Πληροφορίες για κάποια street μοντελάκια παρακαλώ

Σε ψήνει κανένα από τα παρακάτω;

  • -CBF 600 ABS (Carb)

    Ψήφοι: 5 18,5%
  • -Pegaso Strada

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • -Ducati Multistrada 620

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -Bandit 650 ABS

    Ψήφοι: 13 48,1%
  • -BMW R1150R και RS

    Ψήφοι: 6 22,2%
  • -Versys 650 πρώτης γενιάς

    Ψήφοι: 2 7,4%
  • -BMW F 800 ST

    Ψήφοι: 5 18,5%

  • Σύνολο ψηφοφόρων:
    27

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.170
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξέρω αν το καταλάβατε...αλλά ψάχνω GS650. cdefghigik
Ξέρετε...αυτά τα Πενφέ του διαόλου που όλοι τέτοια θα πάρουμε στο τέλος...cdefghigik
Και γιατί όχι Aprilia Pegasus?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Και γιατί όχι Aprilia Pegasus?

Παλιά το Aprilia Pegaso και το Funduro ήταν πολύ όμοια μηχανάκια. Ίδια γραμμή παραγωγής ουσιαστικά, μιας και τα συναρμολογούσε η Απρίλια στο Νοάλε για λογαριασμό των Βαυαρών. Αυτό μέχρι το 2001 που σταμάτησε το Funduro. Από εκεί και μετά η κάθε εταιρία τράβηξε τον δικό της δρόμο με το Pegaso Strada/trail/Factory και τα F650 GS και GS Dakar.

That said, κοιτάω παράλληλα και για strada αλλά επειδή έχει κυκλοφορήσει πολύ λιγότερο είναι και πιο απίθανο να βρεθεί κάτι.
Δεν κοιτάω σε μακρινές αποστάσεις, επειδή δεν μπορώ να πάω να δω. Μέχρι 100-150 χλμ μακρυά.

Πάντως γενικά το έχω περιορίσει το άνοιγμα ψαξίματος, το μάζεψα και κοιτάω μόνο μοντέλα 600-650 κυβικά και μονοκύλινδρα ή δικύλινδρα. Το συζήτησα με τον εαυτό μου και κατέληξα πως δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω σε αυτή την φάση.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και γιατί όχι Aprilia Pegasus?
Παλιά το Aprilia Pegaso και το Funduro ήταν πολύ όμοια μηχανάκια. Ίδια γραμμή παραγωγής ουσιαστικά, μιας και τα συναρμολογούσε η Απρίλια στο Νοάλε για λογαριασμό των Βαυαρών. Αυτό μέχρι το 2001 που σταμάτησε το Funduro. Από εκεί και μετά η κάθε εταιρία τράβηξε τον δικό της δρόμο με το Pegaso Strada/trail/Factory και τα F650 GS και GS Dakar.

That said, κοιτάω παράλληλα και για strada αλλά επειδή έχει κυκλοφορήσει πολύ λιγότερο είναι και πιο απίθανο να βρεθεί κάτι.
Δεν κοιτάω σε μακρινές αποστάσεις, επειδή δεν μπορώ να πάω να δω. Μέχρι 100-150 χλμ μακρυά.

Πάντως γενικά το έχω περιορίσει το άνοιγμα ψαξίματος, το μάζεψα και κοιτάω μόνο μοντέλα 600-650 κυβικά και μονοκύλινδρα ή δικύλινδρα. Το συζήτησα με τον εαυτό μου και κατέληξα πως δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω σε αυτή την φάση.

Τα funduro ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αλλη χαρτογραφιση που τα εκανε πιο ταξιδιαρικα.Επισης απο ενα σημειο και μετα οι Βαυαροι προσθεσαν και αλλο ενα μπουζι με αποτελεσμα να ακουει καλυτερα το γκαζι και να εχει περισσοτερη οικονομια.

Το Μπεμπεδακι σαφως καλυτερο απο τον Πηγασο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα funduro ειχαν πολυ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και αλλη χαρτογραφιση που τα εκανε πιο ταξιδιαρικα.Επισης απο ενα σημειο και μετα οι Βαυαροι προσθεσαν και αλλο ενα μπουζι με αποτελεσμα να ακουει καλυτερα το γκαζι και να εχει περισσοτερη οικονομια.

