Ποια μηχανή θα πρότεινες;

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Άσχετο, αλλά όντως καίει τόσο λίγο σ' αυτές τις ταχύτητες;
Μέχρι 130 βαριά 135 και το χέρι αγκυλωμενο να μην ανοιγοκλείνει μοιρα για καμμία γκαζια.
Βασανο! Το tiger με το trip computer εκεί τόσο καίει, γιατί δεν έχει καμμία αυξομείωση στο γκάζι οδηγεις ξάπλα με τα χέρια σταυρωμένα και οι κουτακηδες τα παιζουν,αχαχαχαχαχ.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Άσχετο, αλλά όντως καίει τόσο λίγο σ' αυτές τις ταχύτητες;

Επιστροφή από μια βόλτα 300 χλμ που έκανα.
Δικάβαλος με φουλ βαλίτσα.
Επαρχιακός δρόμος, Εθνική κ Αττική οδός.
Έκαψα 11,7 λτ.
Κατανάλωση 3,9 λτ/100 km.
Δεν πήγαινα τάπα, αλλά ούτε κ αργά.

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
...ΔΗΘΕΤ SS Ducati (δικυλινδρο εν σειρά),στη συνέχεια tdm ( δικυλινδρο εν σειρά) και μετά
Scooter 600 (δικυλινδρο εν σειρά),ο @Babis flou οδηγούσε Paneuropean V4 και V2 Africa....


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Να σου πω από Χ7 στο RD?Aπό FZR και GSXR στο TDM, έχω αλλάξει και 15 μηχανάκια που στην κυριολεξία τα ξεζούμισα, εχω εκατομμύρια χιλιόμετρα στην πλάτη μου...
Μιλάει ο γιατρός που από το σκούτερ πήγε στο NC (really?) και μετά στο σουτιέν και έχει και άποψη...Ρε άστα διαλα.."Αμπαλοι..
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Να σου πω από Χ7 στο RD?Aπό FZR και GSXR στο TDM, έχω αλλάξει και 15 μηχανάκια που στην κυριολεξία τα ξεζούμισα, εχω εκατομμύρια χιλιόμετρα στην πλάτη μου...
Μιλάει ο γιατρός που από το σκούτερ πήγε στο NC (really?) και μετά στο σουτιέν και έχει και άποψη...Ρε άστα διαλα.."Αμπαλοι..
Ποτέ δεν πήγα από σκούτερ σε μοτό.το σκουτερ και τα μικρά μοτο τα ειχα παράλληλα με τα μεγαλα για εργάτες, φροντιστήριο παιδιών κλπ
Και οδηγώ εκατομμύρια χλμ από τα 12 με συμπλέκτη αποκλειστικά,και χωρίς ποτέ παπί και λοιπά χηναρια...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KateGR

new member
Δημοσιεύσεις
27
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Αυτή της φωτογραφίας
:) :) :)
Όνομα
Κατερίνα Χ.
Άσχετο, αλλά όντως καίει τόσο λίγο σ' αυτές τις ταχύτητες;
Το δικο μου το manual ναι, το dct ιιιισως λιγότερο. Εχω σωθει. Τόσο περιπου έκαιγε το xr125αρι μου
Το χω 3 όμορφα χρόνια, εγγυημενο οπότε

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Εντυπωσιακές καταναλώσεις! Ένας από τους λόγους που έχω το Vstrom είναι η αυτονομία του ελέω του 22λιτρου ρεζερβουάρ του και της συγκρατημένης κατανάλωσής του. Όμως μου φαίνεται πως το NC έχει ίσως και μεγαλύτερη αυτονομία στις ταχύτητες αυτές.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Τη μικρότερη κατανάλωση την είχα πρίν δυο χρόνια που πήγα διακοπές στη Χίο.
Γύρισα όλο το νησί κ πήγα σε πολλές παραλίες.
Με σβέλτη οδήγηση κ το dct στο manual είχα κατανάλωση 3,6 λτ.
Μετρημένα με το fuelio.
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Άσχετο, αλλά όντως καίει τόσο λίγο σ' αυτές τις ταχύτητες;
Με τον @Σάββας χαθήκαμε στα βουνά Τρίκαλα κορινθιας . Εγώ 17 λίτρα ντεπόζιτο CB , αυτός 14 λίτρα , NC. Μετά απο 420 χιλιόμετρα βρήκαμε βενζινάδικο , εγώ έβαλα 16 λίτρα και αυτός 12 abcdefghgk
edit στην εθνική όμως χτυπάει και 6λ/100 το CB ενώ το NC μένει χαμηλά.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Το 300 Άρι είναι σχολείο,αλλά σε 2 μήνες θα θέλει κάτι πιο γρήγορο, ασφαλές για προσπεράσεις και άνεση σε ταξίδια.
Να πάρει χρεπι 300 Άρι θα βάλει αλλά 1200-1500 για συμμαζεμα
Αν πάρει καινούργιο χάνει απίστευτα σε μεταπώληση.
Εμείς το 80 εφηβοι παίρναμε 125- 250 λόγω ενδοιας και στη συνέχεια ήρθαν το 90 τα εκπληκτικά 400 Japan παραεισαγωγης ( ήταν διαμαντένια τεχνολογικα και ποιοτικά).
Έβαλα το καινούριο cbr 600 στα 5κ, γιατί αν έχει abs και λόγω γλυκού γκαζιού,ποιότητας και αξιοπιστίας θα το κρατήσει μέχρι την μπαταριοκινηση.

Για το dct , οποίο όχημα δεν έχει συμπλέκτη ανδρικό ,είναι σκούτερ χεχε.
Το nc το δοκιμάσαμε.
Ευκολία συντήρησης μόνος, οικονομία μέχρι τα 120 και ΤΙΠΟΤΕ άλλο....
Σα να παίρνεις εξαρχής άσχημη και τσιγκουνα σύζυγο για να έχεις το κεφάλι ήσυχο
Η κα@λα όμως που θα βρεθεί????

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θάνο δεν ξέρω τι έκανε το 700άρι.

Το 750άρι/2016 - DCT το πάω στην εθνική σταθερά 140-160 και η κατανάλωσή του παραμένει εξαιρετική γύρω στα 4,3 -4,5 λίτρα. Σερί 180 στα 5.
Επαρχιακό ζωηρά 3,4 - 3,6 βαριά.
Ούτε τόχω δει νάναι ψοφίμι πουθενά με την ροπή πούχει και γενικά προσωπικά την έχω καταβρεί με αυτό και αν το αλλάξω μάαααλλον το ίδιο θα πάρω σε νεότερο μοντέλο.
Εννοείται πως το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Υ.Γ. Η ευκολία της συντηρήσεώς του δε για κάποιον που τόχει το άθλημα είναι το κάτι άλλο πλην φίλτρου αέρα πούχει κάααποια μικρομανουρίτσα. Σιγά τα ωά αλλά λέμε τώρα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για τον αναβάτη που σημασία έχει η βόλτα και όχι η καύλα της οδήγησης, τέτοια μηχανάκια όπως το NC ή το CB είναι ότι πρέπει. Κάνεις εκδρομή απλά, οικονομικά, άνετα και βλέπεις καινούρια μέρη, τρως/πίνεις με φίλους και όλα καλά.
Εύκολα θα του πρότεινα ένα NC αλλά προσπαθώ να τον κατευθύνω σε καινούριο καθότι εδώ δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα NC και εδώ που τα λέμε δεν υπάρχουν γενικά πολλές επιλογές σε μεταχειρισμένο. Και καινούριο δεν μπορεί να το πάρει.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Για τον αναβάτη που σημασία έχει η βόλτα και όχι η καύλα της οδήγησης, τέτοια μηχανάκια όπως το NC ή το CB είναι ότι πρέπει. Κάνεις εκδρομή απλά, οικονομικά, άνετα και βλέπεις καινούρια μέρη, τρως/πίνεις με φίλους και όλα καλά.
Εύκολα θα του πρότεινα ένα NC αλλά προσπαθώ να τον κατευθύνω σε καινούριο καθότι εδώ δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα NC και εδώ που τα λέμε δεν υπάρχουν γενικά πολλές επιλογές σε μεταχειρισμένο. Και καινούριο δεν μπορεί να το πάρει.
Α δεν διάβασα το θέμα από την αρχή.
Συμφωνώ απολύτως διότι NC απλά είτε δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα είτε κοστίζουν ακριβά σαν μεταχειρισμένα. Κρατάνε τιμή πολύ ψηλά όπως έχω δει.

Αντιπροτείνω λοιπόν το CB 500 X σαν του Θοδωρή λίγο πριν δηλαδή βγάλουν αυτό με τον 19άρη μπροστά.
Εξαιρετικό μοτό, τιμιότατο και αντέχει όχι αστεία !

