεγάλο ρεζερβουάρ των 5,3 λίτρων αντί των 3,7 λίτρων που χωράει το αντίστοιχο neo-retro παπί Cud 125 με τον ίδιο κινητήρα, το CT 125 έχει αυτονομία που ξεπερνά τα 350 χιλιόμετρα. Ο εντυπωσιακός ισχυρισμός της Honda σημαίνει μια μέση κατανάλωση 1,5 λίτρων για κάθε 100 χιλιόμετρα.



Το “πείραμα” για την εξακρίβωση της αλήθειας ξεκίνησε νωρίς το πρωί και τελείωσε αργά το βράδι με το ρεζερβουάρ του CT 125 να αδειάζει εντελώς όταν ο χιλιομετρητής έγραφε 316,8 χιλιόμετρα. Αυτό σημαίνει πως η πραγματική κατανάλωση ήταν στο 1,67 λίτρα για κάθε 100 χιλιόμετρα, που είναι μεν μεγαλύτερη από αυτή που ανακοινώνει η Honda κατά 200ml αλλά εξακολουθεί να είναι εντυπωσιακά χαμηλή. Η μπάρα του δείκτη βενζίνης έδειχνε πως το ρεζερβουάρ είναι άδειο στα 260 χιλιόμετρα και ο κινητήραw άρχισε να κάνει κάποιες διακοπές στην τροφοδοσία στα 309 χιλιόμετρα, όμως την τελευταία του “πνοή” την άφησε στα 316 χιλιόμετρα. Περισσότερο από την κατανάλωση εντυπωσιάζει η αυτονομία, που για ένα παπί το οποίο έχει σχεδιαστεί ως εργαλείο δουλειάς στις φάρμες της Αυστραλίας, δηλαδή μακριά από τον πολιτισμένο κόσμο και τα βενζινάδικα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Επειδη εχει παραγινει το θεμα με την εννοια της πραγματικης αυτονομιας (γιατι αυτονομια εχει και το ποδηλατο) ....... επ΄ευκαιρια , κηρυσσω ατυπο αγωνα για συγκριση με τα εργοστασιακα ρεζερβουαρ ομως ...... φουλαρισμα σε βενζιναδικο και κατοπιν μια λογικη μεση ταχυτητα των 110 Km/h πανω σε Εθνικη οδο .
Επαθλο οι καφεδες συν μια .... τυροπιτα για μενα ως νικητη .....!cdef
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Να αναφερω οτι στην Κοζανη κυκλοφορει africa με εγκατασταση υγραεριου.Εχει δεξαμενη αντι top box.Να τον ενημερωσω?

..... αμα εχει χαρτι ΚΤΕΟ ...... ! cdefg
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Είπαμε ,αυτά είναι παπαριές .
Απ'τη στιγμή που αρχίζεις να μετράς τι καίει ,το έχεις χάσει το κόλπο.
Δεν είναι τυχαίο πως όλοι όσοι έχουν χοντα αυτά κοιτάνε και ψάχνονται συνεχώς .
Ρε τραβάτε πάρτε ένα ντατσια πετρελαίου να σωθείτε.
Με θελτε και μηχανάκι τρομάρα σας
RollingRollingRollingRollingRolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είπαμε ,αυτά είναι παπαριές .
Απ'τη στιγμή που αρχίζεις να μετράς τι καίει ,το έχεις χάσει το κόλπο.
Δεν είναι τυχαίο πως όλοι όσοι έχουν χοντα αυτά κοιτάνε και ψάχνονται συνεχώς .
Ρε τραβάτε πάρτε ένα ντατσια πετρελαίου να σωθείτε.
Με θελτε και μηχανάκι τρομάρα σας
RollingRollingRollingRollingRolling

ΠΕΣΤΑ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
ΠΕΣΤΑ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Χαχαχαχαχαχα,το θέμα με θυμησε ένα φίλο που κάθε χρόνο παίρνει δυο φορτηγά ξύλα για να περάσει τον χειμώνα.
Και περισυ του τα έβαλε ,050 του ευρώ στο κιλό παραπάνω .
Ακόμα κλαει ρε φίλε ,γ@μω τη λαζογερμανια μου μεσα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Είναι μηχανάκια που όντως καίνε κάτι 10λιτρα στα 100. Οκ εκεί να το ψάξεις το θέμα. Αλλά τι διάφορα έχει αν καίει 5,5 λίτρα από τα 6 λίτρα η ακόμη και από τα 6,5;
Πιο μεγάλη σημασία έχει να έχει μεγάλο ντεπόζιτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το ερώτημα είναι ,άντε και μπει ρεζέρβα στα 220 (τυχαίο νούμερο),δεν θα το ξαναγεμίσει;
Ή ακόμα καλύτερα ,δεν θα το ξανα_ανεβει ή θα ψάξει να το δώσει γιατι καίει;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το ερώτημα είναι ,άντε και μπει ρεζέρβα στα 220 (τυχαίο νούμερο),δεν θα το ξαναγεμίσει;
Ή ακόμα καλύτερα ,δεν θα το ξανα_ανεβει ή θα ψάξει να το δώσει γιατι καίει;