Το Μπεμπεδακι σαφως καλυτερο απο τον Πηγασο.
Ναι είναι αλήθεια αυτό. Παρόλα αυτά είχαν πάρα πολλές ομοιότητες και έβγαζαν και παρόμοιες βλάβες. Οι απόγονοι τους είναι εντελώς διαφορετικές μοτοσυκλέτες. Πολύ καλά όμως και τα μετέπειτα μοντέλα.

Αραγε στο απρίλια strada που δεν έχει απλή οθόνη υγρών κρυστάλλων, αλλά ολόκληρο καντράν, γυρίζουν κι εκεί τα χλμ στο μηδέν μετά τα 99.999; Επειδή και σε αυτά βλέπω κάτι μοντέλα με πάρα πολύ λίγα χλμ.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Drake Ramore ορμα με κλειστα ματια .... Αν ξαναγοραζα παλι το ιδιο θα εκανα το πιο φθηνο και θα το ''ξαναμαζευα ''
Εντάξει, βλέπω στο κάτω άκρο της αγοράς κάτι με 1000 ευρώ. Τα αποφεύγω αυτά.
Βλέπω και στο άνω άκρο κάποια 3500-4000. Αυτά με αποφεύγουν.
Κάπου στην μέση στις νορμάλ τιμές και να έχουν και λίγη προίκα και σωστή συντήρηση.

Πάντως αυτή την στιγμή, μετά απο πολύ ζύγισμα για το τι χρειάζομαι ,το GS650 βγαίνει μπροστά και κυρίως μου αρέσει κιόλας. Βασικό αυτό.;)
Αν δεν βρω υπάρχουν και άλλες επιλογές βέβαια.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Αποστόλη γιατί δε γραφεις το όλο σκεπτικό στο thread σου; Κρίμα να χαθεί, ενώ εκεί μπορούμε να πούμε 2 πραγματάκια παραπάνω ;)

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Ναι αλλά γράφεις ότι έχεις καταλήξει σε κάποια πράγματα... Τέσπα...
Άποψη μου, το απλό F650GS θα σου πέσει πολύ μικρό (είναι υπερβολικά χαμηλό) και όσους του ύψους σου τους είδα πάνω στο απλό το θέαμα ήταν αστείο (παίζει να είναι πολύ *****ό το αμορτισέρ) και μάλλον άβολο (τελείως λάθος στάση σώματος). Μόνο στο ακριβότερο και σπανιότερο Dakar θα κάθεσαι σαν άνθρωπος πιστεύω..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ε εντάξει, κατέληξα πως χρειάζομαι κάποιο μεσαίο μονοκύλινδρο ή δικύλινδρο μοντέλο για πολλούς λόγους, κυρίως λόγω χρήσης. Το GS650 μου γυάλισε για την απλότητα του στην συντήρηση αλλά και την αξιοπιστία του. Επίσης από επιδόσεις είναι στην κορυφή των μονοκύλινδρων. Για 5-6 Κυριακές τον χρόνο κάποιες βόλτες και ίσως κανα ταξιδάκι διήμερο μονοκάβαλο πάντα, είναι μια χαρά. Παραπάνω δεν μπορώ να λείψω έτσι κι αλλιώς, οπότε χιλιάρες μαούνες με 120+ άλογα για όνειρα ταξιδιών είναι απλά για όνειρα (δυστυχώς).

Εκείνο το νήμα έκλεισε τον κύκλο του για τις ερωτήσεις που είχα. Δεν θα έγραφα δα και την Ιλιάδα, ούτε και είναι κάποια ταινία που θα χρειαστεί να κλείσει με ένα συμπέρασμα ή μια αγορά. ;)

Τώρα για την εργονομία που λες, μπορεί να είναι και έτσι.Κάποια στιγμή το είχα δοκιμάσει, τότε παλιά, αλλά πράγματικά δεν θυμάμαι τίποτα πέρα απο το πως μου φάνηκε η διαφορά μονοκύλινδρου με δικύλινδρο. Σίγουρα αν όταν το δοκιμάσω νιώσω άβολα δεν θα το πάρω. Πάντως σε αυτές τις κατηγορίες όλα έιναι σχετικά συμμαζεμένα αν εξαιρέσεις το vstrom ή το transalp.

Για το αν φαίνομαι αστείος πάνω... στα μπομπόλια μου.Cool Όταν οδηγάω δεν με βλέπω.Bike
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
το ''κατσιμο '' σου επανω στο μηχανακι ( αποστασεις μαρσπιδες τιμονι) ειναι το ιδιο και στα δυο (GS και Dakar ) Αυτο που αλλαζει ειναι η αποσταση σου απο το εδαφος
Πειτε με ''ψωνιο '' αλλα .......... στα μονοκυλινδρα της εποχης του ειναι πολυ πιο μηχανακι εχει + ABS ( πρωτογονο αλλα σε ενα φρεναρισμα πανικου σε γλιτσα ..δεν θα σε ριξει
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Για τη χρήση που το προορίζεις πάντως το Bmw είναι και υπέρ αρκετό και με μικρά λειτουργικά κόστη, αρκεί να μην έχει κουσούρια αυτό που θα βρεις (από όσα έχω διαβάσει, προσωπικά θα με προβληματιζε μόνο το γνωστό ζήτημα της αντλίας νερού και τι θερμοκρασίες έχει ανεβάσει ο κινητήρας αν δεν έπεσε νωρίς στην αντίληψη του ιδιοκτήτη) .

Όσον αφορά την ερώτηση για το pegaso, αντίθετα με το Bmw συνεχίζει να γράφει χλμ. και μετά τα 100.000.


Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ααα, πολύ χρήσιμο αυτό Βασίλη, ευχαριστώ!
Βλέπω Πήγασους με 10.000 και 20.000 χλμ που γράφουν ότι απλά ο ιδοκτήτης δεν τους χρησιμοποιούσε και δυσκολευόμουν να το πιστέψω. Αλλά αφού δεν μηδενίζει το κοντέρ και συνεχίζει, είναι πολύ θετικό.Giving

Υ.Γ Όχι πως κάτι τέτοιο διασφαλίζει πλήρως πως δεν έχει γυρίσει ή αλλαχτεί το κοντέρ, αλλά τουλάχιστον προϋποθέτει δόλο από μεριά του πωλητή και ίσως και να βάλει το χέρι στην τσέπη. Ενώ σε αυτά που μηδενίζουν και ξεκινάνε από την αρχή, το μόνο που χρειαζόταν ήταν να χρησιμοποιεί την μηχανή και να γράφει χλμ.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Για το κοντέρ του Aprilia επίσης παίζουν 2 ακόμη σενάρια:
α) να έχει αλλαχθεί λόγω υγρασίας που εμφάνιζαν πολλά
β) να έχει αλλαχθεί λόγω καμένου polarized φιλμ LCD οθόνης (κάπου ένα παλικάρι έγραφε πως κατάφερε να το αλλάξει κιόλας, αν βρω το link...)
Strada0040.jpg


Τέλος τα Pegaso με τον μιναρελλι ήρθαν αποκλειστικά ΧΩΡΙΣ ABS στην Ελλάδα (αν θυμάμαι το ήθελες το ABS).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τέλος τα Pegaso με τον μιναρελλι ήρθαν αποκλειστικά ΧΩΡΙΣ ABS στην Ελλάδα (αν θυμάμαι το ήθελες το ABS).
Καλό θα ήταν να έχει ABS, αλλά δεν είναι και προαπαιτούμενο. Καμιά μοτό μου δεν είχε ABS. Δεν νομίζω πως θα μου λείψει αν δεν έχει.
Εξάλλου επειδή διάβασα πολλά για τα ABS σε παλιότερα μοντέλα διαφόρων εταιριών, δεν έχουν καμία σχέση με το ABS που υπάρχει στα νεότερα.
Την μη υπαρξη ABS δεν την θεωρώ deal breaker.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
προς τους ΜΟΔΣ ολη αυτη η τελευταια συζήτησης μηπως θα επρεπε να παει σ αλλο νημα/thread
λεω μηπως .....εσεις ξερετε βεβαια....
 
Top Bottom