Ποια μηχανή θα πρότεινες;

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
To tracer έχει εκπληκτικό μοτέρ,τα υπόλοιπα άστα (θα μας κάνει πάλι το μέσα έξω σαν κάλτσα ο Ινδιάνος όπως λέει-δε χρειάζεται, τό'κανε η γαστρεντερολόγος μου χθες).cdefcdefcdef
ωχ...ηταν ανευ?
).Αμφιβάλλω πόσοι κάτοχοι γνωρίζουν τον αριθμό των κυλίνδρων του.Το παίρνουν ως vfm, σαν το tdm (που αγόραζες κουτιού 900cc απαρχαιωμένη moto σε τιμή μτχ).Πάλι μετρημένοι στα δάκτυλα ήξεραν ότι το μοτέρ τους είναι εν σειρά δικύλινδρο,παρόλα ταύτα τ΄αγόραζαν για κανίβαλο, και να μη χάσουν σεντς κατά την επόμενη ανταλλαγή.....cdefcdefcdef
και ο μανωλης ΤΔΜ ειχε, μετα sym , τωρα τρεισερ, αυριο ΤΜΑΧ abcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
ωχ...ηταν ανευ?

και ο μανωλης ΤΔΜ ειχε, μετα sym , τωρα τρεισερ, αυριο ΤΜΑΧ abcdefghgk
"Οταν εγώ είχα SS εσύ έπαιζες με το ΤΑΧΙ, ναι είχα μια αποχή από τις μοτ/τες για 8 χρόνια (μόλις είχε γεννηθεί ο γιός μου, το 2004) , το MAXSYM 600 με πήρε από το χέρι και με ξανάβαλε στον κόσμο των 2 τροχών πάλι και ήταν πολύ καλύτερο σε όλα (μόνο στερεοφωνικό δεν είχε) από το σάκανο που καβαλάς και για τα Tmax μην λές πολλά γιατί εάν σε πετύχουν σε κανένα δρόμο σαν της Επιδαύρου θα σε γλεντάνε μέχρι να βγάλεις αίμα...The FingerThe Fingerabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
To tracer έχει εκπληκτικό μοτέρ,τα υπόλοιπα άστα (θα μας κάνει πάλι το μέσα έξω σαν κάλτσα ο Ινδιάνος όπως λέει-δε χρειάζεται, τό'κανε η γαστρεντερολόγος μου χθες).Αμφιβάλλω πόσοι κάτοχοι γνωρίζουν τον αριθμό των κυλίνδρων του.Το παίρνουν ως vfm, σαν το tdm (που αγόραζες κουτιού 900cc απαρχαιωμένη moto σε τιμή μτχ).Πάλι μετρημένοι στα δάκτυλα ήξεραν ότι το μοτέρ τους είναι εν σειρά δικύλινδρο,παρόλα ταύτα τ΄αγόραζαν για κανίβαλο, και να μη χάσουν σεντς κατά την επόμενη ανταλλαγή.....cdefcdefcdef
Το Tracer είναι μία εξαιρετική Sport Turing Μοτ/τα (Μόνο λίγη αναβάθμιση στις αναρτήσεις χρειάζεται), με εξαιρετικό μοτέρ, τιμόνι, φρένα το ότι συνδιάζει το VFM δεν είναι κακό, αλλά τέτοιοι Ελληνάρες είσαστε, που έπρεπε να έχει για σήμα την Προπέλλα να πουλιέται 22000€ το απλό μοντέλο για να σας τρέχουν τα σάλια.... Γίδια...
Το κακό είναι, ότι λογω της απόδωσης γενικά της μοτ/τας, αιωνίως το συγκρίνουν με μηχανάκια των 1200 και 1300cc γιατί τα μηχανάκια της κατηγορίας της κλαίνε και θα κλαίνε για πολλά χρόνια ακόμα.
Και το χειρότερο κακό όλων είναι ότι λόγω του γκαζιού της το αγοράζουν οι κάγκουρες για χρήση άσχετη με αυτή που κατασκευάστηκε και βγάζει το κακό όνομα, όσο για τα υπόλοιπα περί ποιότητας γιατρέ θα με θυμηθείς σε 15 χρόνια, πόσα Tracer θα υπάρχουν σε κυκλοφορία και πόσα σαν το δικό σου σώβρακο.... Στα διάλα σύγχιση που πήρα πρωινιάτικο....
 

KateGR

new member
Δημοσιεύσεις
27
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Αυτή της φωτογραφίας
:) :) :)
Όνομα
Κατερίνα Χ.
Κοίτα..
Αν εξεραισουμε οτι εφοσον ειναι ασχετος με μηχανή οπότε και θα πρεπε κατα τη γνωμη μου να ξεκινησει απο 300αρι, παρόλα αυτα θα πρότεινα :
Για καινουριο κοντά στα χρηματα αυτα το Benelli TRK τημιο, αξιοπιστο, οικονομικό, και οπως το περιγράφεις
Για μεταχειρισμένο (γιατι 5000€ καινουριο δε παιζει) τη λατρεια μου το NC750 DCT.
Αυτα τα 2 ανεπιφύλακτα

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κοίτα..
Αν εξεραισουμε οτι εφοσον ειναι ασχετος με μηχανή οπότε και θα πρεπε κατα τη γνωμη μου να ξεκινησει απο 300αρι, παρόλα αυτα θα πρότεινα :
Για καινουριο κοντά στα χρηματα αυτα το Benelli TRX τημιο, αξιοπιστο, οικονομικό, και οπως το περιγράφεις
Για μεταχειρισμένο (γιατι 5000€ καινουριο δε παιζει) τη λατρεια μου το NC750 DCT.
Αυτα τα 2 ανεπιφύλακτα

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Αν ξεκινήσει με DCT δεν θα μάθει ποτέ του να οδηγεί...
 

KateGR

new member
Δημοσιεύσεις
27
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Αυτή της φωτογραφίας
:) :) :)
Όνομα
Κατερίνα Χ.
Αν ξεκινήσει με DCT δεν θα μάθει ποτέ του να οδηγεί...
Συμφωνώ.Απλά επειδη είναι άπειρος,για αυτο το πα αλλιώς μπορεί να παρει το manual οπως και εγώ. Είναι πολύ οικονομικο (καυσιμο,σερβις), σταθερό, και ευκολο αν θελει να βαλει χερι και να το φτιαχνει αυτος.
Βέβαια να σου πω πως το DCT εχει απο οσο μου παν 3 πρόγραμματα οδηγησης, αν το ξερα θα ειχα παρει και εγω DCT.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Συμφωνώ.Απλά επειδη είναι άπειρος,για αυτο το πα αλλιώς μπορεί να παρει το manual οπως και εγώ. Είναι πολύ οικονομικο (καυσιμο,σερβις), σταθερό, και ευκολο αν θελει να βαλει χερι και να το φτιαχνει αυτος.
Βέβαια να σου πω πως το DCT εχει απο οσο μου παν 3 πρόγραμματα οδηγησης, αν το ξερα θα ειχα παρει και εγω DCT.

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Δεν το είπα για το μηχανάκι που είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ για αυτά που καλείται να κάνει, το είπα για το αυτόματο κιβώτιο.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Κοίτα..
Αν εξεραισουμε οτι εφοσον ειναι ασχετος με μηχανή οπότε και θα πρεπε κατα τη γνωμη μου να ξεκινησει απο 300αρι, παρόλα αυτα θα πρότεινα :
Για καινουριο κοντά στα χρηματα αυτα το Benelli TRK τημιο, αξιοπιστο, οικονομικό, και οπως το περιγράφεις
Για μεταχειρισμένο (γιατι 5000€ καινουριο δε παιζει) τη λατρεια μου το NC750 DCT.
Αυτα τα 2 ανεπιφύλακτα

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Το 300 Άρι είναι σχολείο,αλλά σε 2 μήνες θα θέλει κάτι πιο γρήγορο, ασφαλές για προσπεράσεις και άνεση σε ταξίδια.
Να πάρει χρεπι 300 Άρι θα βάλει αλλά 1200-1500 για συμμαζεμα
Αν πάρει καινούργιο χάνει απίστευτα σε μεταπώληση.
Εμείς το 80 εφηβοι παίρναμε 125- 250 λόγω ενδοιας και στη συνέχεια ήρθαν το 90 τα εκπληκτικά 400 Japan παραεισαγωγης ( ήταν διαμαντένια τεχνολογικα και ποιοτικά).
Έβαλα το καινούριο cbr 600 στα 5κ, γιατί αν έχει abs και λόγω γλυκού γκαζιού,ποιότητας και αξιοπιστίας θα το κρατήσει μέχρι την μπαταριοκινηση.

Για το dct , οποίο όχημα δεν έχει συμπλέκτη ανδρικό ,είναι σκούτερ χεχε.
Το nc το δοκιμάσαμε.
Ευκολία συντήρησης μόνος, οικονομία μέχρι τα 120 και ΤΙΠΟΤΕ άλλο....
Σα να παίρνεις εξαρχής άσχημη και τσιγκουνα σύζυγο για να έχεις το κεφάλι ήσυχο
Η κα@λα όμως που θα βρεθεί????