Το έχω ψιλοφιλοσοφήσει το θέμα με τις καταναλώσεις, επειδή το έχω ψάξει και αρκετά, με διαφορετικά γραναζώματα, διαφορετικά προγράμματα κλπ σε διάφορες μηχανές στρητ και ον οφ.
Μπομπόλια. Δεν αξίζει τον κόπο το ψάξιμο. Εκανα το Caponord με μετατροπές στο custom πρόγραμμα να καίει αντι για 7 λίτρα στα 100 μόλις 5,5 λίτρα; Και; Με την κατασκευή OBDII και το ψάξιμο και τα καλώδια και πατέντα για να μετράω τι βγάζει στον αισθητήρα λάμδα και καυσαναλύσεις για να δω μην είναι πολύ στεγνό, και μπουζί ιριδίου για καλύτερη καύση χωρίς απώλειες και..και...και
...αυτό το 1,5 λίτρο στα 100 χλμ το πλήρωσα παραπάνω από το να το έκαιγα στα χλμ που θα έκανα.

Δεν ξανασχολούμαι με τέτοια θέματα. Υπάρχει πχ το NC700-750 που δεν καίει τίποτα. Υπάρχουν πλέον μαμα μηχανάκια που είναι οικονομικότατα (αλλά με τις ανάλογες υποχωρήσεις σε άλλους τομείς). Αν με βασανίσει το θέμα κατανάλωση, θα πάω σε ένα απο αυτά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Έτσι είναι.
Αν κοιτάς το δένδρο ,χάνεις το δάσος.
Η μότο ταξιδεύει την ψυχή ,άμα είναι να με φάει την ψυχή ,τον μπούλο που λεν και στο χωριομ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έτσι είναι.
Αν κοιτάς το δένδρο ,χάνεις το δάσος.
Η μότο ταξιδεύει την ψυχή ,άμα είναι να με φάει την ψυχή ,τον μπούλο που λεν και στο χωριομ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φτάνεις σε ένα σημείο που το μόνο που έχει σημασία είναι η βόλτα και η εκδρομή. Ούτε τα άλογα, ούτε οι καταναλώσεις, ούτε οι πολλές ρυθμίσεις και τα πολλά γκάτζετ. Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά γίνεται και χωρίς πολλά πολλά.
Χρόνος και άνεση να υπάρχει.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Φτάνεις σε ένα σημείο που το μόνο που έχει σημασία είναι η βόλτα και η εκδρομή. Ούτε τα άλογα, ούτε οι καταναλώσεις, ούτε οι πολλές ρυθμίσεις και τα πολλά γκάτζετ. Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά γίνεται και χωρίς πολλά πολλά.
Χρόνος και άνεση να υπάρχει.
Εγώ πλέον έτσι το βλέπω ,δεν θέλω πλέον πολλά πράγματα.
Ταξιδεύω και μονός ,μια χαρα
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Φτάνεις σε ένα σημείο που το μόνο που έχει σημασία είναι η βόλτα και η εκδρομή. Ούτε τα άλογα, ούτε οι καταναλώσεις, ούτε οι πολλές ρυθμίσεις και τα πολλά γκάτζετ. Καλό είναι να υπάρχουν, αλλά γίνεται και χωρίς πολλά πολλά.
Χρόνος και άνεση να υπάρχει.
Βλέπε R.E.H. !

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.416
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Αυτοί που τσιγκλιούνται με τις καταναλώσεις δεν τους νοιάζει η οικονομία αυτή καθεαυτή (χαράς το πράμα,η διαφορά πχ. 6λ/100 με το 6,5 είναι 70 σεντς στα 100 χλμ,δηλαδή ανεβαίνω Αθήνα με +1,5€ !!),αλλά το φαίνεσθαι των αριθμών.."Γιατί ο giamar καίει 5,5 κι εγώ 6 ? Απαράδεκτο"
Αν αποφασίσουμε να πάμε παρέα όμως μία Καλαμάτα-Ναύπλιο και ο γιαμαρ στο δρόμο κ@υλώσει και ανεβαίνει τον Κολοσούρτη με σκαστές δευτεροτρίτες ξύνοντας μαρσουπιέδες,τότε επόμενο είναι να σταματήσει για ανεφοδιασμό αφού θα την έχει πιεί ολη! Εγω όμως εκεί στόκος "οοοοχι ο γιαμάρ καίει 5,5 κι εγώ 6,πρέπει να βάλω ΦΠΕ για να πεσει!

Διαβάζουμε σε πολλά φόρα ερωτήσεις και έρευνες αγοράς χρηστών που ψάχνουν μοντέλα συγκρίνοντας καταναλώσεις μισής μονάδας και λιγώτερο.Δεν αξίζει τόσο χάσιμο χρόνου ουτε το κέρδος από τη βενζίνη είναι εμφανές σε τόσο μικρά μεγέθη.Get a life.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.436
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όταν είχαμε πάει Μελισσουργούς και κάναμε την βολταρα εκεινη όλη την Πίνδο από κει μερια,το μηχανάκι το καταγουσταρησα στο στροφιλικι και στις ανηφόρες.
Στις κατηφορες το εξατμησονι πετούσε μπλε φωτιές φίλε και γω άλλο τόσο να κάνει σκασιματα επίτηδες.
Δεν εκαψα;
Στανταρακι.
Αλλά η καβλα ήταν τόσο μεγάλη που στ @@ μου .
Εδώ θυμαμαι είχα 37μισο πηρετο και με πέρασε .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom