Μηχανή που ενδείκνυται για πρόβλημα σε αυχένα και μεση

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μακριά απο scooter αν έχεις θέμα με μέση-αυχένα.......
Μακριά απο σκουτερ με διπλά αμορτισέρ πίσω.
Σε σκούτερ με monoshock ανάρτηση δεν θα έχει θέμα. Για αυτό και του πρότεινα το burgman 400
Απο άνεση στην μέση θα είναι μια χαρά σε αυτόν τον τομέα. Τουλάχιστον όσο καλά θα ήταν με μια τουρινγκ μηχανή. Επειδή και η θέση οδήγησης προσομειώνει μια άνετη τούρινγκ θέση.
Απο άποψη κάλυψης απο τον αέρα, πάλι θα είναι μια χαρά, οπότε δεν θα παλεύει με τον αέρα να κρατήσει σφιχτό το κεφάλι του στην θέση του, επιβαρύνοντας τον αυχένα.

Θεωρώ πως το συγκεκριμένο σκούτερ είναι μια πολύ καλή λύση για κάποιον με τέτοια σωματικά θέματα.

Απο εκει και πέρα, αυτό που είπε ο @maik900. Γυμναστική. Λύνει πολλά προβλήματα και γενικά αυξάνει τις αντοχές...σε όλους τους τομείς! Yes
 

Morris

new member
Δημοσιεύσεις
2
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Morris
Γεια σας παιδιά ! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !
Σχετικά με τις κήλες κάνω ενδυνάμωση οπότε είμαστε σε καλό δρόμο και οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτές δεν είναι αρνητικοι στο να συνεχίσω με μηχανή.(την πυγμαχία την κόψαμε ας πούμε )
Είδα πως υπήρχαν διάφορες γνώμες σχετικά με τη σκυφτή η την όρθια θέση και την επιβάρυνση και ίσως τελικά είναι και στον άνθρωπο .εγώ ίσως επειδή περνάω αρκετές ώρες σε γραφείο λόγω δουλειάς (μαθήματα φυσικής σε παιδιά) με ξεκουράζει να είμαι σε όρθια θέση στη μηχανή. Επίσης το κράνος είναι στις επόμενες αγορές μου οπότε και για αυτό όποια πληροφορία έχετε θα ήταν πολύ βοηθητική .Τώρα για τη χρήση που δε το διευκρίνισα, είναι για μέσα στην πόλη για να μετακινουμαι στα μαθήματα εντός Αττικής άντε και καμιά μικρή εκδρομή .Στα υπόλοιπα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο. Επίσης σκουτερακι δεν θα προτιμούσα οπότε θα κοιτάξω όσα μου στείλατε και θα επανέλθω για τυχόν απορίες.
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλύτερα να έχεις αποχή από οποιοδήποτε δίτροχο για να δέσεις καλά το σώμα σου μ και μετά προχωράς σε αγορα αναλόγως των θέλω και των μπορώ σου
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Θα μείνω στο κομμάτι μηχανής μιας και στο άλλο θέμα θα πρέπει να δώσει λύση κάποιος ειδικός ανάλογα με την κατάσταση και σε τι βαθμό είναι!
Εφόσον μετά το παπι θα έιναι πρώτη σου επαφή με μοτό, θα έλεγα ότι κάτι σε κανονική μορφή μοτό (όχι σκούτερ) σε 250 κυβικά θα είναι ότι πρέπει για να μπεις στο χώρο! Διάφορες επιλογές που μου έρχονται yamaha ybr 250, honda cbf 250, suzuki inazuma 250, sym wolf 250!!
Το θέμα συμπλέκτη δεν είναι πρόβλημα το συνηθίζεις εύκολα και γρήγορα!
Εντουρακια και on/offακια μπορεί να χουν πιο μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις τους αλλά η στενή τους σέλα θα κουράσει πιο γρήγορα!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επίσης σκουτερακι δεν θα προτιμούσα οπότε θα κοιτάξω όσα μου στείλατε και θα επανέλθω για τυχόν απορίες.
Ενα ονοφφ,.. Μεγάλες διαδρομές για τους κραδασμούς και δεν υπάρχει πίεση στο τιμονι να επιβαρύνει αυχένα..
Η όρθια στάση πιθανώς θα σε κουραζε σε πολυωρα ταξίδια, για πολη είναι ότι καλυτερο
 
N

notakos600

Guest
Γεια σας παιδιά ! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !
Σχετικά με τις κήλες κάνω ενδυνάμωση οπότε είμαστε σε καλό δρόμο και οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτές δεν είναι αρνητικοι στο να συνεχίσω με μηχανή.(την πυγμαχία την κόψαμε ας πούμε )
Είδα πως υπήρχαν διάφορες γνώμες σχετικά με τη σκυφτή η την όρθια θέση και την επιβάρυνση και ίσως τελικά είναι και στον άνθρωπο .εγώ ίσως επειδή περνάω αρκετές ώρες σε γραφείο λόγω δουλειάς (μαθήματα φυσικής σε παιδιά) με ξεκουράζει να είμαι σε όρθια θέση στη μηχανή. Επίσης το κράνος είναι στις επόμενες αγορές μου οπότε και για αυτό όποια πληροφορία έχετε θα ήταν πολύ βοηθητική .Τώρα για τη χρήση που δε το διευκρίνισα, είναι για μέσα στην πόλη για να μετακινουμαι στα μαθήματα εντός Αττικής άντε και καμιά μικρή εκδρομή .Στα υπόλοιπα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο. Επίσης σκουτερακι δεν θα προτιμούσα οπότε θα κοιτάξω όσα μου στείλατε και θα επανέλθω για τυχόν απορίες.
Σχετικά με την πυγμαχία, είναι ένα παιδί εδώ μέσα που με πειράζει.
Θες να γίνουμε φίλοι;
 

Piktis

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
40
Όνομα
Δημήτρης
Ενα ονοφφ,.. Μεγάλες διαδρομές για τους κραδασμούς και δεν υπάρχει πίεση στο τιμονι να επιβαρύνει αυχένα..
Η όρθια στάση πιθανώς θα σε κουραζε σε πολυωρα ταξίδια, για πολη είναι ότι καλυτερο
Όλοι Transalp θα πάρουμε Tooth
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Να σημειωθεί, μια και κανείς δεν το είπε, οτι δεν υπάρχει κατηγορία διπλώματος ''μεχρι 400 κυβικα''.

Ίσως εννοεί Α2 ο ερωτών, οπότε μια χαρά οδηγάει πολλές μοτοσυκλέτες με μεγαλύτερο κυβισμό που μπαίνουν στις απαιτήσεις του Α2.
 
Top Bottom