Ποια είναι η καλύτερη κατηγορία δίτροχων για καθημερινή μετακίνηση;

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το έχω πει και δεν αλλάζω γνώμη. Όλοι (και) σκούτερ θα πάρουμε.
Είναι το παρόν και το μέλλον
ποτε σκουτερ...
καλυτερα με τα ποδια
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Το έχω πει και δεν αλλάζω γνώμη. Όλοι (και) σκούτερ θα πάρουμε.
Είναι το παρόν και το μέλλον
Πολύ κοπανημα όμως ρε γαμωτο!!! Τόσα χρόνια για μέσα στην Αθήνα χρησιμοποιούσα το agility, ευκολία, κουβάς από κάτω απ τη σέλα για μικροπραγματα, ποδιά για τα νερά, αλλά η πολύ κοπανημα!!! Εδώ και κανα χρόνο που πήρα το klx για το βουνό σαν κύρια χρήση ήταν τέτοια η χαρά που αισθάνθηκα όταν πέρναγα πάνω από λακούβες, πεζοδρόμια, γραμμές τραίνου κλπ κρατήρες των πόλεων, χωρίς καν να μετριασω ταχύτητα, που το σκούτερ το έχω παρκάρει πλέον και έχει να πάρει μπρος μήνες , χαχαχα !!!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
ποτε σκουτερ...
καλυτερα με τα ποδια
Με τα πόδια και μιας και σου αρέσει η μουσική στις βόλτες και με κασετόφωνο στον ώμο!!!! Rolling
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πολύ κοπανημα όμως ρε γαμωτο!!! Τόσα χρόνια για μέσα στην Αθήνα χρησιμοποιούσα το agility, ευκολία, κουβάς από κάτω απ τη σέλα για μικροπραγματα, ποδιά για τα νερά, αλλά η πολύ κοπανημα!!! Εδώ και κανα χρόνο που πήρα το klx για το βουνό σαν κύρια χρήση ήταν τέτοια η χαρά που αισθάνθηκα όταν πέρναγα πάνω από λακούβες, πεζοδρόμια, γραμμές τραίνου κλπ κρατήρες των πόλεων, χωρίς καν να μετριασω ταχύτητα, που το σκούτερ το έχω παρκάρει πλέον και έχει να πάρει μπρος μήνες , χαχαχα !!!!
Θα βελτιωθούν και σε αυτόν τον τομέα. Ηδη κάποια έχουν αναρτήσεις monoshock
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Θα βελτιωθούν και σε αυτόν τον τομέα. Ηδη κάποια έχουν αναρτήσεις monoshock
Έτσι ακριβώς!! Αν δεν μπει ψαλίδι πίσω όπως έχουν μερικά μεγάλα δουλειά δεν γίνεται !!
Αν και στα μικρά κυβικά το βλέπω δύσκολο να φτάνουν εκεί ή οι τιμές τους θα φτάσουν στα μεγάλα!!! Tooth
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έτσι ακριβώς!! Αν δεν μπει ψαλίδι πίσω όπως έχουν μερικά μεγάλα δουλειά δεν γίνεται !!
Αν και στα μικρά κυβικά το βλέπω δύσκολο να φτάνουν εκεί ή οι τιμές τους θα φτάσουν στα μεγάλα!!! Tooth
πως γινεται να κοπαναει λιγοτερο το παπι απ τα σκουτερ μπορει να μου το εξηγησει καποιος?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
πως γινεται να κοπαναει λιγοτερο το παπι απ τα σκουτερ μπορει να μου το εξηγησει καποιος?
Κινητήρας στο κέντρο και χαμηλά, σε αντίθεση με πολλά σκουτερ που τον έχουν αναρτώμενο πάνω στο ψαλίδι
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.861
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Παπι και παλι παπι συμβιωση χρονια τωρα το φτιαχνεις μονο σου δεν καιει το απαρατας οπου γουσταρεις χωνεται παντου και να σου πεσει στα π@π@ρια σου & ανεβαινει πεζοδρομια.
Ειχα σκουτερ για 3 χρονια δεν ξαναπαιρνω ποτε!
Το μονο κατε εμε που δεν εχει σαν τα σκουτερ χωρο κατω απο τη σελα και προστασια τα ποδια απο τη βροχη.

Αλλα δεν θα ελεγα οχι σε Yamaha XT 225 SEROWYesYesYes
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.495
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
honda cbf 600
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Παπι και παλι παπι συμβιωση χρονια τωρα το φτιαχνεις μονο σου δεν καιει το απαρατας οπου γουσταρεις χωνεται παντου και να σου πεσει στα π@π@ρια σου & ανεβαινει πεζοδρομια.
Ειχα σκουτερ για 3 χρονια δεν ξαναπαιρνω ποτε!
Το μονο κατε εμε που δεν εχει σαν τα σκουτερ χωρο κατω απο τη σελα και προστασια τα ποδια απο τη βροχη.

Αλλα δεν θα ελεγα οχι σε Yamaha XT 225 SEROWYesYesYes
Όλα αυτά τα μικρά εντουράκια σαν παπιά είναι. Αλλά που να βρεθεί serow συντηρημένο σωστά χωρίς προβλήματα. Για τα σκούτερ συμφωνώ αν και έχουν γίνει για πολλούς μονόδρομος.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.723
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Τα παπάκια δεν είναι πιο φτηνά σε συντήρηση από τα σκούτερ ; Δεν είχα ποτέ σκούτερ !
Τουλάχιστον το glxaki μας ακόμα και λάδια πλεων όταν θυμόμαστε του βάζουμε Tooth Tooth Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα παπάκια δεν είναι πιο φτηνά σε συντήρηση από τα σκούτερ ; Δεν είχα ποτέ σκούτερ !
Τουλάχιστον το glxaki μας ακόμα και λάδια πλεων όταν θυμόμαστε του βάζουμε Tooth Tooth Tooth
Αισθητά πιο οικονομικά. Είχα και απο τα δύο.
Αλλά στα παπιά το θέμα δεν είναι μόνο το οικονομικότερο της χρήσης. Είναι και η ευκολία συντήρησης απο τον ίδιο τον κάτοχο. Ο πιο απλός κινητήρας έβερ.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Εκτός απο άπειρες βόλτες με το παπί, το δούλεψα και 1μιση χρόνο ντελίβερι. Εκεί ήτανε που πραγματικά εκτίμησα την ευκολία που έχει μέσα στην πόλη. Επίσης το μοτέρ σε κάθε παπί πρόκειται για την ίδια δοκιμασμένη σχεδίαση-λύση που αρχικά ξεκίνησε απο το C50.

Πέρα απο τον κυβισμό, το injection και άλλες τεχνολογίες η βασική σχεδίαση δεν άλλαξε. Γιατί πολύ απλά ένωσε αξιοπιστία με ευκολία στην συντήρηση και χαμηλή κατανάλωση. Για τους αποθηκευτικούς χώρους πέρα απο την κλασσική λύση του να βάλεις μπαγκαζιέρα, μερικά μηχανάκια έχουν αρκετό χώρο κάτω απο την σέλα.

Το Kawasaki ZX130 για παράδειγμα (2008 μοντέλο) ήτανε με 13L χώρο γιατί είχε το ντεπόζιτο μπροστά. Το Supra-X Helmin (δεν ξέρω για το καινούριο μοντέλο) επίσης το ίδιο και νομίζω και το VF125 χωράει κράνος κάτω απο την σέλα.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.861
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Εκτός απο άπειρες βόλτες με το παπί, το δούλεψα και 1μιση χρόνο ντελίβερι. Εκεί ήτανε που πραγματικά εκτίμησα την ευκολία που έχει μέσα στην πόλη. Επίσης το μοτέρ σε κάθε παπί πρόκειται για την ίδια δοκιμασμένη σχεδίαση-λύση που αρχικά ξεκίνησε απο το C50.

Πέρα απο τον κυβισμό, το injection και άλλες τεχνολογίες η βασική σχεδίαση δεν άλλαξε. Γιατί πολύ απλά ένωσε αξιοπιστία με ευκολία στην συντήρηση και χαμηλή κατανάλωση. Για τους αποθηκευτικούς χώρους πέρα απο την κλασσική λύση του να βάλεις μπαγκαζιέρα, μερικά μηχανάκια έχουν αρκετό χώρο κάτω απο την σέλα.

Το Kawasaki ZX130 για παράδειγμα (2008 μοντέλο) ήτανε με 13L χώρο γιατί είχε το ντεπόζιτο μπροστά. Το Supra-X Helmin (δεν ξέρω για το καινούριο μοντέλο) επίσης το ίδιο και νομίζω και το VF125 χωράει κράνος κάτω απο την σέλα.
Τασο ολα αυτα που αναφερω εχουν χωρο κατω απο τη σελα :cool:

Supra-X Helmin 2020
Astrea Grand 110
Modenas X- Cite 135 16L
Yamaha Crypton S 115
Honda Wave 110i
Keeway Target 125
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Νομίζω πως παίζουν ρόλο και τα χλμ που διανύει κάποιος καθημερινά και ο λόγος που κάνει αυτά τα χλμ.
Αν το "μενού" περιλαμβάνει πιο μεγάλες αποστάσεις, το σκούτερ φαντάζει προτιμότερο μιας και είναι διαθέσιμο σε περισσότερα κυβικά. Αρκεί βέβαια να είναι μια διαδρομή το πήγαινε και μια το γύρνα γιατί τα σκούτερ δεν είναι να φορτώνονται αβέρτα με χιλιόμετρα. Τα σέρβις τους, ειδικά για ιμάντα - μπίλιες, είναι προκαθορισμενα και πολύ ακριβά!
Αν οι αποστάσεις είναι πιο μικρές, τότε το παπί είναι μονόδρομος, ειδικά αν δεν χρειάζεται να μπαίνει κάποιος σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας. Νομίζω πως το παπί δεν έχει αντίπαλο σε απλότητα, αντοχή, κόστος συντήρησης, οικονομία σε καύσιμα, ευκολία και τσαμπουκά μέσα σε ακραίο μποτιλιαρισμα.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.372
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
...αν πω, το παπί είναι παπί αλλα μέχρι εκεί ..... και το σκούτερ είναι σκούτερ έστω και ίδιων κυβικών ( μεταξόνιο, φρένα, χώροι, καλύτερη προφύλαξη από νερά ..... παρ'μπριζ χωρίς παρεξήγηση, μεγάλο τελάρο πίσω ... σορυ βαλιτσακι κ.λ.π), θα παρεξηγηθω ?
Ρωτάω προτού το πω ....αλλά τώρα το'πα ...!ooops
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@maik900 Κάτω απο την σέλα στο δικό μου καταφέρει να στιβάξω: manuals, χαρτιά, εργαλεία (ότι χρειάζομαι για να λύσω το μηχανάκι), ανταλλακτικό μπουζί και 2 πανιά το ένα για ζάντες το άλλο για πλαστικά...5.4L χώρος λέμε Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@maik900 Κάτω απο την σέλα στο δικό μου καταφέρει να στιβάξω: manuals, χαρτιά, εργαλεία (ότι χρειάζομαι για να λύσω το μηχανάκι), ανταλλακτικό μπουζί και 2 πανιά το ένα για ζάντες το άλλο για πλαστικά...5.4L χώρος λέμε Tooth
cdefghig
Εχει τόσο χώρο το adress απο κάτω;
Σχεδόν σκουτερ!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
@Drake Ramore Και όμως τόσα χωράει. Και μαζί με όλα αυτά και τα γάντια αν βάλω, η σέλα κλείνει αλλά οριακά χωρίς πίεση. Τα Innova injection έχουν και λιιιιιγο παραπάνω χώρο απο κάτω. Σε σχέση με Crypton-X που χωράει μόνο τα χαρτιά και 1-2 εργαλεία νιώθω τυχερός.
 
Top Bottom