Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οι χορδές δεν χαλάνε μεν, με την έννοια να μην βγάζουν ήχο στις σωστές νότες, αλλά πιάνουν πατίνα με τον καιρό και γίνεται ο ήχος πιο μ*****τός.
Η λογική μου είναι. Εχω λεφτά να αλλάξω ή πετυχαίνω χορδές σε κάποια προσφορά; Παίρνω και αλλάζω. Παίζουν αφραγκιές; Δεν αλλαζω.


/QUOTE]
.
Δεν έχει να κάνει τοσο παλιές vs καινούριες χορδες, όσο με το αν σου κάνει στο αυτί. Αν βολευτώ δεν τις αλλάζω..Ουτε με καινούριες ίδιας μάρκας τύπου. Αλλά μέχρι να βολευτώ έχω αλλάξει κάμποσες
Κάποια άτομα βγάζουν τις χορδες μπιέλαρ αμέσως.. Σκουριαζουν.. Ειναι στα δάχτυλα. Οξινος ιδρώτας;

Δε χάνουν intonation εύκολα... Θα χάσουν αν κουρδιζεις-ξεκουρδιζεις.. Ξεχειλωνουν..
Κάθε όργανο θέλει τις χορδες του. Πιο stiff όργανα θέλουν περισσότερο tension για να δονηθουν.
Οι χορδες παίζουν μεγάλο ρόλο στον τελικο ήχο.
Το σεταρισμα πάλι είναι προσωπική υπόθεση.Ο μάστορας δε μπορεί να ξέρει τι θες. Εξαρτάται απο τις στρεβλώσεις του μπράτσου (κανένα δεν είναι αλφαδι) και τις προτιμήσεις. Εγώ βολεύομαι με χαμηλό nut και εύκολο action στις πρώτες θέσεις και όσο κατεβαίνω να ανοίγει για μεγάλη νότα.Kαι στις μπασες χορδες μεγαλύτερο action απ τα καντινα Αλλοι προτιμουν ίδιο action παντου..
Είναι σα να σεταρεις μηχανή για πιστα

Αυτά μέτα από καμιά 30αρια κιθάρες, 50 μπάσα και πολλές πολλές χορδες..
 
Τελευταία επεξεργασία:

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Συνεχισα σημερα με τον φίλο μου τον Justin και μάθαμε τις συγχορδίες D = ρε ματζόρε A = Λα ματζόρε. Εκτός του πόνου στα δάχτυλα με την ακουστική προβλέπω επιπρόσθετα και στραμπουληγμα- κάκωση Hammer SmashBye
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Συνεχισα σημερα με τον φίλο μου τον Justin και μάθαμε τις συγχορδίες D = ρε ματζόρε A = Λα ματζόρε. Εκτός του πόνου στα δάχτυλα με την ακουστική προβλέπω επιπρόσθετα και στραμπουληγμα- κάκωση Hammer SmashBye

Μην το ζορίζεις φίλε, επειδή η τενοντίτιδα δεν είναι εύκολο πράγμα. Μόλις νιώσεις πως δεν μπορείς άλλο, κάνε διάλλειμα

Επίσης πάντα ζέσταμα πριν

 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Μην το ζορίζεις φίλε, επειδή η τενοντίτιδα δεν είναι εύκολο πράγματα. Μόλις νιώσεις πως δεν μπορείς άλλο, κάνε διάλλειμα

Επίσης πάντα ζέσταμα πριν

Ναι Αποστόλη, έχεις δίκιο φίλε! Μια ωρίτσα επαιξα έτσι για να τις αποτυπώσω στο μυαλό μου. Την επόμενη εβδομάδα θα παίζω μόνο αυτές μέχρι να γίνουν "κτημα" μου :)
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ναι Αποστόλη, έχεις δίκιο φίλε! Μια ωρίτσα επαιξα έτσι για να τις αποτυπώσω στο μυαλό μου. Την επόμενη εβδομάδα θα παίζω μόνο αυτές μέχρι να γίνουν "κτημα" μου :)


Θα σου πω μια πολύ ωραία άσκηση, για να χτίσεις πάνω σε αυτό.
Έμαθες D και Α.
Ενάλλασσέ τις στο παίξιμο σου να δεις πόσο γρήγορα μπορείς να πηδήξεις από την μια συγχορδία στην άλλη.
4 strums Α, 4 strums D
δεν έχει σημασία σε αυτή την φάση η ταχύτητα, αλλά να κρατάς το μέτρο. Κατέβασε ένα app στο κινητό σου για μετρονόμο και προσπάθησε να το ακολουθήσεις. Στην αρχή θα ξεκινησεις σε αργές ταχύτητες. Μην βιαστείς. Επίσης ξεκίνα με ολόκληρα και όχι με μισά ή 1/4. Αυτά αστα για αργότερα.

