Προσοχή στα μεταχειρισμένα

  • Thread starter notakos600
  • Ημερομηνία δημιουργίας
N

notakos600

Guest
"Καλησπέρα σε όλους,
Δημιουργώ αυτό το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου, που νομίζω ότι θα βοηθήσει και θα πονηρέψει πολλούς επίδοξους αγοραστές, ώστε να γλιτώσουν ενδεχόμενες απατεωνιές.
Η ιστορία μου ξεκινά, όταν είδα την μηχανή που ονειρευόμουν σε γνωστό ελληνικό site μεταχειρισμένων, σε τρομερά ελκυστική τιμή. Αφού λοιπόν έκλεισα ραντεβού με τον άνθρωπο, πήγα και την είδα με τα μάτια μου. Πρώτη εντύπωση πολύ θετική, πολύ προσεγμένη μηχανή με ωραία και ακριβά έξτρα, βαμμένα κάγκελα και γενικότερα κανένα σημαντικό οπτικό σημάδι φθοράς. Ο τύπος μου είπε ότι η μηχανή είναι αγορασμένη από τον Βαγιανέλη από τον κολλητό του και ότι αυτός όντας ψιλό άσχετος, την αγόρασε από αυτόν (δλδ δεύτερο χέρι) επειδή την γούσταρε πολύ. Δευτέρα πρωί πρωί λοιπόν ξεκίνησα να παίρνω τηλέφωνο για έλεγχο σε επίσημες αντιπροσωπείες:
1ο τηλ.: BMW Βαγιανέλης μου είπε ότι δεν έχει ραντεβού για μια εβδομάδα και ότι θα μου έκλεινε την επόμενη Τρίτη (του ανέφερα ότι ο αγοραστής είχε πει ότι η μηχανή αγοράστηκε από αυτόν). Άρα άκυρο αυτό.
2ο τηλ.: BMW Σφακιανάκης μου έκλεινε ραντεβού την ίδια μέρα στις 12:30 με κόστος 35 ευρώ.
3ο τηλ.: BMW Παναγιωτόπουλος μου είπε ότι πάω ανα πάσα ώρα και στιγμή και χωρίς κανένα κόστος.
Επειδή ήμουν κοντά στα δυτικά προάστια και ο πωλητής την είχε ήδη δει στον Σφακιανάκη (με προέτρεψε και ο ίδιος να πάμε στο πιο κοντινό), αποφάσισα ότι είναι λογικό να μη τρέχουμε μακρυά αφού είναι πάλι επίσημη αντιπροσωπεία (χαλάλι τα 35 ευρώ μηχανή ονείρων). Την πήγαμε λοιπόν και την είδαν τα παιδιά. Να τονίσω εδώ ότι δεν μου είπαν τπτ για την κατάσταση της μηχανής και αναγκάστηκα εγώ στο τέλος να τους ρωτήσω αν έλεγξαν τον άξονα που είχα το άγχος αν ήταν σκουριασμένος, και μου είπαν ένα απλό οκ και ότι όλα οκ. Φεύγοντας εγώ πήρα μόνο μια απόδειξη αγοράς για πληρωμή τσεκ μηχανής αξίας 35 ευρώ για την συγκεκριμένη μηχανή. Υπήρχε ένα μικρό σύννεφο αμφιβολίας επειδή δεν μου ανέλυσαν την κατάσταση της μηχανής και μου είπαν ένα απλό οκ. Αυτό που με προβλημάτισε μόνο ήταν ότι δεν είχε βιβλίο σέρβις (είχε 15.000 χλμ μόνο). Σκέφτηκα ότι αφού η επίσημη BMW μου είπε ότι είναι οκ και αφού και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης με διαβεβαίωσε ότι τα σέρβις είναι ηλεκτρονικά περασμένα στα αρχεία της αντιπροσωπείας, αποφάσισα να κλείσω την μηχανή με μια μικρή προκαταβολή (200 ευρώ) και αφού αποφάσισα για σιγουριά να κάνουμε από κοινού και μια υπεύθυνη δήλωση που να αναγράφεται η αξία της προκαταβολής για την συγκεκριμένη μηχανή. Την επόμενη μέρα είχαμε κανονίσει να ξεκινήσουμε την διαδικασία μεταβίβασης.
Να πω την αλήθεια ότι όλη την μέρα σκεφτόμουν όλα αυτά τα οποία με προβλημάτιζαν, τι θα μπορούσε να πάει στραβά αλλά και όλα αυτά που μου έλεγαν όλοι οι σύντροχοι που ζήτησα την άποψη τους για την αγορά αυτή (ο καθένας μου έλεγε και κάτι ακόμα που με προβλημάτιζε και με έβαζε σε σκέψεις δόξα τον θεό).
Την επόμενη μέρα, επειδή είμαι και εγώ λίγο ψείρας αποφάσισα να πάω ΚΑΙ στην BMW Παναγιωτόπουλο για έναν ακόμα έλεγχο για παν ενδεχόμενο. Ο πωλητής το αποδέχτηκε γιατί μου είπε ότι ήθελε και αυτός να είναι σωστός απέναντί μου.

Αποτέλεσμα ελέγχου: Η μηχανή ήταν εισαγωγής και κομμένη στα δύο ή τόσο στραπατσαρισμένη από τρακάρισμα που φτιάχτηκε από την αρχή. Κοινώς όπως μου είπε και ο αρχιμηχανικός..... γύρνα και ξεκίνα να τρέχεις όσο πιο μακρυά μπορείς!!!!

Τα συμπεράσματα από την εμπειρία αυτή!
1. Ακόμα και για 1 ευρώ τυπική διαδικασία και από τις δύο πλευρές με υπεύθυνες δηλώσεις για απόδειξη συναλλαγών.
2. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν εμπιστεύεσαι ούτε την σκιά σου.
3. Προσπαθείς να σκεφτείς τα χειρότερα σενάρια ακόμα και αν θέλεις να αγοράσεις σαν τρελός (πάλι καλά υπάρχουν και καλά παιδιά που βοηθούν)
4. 2-3-4 και όσο περισσότεροι οι έλεγχοι, τόσο το καλύτερο.

Θέλω μόνο να σταθώ σε ένα γεγονός!! Την αντιμετώπιση από την εκάστοτε αντιπροσωπεία! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ- ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΡΕΣΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ. ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΗ ΣΤΑ 2!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΤΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ. ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ, ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΙΑ ΚΟΜΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ.
!!!!!!ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ!!!!!
Σκέφτομαι σοβαρά να τους καταγγείλω στην επίσημη BMW MOTORRAD GREECE.
Η BMW Παναγιωτόπουλος χωρίς να με ξέρει, με αντιμετώπισε με σεβασμό, μου είπε την αλήθεια, μου συμπεριφέρθηκε άψογα σε επίπεδο επικοινωνίας-φιλικότητας και γενικότερης εντύπωσης! Πραγματικοί επαγγελματίες και γνώστες του αντικειμένου, με στόχο την εξυπηρέτηση και όχι την κοροιδία!!
Τους βγάζω το καπέλο, τους ευχαριστώ από καρδιάς και σίγουρα κέρδισαν έναν μόνιμο πελάτη στο μέλλον.

Υ.Γ. Ο πωλητής δεν δημιούργησε κανένα θέμα. Μου ζήτησε συγγνώμη, μου είπε ότι δεν το ξέρει και μου έβαλε εντός 2λεπτου την προκαταβολή πίσω. Δεν ξέρω αν το παιδί το ήξερε ή όχι. Και η αλήθεια είναι ότι είτε ήταν απατεώνας είτε όχι, ο αγοραστής πρέπει να παίρνει όσες προφυλάξεις μπορεί. Πάλι καλά γλίτωσα τα χειρότερα αλλά μένω στην αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας και της αξιοπιστία της!!

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο και εύχομαι σε όλους να είναι όσο τυχεροί-πονηροί-περίεργοι ήμουν εγώ!!!"

