Πόσο καίει το σκληροτράχηλο παπί της Honda CT 125

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εκτός και αν έχει ακτινική τρόμπα επάνω από 916 και slave cylinder από τουονο . Μιλάμε για βούτυρο. Κοίτα να δεις , ο Βόλος ευτυχώς δεν είναι καμία μεγαλούπολη και εγώ μένω κοντά Πορταριά. Οπότε δεν πέφτει ταλαιπωρία

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εσυ το πήρες απο μερακλη μάλλον που το διόρθωσε. Καβατζώθηκες!Giving
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Και για τα φρένα που είπατε... Braking μαργαρίτες και Tuono Gen 1 - 916 δαγκάνες...

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Είναι στάνταρ η αλλαγή σε μαργαρίτες σαν πρώτο βήμα σε όποιον έχει Κάπο.
Δεύτερο βήμα όντως είναι η αλλαγή δαγκάνων.

Έπεσες σε ψαγμένο ιδιοκτήτη.;)
Ιταλός μπρεε

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Και για τα φρένα που είπατε... Braking μαργαρίτες και Tuono Gen 1 - 916 δαγκάνες...

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολύ καλές οι δισκόπλακες της breaking!
Τις Έχω (εμπρός/πίσω).. οπότε και έχω ιδίαν άποψη.

Συμβουλή!.. από Γνώστη Φρενά!!

-Το καλύτερο τακάκι για της breaking είναι το Αμερικάνικο EBC!
Εγώ είδα διαφορά!!
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Δεν έχω ιδέα τι φοράει, στην αλλαγή θα δω, παράπονο από απόδοση δεν έχω. Κάποια στιγμή θα αλλάξω και την πίσω με μια αντίστοιχη

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Δεν έχω ιδέα τι φοράει, στην αλλαγή θα δω, παράπονο από απόδοση δεν έχω. Κάποια στιγμή θα αλλάξω και την πίσω με μια αντίστοιχη

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Του ταιριάζει απόλυτα!!
Δοκιμασμένο από Πολλούς Κατόχους.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και για τα φρένα που είπατε... Braking μαργαρίτες και Tuono Gen 1 - 916 δαγκάνες...

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τούμπανο!!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Πολύ καλές οι δισκόπλακες της breaking!
Τις Έχω (εμπρός/πίσω).. οπότε και έχω ιδίαν άποψη.

Συμβουλή!.. από Γνώστη Φρενά!!

-Το καλύτερο τακάκι για της breaking είναι το Αμερικάνικο EBC!
Εγώ είδα διαφορά!!
Το ebc με όλες τις πλάκες συνεργάζεται άψογα,ειδικά τα sintered δαγκώνουν καλά χωρίς να τη φθείρουν πρόωρα!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.....Κάποια στιγμή θα αλλάξω και την πίσω με μια αντίστοιχη..........

Περιττο εξοδο η αναβαθμιση της πισω νομιζω , καλυτερα να πανε τα λεφτα σε ποιοτικα αναλωσιμα των εμπρος. Bcdefgh
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Περιττο εξοδο η αναβαθμιση της πισω νομιζω , καλυτερα να πανε τα λεφτα σε ποιοτικα αναλωσιμα των εμπρος. Bcdefgh

Δεν είναι περιττό στο συγκεκριμένο μηχανάκι.
Ακόμη και με φρέσκα υγρά σε καταβάσεις που το πίσω φρένο χρησιμοποιείται αρκετά, υπερθερμαίνεται και χάνεις το πίσω φρένο. Η λύση με τον δίσκο μαργαρίτα λόγω της κατασκευής του δίνει καλύτερο αερισμό στην δισκόπλακα και βοηθάει να μην εμφανιστεί το φαινόμενο γρήγορα.
Επίσης καλό είναι στο πίσω φρένο του Κάπονορντ παράλληλα με την δισκόπλακα μαργαρίτα να φορεθούν μεταλλικά τακάκια για τους ίδιους λόγους.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.296
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Δεν είναι περιττό στο συγκεκριμένο μηχανάκι.
Ακόμη και με φρέσκα υγρά σε καταβάσεις που το πίσω φρένο χρησιμοποιείται αρκετά, υπερθερμαίνεται και χάνεις το πίσω φρένο. Η λύση με τον δίσκο μαργαρίτα λόγω της κατασκευής του δίνει καλύτερο αερισμό στην δισκόπλακα και βοηθάει να μην εμφανιστεί το φαινόμενο γρήγορα.
Επίσης καλό είναι στο πίσω φρένο του Κάπονορντ παράλληλα με την δισκόπλακα μαργαρίτα να φορεθούν μεταλλικά τακάκια για τους ίδιους λόγους.

