Ποια είναι η καλύτερη κατηγορία δίτροχων για καθημερινή μετακίνηση;

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
πλεον το παπι χανει συνεχως εδαφος εναντι των σκουτερ ,οπως και οι μοτο αλλωστε,ειδικα στις μεγαλες πολεις ,και γινομαστε σιγα σιγα ευρωπη.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Αμα γερασει ο ανθρωπος ... ή εχει γεννηθει για αλλα πραγματα και το σκουτερ ειναι απλως ενα πολυ-μεσο μετακινησης, που δεν ειναι κακο βεβαια ...! Tooth
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Άλλο η οικονομία κι εύκολη συντήρηση κι άλλο η καθημερινή σωστή μετακίνηση.
Είμαι μεν υπέρ του παπιού σαν εργαλείο,όμως οφείλω να αναγνωρίσω την άνεση κι ασφάλεια από πολλές πλευρές που προσφέρει ένα σκούτερ.
Θεωρώ πιο ολοκληρωμένο το σκούτερ για καθημερινή ποιοτική μετακίνηση.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μη φοβάστε παιδιά δεν θα βγει ο δράκος να σας φάει από κείνο το πράμα που καλύπτει την μετάδοση του σκούτ, απλά πρέπει να το μάθετε όπως τα πάντα όλα σε αυτή την ζωή. Tooth Tooth Tooth

Μήτσο ποιο διπλωματική απάντηση δεν έχει!ToothToothToothTooth

Πι πι το Παπί και σε λίγα χρόνια άαααμα βρείTeary Eyes Waving Bye
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Μη φοβάστε παιδιά δεν θα βγει ο δράκος να σας φάει από κείνο το πράμα που καλύπτει την μετάδοση του σκούτ, απλά πρέπει να το μάθετε όπως τα πάντα όλα σε αυτή την ζωή. Tooth Tooth Tooth

Μήτσο ποιο διπλωματική απάντηση δεν έχει!ToothToothToothTooth

Πι πι το Παπί και σε λίγα χρόνια άαααμα βρείTeary Eyes Waving Bye
Σάββα το παπί είναι λογικότατη και τίμια επιλογή ως προς τα:
Χαμηλό κόστος απόκτησης.Χαμηλοτατο κόστος συντήρησης και μετακίνησης.Γνωστό στους περισσότερους,ακόμα κι απωθημένο για κάποιους άλλους.
Λίγο πολύ ξέρεις τι παίρνεις και τι να περιμένεις..

Το σκούτερ από την άλλη έχει άλλη ποιότητα κύλισης,άλλη θέση,άλλα φώτα,άλλα φρένα,άλλο όγκο άλλα άλλα.
Δεν το συζητάω.

Μπορεί εγώ να έπαιρνα λόγω οικονομικών παπί όμως θεωρώ το σκούτερ βολικότερο και πιο ολοκληρωμένο για καθημερινή χρήση.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σάββα το παπί είναι λογικότατη και τίμια επιλογή ως προς τα:
Χαμηλό κόστος απόκτησης.Χαμηλοτατο κόστος συντήρησης και μετακίνησης.Γνωστό στους περισσότερους,ακόμα κι απωθημένο για κάποιους άλλους.
Λίγο πολύ ξέρεις τι παίρνεις και τι να περιμένεις..

Το σκούτερ από την άλλη έχει άλλη ποιότητα κύλισης,άλλη θέση,άλλα φώτα,άλλα φρένα,άλλο όγκο άλλα άλλα.
Δεν το συζητάω.

Μπορεί εγώ να έπαιρνα λόγω οικονομικών παπί όμως θεωρώ το σκούτερ βολικότερο και πιο ολοκληρωμένο για καθημερινή χρήση.
Ναι τα θυμάμαι Μήτσο μια χαρά και τα δύο πούχα.
Τελείωσαν αυτά, υπάρχει εξέλιξη φίλε μου σε όλα.
Το μόνο που καταλογίζω στα μικρά κυρίως σκουτ μέχρι 300 είναι η πίσω ανάρτησή τους πουναι ΓΤΠΚ εκτός Γιαμάχα XENTER αλλά σάμπως τα ίδια δεν ήτανε και το παπί? Κυρίως για την ευκολία συντηρήσεως τόπα που πλέον προσωπικά μου φαίνεται πανεύκολη.

Συμφωνώ στο ότι είναι πανάκριβα έναντι του πάπιου αλλά ποιού πάπιου?
Πόσο κάνει ένα Κρυφτον ή ένα Χόνδα Σούπρα ή το τελευταίο πούδα μονόσελο και έπαθα εγκεφαλικό ή ακόμα και ένα ΣΥΜ ? Έχουν πάει στον Θεό και αυτά, ξέρω γω?

