Μηχανολογικό ερώτημα : Καύση και μίγμα

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Έχω μια απορία και όποιος γνωρίζει μηχανολογία ας ρίξει μια γνώμη.

Στο Caponord το μίγμα είναι ρυθμισμένο απο το εργοστάσιο πλούσιο (περισσότερο καύσιμο σε αναλογία καυσίμου αέρα). Δεν δημιουργεί κάποια βλάβη, αλλά έχει δύο πολύ συγκεκριμένες παρενέργειες. Κάνει σκασίματα μερικές φορές υπο συνθήκες, και φυσικά καίει περισσότερο από όσο θα μπορούσε.

Σκέφτηκα σαν μηχανικό τρόπο και όχι τρόπο επέμβασης στον εγκέφαλο να φέρω το μίγμα σε φτωχότερες αναλογίες με αλλαγή φίλτρου αέρα σε πιο ανοικτό. Θα υπάρξει διαφορά στην αναλογία, αρα και στα σκασίματα και την κατανάλωση;

Επιπρόσθετα θέλω να μου απαντήσει κάποιος αν με αλλαγή μπουζί σε κρύο ή ζεστό τύπο ή ακόμη και ιριδίου, πετύχω καλύτερη καύση, αρα και πάλι μικρότερη κατανάλωση και σκασίματα.

Δεν θέλω να επέμβω στον εγκέφαλο, επειδή μετά θα χρειαστώ εξειδικευμένο συνεργείο, ρύθμιση, καυσαναλύσεις κλπ για να αποδώσει όπως πρέπει. Και φυσικά ακόμη και εκει θα χρειαστεί φίλτρο αέρα πιο ανοικτό και εξάτμιση πιο ανοικτή.

Πιστεύετε με τις μικρές αλλαγές που σκέφτομαι στα αναλώσιμα αυτά μέρη θα υπάρξει κάποια διαφορά; Και αν ναι σε ποιους τομείς;
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όταν ενω έχω αρκετα χλμ κατεβάσω πχ δύο σχέσεις και κόψω, κάνει ενα σκάσιμο
Το φτωχό σε βενζίνη μείγμα δημιουργεί τα σκασίματα, μια και δεν μπορεί να γίνει σωστή καύση στον θάλαμο, στέλνει στην εξάτμιση αέρα και άκαυτη βενζίνη, ο αέρας φεύγει και η άκαυτη βενζίνη, ερχόμενη σε επαφή με την καυτή εξάτμιση δημιουργεί αυτά τα σκασίματα. Σε κάτι ελεύθερες εξατμίσεις είναι πιο έντονα τα πράγματα. Στα καρμπυρατέρατα μοτό θέλει το καρμπ καθάρισμα. Αφού έχεις ψεκασμό μπορεί να μην είναι καλά σφιγμένη και η ένωση της εξάτμισης με το σιγαστήρα. Αν παίξεις με το φίλτρο αέρος,θα χειροτερέψεις τα πράγματα κατ'εμε.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δες αν παταει καλα το φιλτρο και αν η εξατμιση ειναι σωστα βαλμενη.Μπορει να παιρνει αερα απο καπου.

Εχω παρομοιο προβλημα αλλα δεν ασχοληθηκα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βαφτο πλε


και μένα ακριβώς τα ίδια κάνει και φοράει και φίλτρο

Δεν το γράφω σαν πρόβλημα. Είναι γνωστό ότι είναι ρυθμισμένο πλούσιο
Στο πρώτο το έλυσα με άλλον χάρτη. Τώρα δεν θέλω να μπω σε τέτοια διαδικασία μονος μου. Αν ήμουν Αθηνα θα το πήγαινα στον Bill να περάσει χάρτη. Εδω πάνω δεν παίζω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
πως ξερεις οτι ειναι πλουσιο , ειναι μαυρο το μπουζι?
Σκασιματα στο κλεισιμο του γκαζιου γινονται απο φτωχο μειγμα..


Δεν έχω δει μπουζι.
Τα περι πλουσίου μίγματος στην μαμα χαρτογράφηση είναι κάτι που είναι γνωστό, οπότε υπέθεσα πως από εκεί το κάνει.

Για πες...