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το 300 Άρι είναι σχολείο,αλλά σε 2 μήνες θα θέλει κάτι πιο γρήγορο, ασφαλές για προσπεράσεις και άνεση σε ταξίδια.
Να πάρει χρεπι 300 Άρι θα βάλει αλλά 1200-1500 για συμμαζεμα
Αν πάρει καινούργιο χάνει απίστευτα σε μεταπώληση.
Εμείς το ,80 εφηβοι παίρναμε 125- 250 λόγω ενδοιας και στη συνέχεια ήρθαν το 90 τα εκπληκτικά 400 Japan παραεισαγωγηςγιατί ήταν διαμαντένια τεχνολογικα.
Έβαλα το καινούριο cbr 600 στα 5κ, γιατί αν έχει abs και λόγω γλυκού γκαζιού,ποιότητας και αξιοπιστίας θα το κρατήσει μέχρι την μπαταριοκινηση.


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί να τον ενδιαφέρει να κρατήσει τόσο; Θα το παντρευτεί;
Δεν νομίζω πως το cbr θα τον ενδιέφερε. Πολύ εξειδικευμένο μηχανάκι. Τα σπορ μηχανάκια δεν είναι ιδανικά για νεοεισερχόμενο νομίζω.
Σκοπός είναι να τον κρατήσουμε στο θέμα. Να κολλήσει στις μηχανές.
Αν πάρει SS μηχανάκι στο πρώτο ταξίδι που θα κάνει 200 χλμ θα το παρατήσει και θα γυρίσει με λεωφορείο. Και δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό ss θα είναι.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Γιατί να τον ενδιαφέρει να κρατήσει τόσο; Θα το παντρευτεί;
Δεν νομίζω πως το cbr θα τον ενδιέφερε. Πολύ εξειδικευμένο μηχανάκι. Τα σπορ μηχανάκια δεν είναι ιδανικά για νεοεισερχόμενο νομίζω.
Σκοπός είναι να τον κρατήσουμε στο θέμα. Να κολλήσει στις μηχανές.
Αν πάρει SS μηχανάκι στο πρώτο ταξίδι που θα κάνει 200 χλμ θα το παρατήσει και θα γυρίσει με λεωφορείο. Και δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό ss θα είναι.
Η αγγελία είναι για το τελευταίο cbr που δεν είναι ss, αλλα φιλικότατο και γλυκό.
Αναγκαστικά θα πάρει νεότερη τεχνολογία για υπέρογκα τέλη με τους ρύπους που έρχονται.
Επίσης σε λίγο θα έρθει η ηλεκτροκίνηση.
Πόσα λεφτά να χάσει σε ανταλλαγες ( και λόγω απειρίας) μεχρι να τον αναγκάσουν να το ξεφορτωθεί?
Η θα κινείται συνεχώς μεταξύ παπιου- bandit 650????-aprilia- megascooter σαν διπολικος?
Να ησυχάσει θέλει αφού αποκτήσει δεξιότητες...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KateGR

new member
Δημοσιεύσεις
27
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Αυτή της φωτογραφίας
:) :) :)
Όνομα
Κατερίνα Χ.
Το 300 Άρι είναι σχολείο,αλλά σε 2 μήνες θα θέλει κάτι πιο γρήγορο, ασφαλές για προσπεράσεις και άνεση σε ταξίδια.
Να πάρει χρεπι 300 Άρι θα βάλει αλλά 1200-1500 για συμμαζεμα
Αν πάρει καινούργιο χάνει απίστευτα σε μεταπώληση.
Εμείς το 80 εφηβοι παίρναμε 125- 250 λόγω ενδοιας και στη συνέχεια ήρθαν το 90 τα εκπληκτικά 400 Japan παραεισαγωγης ( ήταν διαμαντένια τεχνολογικα και ποιοτικά).
Έβαλα το καινούριο cbr 600 στα 5κ, γιατί αν έχει abs και λόγω γλυκού γκαζιού,ποιότητας και αξιοπιστίας θα το κρατήσει μέχρι την μπαταριοκινηση.

Για το dct , οποίο όχημα δεν έχει συμπλέκτη ανδρικό ,είναι σκούτερ χεχε.
Το nc το δοκιμάσαμε.
Ευκολία συντήρησης μόνος, οικονομία μέχρι τα 120 και ΤΙΠΟΤΕ άλλο....
Σα να παίρνεις εξαρχής άσχημη και τσιγκουνα σύζυγο για να έχεις το κεφάλι ήσυχο
Η κα@λα όμως που θα βρεθεί????

