Οθόνες ή αναλογικά όργανα;

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.253
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Aν και μου αρεσουν η σουπερ ντουπερ ταμπλετες σαν και αυτη που εχει το gs το στροφομετρο το θελω αναλογικο
Υπαρχουν εταιριες που σεβαστηκανε αυτη την επιθυμια των αναβατων
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Αναλογικά τα πάντα!
Προσωπικά μ'αρέσουν τα όργανα της Μπουμπούς μου, του 2004. Βελονίτσες για κοντέρ-στροφόμετρο κι ένα μικρό ψηφιακό πολυόργανο.
Οι απαιτήσεις των καινούργιων μοτοσυκλετών είναι εντελώς άλλες, με πολύ περισσότερες ρυθμίσεις και πολύ περισσότερες πληροφορίες, αλλά δε μ'αρέσει να έχω μπροστά μου άλλον ένα υπολογιστή. Ούτε καν στ'αυτοκίνητα δε μ'αρέσει, πόσο μάλλον στα μηχανάκια!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Νομιζω ειναι θεμα μειωσης σοβαρου κοστους για τον κατασκευαστη , οποτε ολες οι ενδειξεις σε μια .... πλακετα.
Βεβαια και τα πρωην οriginal αναλογικα οργανα θα μπορουν να εμφανιζονται με αυτη την παλαιας κοπης μορφη ( virtual λεμε δικε μου ....) οπως στα συγχρονα καντραν των αυτοκινητων πλεον. :cool:
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Βρε πως αλλάζουν οι καιροί !!
Να γουστάρουμε πλέον και να νοσταλγούμε τα αναλογικά και πιτσιρικάδες να ονειρευομασταν nsr 250 το "ψηφιακό" με την κάρτα !!!!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.279
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Βρε πως αλλάζουν οι καιροί !!
Να γουστάρουμε πλέον και να νοσταλγούμε τα αναλογικά και πιτσιρικάδες να ονειρευομασταν nsr 250 το "ψηφιακό" με την κάρτα !!!!

.... τυχερακια , εσυ θα προλαβεις και το ρανταρ ωσονουπω και θα σε ........ πηγαινουμε οπου θελεις , για το καλο σου ......! Joy
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.398
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αν το τιμολογουσαν μέχρι 300 ,θα το έπαιρνα χθες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βρε πως αλλάζουν οι καιροί !!
Να γουστάρουμε πλέον και να νοσταλγούμε τα αναλογικά και πιτσιρικάδες να ονειρευομασταν nsr 250 το "ψηφιακό" με την κάρτα !!!!
Πές τα ρε Αποστόλη, που βλέπαμε ψηφιακό καντράν και κάναμε τσισάκια στα παντελόνια μας, αλλά τι ψάχνεις να βρείς με τα παππουλέτα....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
.... τυχερακια , εσυ θα προλαβεις και το ρανταρ ωσονουπω και θα σε ........ πηγαινουμε οπου θελεις , για το καλο σου ......! Joy
Έχω καλή σχέση με τα ραντάρ από μικρός!!! Κάνω και συλλογή κάτι ροζ αυτόγραφα!!!! Rolling Rolling
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Πές τα ρε Αποστόλη, που βλέπαμε ψηφιακό καντράν και κάναμε τσισάκια στα παντελόνια μας, αλλά τι ψάχνεις να βρείς με τα παππουλέτα....
Χαϊ τεκνολοτζι βιες ρετρό σταϊλ !!!
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Το τι κοντέρ προτιμώ να έχει το μηχανάκι εξαρτάται από το ίδιο το μηχανάκι. Δεν μπορώ να φανταστώ το ΚΤΜ μου με βελόνες και λιχνιες....
όπως δεν μπορώ να φανταστώ κι ένα Royal Enfield με tablet.

Εσείς δηλαδή που επιμένετε για βελόνες κτλ τα φαντάζεστε αυτά πάνω σε κάποιο σούπερ ντουπερ μηχανάκι τελευταίας γενιάς; ή σε κανένα μοντέλο από τα "παλιά... τα καλά!"??
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Κι όπως λέει και η παροιμία...
"Ου γαρ έρχεται μόνον".
Αναλογικά κοντέρ, φρένα? αναρτήσεις? κτλ.

...οπως ακριβώς είπωθηκε και παραπάνω για τα προβλήματα που ακολουθούν τις νέες τεχνολογίες. Τα προβλήματα όμως σιγά σιγά μένουν στο παρελθόν (κατά τη γνώμη μου)...
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Κι όπως λέει και η παροιμία...
"Ου γαρ έρχεται μόνον".
Αναλογικά κοντέρ, φρένα? αναρτήσεις? κτλ.

...οπως ακριβώς είπωθηκε και παραπάνω για τα προβλήματα που ακολουθούν τις νέες τεχνολογίες. Τα προβλήματα όμως σιγά σιγά μένουν στο παρελθόν (κατά τη γνώμη μου)...
Παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν τα προβληματα σε νεες τεχνολογιες.
Και παντα "ποσοστιαια"...μας ελεγαν σε σεμιναρια γνωστης αυτοκ\ιας.
Και το κυριοτερο τα πληρωνει ο καταναλωτης.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το τι κοντέρ προτιμώ να έχει το μηχανάκι εξαρτάται από το ίδιο το μηχανάκι. Δεν μπορώ να φανταστώ το ΚΤΜ μου με βελόνες και λιχνιες....
όπως δεν μπορώ να φανταστώ κι ένα Royal Enfield με tablet.

Εσείς δηλαδή που επιμένετε για βελόνες κτλ τα φαντάζεστε αυτά πάνω σε κάποιο σούπερ ντουπερ μηχανάκι τελευταίας γενιάς; ή σε κανένα μοντέλο από τα "παλιά... τα καλά!"??
Να σου πω την αληθεια δε φθανει μεχρι εκει η φαντασια μου, γιατι ομολογω ειμαι παντελως ασχετος με τα καινουρια σουπερ ντουπερ ..

Αρχαιολαγνεια στο φουλ.. abcdefghg
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εσείς δηλαδή που επιμένετε για βελόνες κτλ τα φαντάζεστε αυτά πάνω σε κάποιο σούπερ ντουπερ μηχανάκι τελευταίας γενιάς; ή σε κανένα μοντέλο από τα "παλιά... τα καλά!"??
Βαγγέλη μου η αισθητική είναι προσωπική υπόθεση.
Δεν έχουν στερέψει τα υλικά,φωτάκια,ιδέες στη σχεδίαση συμβατικών οργάνων.Ουτε η φαντασία στερεύει.
Πέραν αυτού,ναι, υποσυνείδητα λειτουργεί μέσα μας και η "αρχαιολαγνεία" μας για τις "συμβατικές" άνευ πολλών ηλεκτρονικών κλπ βοηθημάτων κατασκευές.Κακό;ooops

Εγώ πχ θα μπορούσα άνετα να συνυπάρξω με συμβατικά όργανα στο μηχανάκι σου.
Δώσε το μου εσύ και... abcdefghgk

Τώρα για τα "παλιά... τα καλά"... απλά θα πω ότι το "καλά" είναι σχετικό.Τα καινούργια είναι καλύτερα. Είναι όμως πιο ευπαθή.
Για κάποιους μετράει ακόμα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τώρα για τα "παλιά... τα καλά"... απλά θα πω ότι το "καλά" είναι σχετικό.Τα καινούργια είναι καλύτερα. Είναι όμως πιο ευπαθή.
Για κάποιους μετράει ακόμα.
Το μάρκετινγκ σου κάνει πλύση εγκεφάλου ότι είναι καλύτερα..
Δεν είναι όμως πάντα έτσι, γιατί όταν αλλάζεις ένα επιτυχημένο μοντέλο, όπως πχ το 1150gs, μοιραία κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Δε μπορείς να ταχείς όλα...

Είναι εντελώς προσωπικό θεμα που θα κουμπώσει κάθε αναβατης,

Για μένα πχ η πομονα των 90 ίππων είναι καλύτερη μοτο απ το fjr των 145..για κάποιον άλλον το αντίθετο!
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
Κάποτε από τα όργανα καταλάβαινες τι μηχανακι ειναι, μαρκα δηλ μοντελο κτλ..
Κάθε εταιρεία σεβόταν αυτην την άτυπη συμφωνία κ καθε φορα που έβγαζε νεο μοντέλο απο τα πρωτα που διαφήμιζε ηταν το καινουργιο της καντραν!!
Κ εμεις αυτο θαυμαζαμε κ πολλες φορες αγοραζαμε μηχανακι λογω καντράν ή ακομα κ φωτισμού!!
Χαχαχαχ!!
Πχ θυμάμαι την πλακα που ειχαμε πάθει με το r1 2002 που εβγαλε εκεινα τα όργανα με το shift light κ το backlight το περιεργο..
Το caponord με το ταμπλο αυτοκινητου!
Κτλ..
Το καντράν βλεπεις οταν καβαλας τη μηχανή κ θες να ειναι κ@υλα..
Τωρα με τις ταμπλετες εχω ξενερώσει άπειρα...
Ολα ίδια suzuki ducati enfield xiaolizughanji , ολες ειναι ιδιες ακριβως..
Κριμα...
Δεν θα σταθω στα προβληματα κτλ μιας μ η τεχνολογία εξελίσσεται, αλλα αμα ηθελαν ας προσφεραν δυνατοτητα συνδεσης bluetooth με το κινητο μας..
Κ οποιος θελει ας το βαλει πανω να εχει ολες τις πληροφοριες που θελει..
Ομως νας εχεις κ τα κλασικα οργανα..
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Λεω μηπως η πολλες πληροφοριες αποσπουν τη προσοχη cdefghigicdefghigi

Αλλα δεν μπορω να φανταστω SS χωρις στροφομετρο να ειναι αναλογικο,
Ειναι ωραιο να βλεπεις μπαρα με φωτακια να ανεβοκατεβαινει δε σε φτιαχνει γαμωτοYes
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Βαγγέλη μου η αισθητική είναι προσωπική υπόθεση.
Δεν έχουν στερέψει τα υλικά,φωτάκια,ιδέες στη σχεδίαση συμβατικών οργάνων.Ουτε η φαντασία στερεύει.
Πέραν αυτού,ναι, υποσυνείδητα λειτουργεί μέσα μας και η "αρχαιολαγνεία" μας για τις "συμβατικές" άνευ πολλών ηλεκτρονικών κλπ βοηθημάτων κατασκευές.Κακό;ooops

Εγώ πχ θα μπορούσα άνετα να συνυπάρξω με συμβατικά όργανα στο μηχανάκι σου.
Δώσε το μου εσύ και... abcdefghgk

Τώρα για τα "παλιά... τα καλά"... απλά θα πω ότι το "καλά" είναι σχετικό.Τα καινούργια είναι καλύτερα. Είναι όμως πιο ευπαθή.
Για κάποιους μετράει ακόμα.
Σε καμμία περίπτωση τα καινούργια δεν είναι πιό ευπαθή, δεν έχεις ζήσει εποχές που μόλις ξεκίναγε βροχή ψάχναμε γέφυρες να μπούμε από κάτω για να μην μείνουμε, άντε με τα θριβούρδελα που καβαλάγαμε, απορώ πως ζούμε......
 
Top Bottom