Μηχανολογικό ερώτημα : Καύση και μίγμα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
κατ αρχην δεν ειναι βεβαιο οτι είναι πλούσιο μείγμα. Κατα δεύτερον το οτι το κάνει σε συγκεκριμένες στροφές και φορτίο δε σημαίνει οτι το κάνει σε όλες και σε όλα. Αν βαλεις ελευθερους παπαδες-φιλτρα θα το φτωχύνεις σε όλες τις στροφες και φορτία. Δε θα παθει τίποτα αλλα θέλει μετρημα με wideband lambda καποια στιγμή για να σιγουρευτείς οτι δε θα γίνεις πολύ φτωχός σε σε φορτίο πάνω απο 3/4 (πανω απο 13.5:1 θα θεωρείσαι αρκετα φτωχός.

Ακόμη οι απο πάνω δεν μπορούν να αποφασίσουν αν σκάει λόγω φτώχειας ή πλούτου! :)
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ακόμη οι απο πάνω δεν μπορούν να αποφασίσουν αν σκάει λόγω φτώχειας ή πλούτου! :)
Λόγω φτώχειας σκάει 100000/100. Αυτό που πρέπει να διερευνηθεί είναι αν σκάει και όταν είναι πολύ πλούσιο.. Βαλε παιδί μου το δάχτυλό στην εξάτμιση μη ντρέπεσαι..άμα είσαι πλούσιος θα σαι μουτζουρης
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Λόγω φτώχειας σκάει 100000/100. Αυτό που πρέπει να διερευνηθεί είναι αν σκάει και όταν είναι πολύ πλούσιο.. Βαλε παιδί μου το δάχτυλό στην εξάτμιση μη ντρέπεσαι..άμα είσαι πλούσιος θα σαι μουτζουρης

Και δάχτυλο έβαλα και χέρι έβαλα από πίσω να πιάσω μυρωδιά. Γενικά πιάνω και εργαλεία όταν χρειάζεται.
Η εξάτμιση λειτουργεί κανονικά, εντός παραμέτρων. Ούτε υπερβολική μάκα, ούτε μυρωδιές περίεργες, ούτε υγρή μάκα, ούτε άλλο χρώμα καπνού, ούτε υγρασία στο χέρι, ούτε τίποτα. Δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει αυτό το μοντέλο και το γνωρίζω.

Επίσης όταν λέμε σκάει μην φανταστείς σε κάθε γκαζιά βαράει πυροτεχνήματα. Σε μια βόλτα 300-400 χλμ θα την ακούσω να σκάει και 3-4 φορές σε κάποια απότομα κατεβάσματα ταχύτητας.

Το λέω για να μην έχουμε το αντίστοιχο των "γιατρών" του FB που λες έχω δέκατα και σου βγάζουν απο απλή γρίπη μέχρι covid ή Ηπατίτιδα B και σε ετοιμάζουν για χειρουργείο.;)

Το ξυράφι του Οκαμ λέει πως η πιο απλή εξήγηση είναι συνήθως και η σωστή. Κανα φθαρμένο ζουάν στην εξάτμιση, ίσως να μην πατάει καλά το φιλτρο στο φιλτροκούτι, ή κάποιο φθαρμένο σωληνάκι λόγω χρόνου. Θα τα δω χαλαρα.

Ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις πληροφορίες. Θα έψαχνα για πλούσιο μίγμα με όσα γνώριζα ως τώρα, αλλά θα κοιτάξω παράλληλα και για φτωχό.

Εγώ καλύφθηκα. Giving
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
After burning effect δεν είναι κακό, σε λογικά πλαίσια


Αν δεν σκάει και λίγο τι είμεθα
Φλώροι???
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Εγώ,άπαξ και είναι γνωστό θέμα το μιγμα όπως αναφερεις θα το πήγαινα για προγραμματισμό.

Εδώ είδα διαφορά στο GS που ήταν ότι νά'ναι από μαμά..

καποια στιγμη κοιταζα για gs 1100-1150
πολυ σκασιμο ρε παιδακι μου
Κανένα πρόβλημα στο δικό μου..

Για το δικό σου,σου είπα.. Bcdefghg
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εγώ,άπαξ και είναι γνωστό θέμα το μιγμα όπως αναφερεις θα το πήγαινα για προγραμματισμό.

Εδώ είδα διαφορά στο GS που ήταν ότι νά'ναι από μαμά..

Μόνο Αθηνα έχει συνεργείο για σωστό πρόγραμμα, αλλιώς μόνος και να παρακαλάς τον κάθε συνεργειά για καυσανάλυση, να φεύγεις , να ρυθμίζεις , ξανά καυσανάλυση κλπ κλπ μέχρι να πετύχεις το σωστό....

Το έκανα μια φορά μονος, δεν το ξανακάνω ούτε επι πληρωμή. Τότε ήμουν εγώ και ο εαυτός μου να ασχοληθώ και όλον τον ελεύθερο χρόνο τον έτρωγε η μοτο σε κατσαβιδιάσματα. Τώρα ούτε λάδια προλαβαίνω να αλλάξω μονος. Ξέρεις πως είναι.

Αν κάτσει να κατέβω Αθηνα με την μοτο για μέρες θα κλείσω ραντεβού. Η αν μάθω για κανέναν καλό πιο κοντά που είναι προτεινόμενος απο πολλούς.
Υπο άλλες συνθηκες το αποκλειω να μπω σε τέτοιες διαδικασίες. Το μηχανάκι γαμάει και όπως είναι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
Αν εισαι ''ξεταπωτος '' σκαει απο ελευθερια ( back pessure) κοινως φευγει μιγμα στην ζεστη εξατμιση και σκαει
το αν ειναι φτωχο η οχι το κανονιζει ο λ ειναι μεσα στα πλαισια
με θερμο η ψυχρο μπουζι ΔΕΝ παιζεις παρα μονο αν θελεις με ιριδιου ( και καλα καλυτερη καυση αλλα αν ταιριαξουν με το θαλαμος καυσης σου )

στα ψεκαστα οτι και να κανεις ο λ θα σε προσεχει να εισαι ''σωστος'' αρα που να τρεχεις .....
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Εε και λίγα σκασιματακια δεν είναι κακό :p
Στο μεγάλο όταν έχω την ανοιχτή εξάτμιση επάνω κάνει μικρά διακριτικά,
στο κατσίκι μιας και δεν έχει ούτε ψεκασμούς ούτε καταλύτες, καμία φορά άμα θέλω να εντυπωσιάσω abcdefghgkακολουθώ την παλιά μέθοδο, με το διακοπτακι που κάναμε και στα αυτοκίνητα παλιά , για καλό σκάσιμο!!
Τώρα αν κάποια στιγμή πάρω τη κεφαλή στο χέρι θα δειξει abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εε και λίγα σκασιματακια δεν είναι κακό :p
Στο μεγάλο όταν έχω την ανοιχτή εξάτμιση επάνω κάνει μικρά διακριτικά,
στο κατσίκι μιας και δεν έχει ούτε ψεκασμούς ούτε καταλύτες, καμία φορά άμα θέλω να εντυπωσιάσω abcdefghgkακολουθώ την παλιά μέθοδο, με το διακοπτακι που κάναμε και στα αυτοκίνητα παλιά , για καλό σκάσιμο!!
Τώρα αν κάποια στιγμή πάρω τη κεφαλή στο χέρι θα δειξει abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
Ποια είναι μέθοδος με το διακοπτάκι;
Πιάνει σε παπί καρμπ;


Υ.Γ Ξυπνάτε τον κάγκουρα μέσα μου! Bike
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ποια είναι μέθοδος με το διακοπτάκι;
Πιάνει σε παπί καρμπ;


Υ.Γ Ξυπνάτε τον κάγκουρα μέσα μου! Bike
Πας πορεία, κλείνεις γκάζι με ταχύτητα μέσα, κλείνεις ρεύματα (συνήθως με το run που είναι εύκολο) για λίγο να κατεβάσει ακαυτη, ανοίγεις ρεύματα και σκάει το πλούσιο μείγμα μαζί με φλόγα από το μπουρί !!!!
Καγκουριές εποχής προ καταλυτικων !!!!! Χαχαχα!!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
το αν ειναι φτωχο η οχι το κανονιζει ο λ ειναι μεσα στα πλαισια
με θερμο η ψυχρο μπουζι ΔΕΝ παιζεις παρα μονο αν θελεις με ιριδιου ( και καλα καλυτερη καυση αλλα αν ταιριαξουν με το θαλαμος καυσης σου )

στα ψεκαστα οτι και να κανεις ο λ θα σε προσεχει να εισαι ''σωστος'' αρα που να τρεχεις .....
. Γι αυτό και γω έβγαλα ένα ρελεδακι απ την ασφαλειοθηκη και πήρε τον πουλο ο Λ.. Τώρα καίει παραπάνω βέβαια, αλλά δουλεύει ωραια
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Αν εισαι ''ξεταπωτος '' σκαει απο ελευθερια ( back pessure) κοινως φευγει μιγμα στην ζεστη εξατμιση και σκαει
το αν ειναι φτωχο η οχι το κανονιζει ο λ ειναι μεσα στα πλαισια
με θερμο η ψυχρο μπουζι ΔΕΝ παιζεις παρα μονο αν θελεις με ιριδιου ( και καλα καλυτερη καυση αλλα αν ταιριαξουν με το θαλαμος καυσης σου )

στα ψεκαστα οτι και να κανεις ο λ θα σε προσεχει να εισαι ''σωστος'' αρα που να τρεχεις .....
Μόνο εάν τα σκασίματα είναι μακράς διάρκειας, σκέψου ότι η θερμοκρασία καυσαερίων είναι κοντά στους 750-800 C και οι βαλβίδες ψύχονται στην σάρωση όταν έχεις μεγάλης διάρκειας σκασίματα θα τις πάρεις τις βαλβίδες στο χέρι....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
καρντια μου ....εχει περασει το καυσιμο απο την βαρβιδα .......στο μπουρι σκαει ( Ram jet )
Στο μπουρί σκάει, κανείς δεν λέει το αντίθετο, αλλά δημιούργείται ενα κύμα αντίθετο με την ροή των καυσαερίων με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η σάρωση.
 
Top Bottom