Παπί SYM 185

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Καλημέρα σε όλους
Πριν από λίγο καιρό απέκτησα το sym vf125 σχεδόν καινούριο με 2000 χλμ
Πριν από το vf οδηγούσα ένα σκουτερακι 50
Οπότε μόλις καβαλησα το vf δεν είχα ιδέα για το πρόβλημα του ρουλεμάν και μόλις έφτασα τα 110 χιλιόμετρα άρχισε το τιμόνι να μου κάνει σφαλιάρες και σαν άπειρος οδηγός άργησα να το καταλάβω και μόλις το κατάλαβα ήταν αργά και έπεσα
Ευτυχώς φορούσα το κράνος και αυτός ήταν ο λόγος που σώθηκα παρόλα αυτά απέκτησα και εγκαύματα 2ου και 3ου βαθμού ημουν τυχερός μέσα στην ατυχία μου που έπεσα με τόσα χιλιόμετρα και την έβγαλα μόνο με εγκαύματα
Θα ήθελα συμβουλές στη βελτίωση της πάπιας ώστε να μην έχω παρόμοιες εξελίξεις στο μέλλον και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο διότι κάθε φορά που το οδηγαω πάω με 50 και τρέμει η ψυχή μου
Επίσης επειδή είμαι πιτσιρικάς και το έχω στο αίμα μου θέλω και συμβουλές ώστε να κάνω το συγκεκριμένο πιο όμορφο με δικές σας δοκιμές..
Ξέρω ολόκληρη ιστορία έγραψα αλλά ήθελα να μιλήσω σε κάποιον για τις φοβίες μου και έτυχε να είναι αυτη η σελίδα.
Βασικά προσεχε μην τρεχεις τόσο . τωρα δεν ηξερα ότι ειχε προβλημα τα ρουλεμαν και τα 125 ... Για αρχή αλλαξε τα λαστιχα είναι στραβά και μετά ψάχνεσαι για τα ρουλεμαν και αντιβαρα ( αυτα εχει το 185 προβληματα)
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Έπιασες τα 110 km/h με παπί;
Εγώ το crypton x το έχω 10 χρόνια κ έχω πιάσει αυτή την ταχύτητα 4-5 φορές περίπου κ μόνο σε Αττική οδό.
Όχι πώς δεν μπορώ εγώ ή το μηχανάκι.
Τρένο πάει σε αυτές τις ταχύτητες.
Απλά εγώ δεν νιώθω ασφαλής, γιατί τα παπιά αυτών τών κυβικών, τελικά δεν είναι φτιαγμένα για αυτή τη δουλειά.
Πλαίσιο, αναρτήσεις κ κυρίως φρένα, είναι προορισμένα για αστική χρήση.
Με 110 δεν πάω ούτε με το Integra στον αστικό ιστό.
Οδηγώ μηχανάκια από τα 15 μου κ έιμαι 45.
Δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές, δεν σε ξέρω κ δεν με ξέρεις.
Διάβασε όμως κάτι από κάποιον που η δουλειά του είναι κάθε μέρα να βλέπει ανοιγμένα κεφάλια, σπασμένα κόκκαλα, καψίματα από τριβή στην άσφαλτο, πόνο κ αίμα.
Πήγαινε αντιπροσωπεία, άλλαξε το ρημάδι το ρουλεμάν (εγώ θα τους τράβαγα κ μία μήνυση), σιγουρέψου πως όλα είναι εντάξει με το μηχανάκι κ ΜΗΝ τρέχεις πάνω από 80 km.
Δεν υπάρχει λόγος.
Αυτά κ συγνώμη αν σου την έσπασα.
Απλα πατάει λίγο καλυτερα σαν παπί γιατί έχει ποιο φαρδια λαστιχα από τα αλλα .
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Το vf 185 ταξιδεύει και φρενάρει (δικαναλο abs)με 120-130 κοντερισια μια χαρά.
Έχει πλαίσιο μοτοσυκλέτας κι όχι παπιού.
Αυτά όμως εκτός αστικού ιστού.
Το θέμα είναι αυτό που επεσήμανε κι ο Κώστας ο @Galaher (που το έχει κιόλας)με τα λαστιχα, που ή κάνεις υπομονή να φαγωθούν και να τα αλλάξεις ή τα αλλάζεις την επόμενη από το στρώσιμο.
Το ρουλεμάν τιμονιού είναι κι αυτό ένα φέηλ ,έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα από κατόχους και θέλει άμεση αλλαγή .
Δυστυχώς απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει ανάκληση ,μόνο σε κάποιους που πήγαν πίσω και τους απειλησαν και απαίτησαν αλλαγη τους το αλλάξανε χωρίς κόστος.
Κλάην όμως το κόστος είναι πολύ μικρό ,μην κάθεσαι να μαλώνεις με γύφτους ,άλλαξε το σε μηχανικό δικό σου να τελειώνεις.
Σίγουρα έφαγες γερή πανωλεθρία με την τούμπα ,αλλά ευτυχώς είσαι στα ψιλά ,πολλοί τραυματίζονται πολύ χειρότερα ,αυτό να έχεις στο νου σου .
Όπως και το ότι "ξεχρεωσες" με ψιλοψιλα ,όλοι πέφτουμε/πέσαμε κάποια στιγμή ,δυστυχώς αυτό έχουν τα δίκυκλα.
Φόρα το κράνος και τα γαντακια σου και μη μασάς ,κοίτα μπροστά.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Το να πας σε αντιπροσωπεία με μεταχειρισμένο να ζητήσεις τα ρέστα το βλέπω άκυρο.
Όπως είπαν παραπάνω αν σε παίρνει οικονομικά πετάς τα λάστιχα και βάζεις κάτι καλό και επώνυμο ( υπάρχουν ολόκληρα θέματα εδώ μέσα για λάστιχα για κάθε είδους μότο)
Αν δεν σε παίρνει οικονομικά το ρουλεμάν τιμονιού το αλλάζεις χτες μάλιστα.

Λοιπές παπατζες τις αφήνεις στην άκρη..
Πρώτα η ασφάλεια μιας το κράνος στην κεφάλα μας και μετά η μούρη
 

Galaher

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Ηλικία
45
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Bmw f 650 gs
Aprilia sr 200 gt
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αχαρναι
Το vf 185 ταξιδεύει και φρενάρει (δικαναλο abs)με 120-130 κοντερισια μια χαρά.
Έχει πλαίσιο μοτοσυκλέτας κι όχι παπιού.
Αυτά όμως εκτός αστικού ιστού.
Το θέμα είναι αυτό που επεσήμανε κι ο Κώστας ο @Galaher (που το έχει κιόλας)με τα λαστιχα, που ή κάνεις υπομονή να φαγωθούν και να τα αλλάξεις ή τα αλλάζεις την επόμενη από το στρώσιμο.
Το ρουλεμάν τιμονιού είναι κι αυτό ένα φέηλ ,έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα από κατόχους και θέλει άμεση αλλαγή .
Δυστυχώς απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει ανάκληση ,μόνο σε κάποιους που πήγαν πίσω και τους απειλησαν και απαίτησαν αλλαγη τους το αλλάξανε χωρίς κόστος.
Κλάην όμως το κόστος είναι πολύ μικρό ,μην κάθεσαι να μαλώνεις με γύφτους ,άλλαξε το σε μηχανικό δικό σου να τελειώνεις.
Σίγουρα έφαγες γερή πανωλεθρία με την τούμπα ,αλλά ευτυχώς είσαι στα ψιλά ,πολλοί τραυματίζονται πολύ χειρότερα ,αυτό να έχεις στο νου σου .
Όπως και το ότι "ξεχρεωσες" με ψιλοψιλα ,όλοι πέφτουμε/πέσαμε κάποια στιγμή ,δυστυχώς αυτό έχουν τα δίκυκλα.
Φόρα το κράνος και τα γαντακια σου και μη μασάς ,κοίτα μπροστά.
Δεν έχει δικαναλο μόνο μπροστα είναι το abs αλλα είναι μια χαρα πατάει ωραια όσο για τα ρουλεμαν στα αλλάζουν με λίγο πίεση ... Από μοτερ είναι μια χαρα υπάρχει άτομο που έχει κάνει 80.000 το ελιωσε στα χιλμ. Χαχαχα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εδώ στο χωριό έχει τρία κομμάτια ,δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα παιδιά ,το ρουλεμάν το άλλαξαν χθες βέβαια.
125 που είναι και το θέμα του φίλου παραπάνω ,ξέρω επίσης 2 ο ένας το κόλλησε γιατί το βαρουσε κόφτες ,ο άλλος το έχει μια χαρά εδώ και Καναδύο χρόνια (το πήρε με το που βγήκε)
 

Stavros

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
20
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος Ευδαιμων
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές παιδιά
Οπότε αλλάζω απευθείας ρουλεμάν και μόλις μπορέσω λάστιχα
 

Stavros

new member
Δημοσιεύσεις
3
Ηλικία
20
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος Ευδαιμων
Έπιασες τα 110 km/h με παπί;
Εγώ το crypton x το έχω 10 χρόνια κ έχω πιάσει αυτή την ταχύτητα 4-5 φορές περίπου κ μόνο σε Αττική οδό.
Όχι πώς δεν μπορώ εγώ ή το μηχανάκι.
Τρένο πάει σε αυτές τις ταχύτητες.
Απλά εγώ δεν νιώθω ασφαλής, γιατί τα παπιά αυτών τών κυβικών, τελικά δεν είναι φτιαγμένα για αυτή τη δουλειά.
Πλαίσιο, αναρτήσεις κ κυρίως φρένα, είναι προορισμένα για αστική χρήση.
Με 110 δεν πάω ούτε με το Integra στον αστικό ιστό.
Οδηγώ μηχανάκια από τα 15 μου κ έιμαι 45.
Δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές, δεν σε ξέρω κ δεν με ξέρεις.
Διάβασε όμως κάτι από κάποιον που η δουλειά του είναι κάθε μέρα να βλέπει ανοιγμένα κεφάλια, σπασμένα κόκκαλα, καψίματα από τριβή στην άσφαλτο, πόνο κ αίμα.
Πήγαινε αντιπροσωπεία, άλλαξε το ρημάδι το ρουλεμάν (εγώ θα τους τράβαγα κ μία μήνυση), σιγουρέψου πως όλα είναι εντάξει με το μηχανάκι κ ΜΗΝ τρέχεις πάνω από 80 km.
Δεν υπάρχει λόγος.
Αυτά κ συγνώμη αν σου την έσπασα.
Όχι καλέ δε μου την έσπασες και μάλιστα έχεις απόλυτο δίκιο
Απλά ήθελα να δοκιμάσω τις αντοχές του σαν παπάκι αλλά βλέπεις το θέμα του ρουλεμάν και η απειρία μου εξελίχθηκε σε αυτήν την κατάσταση
Βέβαια πέρασαν 2μιση βδομάδες και ο πολύς πόνος πέρασε
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.467
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Νέο SYM VF185 – Ετοιμάζεται ανανέωση για τον «βασιλιά» των παπιών;​

Φωτογραφίες που κυκλοφόρησαν σε ασιατικά μέσα ενημέρωσης παρουσιάζουν ένα σημαντικά ανανεωμένο, τουλάχιστον στην εμφάνιση, SYM VF185.

Το SYM VF185i παρουσιάστηκε για πρώτη φορά, στην αγορά μας πριν από τουλάχιστον 5 χρόνια και, μετά από την απόσυρση του Honda Supra GTR από την αγορά, πρακτικά δεν έχει αντίπαλο στα παπιά υψηλών επιδόσεων. Κι όμως, μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια, το μοντέλο δεν έχει δει ανανεώσεις, πράγμα που ίσως αλλάξει, αν επιβεβαιωθούν τα ρεπορτάζ από μέσα της Ασίας.

Σύμφωνα με αυτά τα νέα, ένα νέο μοντέλο εθεάθη σε δοκιμές στο δρόμο στην Μαλαισία, με σημαντικές εμφανισιακές αλλαγές σε σχέση με το υπάρχον SYM VF185. Από τις ελάχιστες εικόνες που κυκλοφόρησαν, τελείως διαφορετικό φαίνεται το εμπρός αλλά και το πίσω μέρος, σε σαφώς πιο «μοτοσυκλετιστική» προσέγγιση, αλλά και νέα όργανα τα οποία θα είανι πλήρως ψηφιακά. Για τον κινητήρα δεν μαθαίνουμε κάτι νεότερο και δεν αποκλείεται, το επίπεδο επιδόσεων του να μείνει ίδιο.
Περιμένουμε και περισσότερα.
 
Top Bottom