Περί μουσικών μαθημάτων το αναγνωσμα

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Δε φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι και μ'αυτά που μου γράφεις και μ'αυτά που βλέπω!
Ωραίο set-up ο μικρός σου!


@Drake Ramore @johnnie βασικό για να μην πονάς στην ακουστική, αλλά και για την καλή κατάσταση του οργάνου, να είναι σεταρισμένο για το πάχος χορδών που φοράει. Αν σ'ένα όργανο σεταρισμένο για 11άρες χορδές του βάλεις 12άρες, πιθανότατα θα υποφέρεις. Στη δική μου (Takamine Santa Fe) έχω βάλει 13άρες από τότε που έπαιζα σε μαγαζί και ήθελα όγκο, αλλά σέταρα το όργανο γι'αυτές τι χορδές και είναι βούτυρο!

Υ.Γ: Αφού το ukulele βρήκε το δρόμο του, τα υπόλοιπα μηνύματα θα μπορούσαν ίσως μεταφερθούν σ'ένα άλλο νήμα περί μουσικής.

Ξεκινάω και γράφω πρώτα πως η ΤΑΚΑΜΙΝΕ σου είναι πάρα πολύ καλή κιθάρα .
Δεύτερον αυτό που λες είναι ΝΟΜΟΣ . Η καλύτερη κιθάρα του πλανήτη αν δεν έχει σωστό intonation , action και γενικά είναι αρρύθμιστη , μετατρέπεται στην χειρότερη .
Συμφωνώ πως μπορεί να γίνει ένα νήμα αποκλειστικά περί μουσικής που να προσπαθούμε να το κρατάμε όσο μπορούμε . Είναι αρκετοί φίλοι που μπορΑνε να γράφουν .
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
Δε φαντάζεσαι πόσο χαίρομαι και μ'αυτά που μου γράφεις και μ'αυτά που βλέπω!
Ωραίο set-up ο μικρός σου!

@Drake Ramore @johnnie βασικό για να μην πονάς στην ακουστική, αλλά και για την καλή κατάσταση του οργάνου, να είναι σεταρισμένο για το πάχος χορδών που φοράει. Αν σ'ένα όργανο σεταρισμένο για 11άρες χορδές του βάλεις 12άρες, πιθανότατα θα υποφέρεις. Στη δική μου (Takamine Santa Fe) έχω βάλει 13άρες από τότε που έπαιζα σε μαγαζί και ήθελα όγκο, αλλά σέταρα το όργανο γι'αυτές τι χορδές και είναι βούτυρο!

Υ.Γ: Αφού το ukulele βρήκε το δρόμο του, τα υπόλοιπα μηνύματα θα μπορούσαν ίσως μεταφερθούν σ'ένα άλλο νήμα περί μουσικής.
Εγω εχω μια ακουστική Ibanez του '80 και μια κλασσική Alhambra οι χορδές τουςέχουν μπει πάνω πριν 2 χρονια αλλα δεν έχουν παίξει πολύ. Τι λες φιλε, αλλαγή οι χορδές?
 

panGS

member
Δημοσιεύσεις
1.674
Ηλικία
51
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS
Όνομα
Παναγιώτης
Εγω εχω μια ακουστική Ibanez του '80 και μια κλασσική Alhambra οι χορδές τουςέχουν μπει πάνω πριν 2 χρονια αλλα δεν έχουν παίξει πολύ. Τι λες φιλε, αλλαγή οι χορδές?

Αλλαγή χορδών και ρύθμιση θέλουν κανονικά .
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
οχ
Εγω εχω μια ακουστική Ibanez του '80 και μια κλασσική Alhambra οι χορδές τουςέχουν μπει πάνω πριν 2 χρονια αλλα δεν έχουν παίξει πολύ. Τι λες φιλε, αλλαγή οι χορδές?
Αν δε σου κανει ο ηχος, αλλαζεις.
Γουστα ειναι αυτα.
Δεν παθαινουν κατι....δεν ειναι λαδι μηχανης
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
@Drake Ramore @johnnie βασικό για να μην πονάς στην ακουστική, αλλά και για την καλή κατάσταση του οργάνου, να είναι σεταρισμένο για το πάχος χορδών που φοράει. Αν σ'ένα όργανο σεταρισμένο για 11άρες χορδές του βάλεις 12άρες, πιθανότατα θα υποφέρεις. Στη δική μου (Takamine Santa Fe) έχω βάλει 13άρες από τότε που έπαιζα σε μαγαζί και ήθελα όγκο, αλλά σέταρα το όργανο γι'αυτές τι χορδές και είναι βούτυρο!

Σεταρισμένο το έχω για 10άρες τώρα. Το σετάρω εδώ σε ένα κατάστημα ειδών μουσικής. Εχω και χαμηλό το action.
Με 10άρες παρότι δεν έχω όγκο δεν με πολυενδιαφέρει μια και είμαι bedroom guitarist. Σώθηκαν τα δακτυλάκια μου! Επίσης με 10άρες μπορώ να κάνω και bend στην ακουστική με λίγο πόνο. :D

Οταν είχα δωδεκάρες υπέφερα.

Μια LAG Tramontane T70D έχω. Καλή κιθάρα σαν άκουσμα, και γρήγορη ταστιέρα αλλά έκατσε προβληματική δυστυχώς με αστοχία υλικού. Έσπασε στον καβαλάρη μέσα στην δήθεν "εγγύηση" και δεν είχαν τμήμα επιδιόρθωσης, ούτε και το πέρασαν στην εγγύηση για κάποια αποζημίωση ή έκπτωση για αγορά άλλης. Για να την φτιάξω έξω δεν σύμφερε, δεν είναι ακριβή κιθάρα. Την επιδιόρθωσα μόνος μου.

125215875_1282006288821239_367259982113012387_n.jpg

125212394_2716812381913399_6377654257207453869_n.jpg

Στην μέση εγώ ανοιξα τις χορδές για να φαίνεται η βίδα στην φώτο.

Η ΤΑΚΑΜΙΝΕ που έχεις είναι κιθαράρα!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγω εχω μια ακουστική Ibanez του '80 και μια κλασσική Alhambra οι χορδές τουςέχουν μπει πάνω πριν 2 χρονια αλλα δεν έχουν παίξει πολύ. Τι λες φιλε, αλλαγή οι χορδές?

Οι χορδές δεν χαλάνε μεν, με την έννοια να μην βγάζουν ήχο στις σωστές νότες, αλλά πιάνουν πατίνα με τον καιρό και γίνεται ο ήχος πιο μ*****τός.
Η λογική μου είναι. Εχω λεφτά να αλλάξω ή πετυχαίνω χορδές σε κάποια προσφορά; Παίρνω και αλλάζω. Παίζουν αφραγκιές; Δεν αλλαζω.
Δηλαδή μια ECO κλασσική που την έχω από μαθητής θέλει σέρβις φαντάζομαι? cdefghigik

Εχει ο πατέρας μου φώτο σε ηλικία 17 χρονών να παίζει μια ECO ηλεκτρική
Πόσο μπαρμπάδες είστε ρεεεεε! Καρφώνεστε!abcdefghgk

Ωραίες οι ECOGiving
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Μια LAG Tramontane T70D έχω. Καλή κιθάρα σαν άκουσμα, και γρήγορη ταστιέρα αλλά έκατσε προβληματική δυστυχώς με αστοχία υλικού. Έσπασε στον καβαλάρη μέσα στην δήθεν "εγγύηση" και δεν είχαν τμήμα επιδιόρθωσης, ούτε και το πέρασαν στην εγγύηση για κάποια αποζημίωση ή έκπτωση για αγορά άλλης. Για να την φτιάξω έξω δεν σύμφερε, δεν είναι ακριβή κιθάρα. Την επιδιόρθωσα μόνος μου.

Με σκοτώνεις μ'αυτά που γράφεις! Οι Lag μ'αρέσουν πολύ και στεναχωριέμαι να τη βλέπω έτσι.
Στη θέση σου, θα μιλούσα με το Ντούκα στα Γιάννενα, που είναι καλλιτέχνης σε τέτοια...


Μαθητής έπαιζα με μια EKO Ranger δωδεκάχορδη, την κλασική, τη χίπικη, που μου την είχε δανείσει ένας γνωστός. Μετά έψαχνα να την αγοράσω και δεν την έβρισκα πουθενά...
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με σκοτώνεις μ'αυτά που γράφεις! Οι Lag μ'αρέσουν πολύ και στεναχωριέμαι να τη βλέπω έτσι.
Στη θέση σου, θα μιλούσα με το Ντούκα στα Γιάννενα, που είναι καλλιτέχνης σε τέτοια...

Τα πάνε έλα και τα μαστορικά δεν αξίζουν για μια κιθάρα 200-220 ευρώ.
Απο άποψη παιξίματος δεν έχει πρόβλημα.

Σε μάστορα μονο αν τύχει και τα πάω μαζεμένα σε κάποιον (θέλω να κάνω κάποιες δουλειές στις ηλεκτρικές που έχω) και το συνδυάσω με βόλτα στην Θεσ/νικη που ΄λεχω βρει καλό μάστορα. Αλλιώς μια χαρά κάθεται εκει που είναι.

Υ.Γ Να με έβλεπες πως με στεναχώρησε με το που συνέβη! Να σκάσω ήμουν! Τώρα αν δεν το συζητούσαμε είχα ξεχάσει πως είναι με βίδες.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κάποιος μοντ ας μεταφέρει τα ποστ περι μουσικής οργάνων σε νέο νημα να συνεχίσουμε εκει. Το γιουκαλίλι δόθηκε, το γιουκαλίλι πάει....αλλά η συζητηση έχει ψωμί

και ας σβησει το παρόν ποστ
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Σε μάστορα μονο αν τύχει και τα πάω μαζεμένα σε κάποιον (θέλω να κάνω κάποιες δουλειές στις ηλεκτρικές που έχω) και το συνδυάσω με βόλτα στην Θεσ/νικη που ΄λεχω βρει καλό μάστορα.

Στον Παβεζά πηγαίνεις;
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.444
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Ας αφήσω κ εγώ αυτό εδώ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom