Προσοχή στα μεταχειρισμένα

  • Thread starter notakos600
  • Ημερομηνία δημιουργίας
N

notakos600

Guest
1) Η καυλα πάντα ή σχεδόν πάντα οδηγεί σε λάθος έως καταστροφικες αγορές.

2) Αγοράζοντας μηχανάκι από άτομο που γνωρίζουμε και έχουμε βολτάρει μαζί είναι το ασφαλέστερο σενάριο.

Από εκεί και πέρα το χάος ή τουλάχιστον εντελώς αχαρτογραφητα νερά...
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.511
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
1) Η καυλα πάντα ή σχεδόν πάντα οδηγεί σε λάθος έως καταστροφικες αγορές.

2) Αγοράζοντας μηχανάκι από άτομο που γνωρίζουμε και έχουμε βολτάρει μαζί είναι το ασφαλέστερο σενάριο.

Από εκεί και πέρα το χάος ή τουλάχιστον εντελώς αχαρτογραφητα νερά...
Τα είπες όλα. Ανάλογη άποψη είχα σε μοτο καφέ προ μίας ώρας. Giving
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πως ''κόβεται στην μέση'' μια μοτοσυκλέτα; Στην μέση έχει κινητήρα, κόβεται ο κινητήρας; Κι άιντε κόπηκε, ποιός φτιάχνει ξανά μοτοσυκλέτα με τόσο σφοδρή ζημιά, ούτε γίνεται ούτε συμφέρει.

Sorry αλλά γελάω με την έκφραση που δείχνει ότι δεν πρέπει να έχει δει μοτοσυκλέτα στην ζωή του ο συντάκτης.

Το ''κόπηκε στην μέση'' είναι ορολογία συνεργείων αυτοκινήτων. Αφού δεν το είπε και ''τροπέτο'' πάλι καλά δλδ.
Το κόβεται στη μέση είναι έκφραση, όταν έχει ένα ατύχημα σοβαρό κάποιο όχημα και έχουν χρησιμοποιηθεί 2 μηχανές ή 2 αυτοκίνητα για να βγάλουν ένα σωστό.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πως ''κόβεται στην μέση'' μια μοτοσυκλέτα; Στην μέση έχει κινητήρα, κόβεται ο κινητήρας; Κι άιντε κόπηκε, ποιός φτιάχνει ξανά μοτοσυκλέτα με τόσο σφοδρή ζημιά, ούτε γίνεται ούτε συμφέρει.

Sorry αλλά γελάω με την έκφραση που δείχνει ότι δεν πρέπει να έχει δει μοτοσυκλέτα στην ζωή του ο συντάκτης.

Φαντάζομαι δεν υπολογίζεις σε αυτά που γραφεις και τις κλεμμένες μηχανές που μεταπωλούνται μετά από κόψιμο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επειδη μαλλον δεν εχετε παρει αρκετα μτχ..νομιζω το χετε μεγαλοποιησει..
Εγω μονο 2 φορες την πατησα.. Rolling
Την πρωτη δικαιολογουμαι γιατι ημουν απο αποχη...ειχα να καβαλησω χρονια.

Τη δευτερη φορα την εκανα βολτα...ισια πηγαινε, αλλα κατι δε μ αρεσε..
Ειπα θα ναι το τελειωμενο αμορτισερ...
Ομως το μηχανακι και που το στησα σωστα , δεν πηγαινε οπως θαπρεπε
Αργοτερα , εμαθα οτι ειχε 6 ατυχηματα.
Ηταν και πρωτο χερι....δε μου λεει κατι εμενα αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
N

notakos600

Guest
Το κόβεται στη μέση είναι έκφραση, όταν έχει ένα ατύχημα σοβαρό κάποιο όχημα και έχουν χρησιμοποιηθεί 2 μηχανές ή 2 αυτοκίνητα για να βγάλουν ένα σωστό.
Έχω παρατηρήσει πάντως πως πολλοί σε fora και ομάδες πάσχουν από το σύνδρομο της Στοκχόλμης με τον μάστορα τους Rolling και θεωρούν κακόβουλη κάθε άσχημη εμπειρία κάποιου, μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι απόρροια σωβινιστικης ιδεολογίας, είτε πρόκειται για τζαπαν είτε για ευρωπαϊκά μηχανάκια.
Τεσπα.
 
N

notakos600

Guest
Επειδη μαλλον δεν εχετε παρει αρκετα μτχ..νομιζω το χετε μεγαλοποιησει..
Εγω μονο 2 φορες την πατησα..
Την πρωτη δικαιολογουμαι γιατι ημουν απο αποχη...ειχα να καβαλησω χρονια.

Τη δευτερη φορα την εκανα βολτα...ισια πηγαινε, αλλα κατι δε μ αρεσε..
Ειπα θα ναι το τελειωμενο αμορτισερ...
Ομως το μηχανακι και που το στησα σωστα , δεν πηγαινε οπως θαπρεπε
Αργοτερα , εμαθα οτι ειχε 6 ατυχηματα.
Ηταν και πρωτο χερι....δε μου λεει κατι εμενα αυτο.
Στο έχω ξαναπεί...απο τύχη ζούμε φίλε Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Στο έχω ξαναπεί...απο τύχη ζούμε φίλε Rolling
Νοτη η ατρακαριστη μοτοσυκλετα κανει μπαμ...
Μια βολτα στο τετραγωνο φτανει..εχει αυτο το αβιαστο ουδετερο τσουλημα
 
N

notakos600

Guest
Νοτη η ατρακαριστη μοτοσυκλετα κανει μπαμ...
Μια βολτα στο τετραγωνο φτανει..εχει αυτο το αβιαστο ουδετερο τσουλημα
Το ξέρεις πως τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν γύρω από το τετράγωνο;
Έλα μωρέ μια βόλτα στο τετράγωνο θα πάω...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το ξέρεις πως τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν γύρω από το τετράγωνο;
Έλα μωρέ μια βόλτα στο τετράγωνο θα πάω...
ρε μλκ δε μπορουμε να επικοινωνησουμε Rolling Rolling Rolling
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φαντάζομαι δεν υπολογίζεις σε αυτά που γραφεις και τις κλεμμένες μηχανές που μεταπωλούνται μετά από κόψιμο.
Γιαννη ειχα ενα αφρικα που ειχε 4 ψηφιο αρ. πλαισιου χτυπημενο στο λαιμο
Και στην αδεια το ιδιο..
Ειχε κλαπει...βρεθηκε σε μια γιαφκα μαζι με πολλες αλλες, με αλλα νουμερα...
Επεστραφη στον ιδιοκτητη και η αστυνομια χτυπησε το τελειωτικο νουμερο..4 ψηφιο
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Γιαννη ειχα ενα αφρικα που ειχε 4 ψηφιο αρ. πλαισιου χτυπημενο στο λαιμο
Και στην αδεια το ιδιο..
Ειχε κλαπει...βρεθηκε σε μια γιαφκα μαζι με πολλες αλλες, με αλλα νουμερα...
Επεστραφη στον ιδιοκτητη και η αστυνομια χτυπησε το τελειωτικο νουμερο..4 ψηφιο
Υπάρχουν πολλών λογιών περιπτώσεις. Μη σου τύχει δλδ.

Όσο αναφορά την ανάρτηση του φίλου στο fb που έβαλε ο Νότης, την γνωρίζω(όλη την υπόθεση) προσωπικά και από ώρα μια είχα πει ότι βρωμάει ψόφιο κουνάβι η όλη φάση.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Με αγορές πάνω από πενήντα μηχανάκια αυτό που έχω να αναφέρω σαν εμπειρία είναι ότι ούτε μηχανικός μπορεί να δει με σιγουριά τρακαρισμένη μοτό. Αυτό που κάνω εγώ είναι να κοιτάξω τις κόντρες του τιμονιού για χτυπήματα στραβώματα, καλάμια και λοιπά μέρη. Οταν μια μοτό είναι βαμμένη σίγουρα είναι δύσκολο να καταλάβεις για χοντρές πτώσεις ή τρακάρισμα.΄Το σασί είναι το πρόβλημα πάντως όλα τα άλλα επισκευάζονται.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.703
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Τι είναι όλες αυτές οι ιστορίες ρε παιδιά ...