Όλα αυτά από εντυπώσεις στον δρόμο σε πλέον των 50.000 χλμ και σε ταξίδια μικρά ή μεγάλα.

Μεγάλο σέρβις σε εξουσιοδοτημένο το CB γύρω στα 220 ευρώ με ρύθμιση βαλβίδων αν θυμάμαι καλά. Θοδωρή διόρθωσε αν κάνω κάπου λάθος.

Μοτό αξιοπρεπή που κάνεις και πας όπου θέλεις με λογικά κόστη.
Όχι αυτά που θα σου ξεκολλήσουν την μασέλα από τα γκάζια αλλά αξιοπρεπέστατα !
Επίσης όχι για συχνά δικάβαλα. Δεν θα πουν όχι αλλά προσωπικά θάθελα για δικάβαλο περισσότερη δύναμη - ροπή.

ΕΝΤΙΤ :
Υ.Γ. Μόνο μειονέκτημα - πρόβλημα και των δύο η απαράδεκτη μάνα αλυσίδα που τάφτυσε γύρω στις 24.000 χλμ.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
ΕΝΤΙΤ :
Υ.Γ. Μόνο μειονέκτημα - πρόβλημα και των δύο η απαράδεκτη μάνα αλυσίδα που τάφτυσε γύρω στις 10k xlm!!!!!!!!! Bcdef
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
24.000 με φροντίδα απίστευτη σε σημείο υποχονδρίασης. Αισχρή σε αντίθεση με τα γρανάζια της SUNSTAR πούναι δύναμη και μακάρι να τα ξανάβρισκα να τα ξαναβάλω. Έκτοτε AFAM.
 
Δημοσιεύσεις
718
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Όνομα
Θοδωρής
Εμένα τα έφτυσε στα 15.000 αλλά τρεις φορές την λαδωσα μόνο , θυμάσαι που έλεγα τι είναι σαλάτα ; Rolling

Η αλυσίδα δεν είναι θέμα τώρα η did με tutoro έχει 45.000 !

Ναι 220 το μεγάλο σέρβις , ζουμια , μπουζί βαλβίδες , ανά 24000 , στο πρώτο δεν χρειάστηκε στα 48000 μια βαλβίδα ήθελε κάτι δεν θυμάμαι , πάντως έπεσε και άλλο η κατανάλωση :D
 

Stratos

new member
Δημοσιεύσεις
331
Ηλικία
56
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750X
Όνομα
Στράτος
Περιοχή
Αθήνα
Για τον αναβάτη που σημασία έχει η βόλτα και όχι η καύλα της οδήγησης, τέτοια μηχανάκια όπως το NC ή το CB είναι ότι πρέπει. Κάνεις εκδρομή απλά, οικονομικά, άνετα και βλέπεις καινούρια μέρη, τρως/πίνεις με φίλους και όλα καλά.
Εύκολα θα του πρότεινα ένα NC αλλά προσπαθώ να τον κατευθύνω σε καινούριο καθότι εδώ δεν υπάρχουν μεταχειρισμένα NC και εδώ που τα λέμε δεν υπάρχουν γενικά πολλές επιλογές σε μεταχειρισμένο. Και καινούριο δεν μπορεί να το πάρει.
Πες του να περιμενει 2-3 μηνες γιατι μολις ερθει το νεο NC, θα εχει πολλα μεταχειρισμενα να διαλεξει!!!!;););););)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πες του να περιμενει 2-3 μηνες γιατι μολις ερθει το νεο NC, θα εχει πολλα μεταχειρισμενα να διαλεξει!!!!;););););)
Πολλοί θα το θέλουν να το πάρουν και να δώσουν το παλιό, αλλά λίγοι θα το κάνουν.
Η συγκυρία του Κορονοιού έκανε πολλούς να σφίξουν τα λουριά σε μεγάλες αγορές που δεν είναι πρώτης ανάγκης.
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Εγώ με παρεμφερή χαρακτηριστικά με το χρήστη της 1ης ερώτησης κατέληξα σε Transalp. Δεν το μετάνιωσα αν και δεν μπορώ να ξέρω αν κάτι άλλο θα ταν πιο ταιριαστό.
Λίγο ελαφρύτερη να ταν και λίγο παραπάνω να επιτρεπόταν να κυκλοφορούμε... Με αυτούς τους διαρκείς εγκλεισμούς την τρώει η αχρηστία.
 
Top Bottom