... αμα χασεις τα φρενα απο υπερθερμανση σε καταβαση και ειδικα φορτωμενος σημαινει πως σου λειπουν .... μερικες χιλιαδες χιλιομετρα ακομη απο εμπειρια οτι δισκοφρενα , τακακια και dot υγρα εχεις .... no bad ομως ολοι την εχουμε πατησει ειδικα με το πισω ..... λογω αυτης της ισχυρης πιεσης που ακουσια ασκουμε στο ποδοφρενο πιο ευκολα απ' οτι στην μανετα .... !
Αν παλι εννοεις να πας το Capo στο Pikes Peak για να κατεβασεις χρονους .... θα χρειαστει και αλλα εκτος απο μαργαριτες .....! abc
 

Le Tavernier

member
Δημοσιεύσεις
854
Ηλικία
48
Περιοχή
Κατωχώρι Πορταριάς
Μοτοσυκλέτα
Aprilia ETV1000 Raid
Όνομα
Νικόλας
Περιοχή
Βόλος
Στέλιο το πίσω φρένο ειναι μια κατηγορία μόνο του, ανύπαρκτη. Οχι δεν εχω μεινει απο φρένα πουθενά (με εξαίρεση τις πρώτες μέρες), αλλα θα το ήθελα να ειναι εκεί...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
... αμα χασεις τα φρενα απο υπερθερμανση σε καταβαση και ειδικα φορτωμενος σημαινει πως σου λειπουν .... μερικες χιλιαδες χιλιομετρα ακομη απο εμπειρια οτι δισκοφρενα , τακακια και dot υγρα εχεις .... no bad ομως ολοι την εχουμε πατησει ειδικα με το πισω ..... λογω αυτης της ισχυρης πιεσης που ακουσια ασκουμε στο ποδοφρενο πιο ευκολα απ' οτι στην μανετα .... !
Αν παλι εννοεις να πας το Capo στο Pikes Peak για να κατεβασεις χρονους .... θα χρειαστει και αλλα εκτος απο μαργαριτες .....! abc

Όταν είχα το Capo, είχα χάσει μια φορά το πίσω φρένο στο Καιμάκτσαλαν στην κατάβαση.
Γι αυτό που λες για την εμπειρία θα συμφωνήσω απόλυτα. Παλιότερα οδηγούσα πολύ με φρένο, τώρα δουλεύω περισσότερο με έλεγχο του γκαζιού και πολύ λιγότερα φρένα. Η εμπειρία σε κάνει να οδηγάς πιο στρωτά, χωρίς περιττά φρεναρίσματα και επιταχύνσεις.

Πάντως στην αναφορά ενός προβλήματος σε μια μοτοσυκλέτα, πάντα έχει να κάνει με τον μέσο όρο οδηγών, αλλά και τον ανταγωνισμό στις αντίστοιχες μοτοσυκλέτες. Στο Κάπονορντ ένας λιγότερο έμπειρος οδηγός (και μέχρι να το μάθει πως συμπεριφέρεται και λόγο βάρους) μπορεί να μείνει απο πίσω φρένο. Επίσης σε σχέση πχ με το Βαραντέρο που έχει πολύ καλά φρένα, υστερεί. Είναι ένα σημείο στο Κάπο που θέλει βελτίωση.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.552
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Το ebc με όλες τις πλάκες συνεργάζεται άψογα,ειδικά τα sintered δαγκώνουν καλά χωρίς να τη φθείρουν πρόωρα!

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
GivingGiving
 

GeorgeGS

new member
Δημοσιεύσεις
67
Ηλικία
41
Όνομα
Γιώργος
Όταν είχαμε πάει Μελισσουργούς και κάναμε την βολταρα εκεινη όλη την Πίνδο από κει μερια,το μηχανάκι το καταγουσταρησα στο στροφιλικι και στις ανηφόρες.
Στις κατηφορες το εξατμησονι πετούσε μπλε φωτιές φίλε και γω άλλο τόσο να κάνει σκασιματα επίτηδες.
Δεν εκαψα;
Στανταρακι.
Αλλά η καβλα ήταν τόσο μεγάλη που στ @@ μου .
Εδώ θυμαμαι είχα 37μισο πηρετο και με πέρασε .

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι ρε φιλε! φοβερη βολτα! εχω να ρθω από τοτε με το φορουμ...:(
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.435
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
ναι ρε φιλε! φοβερη βολτα! εχω να ρθω από τοτε με το φορουμ...:(
Ποτε γυριζεις ρε φιλε;
Μπορει και να βολεψει παλι ,που ξες;)
 
Top Bottom