Ναι συμφωνούμε, κουβέντα να γίνεται. Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
To Xenter έχει monoshock; Κοίτα να δεις πράγματα! Αλλά για μόλις 125 κυβικά δεν θα έμπαινα σε κόπο.

Μπορούμε απο τους γνώστες να έχουμε μια λίστα των μοντέλων με monoshock ανάρτηση στα μεσαία 250-400 κυβικά και τις τιμές τους;
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.... πιστέψαμε ... μην ορκίζεται ...!cde
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
To Xenter έχει monoshock; Κοίτα να δεις πράγματα! Αλλά για μόλις 125 κυβικά δεν θα έμπαινα σε κόπο.

Μπορούμε απο τους γνώστες να έχουμε μια λίστα των μοντέλων με monoshock ανάρτηση στα μεσαία 250-400 κυβικά και τις τιμές τους;
Και 150άρι έχει.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Λόγω κατανάλωσης και μόνο...
Ναι....



 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λόγω κατανάλωσης και μόνο...
Έχει να κάνει και με την χρήση ρε συ
Όταν έδωσα το bandit είχα βρεθεί σε ένα δίλλημα.
Να ξαναπάρω μηχανή ή να δώσω και το παπί και να πάρω μεγάλο σκούτερ για όλα;

Πήγα τελικά να κλείσω το SYM TL για να κάνω με ένα όχημα τα πάντα.
Αν το ειχε ετοιμοπαράδοτο τώρα θα είχε πουληθεί και ο πάπιος μου.

Αλλά με την μοτοσυκλέτα την χιλιάρα πλέον δεν μου κάνει λογικό να δώσω το 125 παπί για να πάρω πχ 125 ή 200άρι σκούτερ. Είναι μικρές οι αποστάσεις μου εντός δήμου για να σκεφτώ τέτοιες αντικαταστάσεις που δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα πρακτικά.

Βασικά νομίζω στα 125 κυβικά θα κοιτούσα μόνο παπί.
Σκούτερ, σαφώς ναι για αγορά, αλλά στα 300-400 κυβικά για να μπορώ να το ταξιδέψω κιόλας ή να λειτουργεί σαν εναλλακτικό μέσο βόλτας.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Σιγά την διαφορά

Δεν θα κοιτούσα εύκολα σε σκούτερ κάτω των 300 κυβικών. Αντε 250 αν ηταν κάποια περίπτωση μοναδική
Ψοφάω να δω φωτό Αρκούδας πάνω σε παπί !
Αλλά πού ? Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Έχει να κάνει και με την χρήση ρε συ
Όταν έδωσα το bandit είχα βρεθεί σε ένα δίλλημα.
Να ξαναπάρω μηχανή ή να δώσω και το παπί και να πάρω μεγάλο σκούτερ για όλα;

Πήγα τελικά να κλείσω το SYM TL για να κάνω με ένα όχημα τα πάντα.
Αν το ειχε ετοιμοπαράδοτο τώρα θα είχε πουληθεί και ο πάπιος μου.

Αλλά με την μοτοσυκλέτα την χιλιάρα πλέον δεν μου κάνει λογικό να δώσω το 125 παπί για να πάρω πχ 125 ή 200άρι σκούτερ. Είναι μικρές οι αποστάσεις μου εντός δήμου για να σκεφτώ τέτοιες αντικαταστάσεις που δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα πρακτικά.

Βασικά νομίζω στα 125 κυβικά θα κοιτούσα μόνο παπί.
Σκούτερ, σαφώς ναι για αγορά, αλλά στα 300-400 κυβικά για να μπορώ να το ταξιδέψω κιόλας ή να λειτουργεί σαν εναλλακτικό μέσο βόλτας.
Επειδή εκεί που πίνουμε καφέ είναι στέκι deliveραδων τα λέω με τα παιδιά, αποφεύγουν μηχανάκια με ακριβά ανταλλακτικά ,ακριβή συντήρηση και φυσικά αυτά που καίνε, θραύση κάνουν τα παπιά daytona.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Επειδή εκεί που πίνουμε καφέ είναι στέκι deliveραδων τα λέω με τα παιδιά, αποφεύγουν μηχανάκια με ακριβά ανταλλακτικά ,ακριβή συντήρηση και φυσικά αυτά που καίνε, θραύση κάνουν τα παπιά daytona.
Σιγά σιγά μαθαίνουν και αυτά τα παλικάρια και τα PCX - N MAX πάνε σύννεφο όπως βλέπω εγώ στην περιοχή μου και τα νούμερα πάνε σε εκατοντάδα χιλιάδων χλμ.
 
Top Bottom