*Από σημερινή δημοσίευση στο facebook.
 
Last edited by a moderator:

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Φίλε, αν και επαναλαμβάνω ΑΝ τα πράγματα είναι όπως περιγράφονται στο άρθρο (απλά στην εποχή μας για όλα βαστάει κανείς μικρό καλάθι) δεν το συζητώ για απαράδεκτη συμπεριφορά και πρακτικές από πλευράς επίσημου .....
Στην θέση του γράφοντος και εφόσον είχα πληρώσει και για τον έλεγχο, σαφώς και θα ξεκινούσα διαδικασία παραπόνου και με την BMW Ελλάδος αλλά και με τη BMW μαμά - για να είμαι σίγουρος !

Όσον αφορά στον πωλητή, η τελική του συμπεριφορά οκ μεν αλλά αυτό δεν ερμηνεύει την διάθεση για πώληση της μηχανής σε " ... τρομερά ελκυστική τιμή" αν γνώριζε ότι τα πάντα ήταν οκ ...... με κάνει να αναρωτιέμαι cdefghigi cdefghigi cdefghigi
 
N

notakos600

Guest
Φίλε, αν και επαναλαμβάνω ΑΝ τα πράγματα είναι όπως περιγράφονται στο άρθρο (απλά στην εποχή μας για όλα βαστάει κανείς μικρό καλάθι) δεν το συζητώ για απαράδεκτη συμπεριφορά και πρακτικές από πλευράς επίσημου .....
Στην θέση του γράφοντος και εφόσον είχα πληρώσει και για τον έλεγχο, σαφώς και θα ξεκινούσα διαδικασία παραπόνου και με την BMW Ελλάδος αλλά και με τη BMW μαμά - για να είμαι σίγουρος !

Όσον αφορά στον πωλητή, η τελική του συμπεριφορά οκ μεν αλλά αυτό δεν ερμηνεύει την διάθεση για πώληση της μηχανής σε " ... τρομερά ελκυστική τιμή" αν γνώριζε ότι τα πάντα ήταν οκ ...... με κάνει να αναρωτιέμαι cdefghigi cdefghigi cdefghigi
Ίσως να μην υπάρχει "ελκυστική τιμή" χωρίς ύποπτο background Άγγελε...
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.675
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ίσως να μην υπάρχει "ελκυστική τιμή" χωρίς ύποπτο background Άγγελε...


Άστα φίλε, το κλασσικό πρόβλημα ......
ή "την έχει ακριβά ο κερατάς" ή "γιατί την έχει τόσο φτηνά" !!!!!

Tooth Tooth Tooth Tooth
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.028
Όνομα
George
.. Ω ρε Νοτη στραβή στο παραλίγο..
Ευτηχως είσαι παλιά καραβάνα κ 3στω κ την τελευταία στιγμή έπραξες όπως πρεπει.
Για τα υπόλοιπα ότι κ να πω είναι λίγο..
Τραγικοί, απλά εκμετάλλευονται ότι το προϊόν πουλάει σαν ζεστό κουλούρι...
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
.. Ω ρε Νοτη στραβή στο παραλίγο..
Ευτηχως είσαι παλιά καραβάνα κ 3στω κ την τελευταία στιγμή έπραξες όπως πρεπει.
Για τα υπόλοιπα ότι κ να πω είναι λίγο..
Τραγικοί, απλά εκμετάλλευονται ότι το προϊόν πουλάει σαν ζεστό κουλούρι...
Δεν είναι του Νότη η περίπτωση. Είναι από άλλο παλικάρι.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.521
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Επιτρέψτε μου μόνο να πω ότι ο πωλητής γνώριζε τα πάντα ! Αυτό το λέω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.
Τα υπόλοιπα ας τα κρίνει ο καθένας όπως θέλει.

Όσο για τις αντιπροσωπείες, δυστυχώς δεν είναι επαρκής, με τις ευλογίες βεβαίως της BMW Hellas.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Προς στιγμής τρόμαξα που έψαχνες BMW.
Μετά διάβασα πως πρόκειται για άλλον. Tooth

Οκ, αυτά είναι γνωστά φαινόμενα. Ειδικά σε Μότο κάποια αξίας που συμφέρει να την φέρεις μεταχειρισμένη από έξω. Πχ δεν νομίζω πως θα συναντούσε κάποιος τέτοιο σκηνικό αν έψαχνε να αγοράσει v-storm 650. Είναι μετρημένα τα μοντέλα που πρέπει να είσαι ψυλλιασμένος.

Στα αυτοκίνητα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα σε αυτόν τον τομέα.

Προσοχή λοιπόν, και εμπιστοσύνη ούτε στον κώλο μας!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όταν μια μηχανή έχει επισκευαστεί από τρακάρισμα, η έχει αλλού είδους σοβαρό θέμα, περιμένετε ο πωλητής να είναι ειλικρινής?
.
Μια καθημερινή ιστορία είναι η παραπάνω.
Όσο για την bmw Σφακιανάκης.. Αυτοί από ποτέ ασχολούνται με μηχανές;
Τι μάστορια έχουν μέσα?
Μήπως θα καταλάβαιναν και τίποτα αν την κοίταζαν παραπάνω?
Από ποτέ είναι στο χώρο ο Αντώνης, και πόσα χρόνια εχει το Σάκη και το Νίκο εκεί;
Εγώ τους θυμάμαι απ τη δεκαετία 90.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μερικες φορες απο την φουρια μας να το παρουμε δεν κοιταζουμε τα αρνητικα και ριχνουμε τις αμυνες μας.Καλο ειναι οταν παμε να αγορασουμε να ειμαστε ψυχραιμοι και να προσεχουμε τιςλεπτομερειες,ειδικα οταν τα ποσα ειναι μεγαλα και ακομη πιο ειδικα αν το μηχανακι ειναι πολυ εμπορικο.


Χρησιμο το ποστ.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Οι εισαγωγικες εταιρεις γνωριζουν τα παντα.
Δηλαδη εξυπηρετηση στον πελατη, παραδοση στον πελατη, σερβις κλπ.
Εχουν εταιρειες αξιολογησης, και με συνεχη τηλεφωνα στον πελατη, και κρυφες επισκεψεις
μαθαινουν τα παντα.
Στο διαταυτα, κανουν σε πολλες περιπτωσεις τα στραβα ματια, γιατι δεν μπορουν
να βρουν αντικαταστατη και δεν θελουν πιθανον, του εκαστοτε αντιπροσωπου.
Του Σφακιανακη και του καθε Ταδοπουλου, που εχει οικονομικη επιφανεια, δυναμη, ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
Μην κουραζω σε τετοιες περιπτωσεις, αν γινει καταγγελια συνηθως την πληρωνει η τελευταια τρυπα
της φλογερας, βοηθος μηχανικου συνηθως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Τον συγκεκριμενο εμπορα δεν τον ξερω, ξερω ομως τον αρχιμηχανικό του και δημοσίως μπορω να πω οτι ειναι αν οχι ο χειροτερος απ τους 2-3 χειρότερους....απο προσωπική πείρα και εν γνωση ολων των συνεπειών .....
Αυτά για τον επαγγελματία...
Το λαθος τωρα του ενδιαφερόμενου ειναι οτι για τον τεχνικό ελεγχο αφου πληρωνεις εκτος της απόδειξης πρεπει να σου δωσει και αναλυτική κατασταση ελένχου με αποτελέσματα...αν θυμαμαι καλά παλαιότερα αυτό ειχε περιπου στα 80-85 ευρά...
Επισης ο πωλητης πρεπει να ηξερε γιατι η αρχική αδεια της μοτοσυκλέτας οταν ηρθε στο Ελλάντα ήταν χρωματος ασπρου ή στην καλύτερη κιτρινου ,και παντως οχι πρασινου που για τους Γερμανούς ειναι αυτο το χρωμα της αδειας που δηλώνει το λιγότερο ακεραιότητα του οχήματος....
Αυτά ...εχω εισαγει και μοτο και αυτοκίνητο απο Γερμανια (μονος μου) και ξερω πολυ καλά τα τιπς...
Και ειμαι και σε αρχική διαδικασία σκεψης και ερευνας για εισαγωγή μοτό...

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Εγω έχω μια άλλη απορία...Τα κανούργια GS είναι μονοκόμματα; Γιατί στην δικιά μου σειρά είναι ΟΝΤΩΣ δύο κομμάτια!
Προφανεστατα δεν εννοει αυτο Σοφιανέ.....και νομιζω ειναι πλεον ενα

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Προφανεστατα δεν εννοει αυτο Σοφιανέ.....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

...Αποτέλεσμα ελέγχου: Η μηχανή ήταν εισαγωγής και κομμένη στα δύο...

Γενικά θα προτιμούσα να ακούσω και τις δυο πλευρές για να βγάλω άποψη. Για τον Σφακιάνακη δεν θα πω τιποτα παρά μόνο ότι και αναφέρθηκαν και οι από πάνω. Για τον Παναγιωτόπουλο επίσης δεν θα πω τιποτα, ο καθένας έχει τις δικές του εμπείριες. ΑΛΛΑ ακούσαμε την μεριά του αγοραστή ο οποίος φαίνεται οτι δεν ήξερε και ρώτησε σε διάφορα forum. Θεμιτό. Ας πάμε και στην άλλη μεριά τι είδαν στον Σφακιανάκη και χρέωσαν 35 ευρώ και τι είδαν στον Παναγιωτόπουλο (χωρίς χρέωση). Στην τελική ας επικοινωνήσει με τα παραστατικα στην BMW Motorrad για την συμπεριφορά. Ουτε καταδικάζω τον πωλητή χωρίς στοιχεία. Απλά τους θεωρώ ολους αθώους μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Γενικά θα προτιμούσα να ακούσω και τις δυο πλευρές για να βγάλω άποψη. Για τον Σφακιάνακη δεν θα πω τιποτα παρά μόνο ότι και αναφέρθηκαν και οι από πάνω. Για τον Παναγιωτόπουλο επίσης δεν θα πω τιποτα, ο καθένας έχει τις δικές του εμπείριες. ΑΛΛΑ ακούσαμε την μεριά του αγοραστή ο οποίος φαίνεται οτι δεν ήξερε και ρώτησε σε διάφορα forum. Θεμιτό. Ας πάμε και στην άλλη μεριά τι είδαν στον Σφακιανάκη και χρέωσαν 35 ευρώ και τι είδαν στον Παναγιωτόπουλο (χωρίς χρέωση). Στην τελική ας επικοινωνήσει με τα παραστατικα στην BMW Motorrad για την συμπεριφορά. Ουτε καταδικάζω τον πωλητή χωρίς στοιχεία. Απλά τους θεωρώ ολους αθώους μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Το χωρις χρεωση το εφαρμοζουν πολλοι, οπως και σε αυτοκινητα.
Ψαρεμα φρεσκων πελατων.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.501
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Το χωρις χρεωση το εφαρμοζουν πολλοι, οπως και σε αυτοκινητα.
Ψαρεμα φρεσκων πελατων.

Και αποποιηση ευθυνων?
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Γενικά θα προτιμούσα να ακούσω και τις δυο πλευρές για να βγάλω άποψη. Για τον Σφακιάνακη δεν θα πω τιποτα παρά μόνο ότι και αναφέρθηκαν και οι από πάνω. Για τον Παναγιωτόπουλο επίσης δεν θα πω τιποτα, ο καθένας έχει τις δικές του εμπείριες. ΑΛΛΑ ακούσαμε την μεριά του αγοραστή ο οποίος φαίνεται οτι δεν ήξερε και ρώτησε σε διάφορα forum. Θεμιτό. Ας πάμε και στην άλλη μεριά τι είδαν στον Σφακιανάκη και χρέωσαν 35 ευρώ και τι είδαν στον Παναγιωτόπουλο (χωρίς χρέωση). Στην τελική ας επικοινωνήσει με τα παραστατικα στην BMW Motorrad για την συμπεριφορά. Ουτε καταδικάζω τον πωλητή χωρίς στοιχεία. Απλά τους θεωρώ ολους αθώους μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Σοφ καλημέρα..
Απ την πολύ ανάλυση χάνουμε την ουσία.
Πας στον έναν για έλεγχο.. Σου λέει οκ είναι πάρτη.
Πας στον άλλο, σου λέει είναι τρακαρισμένη, επισκευασμένη..

Δε μας ενδιαφέρει αν γνώριζε ο πωλητής, είναι άνευ σημασίας αυτό.
Συμπέρασμα... Ο έλεγχος πολλές φορές, είναι τόσο τυπικός που στην ουσία δεν είναι ελεγχος
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Και αποποιηση ευθυνων?
Δεν ιδρωνει το αυτι τους Πανο καθολου σε τετοιες περιπτωσεις, μα καθολου.
Εχω δει τοσα στην δουλεια, που ντρεπομαι να τα γραψω πραγματικα.(αυτοκινητα)
Μια επιστολη το πολυ να σταλει στον υποψηφιο αγοραστη, απο τον νομικο της εταιρειας και τπτ αλλο.
Η επιστολη συνηθως τελειωνει....θα χαρουμε να σας εξυπηρετησουμε στο μελλον. Yes
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γενικά θα προτιμούσα να ακούσω και τις δυο πλευρές για να βγάλω άποψη. Για τον Σφακιάνακη δεν θα πω τιποτα παρά μόνο ότι και αναφέρθηκαν και οι από πάνω. Για τον Παναγιωτόπουλο επίσης δεν θα πω τιποτα, ο καθένας έχει τις δικές του εμπείριες. ΑΛΛΑ ακούσαμε την μεριά του αγοραστή ο οποίος φαίνεται οτι δεν ήξερε και ρώτησε σε διάφορα forum. Θεμιτό. Ας πάμε και στην άλλη μεριά τι είδαν στον Σφακιανάκη και χρέωσαν 35 ευρώ και τι είδαν στον Παναγιωτόπουλο (χωρίς χρέωση). Στην τελική ας επικοινωνήσει με τα παραστατικα στην BMW Motorrad για την συμπεριφορά. Ουτε καταδικάζω τον πωλητή χωρίς στοιχεία. Απλά τους θεωρώ ολους αθώους μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Όποτε έχω πουλήσει όχημα, είπα στον αγοραστή να το κοιτάξει όπου θέλει, εντός της εμβέλειας του Δήμου μου και φυσικά το δίνω και βόλτα (αφού κρατήσω κάτι σημαντικό ως ενέχυρο)
Παρότι έχω αγοράσει και πουλήσει αρκετά οχήματα δεν μου έκατσε κάποιο να έχει τέτοιο ιστορικό.
Παρόλα αυτά, μπορεί να συμβεί χωρίς να έχω απαραίτητα γνώση. Και θεωρώ πως στα περισσότερα μοντέλα ο αγοραστής που την πήρε 2ο-3ο-4ο χέρι δεν μπορεί να έχει εικόνα.
Δεν έχεις σε όλα τα μοντέλα την δυνατότητα να ψάξεις το ιστορικό μέσω υπολογιστή. Κάνω έλεγχο οπτικό και μηχανολογικό εγώ, βάζω και τον ασφαλιστή να ψάξει την πινακίδα, κι αν υπάρχει και δυνατότητα να την δει και ένας ακόμη μηχανικός μότο ακόμη καλύτερα, αλλά πέραν τούτου δεν νομίζω πως υπάρχει και κατι ακόμη που μπορεί να γίνει.

Το χωρις χρεωση το εφαρμοζουν πολλοι, οπως και σε αυτοκινητα.
Ψαρεμα φρεσκων πελατων.
Φίλε, έχω ένα ρητό. Δουλειά που δεν πληρώνεται, δεν είναι δουλειά.
 
Top Bottom