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μα βρε συ, ειπε οτι δεν νοιάζεται για γκαζι αλλα για βολτα ισως και λιγο χωμα (δεν ειναι σιγουρος) και να ναι οικονομικο. Εχω το NC750X και με 140χλμ/ώρα κανει 280χλμ με 10λιτρα. Φτανει και 178χλμ/ωρα αλλα εμενα δε με ενδιέφερε ποτέ και ετσι δε ξερω ποσο καίει εκει. Για ταξιδι Αθηνα-Καβαλα εκανα 1 στάση για καυσιμο που στην ουσία αν το φτανα μεχρι ρεζερβα ισως και να μη χρειαζοταν η 2η σταση (εχει 10λιτρα +4 λιτρα ρεζερβα)
Οσο για το 300αρι το πα ξεκαθαρα γιατι ειναι τελειως άπειρος (αυτο βεβαια ειναι και υποκειμενικό βεβαια).
Εγώ προσωπικά οταν πήρα τη πρωτη μου μηχανή HONDA XR125, εννοιωσα την αναγκη για αλλαγή απο τον επομενο χρόνο και αυτό καθαρά γιατι ηθελα να κάνω ταξίδια και δε με βόλευε.... άσχετο οτι την κρατησα τελικά 10 χρόνια .

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μα βρε συ, ειπε οτι δεν νοιάζεται για γκαζι αλλα για βολτα ισως και λιγο χωμα (δεν ειναι σιγουρος) και να ναι οικονομικο. Εχω το NC750X και με 140χλμ/ώρα κανει 280χλμ με 10λιτρα. Φτανει και 178χλμ/ωρα αλλα εμενα δε με ενδιέφερε ποτέ και ετσι δε ξερω ποσο καίει εκει. Για ταξιδι Αθηνα-Καβαλα εκανα 1 στάση για καυσιμο που στην ουσία αν το φτανα μεχρι ρεζερβα ισως και να μη χρειαζοταν η 2η σταση (εχει 10λιτρα +4 λιτρα ρεζερβα)
Οσο για το 300αρι το πα ξεκαθαρα γιατι ειναι τελειως άπειρος (αυτο βεβαια ειναι και υποκειμενικό βεβαια).
Εγώ προσωπικά οταν πήρα τη πρωτη μου μηχανή HONDA XR125, εννοιωσα την αναγκη για αλλαγή απο τον επομενο χρόνο και αυτό καθαρά γιατι ηθελα να κάνω ταξίδια και δε με βόλευε.... άσχετο οτι την κρατησα τελικά 10 χρόνια .

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
Σωστά αρχικα δε θα νοιαστεί για το γκάζι, αλλά αυτό θα κρατήσει πόσο? 2/3/6 μήνες. Μετα αιτιολογησα γιατί θα θέλει αλλαγή, παραπάνω.
Όσο πάει το nc χώμα πάει και η παραπάνω αγγελία του car, χωρίς καμμία υπερβολή.
Το nc είχε λόγο απόκτησης όταν κοστιζε 7500 καινούριο...


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Για το dct , οποίο όχημα δεν έχει συμπλέκτη ανδρικό ,είναι σκούτερ χεχε.
Το nc το δοκιμάσαμε.

Δεν είναι κ τόσο άσχημο το dct.
Τις πρώτες μέρες που πήρα το Integra το αριστερό μου χέρι αντί για συμπλέκτη έπιανε φρένο κ κοντευα να σκοτωθώ.
Τελικά συνήθισα γρήγορα το dct κ το δουλεύω μόνο στο manual.
Ανεβοκατεβαζω ταχύτητες ακαριαία, χωρίς να κλείνω το γκάζι.
Προσωπικά το θεωρώ μεγάλη εξέλιξη κ ευκολία.
Όπως ευκολία είναι το abs, traction control, esp, antispin κ λοιπά ηλεκτρονικά βοηθήματα.
Αλλιώς θα είχαμε μείνει με ταμπούρα μπρος- πίσω κ μανιβέλα για εκκίνηση αντί για μίζα.
Παρόμοια τεχνολογία έχουν τα ακριβά σπορ αμάξια.
Ferrari,. Lamborghini, Aston Martin, Porsche, Lotus κ η λίστα δεν έχει τελειωμό.
Αυτόματα κιβώτια που αλλάζουν χειροκίνητα από το τιμόνι ή από τον λεβιέ.
Αλλά κ μεγάλες adventure on-off έχουν αυτόματα κιβώτια.
Η νέα Africa, η Sports tourer, η Super tenere 1200, η Honda Goldwing, η FJR έβγαινε κ με αυτόματο..
Δεν θυμάμαι κ πόσες άλλες..
 
Τελευταία επεξεργασία:

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
"Οταν εγώ είχα
...ΔΗΘΕΤ SS Ducati (δικυλινδρο εν σειρά),στη συνέχεια tdm ( δικυλινδρο εν σειρά) και μετά
Scooter 600 (δικυλινδρο εν σειρά),ο @Babis flou οδηγούσε Paneuropean V4 και V2 Africa....


Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom