Παπί SYM 185

Bk1973

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
50
Όνομα
Billy
Καλησπερα. Πηρα και γω ενα sym vf185 . Ενα θεματακι εχω και μηπως καποιος εδω μπορει να βοηθησει. Απο τη δευτερη μερα σε καποια σαμαρια του δρομου ,μου κανει ενα.θορυβο τον οποιο δε μπορω να καθορισω που ακριβως αλλα ακουγεται γενικα μπροστα. Σημερα παρατηρησα οτι οταν παταω αποτομα το μπροστινο φρενο (2-5 κοφτες) , ακουγεται αυτος ο θορυβος. Καποια βοηθεια. Ευχαριστω πολυ
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλησπερα. Πηρα και γω ενα sym vf185 . Ενα θεματακι εχω και μηπως καποιος εδω μπορει να βοηθησει. Απο τη δευτερη μερα σε καποια σαμαρια του δρομου ,μου κανει ενα.θορυβο τον οποιο δε μπορω να καθορισω που ακριβως αλλα ακουγεται γενικα μπροστα. Σημερα παρατηρησα οτι οταν παταω αποτομα το μπροστινο φρενο (2-5 κοφτες) , ακουγεται αυτος ο θορυβος. Καποια βοηθεια. Ευχαριστω πολυ

Σε σταση αν βυθισεις το τιμονι τον ακους?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλησπερα. Πηρα και γω ενα sym vf185 . Ενα θεματακι εχω και μηπως καποιος εδω μπορει να βοηθησει. Απο τη δευτερη μερα σε καποια σαμαρια του δρομου ,μου κανει ενα.θορυβο τον οποιο δε μπορω να καθορισω που ακριβως αλλα ακουγεται γενικα μπροστα. Σημερα παρατηρησα οτι οταν παταω αποτομα το μπροστινο φρενο (2-5 κοφτες) , ακουγεται αυτος ο θορυβος. Καποια βοηθεια. Ευχαριστω πολυ
Είχαν θέμα με το ρουλεμάν του λαιμού, βάλε Ιαπωνέζικο Koyo και θα εξαφανιστούν όλα.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Καλησπερα. Οχι

Αρα μαλλον ρουλεμαν και οι υπολοιποι.Εγω πρωτα θα το εσφιγγα για να σιγουρευτω,οχι πολυ,και θα το αλλαζα το συντομοτερο
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλησπερα. Πηρα και γω ενα sym vf185 . Ενα θεματακι εχω και μηπως καποιος εδω μπορει να βοηθησει. Απο τη δευτερη μερα σε καποια σαμαρια του δρομου ,μου κανει ενα.θορυβο τον οποιο δε μπορω να καθορισω που ακριβως αλλα ακουγεται γενικα μπροστα. Σημερα παρατηρησα οτι οταν παταω αποτομα το μπροστινο φρενο (2-5 κοφτες) , ακουγεται αυτος ο θορυβος. Καποια βοηθεια. Ευχαριστω πολυ

Εϊσαι κάπως πάνω απο 100 κιλά;

Συγνώμη για το αδιάκριτο της ερώτησης, αλλά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο DY125 RS. Ανέβαινε ο μάστορας πάνω, δεν του έκανε τίποτα. Ανέβαινα εγώ, σε σαμαράκι ή απότομο φρενάρισμα ακουγόταν γκντουπ. Ήρθε απο δίπλα μου με άλλο μηχανάκι για να το ακούσει. Τερμάτιζε το μπροστινό.

Τελικά αλλάξαμε ιξώδες στο μπροστινό και βάλαμε σκληρότερα ελατήρια και τώρα φυσικά δεν ακούγεται αλλά το μηχανάκι πάει και τραίνο!
 

Bk1973

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
50
Όνομα
Billy
Εϊσαι κάπως πάνω απο 100 κιλά;

Συγνώμη για το αδιάκριτο της ερώτησης, αλλά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο DY125 RS. Ανέβαινε ο μάστορας πάνω, δεν του έκανε τίποτα. Ανέβαινα εγώ, σε σαμαράκι ή απότομο φρενάρισμα ακουγόταν γκντουπ. Ήρθε απο δίπλα μου με άλλο μηχανάκι για να το ακούσει. Τερμάτιζε το μπροστινό.

Τελικά αλλάξαμε ιξώδες στο μπροστινό και βάλαμε σκληρότερα ελατήρια και τώρα φυσικά δεν ακούγεται αλλά το μηχανάκι πάει και τραίνο!


Δακρυσα. Ειμαι 90 κιλα
Θα παω αυριο να ξεκινησω με το ρολεμαν και βλεπουμε
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το συγκεκριμένο έχει θέμα με το ρουλεμάν που ενίοτε δημιουργεί και κοσκίνισμα στα ψηλά, το αλλάζει η αντιπροσωπεία αλλά βάζει το ίδιο με αποτέλεσμα να έχεις τα ίδια μετά από λίγο καιρό, μόνο όσοι έβαλαν καλύτερης ποιότητας (και τα πλήρωσαν βέβαια) έλυσαν το πρόβλημα.
 

Bk1973

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
50
Όνομα
Billy
Το συγκεκριμένο έχει θέμα με το ρουλεμάν που ενίοτε δημιουργεί και κοσκίνισμα στα ψηλά, το αλλάζει η αντιπροσωπεία αλλά βάζει το ίδιο με αποτέλεσμα να έχεις τα ίδια μετά από λίγο καιρό, μόνο όσοι έβαλαν καλύτερης ποιότητας (και τα πλήρωσαν βέβαια) έλυσαν το πρόβλημα.


Δε πειραζει . Το.πληρωνουμε και ησυχαζουμε γιατι κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το μηχανακι
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δε πειραζει . Το.πληρωνουμε και ησυχαζουμε γιατι κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το μηχανακι

Ειναι μεσα στην εγγυηση;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οποτε παει στον μαστορα με δικο του ρουλεμαν,του το περναει τζαμπα και εχει οφελος το συνεργειο το ρουλεμαν που θα περισεψει.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Οποτε παει στον μαστορα με δικο του ρουλεμαν,του το περναει τζαμπα και εχει οφελος το συνεργειο το ρουλεμαν που θα περισεψει.
Σωστό και αυτό.
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Καλησπερα. Πηρα και γω ενα sym vf185 . Ενα θεματακι εχω και μηπως καποιος εδω μπορει να βοηθησει. Απο τη δευτερη μερα σε καποια σαμαρια του δρομου ,μου κανει ενα.θορυβο τον οποιο δε μπορω να καθορισω που ακριβως αλλα ακουγεται γενικα μπροστα. Σημερα παρατηρησα οτι οταν παταω αποτομα το μπροστινο φρενο (2-5 κοφτες) , ακουγεται αυτος ο θορυβος. Καποια βοηθεια. Ευχαριστω πολυ
Θέλει σφίξιμο η βάση του μοτέρ όταν το πας για σέρβις πες το το θέμα το ξέρουν είναι οι πάνω βάση δεν έχεις θέμα απλά ακούς το τακ. Όσο για τα ρουλεμάν τα πρώτα είχαν θέμα και νομίζω το βελτίωσαν στα επόμενα
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Το συγκεκριμένο έχει θέμα με το ρουλεμάν που ενίοτε δημιουργεί και κοσκίνισμα στα ψηλά, το αλλάζει η αντιπροσωπεία αλλά βάζει το ίδιο με αποτέλεσμα να έχεις τα ίδια μετά από λίγο καιρό, μόνο όσοι έβαλαν καλύτερης ποιότητας (και τα πλήρωσαν βέβαια) έλυσαν το πρόβλημα.
Τα νέα ρουλεμάν τα είναι καλύτερα όποτε δεν χρειάζεται να αγοράσει αλλά και πάλι στις νέες παραλαβές έρχεται με τα βελτιωμένα
 

Stavros

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
20
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος Ευδαιμων
Καλημέρα σε όλους
Πριν από λίγο καιρό απέκτησα το sym vf125 σχεδόν καινούριο με 2000 χλμ
Πριν από το vf οδηγούσα ένα σκουτερακι 50
Οπότε μόλις καβαλησα το vf δεν είχα ιδέα για το πρόβλημα του ρουλεμάν και μόλις έφτασα τα 110 χιλιόμετρα άρχισε το τιμόνι να μου κάνει σφαλιάρες και σαν άπειρος οδηγός άργησα να το καταλάβω και μόλις το κατάλαβα ήταν αργά και έπεσα
Ευτυχώς φορούσα το κράνος και αυτός ήταν ο λόγος που σώθηκα παρόλα αυτά απέκτησα και εγκαύματα 2ου και 3ου βαθμού ημουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου που έπεσα με τόσα χιλιόμετρα και την έβγαλα μόνο με εγκαύματα
Θα ήθελα συμβουλές στη βελτίωση της πάπιας ώστε να μην έχω παρόμοιες εξελίξεις στο μέλλον και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι κάθε φορά που το οδηγαω πάω με 50 και τρέμει η ψυχή μου
Επίσης επειδή είμαι πιτσιρικάς και το έχω στο αίμα μου θέλω και συμβουλές ώστε να κάνω το συγκεκριμένο πιο όμορφο με δικές σας δοκιμές..
Ξέρω ολόκληρη ιστορία έγραψα αλλά ήθελα να μιλήσω σε κάποιον για τις φοβίες μου και έτυχε να είναι αυτη η σελίδα.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Καλημέρα σε όλους
Πριν από λίγο καιρό απέκτησα το sym vf125 σχεδόν καινούριο με 2000 χλμ
Πριν από το vf οδηγούσα ένα σκουτερακι 50
Οπότε μόλις καβαλησα το vf δεν είχα ιδέα για το πρόβλημα του ρουλεμάν και μόλις έφτασα τα 110 χιλιόμετρα άρχισε το τιμόνι να μου κάνει σφαλιάρες και σαν άπειρος οδηγός άργησα να το καταλάβω και μόλις το κατάλαβα ήταν αργά και έπεσα
Ευτυχώς φορούσα το κράνος και αυτός ήταν ο λόγος που σώθηκα παρόλα αυτά απέκτησα και εγκαύματα 2ου και 3ου βαθμού ημουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου που έπεσα με τόσα χιλιόμετρα και την έβγαλα μόνο με εγκαύματα
Θα ήθελα συμβουλές στη βελτίωση της πάπιας ώστε να μην έχω παρόμοιες εξελίξεις στο μέλλον και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι κάθε φορά που το οδηγαω πάω με 50 και τρέμει η ψυχή μου
Επίσης επειδή είμαι πιτσιρικάς και το έχω στο αίμα μου θέλω και συμβουλές ώστε να κάνω το συγκεκριμένο πιο όμορφο με δικές σας δοκιμές..
Ξέρω ολόκληρη ιστορία έγραψα αλλά ήθελα να μιλήσω σε κάποιον για τις φοβίες μου και έτυχε να είναι αυτη η σελίδα.


Έπιασες τα 110 km/h με παπί;
Εγώ το crypton x το έχω 10 χρόνια κ έχω πιάσει αυτή την ταχύτητα 4-5 φορές περίπου κ μόνο σε Αττική οδό.
Όχι πώς δεν μπορώ εγώ ή το μηχανάκι.
Τρένο πάει σε αυτές τις ταχύτητες.
Απλά εγώ δεν νιώθω ασφαλής, γιατί τα παπιά αυτών τών κυβικών, τελικά δεν είναι φτιαγμένα για αυτή τη δουλειά.
Πλαίσιο, αναρτήσεις κ κυρίως φρένα, είναι προορισμένα για αστική χρήση.
Με 110 δεν πάω ούτε με το Integra στον αστικό ιστό.
Οδηγώ μηχανάκια από τα 15 μου κ έιμαι 45.
Δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές, δεν σε ξέρω κ δεν με ξέρεις.
Διάβασε όμως κάτι από κάποιον που η δουλειά του είναι κάθε μέρα να βλέπει ανοιγμένα κεφάλια, σπασμένα κόκκαλα, καψίματα από τριβή στην άσφαλτο, πόνο κ αίμα.
Πήγαινε αντιπροσωπεία, άλλαξε το ρημάδι το ρουλεμάν (εγώ θα τους τράβαγα κ μία μήνυση), σιγουρέψου πως όλα είναι εντάξει με το μηχανάκι κ ΜΗΝ τρέχεις πάνω από 80 km.
Δεν υπάρχει λόγος.
Αυτά κ συγνώμη αν σου την έσπασα.
 
Top Bottom