στην πορεία θα μάθεις πχ και την Ε. Το ίδιο. Θα πηδάς ανα 4 strums απο την μια στην αλλη συγχορδία.

Λογικά οι πρώτες μινόρε και ματζόρε θα σου φάνε καναν μήνα, μέχρι να φτάσεις στην G και στην F. Εκεί θα φας περισσότερο χρόνο, επειδή η F είναι μπαρέ.

Αν μάθεις να πηγαίνεις γρήγορα απο την μια συγχορδία στην άλλη, και έχεις λίγο μουσικό αυτί, θα μπορείς να κρατήσεις ρυθμό στα μισά τραγούδια που ξέρεις.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
ΘΑ σου πω μι απολύ ωραία άσκηση, για να χτίσεις πάνω σε αυτό.
Έμαθες D και Α.
Ενάλλασε τις στο πάιξιμο σου να δεις πόσο γρήγορα μπορείς να πηδήξεις απο την μια συγχορδία στην άλλη.
4 strums Α, 4 strums D

στην πορεία θα μάθεις πχ και την Ε. Το ίδιο. Θα πηδάς ανα 4 strums απο την μια στην αλλη συγχορδία.

Λογικά οι πρώτες μινόρε και ματζόρε θα σου φάνε καναν μήνα, μέχρι να φτάσεις στην G και στην F. Εκεί θα φας περισσότερο χρόνο, επειδή η F είναι μπαρέ.

Αν μάθεις να πηγαίνεις γρήγορα απο την μια συγχορδία στην άλλη, και έχεις λίγο μουσικό αυτί, θα μπορείς να κρατήσεις ρυθμό στα μισά τραγούδια που ξέρεις.
Ναι το ξεκίνησα δειλά δειλά από σήμερα να τις εναλλασω, όχι για πολύ ομως. Απο αύριο θα αρχίσω πιο εντατικά να το κάνω. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Τώρα ειπα να βάλω λιγο τους ειδικούς να πάρω παραδείγματα :)


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Παιδιά, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους που με αφορμή ένα τυχαίο ποστάρισμα μοιραστήκατε πρόθυμα τις ιστορίες σας και μου δώσατε ένα κίνητρο παραπάνω στην προσπάθειά μου να ξαναπιάσω την κιθάρα.
Και μόνο που όταν μπαίνω στο φόρουμ βλέπω μια κουβέντα για μουσική, είναι σα να χτυπάει ένα καμπανάκι που μου λέει «τράβα παίξε».
Μακάρι όλο αυτό να μεταφραστεί σε ωραία παρέα και όμορφα γλέντια.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Μακαρι να πάνε όλα καλά και από άνοιξη να πάρουμε τα μηχανάκια μας, τις σχινουλες μας, τις κιθαρουλες μας και να πάμε να αράξουμε σε καμια λίμνη, κανα ποταμάκι να περάσουμε όμορφα!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.413
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μακαρι να πάνε όλα καλά και από άνοιξη να πάρουμε τα μηχανάκια μας, τις σχινουλες μας, τις κιθαρουλες μας και να πάμε να αράξουμε σε καμια λίμνη, κανα ποταμάκι να περάσουμε όμορφα!
Θα ήταν πολύ όμορφη φάση
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Μακαρι να πάνε όλα καλά και από άνοιξη να πάρουμε τα μηχανάκια μας, τις σχινουλες μας, τις κιθαρουλες μας και να πάμε να αράξουμε σε καμια λίμνη, κανα ποταμάκι να περάσουμε όμορφα!

Θα ήταν πολύ όμορφη φάση


Αγάπησα!
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ξεκίνησα κάπου το 95 ( απ οτι θυμάμαι)
Δεν πήγα σε σχολή ,αλλά απο φίλους που ηξεραν και έπαιζαν .
Στην αρχή κρατουσα το τέμπο στην παρέα, κάτι σαν μπάσο μιας και έλειπε.
Σιγά σιγά έντυπες παρτιτούρες με συγχορδίες .

Κιθάρα του κ@λου.
Κλασική μετατροπή σε ακουστική με συρμάτινες χορδές και μαγνήτη.
Κάποια στιγμή η παρέα έσπασε, σκόρπισε και η κιθάρα είναι κάποια παρατημένη στην θήκη τής.
Ίσως κάποια στιγμή ....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κιθάρα του κ@λου.
Κλασική μετατροπή σε ακουστική με συρμάτινες χορδές και μαγνήτη.
Κάποια στιγμή η παρέα έσπασε, σκόρπισε και η κιθάρα είναι κάποια παρατημένη στην θήκη τής.
Ίσως κάποια στιγμή ....

Χα!
Την έκανα κι εγώ αυτή την πατέντα!
Πάει η κιθάρα! Γάμησα κλειδιά, σκέβρωσε το μπράτσο απο το τράβηγμα κλπ

Αλλά όσο άντεξε καλά κουτσοέπαιζε στα 5 πρώτα τάστα.
Μονο για τέμπο βέβαια. Τιποτα παραπάνω.

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Έχω μια κλασσική admira αχρησιμοποιητη σε σκληρή θήκη...

Την βγάζω μια το διμηνο για τρία λεπτά να μην σκευρωσει...

Σκέφτομαι μήπως πιάσει τόπο με κάποιον φίλο που θα την εκτιμήσει περισσότερο...

Δεν γνωρίζω βέβαια ποια ειναι μια τίμια τιμη


Ιδέες;
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Χα!
Την έκανα κι εγώ αυτή την πατέντα!
Πάει η κιθάρα! Γάμησα κλειδιά, σκέβρωσε το μπράτσο απο το τράβηγμα κλπ

Αλλά όσο άντεξε καλά κουτσοέπαιζε στα 5 πρώτα τάστα.
Μονο για τέμπο βέβαια. Τιποτα παραπάνω.

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk



Είχα αλλάξει τα κλειδιά ,απο πλαστικά σε μεταλλικά, όπως επίσης είχα κατεβάσει τον πίσω καβαλάρη .
Κάπου έχω κιόλας μια hand made παραμόρφωση....
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
μουσικη, μηχανες , γυναικες..οι 3 αδυναμιες μου.
abcdefghgkabcdefghgk
Καποια εποχη ειχα ξεφυγει, αλλαζα οργανα σαν τα πουκαμισα.
Απο τα μνημονια και μετα μαζευτηκε η αγορα..και τωρα με τον κοβιντ ηρθε η χαριστικη βολη...δεν κουναει τιποτα..
ενα σαξοφωνο εδωσα πριν κανα μηνα...και αυτο ηταν.
Εχω 6-7 αγγελιες στο νοιζ, παρατημενα οργανα σε μαγαζια με μτχ...ενδιαφερον μηδεν...,μονο ανταλλαγες
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
μουσικη, μηχανες , γυναικες..οι 3 αδυναμιες μου.
abcdefghgkabcdefghgk
Καποια εποχη ειχα ξεφυγει, αλλαζα οργανα σαν τα πουκαμισα.
Απο τα μνημονια και μετα μαζευτηκε η αγορα..και τωρα με τον κοβιντ ηρθε η χαριστικη βολη...δεν κουναει τιποτα..
ενα σαξοφωνο εδωσα πριν κανα μηνα...και αυτο ηταν.
Εχω 6-7 αγγελιες στο νοιζ, παρατημενα οργανα σε μαγαζια με μτχ...ενδιαφερον μηδεν...,μονο ανταλλαγες

Εγω είχα μια κιθαρα στο νοιζ κανα χρόνο. Μονο για ανταλλαγές με έπαιρναν.
Την απέσυρα.
Την αφήνω να ωριμάσει μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.
Αν και νομίζω πως αν δεν εχεις κιθάρα πραγματικά μεγάλης αξίας, το ενδιαφέρον είναι ελάχιστο. Σε φτηνές κιθάρες οι Harley Benton του Thomman πλέον είναι εξαιρετικές για να προτιμήσει κάποιος μτχ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγω είχα μια κιθαρα στο νοιζ κανα χρόνο. Μονο για ανταλλαγές με έπαιρναν.
Την απέσυρα.
Την αφήνω να ωριμάσει μέχρι να φτιάξουν τα πράγματα.
Αν και νομίζω πως αν δεν εχεις κιθάρα πραγματικά μεγάλης αξίας, το ενδιαφέρον είναι ελάχιστο. Σε φτηνές κιθάρες οι Harley Benton του Thomman πλέον είναι εξαιρετικές για να προτιμήσει κάποιος μτχ.
Ναι solid body έχουν βγει πολύ φθηνές κινεζικές.. Από ποιότητα δεν ξέρω.
Εγω πουλάω και αγοράζω jazzbox (hollowbody)..
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν και νομίζω πως αν δεν εχεις κιθάρα πραγματικά μεγάλης αξίας, το ενδιαφέρον είναι ελάχιστο. Σε φτηνές κιθάρες οι Harley Benton του Thomman πλέον είναι εξαιρετικές για να προτιμήσει κάποιος μτχ.
Έχω δώσει αρκετά όργανα από το vibrato.. Ειναι μαγαζί με μτχ.Οταν περνάω από εκεί ο Κώστας με ρωταει αν έχω squier epiphone κλπ..αυτά φευγουν ευκολα.. Ο άλλος δύσκολα δίνει πάνω από χιλιαρικο
 
Top Bottom