Ποια είναι η καλύτερη κατηγορία δίτροχων για καθημερινή μετακίνηση;

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Επίσης ένα άλλο πολύ σημαντικό
Σε παπί λόγο μαρσπιέδων και ανοικτών ποδιών βολέυονται καλύτερα ψηλόσωμοι αναβάτες.
Σε όποιο σκούτερ 125 ανέβηκα, τα πόδια βρισκουν τιμόνι. Ακόμη και σε μεγαλύτερα κυβικά συμβαίνει
 
N

notakos600

Guest
Το παπί παραμένει το φθηνότερο σε χρήση και συντήρηση μέσο μετακίνησης για την πόλη.
Κι εδώ βλέπω ένα pcx διανομή και 30 daytona...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.180
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σιγά σιγά μαθαίνουν και αυτά τα παλικάρια και τα PCX - N MAX πάνε σύννεφο όπως βλέπω εγώ στην περιοχή μου και τα νούμερα πάνε σε εκατοντάδα χιλιάδων χλμ.
Σάββα είχα ρωτήσει ένα παλληκάράκι γιατί δεν παίρνει ένα pcx και μου λέει αν μπορούσα να πάρω honda ρε μάστορα δεν θα δούλευα delivery.... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
.......είναι μικρές οι αποστάσεις μου εντός δήμου για να σκεφτώ τέτοιες αντικαταστάσεις που δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα πρακτικά......

Αφού λοιπόν παπί συνειδητοποιημενα, τότε C-50 ή μέχρι 50 c.c. ...... από το να έχω την ψευδαίσθηση ότι ανήκω στον χώρο της μοτοσυκλέτας .... ξεσκίζοντας κυριολεκτικά όπως αρκετοί ιδιοκτήτες καθημερινά, ενα κινητηράκι των 90, 110, 125 ή 150 κυβικων από ξεκίνημα σε φανάρι ή περνωντας μόνο τα σταματημένα Ι.Χ. σαν κορινες στο επόμενο φαναρι .... προκαλώντας το μειδίασμα και τον οίκτο των γυρω οδηγών μοτοσυκλέτας πολλές φορές....! Joy
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αφού λοιπόν παπί συνειδητοποιημενα, τότε C-50 ή μέχρι 50 c.c. ...... από το να έχω την ψευδαίσθηση ότι ανήκω στον χώρο της μοτοσυκλέτας .... ξεσκίζοντας κυριολεκτικά όπως αρκετοί ιδιοκτήτες καθημερινά, ενα κινητηράκι των 90, 110, 125 ή 150 κυβικων από ξεκίνημα σε φανάρι ή περνωντας μόνο τα σταματημένα Ι.Χ. σαν κορινες στο επόμενο φαναρι .... προκαλώντας το μειδίασμα και τον οίκτο των γυρω οδηγών μοτοσυκλέτας πολλές φορές....! Joy
Ιδώ στου "χουργιό", φανάρ μόνο στις 2 ιξόδους τς πόλης ooops

Ασε που πινηντάρ σι κυβικά, δεν προυχωράει μι ιμένα πάν Tooth
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος



Sent from my iPhone using Tapatalk
Βγαλε το λουκετο, πριν ξεκινησεις! Εκτος αν ειναι για την φωτο και μονο! Bike
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βγαλε το λουκετο, πριν ξεκινησεις! Εκτος αν ειναι για την φωτο και μονο! Bike
Γαμώ το next top model μου μέσα που μου γίνατε όλοι κριτική επιτροπή! funny
Βγήκα απο το μαγαζί, τράβηξα μια φώτο και ξαναμπήκα.
Λουκέτο απο τότε που πήγαν να μου το φάνε μέρα μεσημέρι.eye
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Η σύγκριση παπιου με σκούτερ είναι άκυρη.

Απ τη μία έχουμε ένα όχημα σκυλί μαύρο.. Οικονομικό, ελαφρύ, απλο... Πάει και χώμα . ..και σε βγάζει μια ζωή..

Απ την άλλη ένα όχημα βαρύ, με προστασία απ τον αέρα, πιο άνετο, (σχετικό αυτό), με χώρους αποθήκευσης.. χωρίς όμως τίποτα απ τα χαρακτηριστικα του παπιου,, που το καθιέρωσαν ως εργαλείο πόλης

Μια κλασομπανιέρα
 
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
43
Μοτοσυκλέτα
Honda CB 500 X 2016 Warp Drive MK IX
Honda PCX 125 2024
Honda XL750 Transalp 2024 Quantum slipstream drive
Όνομα
Θοδωρής
Δεν ξέρω αν είναι σημεία των καιρών, και που πηγαίνουμε, αλλά σε δυο μήνες είδα τρία τρανσαλπ και δυο GS 650 (;) με κουτί wish και efood από πίσω.....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν ξέρω αν είναι σημεία των καιρών, και που πηγαίνουμε, αλλά σε δυο μήνες είδα τρία τρανσαλπ και δυο GS 650 (;) με κουτί wish και efood από πίσω.....
Η πανδημία ανάγκασε πολλούς να αλλάξουν ΚΑΔ σε συναφείς κατηγορίες για να μπορέσουν να δουλέψουν.
Κι εκει που κάποιος είχε ταβέρνα ή ψητοπωλείο ή καφενείο ή καφετέρια, έκανε νέους ΚΑΔ και για φαστ φουντ ή Καφέ ντελίβερι για να δουλέψει.
Ελα όμως που σαν ατομική επιχείρηση δεν είχε σκοπό να προσλάβει κάποιον ντελιβερά για όσο διαρκέσει αυτή η κρίση, ούτε φυσικά να αγοράσει παπί για να κάνει ντελίβερι ο ίδιος αν τύχαινε και είχε ήδη μια μοτο για προσωπική χρήση.

Οπότε και τρανσαλπ και GS650 είναι πολύ λογικό να δεις. eye
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα



Sent from my iPhone using Tapatalk
Και περιμένω να δω αρκούδο και βλέπω μια χαρά αρκουδάκι πάνω στο παπάκι !
Φτου φτου φτου λεβέντες είστε και τα δυό σας ! Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon Smileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Η σύγκριση παπιου με σκούτερ είναι άκυρη.

Απ τη μία έχουμε ένα όχημα σκυλί μαύρο.. Οικονομικό, ελαφρύ, απλο... Πάει και χώμα . ..και σε βγάζει μια ζωή..

Απ την άλλη ένα όχημα βαρύ, με προστασία απ τον αέρα, πιο άνετο, (σχετικό αυτό), με χώρους αποθήκευσης.. χωρίς όμως τίποτα απ τα χαρακτηριστικα του παπιου,, που το καθιέρωσαν ως εργαλείο πόλης

Μια κλασομπανιέρα
Γειά σου ρε Μπαμπίνε με τα ωραία σου τα HARD CORE ματσασυκλετιστικά ! RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling
 

amhxanos

new member
Δημοσιεύσεις
74
Ηλικία
44
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Άλλο η οικονομία κι εύκολη συντήρηση κι άλλο η καθημερινή σωστή μετακίνηση.
Είμαι μεν υπέρ του παπιού σαν εργαλείο,όμως οφείλω να αναγνωρίσω την άνεση κι ασφάλεια από πολλές πλευρές που προσφέρει ένα σκούτερ.
Θεωρώ πιο ολοκληρωμένο το σκούτερ για καθημερινή ποιοτική μετακίνηση.
Έχω μια ένσταση σχετικά με το ποσό ασφαλές είναι το σκούτερ έναντι της πάπιας.
Πιο κυριλέ, ίσως. Το αν είναι ασφαλέστερο όμως είναι κάτι που σηκώνει πολλή κουβέντα.
Κάθε μέρα οδηγώ σκούτερ στη δουλειά (ευτυχώς δλδ που οδηγώ στη δουλειά γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί...) και με σιγουριά μπορώ να πω το εξής.
Όχημα στο όποιο δε μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα/ες για να φρενάρεις περισσότερο ή για να στρίψεις καλύτερα, δεν είναι ασφαλές. Στο σκούτερ όλο το βάρος για το φρενάρισμα πέφτει στις 2 μανετες.
Και αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.650
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Έχω μια ένσταση σχετικά με το ποσό ασφαλές είναι το σκούτερ έναντι της πάπιας.
Πιο κυριλέ, ίσως. Το αν είναι ασφαλέστερο όμως είναι κάτι που σηκώνει πολλή κουβέντα.
Κάθε μέρα οδηγώ σκούτερ στη δουλειά (ευτυχώς δλδ που οδηγώ στη δουλειά γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί...) και με σιγουριά μπορώ να πω το εξής.
Όχημα στο όποιο δε μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα/ες για να φρενάρεις περισσότερο ή για να στρίψεις καλύτερα, δεν είναι ασφαλές. Στο σκούτερ όλο το βάρος για το φρενάρισμα πέφτει στις 2 μανετες.
Και αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα.
1)εχει αλλα πλεονεκτηματα ομως,π.χ φρεναρεις με τα χερια και οχι με το ενα χερι και το ενα ποδι ,αρα ελεγχεις καλυτερα το φρενο.
2)Τωρα με το υποχρεωτικο abs, το κατεβασμα ταχυτητας απαξιωνεται 3)σε πλευρικο χτυπημα απο αυτοκινητο τα ποδια μπαινουν μεσα και δεν εχουμε συνθλιπτικα καταγματα.
4)η φυσικη κοπωση του αναβατη ειναι λιγωτερη λογω ελειψης συμπλεκτη και ποδοφρενου,και αυτο ειναι υπερ της ασφαλειας.
Σε αλλα βεβαια μειονεκτει με κυριο την κατανομη βαρους που δεν ειναι ιδανικη.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Έχω μια ένσταση σχετικά με το ποσό ασφαλές είναι το σκούτερ έναντι της πάπιας.
Πιο κυριλέ, ίσως. Το αν είναι ασφαλέστερο όμως είναι κάτι που σηκώνει πολλή κουβέντα.
Κάθε μέρα οδηγώ σκούτερ στη δουλειά (ευτυχώς δλδ που οδηγώ στη δουλειά γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί...) και με σιγουριά μπορώ να πω το εξής.
Όχημα στο όποιο δε μπορείς να κατεβάσεις ταχύτητα/ες για να φρενάρεις περισσότερο ή για να στρίψεις καλύτερα, δεν είναι ασφαλές. Στο σκούτερ όλο το βάρος για το φρενάρισμα πέφτει στις 2 μανετες.
Και αυτό είναι μεγάλο μειονέκτημα.
Γιάννη αυτό το βλέπω στα ελαφριά σκούτερ με μικρούς τροχούς.
Προβληματίζουν ειδικά στις στροφές..

Θέλει προσαρμογή το σκούτερ.Δεν ανεβαίνω αέρα σε ένα και παω σαν σε μηχανάκι.
Αλλάζω τρόπο είναι η αλήθεια αλλιώς... Μπουμ.

Τα φρένα τα κοντρολάρω,μου αρέσουν, αρκεί να μην είναι Χάρος σε κατάσταση.
 
Top Bottom