Σενάρια επιστημονικής φαντασίας μοιάζουν κάποιες .

εγώ την μηχανή την πήρα χωρίς καν έλεγχο σε μάστορα εντωμεταξύ . Έπεσα και σε περίεργη φάση με τα λοκ νταουν και τις απαγόρευσης στην αρχή και πήγα Αθήνα και την έφερα ψιλό κυνηγημένος .

είχα μιλήσει με διάφορους με αφρικα , σε αυτό που κατέληξα ήταν σε σχετικά ψηλότερη τιμή από τα αλλά που είχα μιλήσει , είχα επικοινωνία με το παιδί που την πήρα κάνα 2βδομαδο και θα πω ότι των εμπιστεύτηκα από αυτή την συνομιλία . Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ήταν πρώτο χέρι , το βιβλίο ήταν ενημερωμένο κανονικά μου είπε ότι των τελευταίο χρόνο κάθεται στο γκαράζ με συντήρηση στην μπαταρία κτλ .
Εγώ πήγα το είδα το έκανα βόλτα (ανιδεος εντωμεταξύ ) και το πήρα . Μετά το πήγα στην εδώ χοντα να αλλάξω τακάκια και το είδε και μου είπε οκ ...

Τώρα με αυτά που διαβάζω βέβαια άνετα με επιανες κορόιδο .... κάτι που δεν μου πηγενε ο νους εύκολα , πρώτη φορά μπαίνω και στην διαδικασία αγοράς κάποιου οχήματος . Ελπίζω να μη μου προκύψει κάτι στο μέλλον Tooth

Παναδω μήπως έχει καμία ηλεκτροκολληση στην μέση πουθενά Tooth Tooth
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Τι είναι όλες αυτές οι ιστορίες ρε παιδιά ...

Σενάρια επιστημονικής φαντασίας μοιάζουν κάποιες .

Σκληρή πραγματικότητα
Τώρα με αυτά που διαβάζω βέβαια άνετα με επιανες κορόιδο ....
μιλάμε λειτούργησες ως ο τέλειος υποψήφιος να την πατήσεις.

Θα σταθώ σε αυτό που έγραψες παραπάνω, ότι τον εμπιστεύτηκες από την πρώτη συνομιλία.

Αν γράψω μια ιστορία που είχα 2 είναι τα τινά, όσοι δεν έχουν μαλλιά θα βγάλουν και όσοι έχουν θα τους πέσουν είναι βέβαιο. Θα στην πω ομως κάποια στιγμή αν βρεθούμε ποτέ για καφεδάκι γιατί δεν θέλω να συγχυστώ
 
N

notakos600

Guest
Τι είναι όλες αυτές οι ιστορίες ρε παιδιά ...

Σενάρια επιστημονικής φαντασίας μοιάζουν κάποιες .

εγώ την μηχανή την πήρα χωρίς καν έλεγχο σε μάστορα εντωμεταξύ . Έπεσα και σε περίεργη φάση με τα λοκ νταουν και τις απαγόρευσης στην αρχή και πήγα Αθήνα και την έφερα ψιλό κυνηγημένος .

είχα μιλήσει με διάφορους με αφρικα , σε αυτό που κατέληξα ήταν σε σχετικά ψηλότερη τιμή από τα αλλά που είχα μιλήσει , είχα επικοινωνία με το παιδί που την πήρα κάνα 2βδομαδο και θα πω ότι των εμπιστεύτηκα από αυτή την συνομιλία . Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ήταν πρώτο χέρι , το βιβλίο ήταν ενημερωμένο κανονικά μου είπε ότι των τελευταίο χρόνο κάθεται στο γκαράζ με συντήρηση στην μπαταρία κτλ .
Εγώ πήγα το είδα το έκανα βόλτα (ανιδεος εντωμεταξύ ) και το πήρα . Μετά το πήγα στην εδώ χοντα να αλλάξω τακάκια και το είδε και μου είπε οκ ...

Τώρα με αυτά που διαβάζω βέβαια άνετα με επιανες κορόιδο .... κάτι που δεν μου πηγενε ο νους εύκολα , πρώτη φορά μπαίνω και στην διαδικασία αγοράς κάποιου οχήματος . Ελπίζω να μη μου προκύψει κάτι στο μέλλον Tooth

Παναδω μήπως έχει καμία ηλεκτροκολληση στην μέση πουθενά Tooth Tooth
Θάνο, ακόμη κι εγώ που έχω πάψει να εμπιστεύομαι εδώ και πολλά χρόνια, παραλίγο να την πατήσω άσχημα πριν 6 μήνες από κάποιον γλυκομιλητο με το πρόσχημα της οικειότητας...
Μιλαω για επαγγελματική σχέση, αλλά σίγουρα η υποκριτική συμπεριφορά επεκτείνεται παντού και όχι μόνο στα μηχανάκια.
Απλά στα μηχανάκια ο πωλητής έχει κι ένα άλλο όπλο...οσμιζεται το ποσο καυλωμενος είσαι για αυτό που θέλει να σου πουλήσει...
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.703
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σκληρή πραγματικότητα

μιλάμε λειτούργησες ως ο τέλειος υποψήφιος να την πατήσεις.

Θα σταθώ σε αυτό που έγραψες παραπάνω, ότι τον εμπιστεύτηκες από την πρώτη συνομιλία.

Αν γράψω μια ιστορία που είχα 2 είναι τα τινά, όσοι δεν έχουν μαλλιά θα βγάλουν και όσοι έχουν θα τους πέσουν είναι βέβαιο. Θα στην πω ομωσ κάποια στιγμή αν βρεθούμε ποτέ για καφεδάκι γιατί δεν θέλω να συγχιστώ
Των εμπιστεύτηκα όσο μιλάγαμε και ότι των ρώταγα θεωρούσα ότι μου απανταγε ειλικρινά ....

εγώ τουλάχιστον έτσι θα επρατα , άμα είχε κάτι θα το έλεγα , άμα θες παρτο την κολοκυθιά θα παίξουμε ;
Επίσης δεν μπορώ να μπαίνω στην διαδικασία να πονηρεύομαι και να τα διπλοσκεφτομαι με χαλάει .
Θα μου πεις μπορεί να σε πιάσει κορόιδο..
Αλλά την ειλικρίνεια δεν θα την νιώσεις ; Δεν θα την εισπράξεις ; Δεν ξέρω ...
 
N

notakos600

Guest
Των εμπιστεύτηκα όσο μιλάγαμε και ότι των ρώταγα θεωρούσα ότι μου απανταγε ειλικρινά ....

εγώ τουλάχιστον έτσι θα επρατα , άμα είχε κάτι θα το έλεγα , άμα θες παρτο την κολοκυθιά θα παίξουμε ;
Επίσης δεν μπορώ να μπαίνω στην διαδικασία να πονηρεύομαι και να τα διπλοσκεφτομαι με χαλάει .
Θα μου πεις μπορεί να σε πιάσει κορόιδο..
Αλλά την ειλικρίνεια δεν θα την νιώσεις ; Δεν θα την εισπράξεις ; Δεν ξέρω ...
Να το διακωμωδησω λίγο;
Ελεγξες την αλήθεια του κοιτάζοντας αν στις απαντήσεις το βλέμμα του είχε κατεύθυνση κάτω και δεξιά;
Πλάκα κάνω φυσικά , μου θύμισες πρακτικές μυστικών υπηρεσιών Rolling
 
Top Bottom