Αν ισχύει αυτό, τότε αυτό που λέει ο @Pan-dvs για κάποιο κακό πάτημα στο φίλτρο έχουν λογική.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Φτωχό σε βενζίνη και πλούσιο σε αέρα....έχει δίκιο ο φλου
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
μαλιστα..
ειναι πακετο να βρεις απο που παιρνει αερα..αν παιρνει απο καπου
Μπορει τρυπιτσα στην εξατμιση, φθαρμενο ζοαν στην ενωση τελικου-λαιμου, φιλτροκουτι εκτος θεσης..
Αμα στο κανει μια στο τοσο αστο ετσι βρε αδερφε, που να μπλεκεις..
Παντως αυτο που εχω δει ειναι οτι με πλουσιο μειγμα τα μηχανακια δουλευουν πολυ γλυκα..
Αμα ειναι σουπερ ντουπερ πλουσιο...ισως και να σκαει, ξερω γω

τα μπουζι δες
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
τα μπουζι δες

ΔΕΝ ισχύει την σημερινή εποχή το "διάβασμα" του/των μπουζί με τα καύσιμα που υπάρχουν σήμερα.

τα υπόλοιπα που λες είναι ολόσωστα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
μαλιστα..
ειναι πακετο να βρεις απο που παιρνει αερα..αν παιρνει απο καπου
Μπορει τρυπιτσα στην εξατμιση, φθαρμενο ζοαν στην ενωση τελικου-λαιμου, φιλτροκουτι εκτος θεσης..
Αμα στο κανει μια στο τοσο αστο ετσι βρε αδερφε, που να μπλεκεις..
Παντως αυτο που εχω δει ειναι οτι με πλουσιο μειγμα τα μηχανακια δουλευουν πολυ γλυκα..
Αμα ειναι σουπερ ντουπερ πλουσιο...ισως και να σκαει, ξερω γω

τα μπουζι δες


Μια στο πολυυυυυυύ τόσο.
Θα ακουλουθήσω τον συλλογισμό σου και στο επόμενο σέρβις θα ψάξω τουλάχιστον για κακό πάτημα στο φιλτροκούτι και θα βγάλω να δω ζουάν.
Αυτά είναι πράγματα που μπορώ να ελέγξω και μόνος.
Δεν είναι κάτι ανησυχητικό πάντως και το κάνει μονο αν το πιέσω σε ορεινές διαδρομές με ανεβοκατεβάσματα σε ταχύτητα.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Και διαφορετικό φίλτρο να βάλεις η ecu θα διαβάσει τα νέα δεδομένα και θα προσαρμόσει εκ νέου το μείγμα στις default τιμές.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εγώ με το ελεύθερο φίλτρο και ξεταπωτη την εξάτμιση έχω σκασιματα τις κατηφορες όταν ζεσταθεί καλά .
Επειδή πρόσφατα έκανα συγχρονισμό κυλινδρων και ρυθμιση των σωμάτων ιντζεκσιον ,τώρα έχω λιγοτερα
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
ΔΕΝ ισχύει την σημερινή εποχή το "διάβασμα" του/των μπουζί με τα καύσιμα που υπάρχουν σήμερα.

τα υπόλοιπα που λες είναι ολόσωστα...
ελαα..

για πες..με ενδιαφερει..αμα βαριεσαι στειλε κανα λινκ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ με το ελεύθερο φίλτρο και ξεταπωτη την εξάτμιση έχω σκασιματα τις κατηφορες όταν ζεσταθεί καλά .
Επειδή πρόσφατα έκανα συγχρονισμό κυλινδρων και ρυθμιση των σωμάτων ιντζεκσιον ,τώρα έχω λιγοτερα
καποια στιγμη κοιταζα για gs 1100-1150
πολυ σκασιμο ρε παιδακι μου
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
καποια στιγμη κοιταζα για gs 1100-1150
πολυ σκασιμο ρε παιδακι μου
Ενα από τα πράγματα που γουστάρω σε αυτό το μηχανάκι.
Ενιοτε το μπαμ συνοδευεται και με μπλε φλόγα.
Αλλά πρέπει να είναι τέρμα καλοκαίρι για να το κανει
 
Top Bottom